تاريخ : یکشنبه ۲۵ بهمن۱۳۹۴ | ۱۰:۱۵ قبل از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

صدای خشونت و تکفیر، جایگزین صدای معنوی و عرفانی در شرق آسیا نشود

(1 رای)
حمیده بلوری- مردم‌نو؛ کنفرانس حج و معنویت در دانشگاه اسلامی جاکارتا با عنوان جنبه‌های معنوی اجتماعی سیاسی حج در اندونزی برگزار شد. باخبر شدیم، در این کنفرانس حجت‌الاسلام دکتر یحیی جهانگیری سهروردی - دکتری مطالعات اسلامی - به‌عنوان تنها سخنران و تنها نماینده ایران حضور پیدا کرده و این سخنرانی با تبلیغات گسترده‌ای در سطح شهر همراه بوده است. استقبال از این سخنرانی به ‌اندازه‌ای بوده که در سالن دانشگاه جایی برای نشستن وجود نداشته و بسیاری از دانشجویان ایستاده به سخنرانی گوش داده‌اند. بخشی از آنچه در این کنفرانس گذشت را به نقل از حوزه‌نیوز به شرح زیر می‌خوانید:

صدای خشونت و تکفیر، جایگزین صدای معنوی و عرفانی در شرق آسیا نشود حجت‌الاسلام جهانگیری در کنفرانس بین‌المللی حج در اندونزی، گفت: اندونزی و شرق آسیا همواره از اسلام معنوی و عرفانی بهره‌مند بوده است، این رهیافت اسلامی باید پاس داشته شود. نباید گذاشت به‌جای این صدای معنوی، صدای خشونت و تکفیر جایگزین شود. به‌گزارش حوزه، کنفرانس بین‌المللی اسلامی با عنوان «جنبه‌های معنوی- اجتماعی- سیاسی حج» به همت بنیاد پژوهشی «اینسان مولیا» با همکاری مجمع نهضت العلمای اندونزی و دانشگاه‌های اسلامی کشوری، در دانشگاه اسلامی شریف هدایت ا... جاکارتا در اندونزی برگزار شد. در این کنفرانس مدیران اجرایی و روحانیون کاروان‌های حج کشور اندونزی و نمایندگانی از وزارت امور دینی اندونزی، مجلس علمای اندونزی، سازمان ساماندهی تشکل‌های دینی و همچنین تعدادی از اساتید الهیات دانشگاه‌ها حضور داشتند. در این کنفرانس، پس از خیرمقدم رئیس دانشکده، حجت‌الاسلام یحیی جهانگیری استاد حوزه و دانشگاه و مبلّغ فعال در عرصه بین‌الملل سخنرانی کرد. وی با بیان اینکه حج، دارای سه ویژگی زمان بسیار ممتاز، مکان بسیار ویژه و حالت کاملا متفاوت است، گفت: اما این سه ویژگی نباید سبب شود حج را فقط به آن زمان و مکان خاص منحصر کنیم. باید همه ‌روزهای ما و همه جغرافیای جهان اسلامی، پیام حج را بگیرند و این معنای آیه قرآن است که فرمود از حج، توشه برچینید.
تنها نماینده حوزه علمیه قم در این کنفرانس، افزود: امروز جهان اسلام بیش از هر زمان دیگر به پیام حج نیاز دارد. ما نیازمند به پیام اخوت و برادری و پیام وحدت و همدلی و تحمل مذاهب دیگر هستیم. وی با اشاره به اینکه اندونزی و شرق آسیا همواره از اسلام معنوی و عرفانی بهره‌مند بوده است، گفت: این رهیافت اسلامی باید پاس داشته شود. نباید گذاشت به‌جای این صدای معنوی، صدای خشونت و تکفیر جایگزین شود.
پس از حجت‌الاسلام جهانگیری، دکتر جلال‌الدین عضو پارلمان اندونزی سخنرانی کرد و سپس اساتید مطرح اندونزی به ارائه مقاله خود پرداختند.
پایان جلسه همراه با پرسش و پاسخ خصوصا در حوزه تشیع بود که حجت‌الاسلام جانگیری پاسخ سوالات را ارائه داد. وی همچنین با رئیس دانشکده تبلیغ و ارتباطات و اعضای هسته علمی دانشکده دیدار و گفت‌وگو کرد. کنفرانس مزبور به دو زبان انگلیسی و مالایو برگزار شد و استقبال به حدی بود که سالن دانشگاه، پر شد و برخی دانشجویان ایستاده به سخنرانی گوش دادند. در حاشیه این کنفرانس، نمایشگاهی درباره حج برگزار شد

http://www.zanjannews.com/%D8%B3%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%B3-%D9%87%D8%A7/%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4/item/1939-%D8%B5%D8%AF%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AA-%D9%88-%D8%AA%DA%A9%D9%81%DB%8C%D8%B1%D8%8C-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D9%86-%D8%B5%D8%AF%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B9%D9%86%D9%88%DB%8C-%D9%88-%D8%B9%D8%B1%D9%81%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D8%B1%D9%82-%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A7-%D9%86%D8%B4%D9%88%D8%AF

 تاريخ : چهارشنبه ۲۱ بهمن۱۳۹۴ | ۹:۷ قبل از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
استاد حوزه و دانشگاه :
اسلام را باید به جای تبلیغ، تبیین کرد/ جوان دیروز سئوال داشت، ولی جوان امروز مسئله دارد
ایران روشن : یک استاد حوزه و دانشگاه و مبلغ بین‌المللی دین اسلام گفت: باید به جای تبلیغ دین اسلام، آن را تبیین کرد و اگر اسلام را آن گونه که هست و مورد قبول حضرت محمد(ص) نیز بود، بیان کنیم، نیاز به تبلیغ نخواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ دین مبین اسلام به عنوان کاملترین برنامه ارائه شده از سوی خداوند متعال برای بشریت، پس از ارائه توسط پیامبر اکرم (ص) نیازمند کسانی بود تا بتوانند این هدیه الهی را به گوش جامعه جهانی برساند.

 

فلذا مبلغان دینی در تلاش برای تبلیغ صحیح و کامل دین الهی برآمدند و بسیاری از ایشان برای رساندن صحیح پیام الهی خطرها متحمل شدند و از جان شیرین خود نیز گذشتند.

 

چندی پیش مطلبی خواندم که به زیبایی از جایگاه ارزنده مبلغ دینی سخن گفته بود: مبلغان مرزداران اندیشه های دینی و فرهنگی جامعه هستند. آنچه در کلام و قلم و هنر این سفیران سعادت موج می زند، بیدارگری نسل های امروز و فرداهاست و تبلیغ، هنری است جاودانه که با تلاش پیگیر مبلغان بر تابلوی هستی به نمایش در می‌آید. در این میان تبلیغ دینی از اهمیت شایانی برخوردار است.

 

اسلام، کامل ترین شریعت آسمانی، با تبلیغ متولد شد و بقا و جاودانگی آن نیز در سایه سار تبلیغ مبلغان و هدایت گران مذهبی به وجود خواهد آمد از این رو آشنایی مبلغان فرهیخته و وارسته ی عرصه دین باوری با شیوه های گوناگون تبلیغی در سراسر گیتی امری ضروری است. آگاهی از ابزارهای تبلیغ و جدیدترین شیوه ها و روش‌ها به مبلغان این امکان را خواهد داد که افزون بر هدایت جامعه ی اسلامی به سوی سعادت و سلامت دینی، از ورود افکار و اندیشه هایی که بر مبنای دین گریزی و یا دین ستیزی است ممانعت به عمل آورند.

 

در جامعه کنونی بشری به علت گسترش ارتباطات و سهولت دست یابی به اندیشه های به ظاهر منطقی غرب و پیشرفت سریع تکنولوژی در جوامع گوناگون و در نتیجه مورد تهاجم فرهنگی قرار گرفتن کشورهای جهان سوم و در حال توسعه؛ تبلیغ های دینی نیز باید تحوّلی ژرف یافته و در شیوه ها و ابزارهای تبلیغی تجدید نظر شود. ماهواره ها و ویدئوها چشم های ناپاک قرن بیستم هستند که به عنوان خطری نابود کننده، فرهنگ و مبانی دینی ما را مورد حمله قرار داده اند و تبلیغات ما باید علاوه بر تعلیم مفاهیم و تعالیم مذهبی و دینی در پی خنثی کردن آثار شوم این پدیده ی فرهنگ برانداز باشند.

 

به سراغ حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی رفته ایم که سوابق علمی و تبلیغی فراوانی دارند. ایشان استاد حوزه و دانشگاه هستند و اکنون به‌ عنوان مبلغ بین المللی در بسیاری از کشور های جهان همچون ژاپن، بلاروس، فرانسه، مالزی و لهستان و غیره مشغول به فعالیت هستند.

 

حاج آقای جهانگیری بسیار خوش صحبت است ایشان توانسته است به عنوان یک مبلغ بین المللی در سن و سالی که انسان ها نیاز به کسب تجربیات فراوان برای رسیدن به پختگی کامل را دارند، پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کرده و امروزه با حضور و تبلیغ دین الهی در بسیاری از کشورهای جهان نقش ارزنده ای در جهت رساندن صحیح پیام حق و حقیقت ایفا کند.

 

مرد پرتلاش دیار شیخ شهاب الدین سهرودی، به عنوان یک جوان نخبه زنجانی شناخته شده، هم نام خود را در زمینه تبلیغ دین اسلام و هم به عنوان یک انسان فرهیخته و قابل احترام بر سر زبان ها انداخته است.

 

حجت الاسلام جهانگیری چندی پیش در کنفرانس حج و معنویت در دانشگاه جاکارتا به عنوان تنها سخنران خارجی مدعو به ایراد سخنرانی پرداخت.

 

با این فعال دینی و مبلغ بین المللی دین مبین اسلام، پیرامون تبلیغ و ترویج دین اسلام در جامعه کنونی و نقش نهادهای مربوطه در این راستا به گفت و گو نشستیم. برایم بسیار جالب بود که در صحبت های ایشان علی رغم نقدهای فراوانی که بر مسئولان و متولیان مربط با تبلیغ دین وجود داشت؛اما امید فراوانی در ایشان وجود داشت که تلاش های بیشتر این مرد خستگی ناپذیر دیار شیخ اشراق را وعده می داد.

 

حاج آقای جهانگیری مسلما حضرتعالی به عنوان یک مبلغ بین المللی شناخته شده که سالهاست در این حرفه مشغول هستید، راه های مختلفی را برای شناساندن دین مبین اسلام امتحان کرده اید. از نظر حضرتعالی آیا تبلیغ راهکار اصلی در انتقال مفاهیم و تعالیم اسلامی است؟

 

به نظر بنده، باید به جای تبلیغ دین اسلام، آن را تبیین کرد و اگر اسلام را آن گونه که هست و مورد قبول حضرت محمد (ص) نیز بود، بیان کنیم نیاز به تبلیغ نخواهد بود. اسلام زوایای مختلفی دارد که باید به شیوه درست آن را تبیین کرد و اگر این اتفاق نیفتد، مخاطب جذب اسلام نخواهد شد.

 

به فرض مثال در زمینه تاکیدات دین اسلام به ازدواج و تشویق جوانان به انجام این سنت حسنه، خطبا در منبر جوانان را توصیه به ازدواج می‌کنند، ولی شرایطی که در جامعه فراهم شده و وضعیت اقتصادی موجود خلاف این را برای جوان فراهم می‌کند؛ چرا که بر اساس وضعیت اقتصادی اکثر جوانان قادر به تشکیل خانواده و فراهم ساختن امکانات ابتدایی زندگی نیستند. از طرفی روابط آزاد دختر و پسر در جامعه نیز از دیگر مسائلی است که جوانان از انجام ازدواج سرباز زنند و این همان مصداق دوگانگی در رساندن پیام به مخاطب است.

 

چه کارهایی در این زمینه باید انجام شود؟

 

برای تبلیغ و تبیین و ترویج یک پیام و یا موضوع خاص باید همه ارگان ها در جامعه دست به دست هم دهند، اگر ما قادر بودیم یک سبک زندگی طراحی کنیم که در آن، پارک، مبلمان شهری و دانشگاه همگی همسو پیام دهند که برای مثال ازدواج و یا حجاب خوب است، به قطع یقین موفق به اجرایی شدن و انتقال پیام می‌شدیم.

 

اگر ما با تاکید بر صدور پیام‌های چند عاملی به جای پیام های تک عاملی داشته باشیم، و اگر پیام ها همه جانبه باشد و همه بر موضوع تاکید داشته باشند؛ مطمئنا به درستی منتقل و اجرایی خواهد شد و ما به راحتی می توانیم به هدف مد نظر نزدیک تر شویم.

 

به نظرتان تبلیغ و ترویج ساده زیستی در جامعه که از سوی روحانیون و خطبا صورت می گیرد، تا چه اندازه می تواند تاثیر گذار باشد؟

 

تا زمانی که سریال های تلویزیونی در حال ترویج زندگی تجملاتی هستند، این گونه پیام ها تاثیری در اذهان و فکر و جهت گیری مردم جامعه و تغییر سبک زندگی نخواهد داشت.

 

اقدامات این چنینی مخاطب را در دریافت پیام دچار پارادوکس و ضد و نقیض خواهد نمود، برای همین باید برنامه ها را به سمتی پیش ببریم که برنامه های تبلیغی و پیام رسانی در موضوعات دینی که از سوی ارگان هایی همچون صداوسیما، مبلغان دینی و مساجد هستند، یک سو و هماهنگ باشند و از طرفی در یک جهت فکری و اندیشه ای هدایت کنند.

 

برای تبلیغ پیام های دینی نیز باید پیام ها را یک جانبه و همسو بفرستیم در غیر این صورت قادر به ایجاد یک زندگی دینی و سبک زندگی اسلامی که مورد توجه مقام معظم رهبری است نیز نخواهیم شد.

 

بطور مثال کشور چین قریب به یک میلیارد و 500 میلیون نفر جمعیت دارد و سال ها قبل زمانی که این کشور با مشکل اقتصادی مواجه بود به منظور صرفه جویی در هزینه ها در راستاهای مختلف اقدام های جالب توجهی انجام می دهد، و مردم نیز همراه و همسو با سیاست های کلی حرکت می کنند، که همین امر یکی از دلایل موفقیت این کشور است.

 

در این که کلیه مسلمانان جهان نسبت به رساندن صدای حقیقت مسئول هستند شکی نیست؛ اما قطعا وظیفه برخی بیشتر و سنگین تر از دیگران است. شما نقش روحانیت را در این زمینه چه می بینید؟

 

متاسفانه گاهی اوقات در برخی از این مجالس واعظان ما فقط از مرگ برای مردم صحبت می کنند که از نظر بنده این کار درستی نیست، بلکه باید شیوه زندگی کردن را به مردم بیاموزیم.

 

ما باید به دنبال اصلاح سبک زندگی مردم از وضعیت کنونی به سبک زندگی اسلامی باشیم، همچنان که مقام معظم رهبری نیز بر موضوع زندگی به سبک اسلامی تاکید دارند؛ چرا که بسیاری از مردم شیوه درست زندگی را بلد نبوده و آن را فرا نگرفته اند.

 

باید اقدامی انجام دهیم که همین پویایی را در جامعه ترویج دهیم، چرا که اسلام، دینی پویا است، اسلام دین مرگ نیست.

 

در مورد نقش دولت و سازمان های مربوطه، در تبیین و تبلیغ دین اسلام چه نظری را دارید؟

 

باید توجه کنیم که برای همسو بودن در تبیین و تبلیغ معارف اسلامی، دولت باید مسجدی باشد، نه اینکه مسجد، دولتی باشد و همین امر اگر وجود داشته باشد، کمک شایانی به تبیین دین خواهد شد.

 

مثلا در نظر داشته باشید که اگر معماری شهری یکسان نبوده و دلخواه اشخاص مختلف باشد، چه وضع نامطلوبی در فضای شهری و زندگی اجتماعی پیش خواهد آمد؟ همین طور اگر در مباحث تبلیغ و تبیین معارف دین اسلام، نظرات شخصی یا حزبی و گروهی تاثیر گذار شوند، تبلیغ دین اسلام کار بی فایده ای خواهد بود. بایستی تبلیغ با توجه به نیازهای جامعه و همچنین در راستای پیشرف و تعالی مردم در تمامی ابعاد زندگی فردی و اجتماعی باشد، بدین شکل می توانیم دین اسلام را در تمامی شئونات مختلف زندگی خودمان وارد کنیم. اگر چنین حالتی پیش نیاید دچار انحراف و همچنین دوری از دین می شویم، در حالی که سعادت همه انسان ها در دین مداری است.

 

و اما کلام پایانی شما:

 

اگر بخواهیم در یک نگاه جوانان دهه شصت را با جوانان امروزی مقایسه کنیم، می بینیم دچار یک تغییر در وضعیت عمومی و تفکرات و همچنین نگرش های جوانان شده‌ایم. به طوری که جوانان دیروز سئوال داشتند؛ اما جوانان امروز مسئله دارند، و باید به این نکته توجه ویژه داشت.

 

http://www.iraneroshan.ir/news/4924

 تاريخ : چهارشنبه ۲۱ بهمن۱۳۹۴ | ۸:۴۴ قبل از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |تاريخ : دوشنبه ۱۹ بهمن۱۳۹۴ | ۱۳:۱۱ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی، مبلغ بین‌المللی در گفت‌وگو با «قدس»:

 

«انقلاب» پای اسلامی سازی علوم را به دانشگاه های اروپا و آمریکا باز کرد

 

قدس آنلاین/ آمنه مستقیمی : تحول علوم انسانی، اسلامی سازی علوم و تولید علم دینی از پُر مناقشه‌ترین بحث‌ها در مجامع علمی است که حتی رهبر معظم انقلاب دغدغه خود را در این زمینه اعلام کرده اند؛ زیرا بی‌تردید پیشرفت انقلاب و تحقق افق کلان آن به نرم افزار متناسب با اهداف و چشم انداز بومی دینی آن نیاز دارد. از این رو با حجت الاسلام دکتر یحیی جهانگیری سهروردی، مبلغ بین‌المللی و استاد برجسته حوزه درباره چستی علم دینی و چگونگی تولید آن به گفت‌وگو پرداخته ایم که مشروح آن از نظرتان می‌گذرد.

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی با اشاره به تفاوت هویتی اسلام با دیگر ادیان موجود می‌گوید:  ادیان امروزی بدون تردید در فرایند تاریخی دچار تغییراتی شده‌اند. بنابراین، اگرچه ما معتقدیم آموزه‌های اصیل این ادیان همسو با اسلام بوده، اما میان ادیان موجود و آموزه‌های اسلامی تفاوت جدی وجود دارد؛ زیرا در اسلام حتی مناسک و اعمال دینی باید برخاسته از معرفت، آگاهی و دانش باشد، برخلاف دیگر ادیان که بعضاً دانش ستیز یا دانش گریزند، برای همین است که در مسیحیت دعوای کُپرنیک و گالیله با کلیسا؛ یعنی دعوای علم و دین را داریم.

وی با بیان اینکه ردپای چنین نگاهی در اسلام یافت نمی شود، اظهار می‌دارد: اسلام به اندازه‌ای برای علم اهمیت قایل است که وقتی دختران زنده به گور می‌شدند، بر علم آموزی زن و مرد تأکید داشت و برای این علم آموزی مرز جغرافیایی قایل نبود تا جایی که توصیه شد، علم را بیاموزید حتی اگر در چین باشد. و این نیست جز آنکه در اسلام حتی آموزه‌های دینی، زمانی ارزشمندند که همراه با معرفت باشد و در روایت است که اگر اعمال مؤمن با علم و معرفت باشد، ثواب و پاداش چندین برابری دارد و نیز از عمل دینی بدون هسته علمی و معرفتی نکوهش شده است.

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی، این نکوهش‌ها و تشویق‌ها را بیانگر جایگاه رفیع علم در اسلام می‌داند و تصریح می‌کند: برای تعریف علم دینی باید میان سه مفهوم تفاوت قایل شویم: علم دین، علم دینی و دین علمی؛ این سه مفهوم نباید با هم خلط شود؛ زیرا دغدغه امروز رهبری و جامعه علمی ما ناظر به علم دینی است. استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم می‌افزاید: ابتدا دعوای علم و دین مطرح بود؛ زیرا  از قرون وسطی نگاه‌های مسیحیت علیه علم بود و نگاه عالمان علیه دین؛ بنابراین بحثی با عنوان دینِ علمی مطرح شد، در ایران هم این بحث به طور جدی توسط کسانی مطرح شد و برخی با نظریه داروین کوشیدند، تفسیر علمی از آموزه‌های دینی داشته باشند و این سبب شد به دین نگاه علمی شود؛ یعنی به جای «علم دینی» از «دین علمی» سخن گفتند و سعی کردند دین را با یافته‌های روز حتی نوع غیرمتقن آن تطبیق دهند. حتی آنهایی که بعضا در حد فرضیه باقی مانده بود!

 نگاه ما به علم دینی ایدئولوژیک نیست
بنابر گفته وی، نگاه دیگر بحث علم دین است، یعنی مطالعات علمی در حوزه دانش‌های دینی همچون فقه، تفسیر و اصول، اما وقتی سخن از علم دینی است؛ یعنی می‌خواهیم از یافته‌های دینی در پروراندن و بسط دانش کمک بگیریم. اگرچه برخی می‌گویند، منظور از علم دینی، ایدئولوژیک کردن علم است؛ یعنی هر گاه علمای دینی در تحقیقات به نتیجه‌ای رسیدند که خلاف آموزه‌های دینی بود، حق طرح آن را ندارند، بلکه یافته‌هایشان باید مطابق ایدئولوژی‌های دینی باشد!

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی تأکید می‌کند: نگاه ما هرگز به علم دینی چنین نیست، بلکه می‌گوییم علم می‌تواند و باید از داده‌های دینی که منظور اسلام است، بهره‌برداری کند.

 مقصود از علم دینی ایدئولوژیک نیست
مؤلف «مسجد مجازی» ابراز می‌کند: منظور از علم دینی بسندگی به لابراتوارها و روش تجربی نیست، بلکه تأکید دارد عالمان از داده‌های دینی اسلامی بهره بگیرند وگرنه به نقطه مطلوب دیرتر خواهند رسید.
بنابر گفته وی، در تبیین علم دینی نکته دیگر آن است که علم سکولار و دورشده از اخلاق، امروز بلای جان بشر شده، در حالی که علم آمده آسایش و آرامش را به بشر هدیه دهد، اما بر اثر ناهماهنگی با ارزش‌های دینی، به نابودی انسان و طبیعت می‌انجامد؛ چنانکه جنبش‌های ضدعلم نشان می‌دهد، علم پس از رُنسانس در کنار رشد و توسعه خود، محیط زیست، انسان و حیوان را فدای خود کرده است. امروزه علم، سلاح‌های اتمی تولید کرده و در عراق، سوریه و قبل تر ژاپن بلای جان بشر شده است، اما علم دینی می‌خواهد به جای ناکجاآباد، انسان را به مقصد تعالی و کمال برساند.

 طرح علم دینی در اروپای قرن بیستم !
استاد جامعه المصطفی(ص) العالمیه، علم دینی را بحثی پُردامنه می‌داند و می‌گوید: این بحث اواخر قرن بیستم در اروپا مطرح شد؛ یعنی وقتی دیدند که علم بدون دین و اخلاق چه مصایبی را به انسان تحمیل کرده و می‌تواند بلای جان او شود، جنبش‌های ضدعلم تشکیل شده و حتی خرده دین هایی با محوریت ضدیت با علم شکل گرفت!
وی با معرفی اسلام به عنوان تنها پاسخگوی نیاز بشر به علم دینی بیان می‌کند: جالب آنکه در دانشگاه سوئد پایان نامه‌ای درباره اسلامی سازی علم نوشته شد و در دانشگاه فلوریدا نیز بحث اسلامی سازی علم مورد بحث قرار گرفت.
حجت الاسلام جهانگیری سهروردی درباره چگونگی تولید علم دینی تأکید می‌کند: نگاه ما در این باره نه باید غرب گریزانه باشد، نه غرب گرایانه؛ یعنی همه علوم و دستاوردهای غرب طرد و نادیده گرفته نشود، چنانکه برخی تأکید دارند که علوم غربی را رها کرده و از ابتدا به قرآن و روایات رجوع کنیم که این امری محال است و ما را از یافته‌های علمی محروم می‌کند و نه چنان شیفته غرب باشیم که همه داده‌هایش را به عنوان باور مسلم بپذیریم، متأسفانه غرب گرایی در جامعه ما پُردامنه است و بعضاً تا جایی شدت گرفت که حتی آیات و روایات بر اساس احتمالات آن‌ها تفسیر می‌شد.
وی ادامه می‌دهد: نگاه سوم و صحیح بدون گریز و گرایش به غرب است؛ یعنی برخورد گزینشی با داده‌های آن‌ها؛ زیرا غرب بی‌تردید داده‌های قابل تحسین و نیز یافته هایی را که از آن‌ها رنج می‌برد، توأمان دارد.

مبلغ بین‌المللی با اشاره به حدیثی که می‌فرماید، «علم دو گونه است؛ علم ادیان و علم بدن و بر شما است علم دین» اظهار می‌دارد: زمانی که وارد حوزه می‌شدیم، با استناد به این حدیث گفته می‌شد که توصیه نبوی بر این است که به جای پزشکی، علوم فنی و فیزیک باید علم دینی بخوانید! این نگاه چندین سال بر جهان اسلام حکم راند و سبب شد تنها در فلسفه و فقه رشد کند و در پزشکی، فیزیک و نجوم و... عقب بماند و اینجا بود که غرب در علوم فنی و طبیعی رشد کرد، حال آنکه ما دوره‌ای سرآمد این علوم در جهان بودیم! چنانکه ابن سیناها و خوارزمی‌ها و شیخ بهایی را در پزشکی، نجوم و فنی داشتیم.

وی تفسیر ناصحیح از دین را از بدبختی‌های بزرگ جهان اسلام می‌داند و می‌گوید: این نگاه هنوز هم در حوزه‌های علمیه بعضاً دیده می‌شود، اما می‌توان این حدیث را جور دیگر معنا کرد؛ زیرا این حدیث
 نمی خواهد علم را به دینی و غیردینی تقسیم کند و بگوید، شما علم دینی بخوانید و غیردینی را کنار بگذارید، بلکه می‌گوید دین را دو جور می‌توان فرا گرفت؛ یکی با روش دینی و دیگر روش غیردینی و مادی.

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی ادامه می‌دهد: پیامبر(ص) تأکید داشتند، هر علمی با روش الهی فرا گرفته ؛ یعنی ایشان برای علم تقسیم بندی «روشی» داشتند، نه «موضوعی» که در این صورت علم پزشکی هم باید با روش خدایی فرا گرفته شود و تعالی بخش باشد.
وی درباره تأثیر انقلاب اسلامی بر طرح جدی علم دینی و اسلامی سازی علوم بیان می‌کند: انقلاب پای اسلامی سازی علم را به دانشگاه‌های اروپا و آمریکا باز کرد و  الهام بخش بحث علم دینی یا اسلامی سازی علوم است، اما گاهی ما متأسفانه هنگام سخن از دستاوردهای انقلاب صرفاً به پل سازی و گازرسانی و برق رسانی توجه داریم که این شاید در هر رژیمی حتی پهلوی ممکن بود، اما اینکه سخن از علم دینی شود، ابتکار انقلاب با پرچمداری رهبر معظم انقلاب است. هرچند هنوز راه نارفته بسیار است و در چیستی و چرایی علم دینی تحلیل‌ها و نگاه‌های جدی نیاز
 است.

http://www.pishkhaan.net/Archive/1394/11/13941119/Ghods71104115100111494957186559.pdf

 

http://www.qudsonline.ir/detail/News/347664

 

 تاريخ : دوشنبه ۱۹ بهمن۱۳۹۴ | ۱۲:۲۲ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
تاريخ : یکشنبه ۱۸ بهمن۱۳۹۴ | ۲۲:۳ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

ستاد حوزه و دانشگاه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجو:

 

 اسلام را باید به جای تبلیغ، تبیین کرد/ جوان دیروز سئوال داشت، ولی جوان امروز مسئله دارد

 
 

یک استاد حوزه و دانشگاه و مبلغ بین‌المللی دین اسلام گفت: باید به جای تبلیغ دین اسلام، آن را تبیین کرد و اگر اسلام را آن گونه که هست و مورد قبول حضرت محمد(ص) نیز بود، بیان کنیم، نیاز به تبلیغ نخواهد بود.

 

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، دین مبین اسلام به عنوان کاملترین برنامه ارائه شده از سوی خداوند متعال برای بشریت، پس از ارائه توسط پیامبر اکرم (ص) نیازمند کسانی بود تا بتوانند این هدیه الهی را به گوش جامعه جهانی برساند.

 

فلذا مبلغان دینی در تلاش برای تبلیغ صحیح و کامل دین الهی برآمدند و بسیاری از ایشان برای رساندن صحیح پیام الهی خطرها متحمل شدند و از جان شیرین خود نیز گذشتند.

 

چندی پیش مطلبی خواندم که به زیبایی از جایگاه ارزنده مبلغ دینی سخن گفته بود: مبلغان مرزداران اندیشه های دینی و فرهنگی جامعه هستند. آنچه در کلام و قلم و هنر این سفیران سعادت موج می زند، بیدارگری نسل های امروز و فرداهاست و تبلیغ، هنری است جاودانه که با تلاش پیگیر مبلغان بر تابلوی هستی به نمایش در می‌آید. در این میان تبلیغ دینی از اهمیت شایانی برخوردار است.

 

اسلام، کامل ترین شریعت آسمانی، با تبلیغ متولد شد و بقا و جاودانگی آن نیز در سایه سار تبلیغ مبلغان و هدایت گران مذهبی به وجود خواهد آمد از این رو آشنایی مبلغان فرهیخته و وارسته ی عرصه دین باوری با شیوه های گوناگون تبلیغی در سراسر گیتی امری ضروری است. آگاهی از ابزارهای تبلیغ و جدیدترین شیوه ها و روش‌ها به مبلغان این امکان را خواهد داد که افزون بر هدایت جامعه ی اسلامی به سوی سعادت و سلامت دینی، از ورود افکار و اندیشه هایی که بر مبنای دین گریزی و یا دین ستیزی است ممانعت به عمل آورند.

 

در جامعه کنونی بشری به علت گسترش ارتباطات و سهولت دست یابی به اندیشه های به ظاهر منطقی غرب و پیشرفت سریع تکنولوژی در جوامع گوناگون و در نتیجه مورد تهاجم فرهنگی قرار گرفتن کشورهای جهان سوم و در حال توسعه؛ تبلیغ های دینی نیز باید تحوّلی ژرف یافته و در شیوه ها و ابزارهای تبلیغی تجدید نظر شود. ماهواره ها و ویدئوها چشم های ناپاک قرن بیستم هستند که به عنوان خطری نابود کننده، فرهنگ و مبانی دینی ما را مورد حمله قرار داده اند و تبلیغات ما باید علاوه بر تعلیم مفاهیم و تعالیم مذهبی و دینی در پی خنثی کردن آثار شوم این پدیده ی فرهنگ برانداز باشند.

 

به سراغ حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی رفته ایم که سوابق علمی و تبلیغی فراوانی دارند. ایشان استاد حوزه و دانشگاه هستند و اکنون به‌ عنوان مبلغ بین المللی در بسیاری از کشور های جهان همچون ژاپن، بلاروس، فرانسه، مالزی و لهستان و غیره مشغول به فعالیت هستند.

 

حاج آقای جهانگیری بسیار خوش صحبت است ایشان توانسته است به عنوان یک مبلغ بین المللی در سن و سالی که انسان ها نیاز به کسب تجربیات فراوان برای رسیدن به پختگی کامل را دارند، پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کرده و امروزه با حضور و تبلیغ دین الهی در بسیاری از کشورهای جهان نقش ارزنده ای در جهت رساندن صحیح پیام حق و حقیقت ایفا کند.

 

مرد پرتلاش دیار شیخ شهاب الدین سهرودی، به عنوان یک جوان نخبه زنجانی شناخته شده، هم نام خود را در زمینه تبلیغ دین اسلام و هم به عنوان یک انسان فرهیخته و قابل احترام بر سر زبان ها انداخته است.

 

حجت الاسلام جهانگیری چندی پیش در کنفرانس حج و معنویت در دانشگاه جاکارتا به عنوان تنها سخنران خارجی مدعو به ایراد سخنرانی پرداخت.

 

با این فعال دینی و مبلغ بین المللی دین مبین اسلام، پیرامون تبلیغ و ترویج دین اسلام در جامعه کنونی و نقش نهادهای مربوطه در این راستا به گفت و گو نشستیم. برایم بسیار جالب بود که در صحبت های ایشان علی رغم نقدهای فراوانی که بر مسئولان و متولیان مربط با تبلیغ دین وجود داشت؛اما امید فراوانی در ایشان وجود داشت که تلاش های بیشتر این مرد خستگی ناپذیر دیار شیخ اشراق را وعده می داد.

 

حاج آقای جهانگیری مسلما حضرتعالی به عنوان یک مبلغ بین المللی شناخته شده که سالهاست در این حرفه مشغول هستید، راه های مختلفی را برای شناساندن دین مبین اسلام امتحان کرده اید. از نظر حضرتعالی آیا تبلیغ راهکار اصلی در انتقال مفاهیم و تعالیم اسلامی است؟

 

به نظر بنده، باید به جای تبلیغ دین اسلام، آن را تبیین کرد و اگر اسلام را آن گونه که هست و مورد قبول حضرت محمد (ص) نیز بود، بیان کنیم نیاز به تبلیغ نخواهد بود. اسلام زوایای مختلفی دارد که باید به شیوه درست آن را تبیین کرد و اگر این اتفاق نیفتد، مخاطب جذب اسلام نخواهد شد.

 

به فرض مثال در زمینه تاکیدات دین اسلام به ازدواج و تشویق جوانان به انجام این سنت حسنه، خطبا در منبر جوانان را توصیه به ازدواج می‌کنند، ولی شرایطی که در جامعه فراهم شده و وضعیت اقتصادی موجود خلاف این را برای جوان فراهم می‌کند؛ چرا که بر اساس وضعیت اقتصادی اکثر جوانان قادر به تشکیل خانواده و فراهم ساختن امکانات ابتدایی زندگی نیستند. از طرفی روابط آزاد دختر و پسر در جامعه نیز از دیگر مسائلی است که جوانان از انجام ازدواج سرباز زنند و این همان مصداق دوگانگی در رساندن پیام به مخاطب است.

 

چه کارهایی در این زمینه باید انجام شود؟

 

برای تبلیغ و تبیین و ترویج یک پیام و یا موضوع خاص باید همه ارگان ها در جامعه دست به دست هم دهند، اگر ما قادر بودیم یک سبک زندگی طراحی کنیم که در آن، پارک، مبلمان شهری و دانشگاه همگی همسو پیام دهند که برای مثال ازدواج و یا حجاب خوب است، به قطع یقین موفق به اجرایی شدن و انتقال پیام می‌شدیم.

 

اگر ما با تاکید بر صدور پیام‌های چند عاملی به جای پیام های تک عاملی داشته باشیم، و اگر پیام ها همه جانبه باشد و همه بر موضوع تاکید داشته باشند؛ مطمئنا به درستی منتقل و اجرایی خواهد شد و ما به راحتی می توانیم به هدف مد نظر نزدیک تر شویم.

 

به نظرتان تبلیغ و ترویج ساده زیستی در جامعه که از سوی روحانیون و خطبا صورت می گیرد، تا چه اندازه می تواند تاثیر گذار باشد؟

 

تا زمانی که سریال های تلویزیونی در حال ترویج زندگی تجملاتی هستند، این گونه پیام ها تاثیری در اذهان و فکر و جهت گیری مردم جامعه و تغییر سبک زندگی نخواهد داشت.

 

اقدامات این چنینی مخاطب را در دریافت پیام دچار پارادوکس و ضد و نقیض خواهد نمود، برای همین باید برنامه ها را به سمتی پیش ببریم که برنامه های تبلیغی و پیام رسانی در موضوعات دینی که از سوی ارگان هایی همچون صداوسیما، مبلغان دینی و مساجد هستند، یک سو و هماهنگ باشند و از طرفی در یک جهت فکری و اندیشه ای هدایت کنند.

 

برای تبلیغ پیام های دینی نیز باید پیام ها را یک جانبه و همسو بفرستیم در غیر این صورت قادر به ایجاد یک زندگی دینی و سبک زندگی اسلامی که مورد توجه مقام معظم رهبری است نیز نخواهیم شد.

 

بطور مثال کشور چین قریب به یک میلیارد و 500 میلیون نفر جمعیت دارد و سال ها قبل زمانی که این کشور با مشکل اقتصادی مواجه بود به منظور صرفه جویی در هزینه ها در راستاهای مختلف اقدام های جالب توجهی انجام می دهد، و مردم نیز همراه و همسو با سیاست های کلی حرکت می کنند، که همین امر یکی از دلایل موفقیت این کشور است.

 

در این که کلیه مسلمانان جهان نسبت به رساندن صدای حقیقت مسئول هستند شکی نیست؛ اما قطعا وظیفه برخی بیشتر و سنگین تر از دیگران است. شما نقش روحانیت را در این زمینه چه می بینید؟

 

متاسفانه گاهی اوقات در برخی از این مجالس واعظان ما فقط از مرگ برای مردم صحبت می کنند که از نظر بنده این کار درستی نیست، بلکه باید شیوه زندگی کردن را به مردم بیاموزیم.

 

ما باید به دنبال اصلاح سبک زندگی مردم از وضعیت کنونی به سبک زندگی اسلامی باشیم، همچنان که مقام معظم رهبری نیز بر موضوع زندگی به سبک اسلامی تاکید دارند؛ چرا که بسیاری از مردم شیوه درست زندگی را بلد نبوده و آن را فرا نگرفته اند.

 

باید اقدامی انجام دهیم که همین پویایی را در جامعه ترویج دهیم، چرا که اسلام، دینی پویا است، اسلام دین مرگ نیست.

 

در مورد نقش دولت و سازمان های مربوطه، در تبیین و تبلیغ دین اسلام چه نظری را دارید؟

 

باید توجه کنیم که برای همسو بودن در تبیین و تبلیغ معارف اسلامی، دولت باید مسجدی باشد، نه اینکه مسجد، دولتی باشد و همین امر اگر وجود داشته باشد، کمک شایانی به تبیین دین خواهد شد.

 

مثلا در نظر داشته باشید که اگر معماری شهری یکسان نبوده و دلخواه اشخاص مختلف باشد، چه وضع نامطلوبی در فضای شهری و زندگی اجتماعی پیش خواهد آمد؟ همین طور اگر در مباحث تبلیغ و تبیین معارف دین اسلام، نظرات شخصی یا حزبی و گروهی تاثیر گذار شوند، تبلیغ دین اسلام کار بی فایده ای خواهد بود. بایستی تبلیغ با توجه به نیازهای جامعه و همچنین در راستای پیشرف و تعالی مردم در تمامی ابعاد زندگی فردی و اجتماعی باشد، بدین شکل می توانیم دین اسلام را در تمامی شئونات مختلف زندگی خودمان وارد کنیم. اگر چنین حالتی پیش نیاید دچار انحراف و همچنین دوری از دین می شویم، در حالی که سعادت همه انسان ها در دین مداری است.

 

و اما کلام پایانی شما:

 

اگر بخواهیم در یک نگاه جوانان دهه شصت را با جوانان امروزی مقایسه کنیم، می بینیم دچار یک تغییر در وضعیت عمومی و تفکرات و همچنین نگرش های جوانان شده‌ایم. به طوری که جوانان دیروز سئوال داشتند؛ اما جوانان امروز مسئله دارند، و باید به این نکته توجه ویژه داشت.

http://www.snn.ir/detail/News/485075/151

 تاريخ : یکشنبه ۱۸ بهمن۱۳۹۴ | ۲۲:۰ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

صبح روز پنجشنبه مورخ 8 بهمن 1394 آقای عباس فاموری سرپرست رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران، در سمینار حج با موضوع ”حج و اخوت اسلامی” که توسط موسسه انسان چندیکیا مولیا در دانشکده تبلیغ و ارتباطات دانشگاه شریف هدایت الله جاکارتا برگزار شده بود شرکت کردند.

سخنرانان این سمینار آقایان سهیمی معاون دانشکده، دکتر جلال الدین رحمت رئیس شورای سازمان اهل بیت اندونزی (ایجابی)، دکتر شفیق مغنی عضو هیأت رئیسه سازمان اسلامی محمدیه و دکتر عارف سبحان رئیس دانشکده تبلیغ و ارتباطات اسلامی و هادی سواستیو رئیس موسسه انسان چندیکیا مولیا دکتر جهانگیری از تقریب مذاهب بودند.

این سمینار با قرائت قرآن و سرود ملی اندونزی آغاز گردید، و سپس آقای هادی سواستیو رئیس کمیته برگزاری سمینار، از فعالیت موسسه انسان چندیکیا مولیا در دانشگاه های اندونزی، در رابطه با اهمیت و آگاهی حجاج از ابعاد معنوی سیاسی و اجتماعی فرهنگی سخنرانی کردند.

آقای سهیمی معاون دانشکده، ابتدا بر اهمیت و برادری همه مسلمانان در سایه شهادتین تأکید کرد و اظهار داشت تمام احکام اسلامی مانند نماز، روزه و حج چند بعدی است و در خصوص ابعاد حج تقوی الهی را سخنانی ایراد کرد.

و سپس آقای حجت الاسلام دکتر جهانگیری که به نمایندگی از مجمع تقریب در رابطه با مراسم پرشکوه حج و برکات و آثار آن در احاد جامعه اسلامی و یکی از مهمات فلسفه حج ایجاد تفاهم و همدلی یکدیگر و تحکیم و برادری در بین امت اسلامی است، و در ادامه اظهار داشتند یکی از عوامل موثر اجتماع حج در جهت خنثی کردن توطئه هایی است که برای تفرقه افکنی میان مسلمانان چیده می شود و به طرق مختلف حتی گاهی تحت عنوان مذهب، برای بر هم زدن جامعه اسلامی و ایجاد تفرقه کوشش هایی بکار می رود. اگر این کنگره عظیم حج سالانه نبود بی تردید توطئه ها موثر می افتاد.

پس نتیجه گرفته می شود، حج عوامل بازدارنده و از پراکندگی مسلمانان از هر ملت و کشور است بدین سان حج بعنوان یکی از ارکان همدلی و وحدت اسلامی در جامعه اسلامی است. عقیده به توحید یگانگی خداوند متعال تنها رشته پیوندی است که می تواند احاد بشر را در برگیرد.

 در هر یک از مناسک حج توحید عبد و معبود مقصد و مقصود به وضوح تجلی داده شده است که کسانی که قصد سفر به این سرزمین مقدس دارند باید تمام شرایط لازم که خداوند متعال برای حاجی شدن مقرر کرده است دارا باشد.

در ادامه آقای دکتر جلال الدین رحمت، رئیس شورای سازمان اهل بیت ایجابی و عضو پارلمان به ارائه سخن پرداخت. او ابتدا سخن خود را با تلاوت آیه 25 از سوره حج "وَأَذِّنْ فِي النَّاسِ بِالْحَجِّ يَأْتُوكَ رِجَالًا وَعَلَى كُلِّ ضَامِرٍ يَأْتِينَ مِنْ كُلِّ فَجٍّ عَمِيقٍ" شروع کرد و اظهار داشت، بسیاری توجه خود در این آیه به جمله يَأْتُوكَ معطوف نکرده اند، در حالیکه آن جمله از اهداف نخست و اساسی انجام مناسک حج قبل از دیگری مانند منافع ناس و ذکر اسمای خداوند و... (لِيَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ وَيَذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ فِي أَيَّامٍ مَّعْلُومَاتٍ عَلَى مَا رَزَقَهُم مِّن بَهِيمَةِ الْأَنْعَامِ) محسوب می شود.

آقای جلال الدین که کتابی تحت عنوان عشق به پیامبر (ص) چند سال پیش نوشت، افزود، برخی از مفسرین مانند ابن کثیر، ضمیر "ک" در جمله يَأْتُوكَ را به حضرت ابراهیم خلیل برگشت داد، ولی در تفسیر مفاتیح غیب فخر الرازی آمده است که ضمیر مربوز به حضرت پیامبر (ص) بر می گردد. لذا ترجمه آیه اینطور می شود: "و در ميان مردم براى [اداى] حج بانگ برآور تا [زائران] پياده و [سوار] بر هر شتر لاغرى كه از هر راه دورى مى‏آيند به سوى تو (ای محمد) روى آورند.بنابر این، نتیجه می گیریم که محور حج شخصیت رسول اکرم (ص) می باشد. پس در آن آدابی وجود دارد که حجاج باید رعایت کنند که از آن جمله آیه 64 از سوره نساء توضیح می دهد: وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذ ظَّلَمُواْ أَنفُسَهُمْ جَآؤُوكَ فَاسْتَغْفَرُواْ اللّهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُواْ اللّهَ تَوَّابًا رَّحِيمًا؛ (و اگر آنان وقتى به خود ستم كرده بودند پيش تو مى‏آمدند و از خدا آمرزش مى‏خواستند و پيامبر [نيز] براى آنان طلب آمرزش مى‏كرد قطعا خدا را توبه‏پذير مهربان مى‏يافتند)، یعنی اینکه آمدن نزد حضرت پیامبر (ص) تجدید بیعت ابلاغ سلام به اوست، چون روح اسلام دوست داشتن نسبت به پیامبر اکرم (ص) است که پس از آن مودت فی القربی به دنبال می آید.

سخنران بعدی آقای دکتر شفیق مغنی، عضو هیأت رئیسه سازمان اسلامی محمدیه بود که ابتدا اظهار داشت، حج عبادت چند بُعدی است که حجاج باید به آن ابعاد از جمله بُعد معنوی، سیاسی، اجتماعی فرهنگی و غیره توجه داشته باشند. حج، وحدت را ایجاد می کند و هنگامی که امت اسلام به وحدت برسند، به خیر امت و شهداء علی الناس تبدیل می گردند. معنویات اسلامی ارتباط دهنده امت است.

آقای دکتر شفیق مغنی که استاد دانشگاه اسلامی سنن آمپل شهر سورابایا می باشد، افزود، در حج تفاوت ها و اختلافات مانند رنگ پوست، نژاد و حتی کیفیت انجام مناسک حج و سایر عبادات مشاهده می شود، اما در عین حال یک امت واحد هستند و وحدت در عین کثرت و بالعکس از امتیازات این امت وسط است. و حجاج، این وحدت، تسامح و روحیه احترام به دیگری را باید به وطن شان به ارمغان بیاورند تا اسلام ترویج داده شود. و این است معنای تقریب یعنی درک متقابل باورهای دیگری.

دکتر شفیق مغنی در پایان صحبت به این نکته اشاره کرد که در مدت سه سال هنگام تحصیل در آمریکا نزد پروفسور شیعه مذهب، مکتب تشیع را مطالعه می کرد و این باعث درک خود به باورهای دیگر است.

آخرین سخنرانی توسط دکتر عارف سبحان، رئیس دانشکده تبلیغ و ارتباطات اسلامی دانشگاه شریف هدایت الله جاکارتا ارائه شد. او اظهار داشت، امتیاز اسلام نسبت به سایر ادیان وحدت در عین کثرت و بالعکس می باشد. اسلام از دیدگاه دین باوری به دو مکتب بزرگ سنی و شیعه، و از لحاظ فقهی به مذاهب فراوان تقسیم می گردد. و حج یکی از وحدت آفرین امت اسلامی است، چرا که تفاوت ها و اختلافات در همه چیز مشاهده می شود.

دکتر عارف سخنران دیگر سه محور اصلی سخنان خودرا از حج ارائه کرد: 1) وحدت که بزرگی و عظمت اسلام را به جهانیان نشان می دهد، 2) تسامح که این روحیه را از طریق مشاهده اختلافات و داشتن قصد واحد به حجاج می آموزد، 3) صلح و ضد خشونت که نتیجه دو محور قبل به دست می آید.

پس از اینکه همه سخنرانان به ارائه مطالب خود پرداختند، مدیر برنامه، فرصت پرسش و پاسخ را به شرکت کنندگان داد که برخی از آنها با توجه به اینکه آقای جلال الدین رحمت، شخصیت شیعی و جهانگیری سهروردی، روحانی ایرانی حضور داشتند، وقت را مغتنم شمردند تا سؤالات مربوط به شیعه و شبهات علیه شیعه از خودشان مطرح کردند که به تمام آنها پاسخ قانع کننده دادند.

در پایان بیانیه از شخصیت ها مانند عقیل سراج، رئیس سازمان اسلامی نهضت العلماء، شفیق مغنی عضو هیأت رئیسه سازمان محمدیه، جلال الدین رحمت رئیس شورای انجمن اهل بیت اندونزی (ایجابی)، عارف سبحان شخصیت علمی و... قرائت شد که به شرح ذیل است:

بیانیه شخصیت های اسلامی در خصوص برادری و اخوت جهانی

1-    وحدت، همکاری و تسامح امت اسلامی با چشم پوشی از مذهب، نژاد، قوم، گروه و تفاوت و اختلاف نظر میان آنها یک امر ضروری و جزء سنت الهی است.

2-    مراسم عبادت حج سنبل وحدت، اخوت، برابری و همکاری تمام امت اسلامی در جهان وجود دارد، لذا نماد و ارزش های آن قابل اجرا در زندگی ملت و کشور داری می باشد.

3-    حج نماد تحولات و حرکت مبارزه علیه نادانی، عقب ماندگی، فقر و تلاش برای تفرقه اندازی امت و ملت اسلامی است.

4-    از طریق همکاری، وحدت و تسامح از تمام مذاهب و گروه های امت اسلامی، می تواند صلح و سازش برای تحقق هدف "اسلام دین رحمتاً للعالمین"، به وجود آید.

5-    از راه مراسم عبادت حج می تواند همکاری، وحدت و تسامح میان امت اسلامی اندونزی و امت اسلامی جهان به تحقق برساند.

6-     از طریق مراسم عبادت حج، هر گونه نفوذ بیگانگان، جریان رادیکالیسم و تروریسم که آرامش زندگی در اندونزی را به هم می زند را رد می کنیم و روحیه نترس را اعلام می کنیم.

شایان ذکر است از آقای عقیل سراج رئیس سازمان نهضت العلمای اندونزی دعوت به عمل آمده بود ولی ایشان شرکت نکردند.

 

 


٠٥:٥٦ - 1394/11/16    /    شماره : ٦٤٥٢٤٣    /    تعداد نمایش : ٨

http://jakarta.icro.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=251&pageid=11741&newsview=645243

 

 تاريخ : یکشنبه ۱۸ بهمن۱۳۹۴ | ۲۱:۴۹ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
فطرت‌های بیدار در جهان، تشنه پیام انقلاب اسلامی است                                                     خبرگزاری رسا ـ بی‌شک صدور انقلاب، کاری فرهنگی است و به منزله صادر نمودن پیام و رسالت انقلاب اسلامی و انتقال ارزش‌های معنوی و الهی به گوش جهانیان است.                                             

 
                    
 
 

به گزارش سرویس پیشخوان خبرگزاری رسا، «صدور انقلاب تداوم راه انبیاء است... ما به این کار و انجام این وظیفه افتخار می‌کنیم. این راه انبیاء است و ما این راه را باید ادامه دهیم... چرا ما باید از صادر کردن توحید و اخلاق انبیاء و روح فداکاری و اخلاص و تزکیه اخلاقی به کشورهای دیگر خجالت بکشیم؟ چرا باید شرم کنیم از اینکه غیرت و حمیت صحیح و ایستادگی در مقابل قدرت‌های باطل را به صورت درس عملی به ملت‌های دیگر ارائه و تعلیم بدهیم؟ ملت‌ها باور نمی‌کنند که بشود با عوامل و مزدوران قدرت‌های استکباری درافتاد. ما درافتادیم و پیروز شدیم. چرا این عمل و تجربه خودمان را در اختیار افکار عمومی ملت‌ها نگذاریم؟ ما این انقلاب را صادر می‌کنیم، ما از اینکه بتوانیم توحید و مکتب انبیاء و روش‌های انسانی پاکیزه و طیب و طاهر و صبر و مقاومت و ایثار را به کشورهای دیگر ثابت کنیم هیچ ابایی نداریم...»

 

متن فوق بخشی از سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در نوزدهم تیرماه 1368 در مورد تبیین نظریه صدور انقلاب است.

 

بی‌شک صدور انقلاب، کاری فرهنگی است و به منزله صادر نمودن پیام و رسالت انقلاب اسلامی و انتقال ارزش‌های معنوی و الهی به گوش جهانیان است.

 

ابزار صدور انقلاب

صادر کردن انقلاب و پیام انقلاب اسلامی با چه ابزاری میسر می‌شود؟

حجت‌الاسلام یحیی جهانگیری مبلغ دینی در کشورهای اروپایی و آمریکایی در گفت‌وگو با کیهان به این سوال پاسخ می‌دهد و با تاکید بر اینکه صدور انقلاب، صدور پیام و رسالت انقلاب است خاطرنشان می‌کند: «صدور انقلاب در سایه زور و لشکرکشی انجام نمی‌شود، بلکه جهت نیل به این هدف باید امکانات و ابزارهای پیام‌رسانی، محتوای پیام، موقعیت زمان و مکان، نیازهای مخاطبان در مناطق مختلف دنیا مورد توجه و دقت قرار گیرد. انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود و به تعبیر شهید مظلوم دکتر بهشتی، «انقلاب ارزش‌ها» محسوب می‌شود.»

 

وی با استناد به سخنان رهبر معظم انقلاب که بر این قضیه صحه گذاشتند، می‌گوید: حضرت آقا فرمودند: «اگر منظور این است که ما مواد منفجره صادر می‌کنیم، این ادعا دروغ است... صدور انقلاب، به معنای صادر کردن ارزش‌های انقلابی و افشاگری درباره مستبدها و ظالم‌های عالم، وظیفه و تکلیف الهی ماست...»

 

این مبلغ دینی در کشورهای اروپایی و آمریکایی در ادامه صحبت‌هایش خاطرنشان می‌کند: «در قاموس فکری حضرت امام(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی، صدور انقلاب یک تلاش نرم‌افزاری است نه نظامی و امام بر این امر تصریح داشتند: «ما که می‌گوییم باید انقلاب به همه جا صادر بشود، این معنی غلط را از او برداشت نکنند که ما می‌خواهیم کشورگشایی کنیم.»

 

حجت‌الاسلام جهانگیری بر این عقیده تاکید دارد که: «تفکر فراملی و دید جهانی حضرت امام نیز انقلاب اسلامی را نه در چارچوب مقابله با طاغوت ایران که به مثابه جریان مبارزه با تمام مستکبرین و ستمگران عالم معنا می‌کرد و از همان ابتدا همه مسلمین و بلکه مستضعفین جهان را مخاطب خویش می‌خواند، زیرا در قاموس فکری ایشان اسلام مرزی نمی‌شناسد. از این جهت بود که می‌فرمود ما باید در صدور انقلابمان به جهان کوشش کنیم... زیرا اسلام بین کشورهای مسلمان فرقی قائل نمی‌شود و پشتیبان تمام مستضعفان جهان است.»

http://www.rasanews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=314717

 تاريخ : جمعه ۱۶ بهمن۱۳۹۴ | ۱۴:۳۱ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

مبلغ و پژوهشگر حوزه فرهنگ و دین گفت: دختران سرمایه ملی و دینی کشورمان هستند که باید برای تربیت‌شان به‌ عنوان مادران آینده کوشا باشیم.

 

حجت‌الاسلام یحیی جهانگیری‌سهروردی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، اظهار کرد: جای بسی تاسف است که از دختران تنها در یک روز از سال یاد شود و در عمل نیز به خواسته‌ها و نیازهای این بخش از جامعه توجه نشود، در حالی ‌که این قشر بنا به آفرینش خود نیاز به توجه بیشتری دارند.

 

وی افزود: دختران سرمایه ملی و دینی کشورمان هستند که باید برای همراهی در تربیت‌شان به ‌عنوان مادران آینده کوشا باشیم. کوشا بودن به این معنا که توجه لازم به نیازهای‌شان در خانه و جامعه با نگاهی که در شأن‌شان است داشته باشیم، تا بتوانیم در برابر آسیب‌هایی که آن‌ها را تهدید می‌کند، مقابله کنیم.

 

جهانگیری‌سهروردی تصریح کرد: در رابطه با شرایط دختران باید به این نکته توجه داشت که زمانی ‌که دختر به سن 10سالگی می‌رسد و با تکالیف خود آشنا می‌شود آیا در این میان ما برنامه جامعی داریم که در همان ابتدا وظایف یک دختر را به او آموزش دهد تا پس از گذر 10 از سالگی که او وارد زندگی جدیدی می‌شود دچار استرس و بی‌مسولیتی در زندگی جدید نشود و به‌ عنوان یک دختر قادر باشد به وظایف خود عمل کند.

 

وی یادآور شد: متاسفانه امروزه رسانه‌ها با ایجاد توقعات کاذب سعی در ایجاد تنش در بین دختران می‌کنند، ولی باید به این نکته توجه کنیم که هر اندازه که در رابطه با دختران موفق و نخبه کشورمان صحبت می‌کنیم در رابطه با توانمندی آن‌ها نیز سخن به میان می‌آید.

http://zanjan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=55685

 تاريخ : چهارشنبه ۱۴ بهمن۱۳۹۴ | ۱۲:۲۷ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
مبلغ دینی و پژوهشگر حوزه فرهنگی:
عاشورا هشداری بزرگ به انسان‌ها بود
سياسي  14:21:0 1394/08/06

948-1585-5 كد خبر

 

مبلغ دینی و پژوهشگر حوزه فرهنگی گفت: امام حسین (ع) تنها به مسلمان تعلق ندارد، بلكه درسی كه عاشورا داد شامل همه انسان‌هایی می‌شود كه اگر دین‌دار نیستند، آزاده باشند.

 

حجت‌الاسلام یحیی جهانگیری‌سهروردی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، اظهار كرد: یكی از کارهای نادرستی كه درباره نقل عاشورا انجام می‌دهیم این است كه شعار امام حسین (ع) را درون دینی معنا می‌كنیم؛ به‌طوری ‌كه شخصیت والای سیدالشهدا (ع) تنها به مسلمان اختصاص دارد و این در حالی ا‌ست كه عاشورا تاریخی است كه درس مهم به تمام انسان‌ها می‌دهد.

 

وی افزود: سخن زیبایی امام حسین (ع) كه من مرگ با عزت را به زندگی با ذلت ترجیح می‌دهم یك شعار جهانی است كه حضرت با گفتن این سخن قصد بازگردان انسان‌ها به خودشان و فطرت خداجویشان دارد و در این راه با نثار تمام جان و مال خود نگذاشتند ارزش‌های مهم دینی فراموش شود.

 

جهانگیری‌سهروردی تصریح كرد: سیدالشهدا (ع) زمانی كه دید كرامات انسانی در حال فراموشی است صحنه عاشورا را برای دادن درس آزادگی خلق كرد تا انسان‌ها خود را از یوغ دیگران برهانند و حداقلی‌های انسان بودن را در خود داشته باشند.

 

وی یادآور شد: عاشورا عرصه‌ای بود كه خداوند چهره خوب و بد بودن را به انسان‌ها و تاریخ نشان می‌دهد شخصیتی همچون امام حسین (ع) كه با فدا كردن جان و مال خود موجب احیای دین اسلام شد و خداوند مقامی به ایشان داد كه تمام كائنات به آن غبطه می‌خورند و در مقابل دشمنان ایشان در كربلا هستند كه با ارتكاب به جنایات بی‌شرمانه پست‌ترین مقام و نداشتن مرگ حداقلی برای یك انسان را نیز كسب نكردند.

 

این پژوهشگر خاطرنشان كرد: انسان زمانی كه در یوغ بندگی دیگران باشد از دایره انسان بودن خارج می‌شود و در كربلا امام حسین (ع) با دادن آزادگی خواست یوغ بردگی را از انسان‌ها بردارد تا مقام انسانی كه خداوند به انسان داده است را سقوط نکند تا این درس همیشگی برای تاریخ انسانیت باشد.


خبرنگار:

 

 

http://zanjan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=57156

 تاريخ : چهارشنبه ۱۴ بهمن۱۳۹۴ | ۱۲:۲۴ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

PP Muhammadiyah Ini Dukung “TAQRIEB BAINA MADZAHIB”, Ada Apa???

 
 
 
Jakarta (Headlineislam.com– Universitas Islam Negeri (UIN) Jakarta pada hari Kamis (28/1/2016) mengadakan seminar nasional dengan menghadirkan beberapa tokoh internasional maupun nasional. Tema yang diangkat pada seminar ini ialah “Haji dan Persaudaraan Universal.”
 
Seminar ini diadakan oleh Yayasan Insan Mulia Cendekia dan didukung oleh Islamic Center Cultural (ICC) bertempat di Kampus UIN Syarif Hidayatullah tepatnya di ruang Theater Room Prof. Aqib Suminto (lt. 2) Fakultas Ilmu Dakwah dan Ilmu Komunikasi. Narasumber yang dihadirkan pada seminar ini ialah;
 
 
1.    Prof. Dr. Said Aqid Siradj (Ketua umum PBNU)
2.    Prof. Dr. Syafiq Mughni (PP Muhammadiyah)
3.    Prof. Dr. KH. Jalaluddin Rakhmat (Ketua dewan syura IJABI Pusat)
4.    Prof. Dr. Yahya Jahangiri Surawardi (Wakil Ketua Majma’ Taqrieb Bainal Madzahib Republik Iran)
5.    Dr. Arief Subhani (wakil Dekan Fakultas Ilmu Dakwah dan Komunikasi)
 
Seminar ini dihadiri kurang lebih 150 orang yang terdiri dari para tokoh dan mahasiswa. Mereka sangat antusias pada acara ini karena menghadirka para pembicara yang reputasinya terkenal di kalangan mahasiswa maupun masyarakat. Namun, pembicara pertama; Prof. Dr. Said Aqil Siradj tidak dapat hadir karena ada urusan mendadak dan penting.
 
Pada seminar ini, perwakilan PP Muhammadiyah, Prof. Dr. Syafiq Mughni sangat mendukung pendekatan antar madzhab.
 
“Saya sangat setuju dengan ide atau misi haiatu taqrib bainal madzahib,” tutur Dr. Syafiq Mughni.
 
At-Taqrib bainal madzahib ini harus di mulai dari mempelajari madzhab-madzhab yang berkembang, Syiah mempelajari Sunni, Sunni mempelajari Syiah, dan demikian pula Khwarij, Mu’tazilah, dan sebagainya,” tambahnya.
 
Haji dan persaudaraan universal yang diangkat pada seminar ini menghasilkan sebuah deklarasi yang disetujui oleh banyak pihak di antaranya; Prof. Dr. Jalaluddin Rakhmat (Ketua Dewan Syuro IJABI Pusat), Prof. Dr. Syafiq Mughni (PP Muhammadiyah), Prof. Dr. Hadi Suristiyo S (Ketua pembina Yayasan Insan Mulia Cendekia), dan lain-lain.
 
 
 


تاريخ : سه شنبه ۱۳ بهمن۱۳۹۴ | ۱۸:۰ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
Syiah Indonesia

Pasukan Saudi Gagalkan Milisi Syiah Hutsi yang Akan Masuk Saudi

 
 
 
Pasukan koalisi Saudi
Syiahindonesia.com - Pasukan Koalisi Arab Saudi berhasil menggagalkan upaya penyusupan yang dilakukan milisi Syiah Hutsi dan milisi yang setia kepada mantan Presiden Yaman, Ali Abdullah Saleh di perbatasan Saudi-Yaman. Demikian dikutip dari Middleeastmonitor, Rabu (27/01).

Dalam penyeberangan dan penyusupan tersebut, milisi Syiah Hutsi dan sekutunya menggunakan beberapa kendaraan dalam melintasi sejumlah wilayah.

Kantor berita Al-Arabiya juga melaporkan, operasi militer koalisi Saudi telah mencegah upaya penyusupan di sejumlah daerah perbatasan.

Hingga kini, pasukan koalisi masih terus melakukan penjagaan terhadap sejumlah wilayah perbatasan dengan menggunakan drone.

Arab Saudi sendiri telah memutuskan untuk berperang dengan milisi Syiah Hutsi yang didukung oleh pemerintahan Iran. (kiblat.net)
 
 


تاريخ : سه شنبه ۱۳ بهمن۱۳۹۴ | ۱۸:۰ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
 

Jalaluddin Rakhmat Sebut Syiah Gulat Berasal Dari London

 
 
Jalaluddin Rakhmat dan Syafiq Mughni
SYIAHINDONESIA.COM (Jakarta) – Pada hari Kamis (28/1/2015) lalu, seorang tokoh IJABI bernama Jalaluddin Rakhmat dan wakil ketua majma’ taqrib bainal madzahib Republik Iran; Prof. Dr. Yahya Jahangiri Surawardi, mengisi sebuah seminar di kampus UIN Jakarta. Tema yang diangkat ialah ‘Haji dan Persaudaraan Universal.’
 
Dua tokoh di atas pada awal pembicaraan tidak ada menyinggung masalah Syiah. Ketika giliran PP Muhammadiyah bicara, barulah hal-hal berkaitan tentang Syiah dibicarakan.
 
“In Sya Allah, Muhammdiyah tidak ada mendiskriminasi keluarga Nabi, karena semuanya adalah orang-orang yang dekat dengan keluarga Nabi Muhammad SAW,” tutur Prof. Dr. Syafiq Mughni selaku perwakilan PP Muhammadiyah.
 
 
Tapi, Dr. Syafiq Mughni selaku perwakilan PP Muhammdiyah mendukung adanya taqrib baina madzahib. Silahkan baca (http://www.syiahindonesia.com/2016/01/pp-muhammadiyah-ini-dukung-taqrieb.html)
 
Beberapa ulasan ini tentu membuat para hadirin penasaran tentang Syiah yang memang notabenya dikenal di masyarakat Ahlussunnah kalau Syiah suka mencaci sahabat bahkan mengkafirkannya.
 
Jalaluddin Rakhmat selaku ketua dewan syuro IJABI Pusat berpendapat bahwa Syiah yang suka mencela ialah Syiah yang berasal dari London, Inggris. Dia menyebutnya dengan “Syiah Londoni.”
 
“Di kalangan Syiah ada kelompok ekstrimis yang menggunakan cacian terhadap keluarga nabi untuk memecah belah kaum muslimin. Pusatnya ada di London, kami menyebutnya Syiah Londoni. Dan mereka dibantu oleh pemerintah Inggris dengan mendirikan televisi-televisi lalu disebarkan ke seluruh dunia,” tutur Jalaluddin Rakhmat.
 
Penulis : Arham
 


تاريخ : سه شنبه ۱۳ بهمن۱۳۹۴ | ۱۷:۵۷ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

PP Muhammadiyah Ini Dukung “TAQRIEB BAINA MADZAHIB”, Ada Apa???

 
 
 
Jakarta (Headlineislam.com) – Universitas Islam Negeri (UIN) Jakarta pada hari Kamis (28/1/2016) mengadakan seminar nasional dengan menghadirkan beberapa tokoh internasional maupun nasional. Tema yang diangkat pada seminar ini ialah “Haji dan Persaudaraan Universal.”
 
Seminar ini diadakan oleh Yayasan Insan Mulia Cendekia dan didukung oleh Islamic Center Cultural (ICC) bertempat di Kampus UIN Syarif Hidayatullah tepatnya di ruang Theater Room Prof. Aqib Suminto (lt. 2) Fakultas Ilmu Dakwah dan Ilmu Komunikasi. Narasumber yang dihadirkan pada seminar ini ialah;
 
 
1.    Prof. Dr. Said Aqid Siradj (Ketua umum PBNU)
2.    Prof. Dr. Syafiq Mughni (PP Muhammadiyah)
3.    Prof. Dr. KH. Jalaluddin Rakhmat (Ketua dewan syura IJABI Pusat)
4.    Prof. Dr. Yahya Jahangiri Surawardi (Wakil Ketua Majma’ Taqrieb Bainal Madzahib Republik Iran)
5.    Dr. Arief Subhani (wakil Dekan Fakultas Ilmu Dakwah dan Komunikasi)
 
Seminar ini dihadiri kurang lebih 150 orang yang terdiri dari para tokoh dan mahasiswa. Mereka sangat antusias pada acara ini karena menghadirka para pembicara yang reputasinya terkenal di kalangan mahasiswa maupun masyarakat. Namun, pembicara pertama; Prof. Dr. Said Aqil Siradj tidak dapat hadir karena ada urusan mendadak dan penting.
 
Pada seminar ini, perwakilan PP Muhammadiyah, Prof. Dr. Syafiq Mughni sangat mendukung pendekatan antar madzhab.
 
“Saya sangat setuju dengan ide atau misi haiatu taqrib bainal madzahib,” tutur Dr. Syafiq Mughni.
 
At-Taqrib bainal madzahib ini harus di mulai dari mempelajari madzhab-madzhab yang berkembang, Syiah mempelajari Sunni, Sunni mempelajari Syiah, dan demikian pula Khwarij, Mu’tazilah, dan sebagainya,” tambahnya.
 
Haji dan persaudaraan universal yang diangkat pada seminar ini menghasilkan sebuah deklarasi yang disetujui oleh banyak pihak di antaranya; Prof. Dr. Jalaluddin Rakhmat (Ketua Dewan Syuro IJABI Pusat), Prof. Dr. Syafiq Mughni (PP Muhammadiyah), Prof. Dr. Hadi Suristiyo S (Ketua pembina Yayasan Insan Mulia Cendekia), dan lain-lain.
 
 
 


تاريخ : سه شنبه ۱۳ بهمن۱۳۹۴ | ۱۲:۵۶ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

Seminar Nasional Haji dan Persaudaraan Universal

“Fakultas Ilmu Dakwah dan Ilmu Komunikasi UIN Syarif Hidayatullah Jakarta bekerja sama dengan Yayasan Insan Mulia Cendekia”

Mempersembahkan:

SEMINAR NASIONAL HAJI DAN PERSAUDARAAN UNIVERSAL

Dengan tema :

“Implementasi Makna Spiritual Sosial Politik Ibadah Haji dalam Mempererat Persaudaraan Umat Islam”

Kamis, 28 Januari 2016
08.00-13.00 WIB
Theater Room Prof. Aqib Suminto (lt. 2) Fakultas Ilmu Dakwah dan Ilmu Komunikasi.

Dihadiri oleh pembicara:

󾠮 Dirjen PHU Kemenag RI *tahap konfirmasi

󾠯 Prof. DR. KH. Said Aqil Siradj (Ketua Umum PB NU)

󾠰 Prof. DR. Hujjatul Islam Yahya Jahangiri Suhrawadi

󾠱 Prof. DR. Syafiq Mughni (PP Muhammadiyah)

󾠲 Prof. DR. KH. Jalaluddin Rahmat (ketua Dewan Syuro Ijabi Pusat)

󾠳 DR. Arief Subhan, MA (Dekan FIDKOM UIN Sarif Hidayatullah Jakarta)

include :
sertifikat, snack, lunch, seminar kit.

seminar nasional ini terbuka untuk umum, untuk seluruh civitas akademika 󾌵

di tunggu kehadiranmu sobat 󾍇

CP :
SMS/WA/LINe
󾫾081294268954 (Gatra)
󾫾081285087838 (Rifda)

Organized by :
🔅Fakultas Ilmu Dakwah dan Komunikasi
🔅Yayasan insan mulia cendekia
🔅Jurusan Manajemen dakwah
🔅HMJ MD UIN Syarif Jakarta

 

http://beritabroadcast.web.id/seminar-nasional-haji-dan-persaudaraan-universal/

 تاريخ : سه شنبه ۱۳ بهمن۱۳۹۴ | ۱۱:۴۲ قبل از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

كنفرانس جنبه‌هاي معنوي اجتماعي سياسي حج در اندونزي برگزار شد

حجت الاسلام جهانگيري در كنفرانس بين المللي حج در اندونزي گفت: اندونزي و شرق آسيا همواره از اسلام معنوي و عرفاني بهره مند بوده است؛ اين رهيافت اسلامي بايد پاس داشته شود. نبايد گذاشت به جاي اين صداي معنوي ، صداي خشونت و تكفير جايگزين شود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، كنفرانس بين‌المللي اسلامي با عنوان «جنبه‌هاي معنوي- اجتماعي- سياسي حج» به همت بنياد پژوهشي «اينسان موليا» با همكاري مجمع نهضت العلماي اندونزي و دانشگاه‌هاي اسلامي كشوري، در دانشگاه اسلامي شريف هدايت الله جاكارتا در اندونزي برگزار شد.

در اين كنفرانس مديران اجرايي و روحانيون كاروان هاي حج كشور اندونزي و نمايندگاني از وزارت امور ديني اندونزي، مجلس علماي اندونزي، سازمان ساماندهي تشكل هاي ديني و همچنين تعدادي از اساتيد الهيات دانشگاهها حضور داشتند.

در اين كنفرانس، پس از خير مقدم رئيس دانشكده، حجت الاسلام يحيي جهانگيري استاد حوزه و دانشگاه و مبلغ فعال در عرصه بين الملل سخنراني كرد.

وي با بيان اينكه حج، داراي سه ويژگي زمان بسيار ممتاز، مكان بسيار ويژه و حالت كاملا متفاوت است گفت: اما اين سه ويژگي نبايد سبب شود حج را فقط به آن زمان و مكان خاص منحصر كنيم. بايد همه روزهاي ما و همه جغرافياي جهان اسلامي، پيام حج را بگيرند. و اين معناي آيه قرآن است كه فرمود از حج، توشه برچينيد.

تنها نماينده حوزه علميه قم در اين كنفرانس افزود: امروز جهان اسلام بيش از هر زمان ديگر به پيام حج نيار دارد. ما نيازمند پيام اخوت و برادري و پيام وحدت و همدلي و تحمل مذاهب ديگر هستيم.

وي با اشاره به اينكه اندونزي و شرق آسيا همواره از اسلام معنوي و عرفاني بهره مند بوده است گفت: اين رهيافت اسلامي بايد پاس داشته شود. نبايد گذاشت بجاي اين صداي معنوي ، صداي خشونت و تكفير جايگزين شود.

پس از حجت الاسلام جهانگيري، دكتر جلال الدين عضو پارلمان اندونزي سخنراني كرد. و سپس اساتيد مطرح اندونزي به ارائه مقاله خود برداختند.

پايان جلسه همراه با پرسش و پاسخ خصوصا از تشيع بود. كه حجت الاسلام جانگيري پاسخ سوالات را ارائه داد. وي همچنين با رئيس دانشكده تبليغ و ارتباطات و اعضاي هسته علمي دانشكده ديدار و گفت و گو كرد.

كنفرانس مزبور به دو زبان انگليسي و مالايو برگزار شد و استقبال به حدي بود كه سالن دانشگاه، پر شد و برخي دانشجويان ايستاده به سخنراني گوش دادند.

در حاشيه اين كنفرانس، نمايشگاهي درباره حج برگزار شد.

 

http://hajj.ir/14/65292

 تاريخ : سه شنبه ۱۳ بهمن۱۳۹۴ | ۱۱:۲۱ قبل از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

FDIK Gelar Seminar Nasional Haji dan Persaudaraan Universal

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone

Ruang Teater Prof Dr H Aqib Suminto, FDIK, BERITA UIN Online Fakultas Ilmu Dakwah dan Ilmu Komunikasi (FDIK) bekerjasama dengan Yayasan Insan Mulia Cendikia Bandung, dan Islamic Center Cultural (ICC), menggelar seminar nasional bertajuk Haji dan Persaudaraan Universal, Kamis (28/01).

Seminar yang bertujuan mengimplementasikan makna spriritual sosial politik ibadah Haji dalam rangka mempererat persaudaraan umat Islam ini, menghadirkan beberapa narasumber diantaranya, Prof Dr Syafiq Mughni (Ketua PP Muhammadiyah), Prof Dr Said Aqid Siradj (Ketua umum PBNU), Prof Dr Jalaludin Rahkmat (Ketua dewan Syuro IJABI dan Anggota DPR RI Komisi 8), Prof Dr Hujjatul Islam Yahya Jahangiri Suharwadi (Wakil Ketua Majma Taqreb Bainal Madzahib-Republik Islam Iran), dan Dr Arief Subhan MA (Dekan FDIK UIN Jakarta).

Ketua Yayasan Insan Mulia Cendikia Bandung Prof Dr Hadi Suristiyo S, memberikan sambutan pertama sekaligus sebagai ketua pelaksana kegiatan. Hadi mengapresiasi terselenggaranya seminar ini serta berharap dapat memberikan pemahaman mengenai makna persaudaraan universal yang terdapat dalam ritual ibadah Haji.

“Diharapkan dengan adanya seminar ini, mampu memberikan pemahaman betapa pentingnya implementasi aspek spiritual, sosial, dan politik ibadah haji dalam kehidupan sehari-hari, guna mempererat persaudaraan umat Islam,” papar Hadi.

Senada dengan apa yang disampaikan Hadi, Prof Dr Hujjatul Islam Yahya Jahangiri Suharwadi (red) menambahkan, bahwa ibadah haji memperkuat komunitas muslim dan menyadarkan rasa kebersamaan diantara umat muslim sedunia.

Begitu pula dengan Prof Dr Jalaluddin Rakhmat, ia menegaskan bahwa ibadah haji menunjukan kecintaan Nabi Muhammad SAW.

“Kita dapat mengaktualisasi kecintaaan kita pada Rasulullah diantaranya dengan menghidupkan kembali ziarah ke makannya dan berbaiat dengan tulus kepada Rasulullah,” papar tokoh yang akrab dipanggil Kang Jalal ini.

Dekan Fakultas Ilmu Dakwah dan Ilmu Komunikasi (FDIK) Dr Arief Subhan MA, selain menyampaikan apresiasi dan ucapan terimakasih kepada panitia atas terselenggaranya seminar ini. Selain apresiasi, Arief memaparkan sisi positif dari pelaksanaan ibadah haji.

“Dengan melaksanakan ibadah haji, maka berdampak pada sisi afektif umat islam yaitu menimbulkan kesadaran feeling of ummah (bagian dari umat islam yang besar). Selain itu, ibadah haji mengajarkan toleransi yang tinggi serta menumbuhkan rasa perdamaian,” tambahnya.

Ketua PP Muhammadiyah Prof Dr Syafiq Mughni berpendapat, Nabi Muhammad SAW sendiri tidak mengharamkan ziarah, maka kita dapat berziarah ke makam Rasulullah dengan niat menunjukan kecintaan kita padanya.

“Akan tetapi, menjadi catatan bersama, jangan sampai menyalahgunakan kesempatan berziarah ke makam Rasulullah untuk melakukan segala macam kemusyrikan,” tegasnya. (RS/LRF)تاريخ : سه شنبه ۱۳ بهمن۱۳۹۴ | ۱۱:۲۰ قبل از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
Some photo regarding the yahya jahangiri's lecture in the conference on ‪#‎spiritual_aspect_of_hajj‬" at‪#‎Jakarta_Islamic_university‬ with mass attendence of professors and students
..updating...soon

سخنرانی یحیی جهانگیری سهروردی در دانشگاه اسلامی جاکارتا در باره حج و معنویت که با استقبال خوب دانشجویان مواجه شدتاريخ : یکشنبه ۱۱ بهمن۱۳۹۴ | ۱۳:۴۳ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
Some photo regarding the yahya jahangiri's lecture in the conference on ‪#‎spiritual_aspect_of_hajj‬" at‪#‎Jakarta_Islamic_university‬ with mass attendence of professors and students
..updating...soon

سخنرانی یحیی جهانگیری سهروردی در دانشگاه اسلامی جاکارتا در باره حج و معنویت که با استقبال خوب دانشجویان مواجه شدتاريخ : یکشنبه ۱۱ بهمن۱۳۹۴ | ۱۳:۴۲ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
Some photo regarding the yahya jahangiri's lecture in the conference on ‪#‎spiritual_aspect_of_hajj‬" at‪#‎Jakarta_Islamic_university‬ with mass attendence of professors and students
..updating...soon

سخنرانی یحیی جهانگیری سهروردی در دانشگاه اسلامی جاکارتا در باره حج و معنویت که با استقبال خوب دانشجویان مواجه شدتاريخ : یکشنبه ۱۱ بهمن۱۳۹۴ | ۱۳:۴۱ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
Some photo regarding the yahya jahangiri's lecture in the conference on ‪#‎spiritual_aspect_of_hajj‬" at‪#‎Jakarta_Islamic_university‬ with mass attendence of professors and students
..updating...soon

سخنرانی یحیی جهانگیری سهروردی در دانشگاه اسلامی جاکارتا در باره حج و معنویت که با استقبال خوب دانشجویان مواجه شدتاريخ : یکشنبه ۱۱ بهمن۱۳۹۴ | ۱۳:۴۱ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
Some photo regarding the yahya jahangiri's lecture in the conference on ‪#‎spiritual_aspect_of_hajj‬" at‪#‎Jakarta_Islamic_university‬ with mass attendence of professors and students
..updating...soon

سخنرانی یحیی جهانگیری سهروردی در دانشگاه اسلامی جاکارتا در باره حج و معنویت که با استقبال خوب دانشجویان مواجه شدتاريخ : یکشنبه ۱۱ بهمن۱۳۹۴ | ۱۳:۴۰ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
کد خبر: 369991 | تاریخ مخابره :۱۳۹۴/۱۱/۱۰ - ۰۹:۰۹ | سرویس: بین الملل
سخنرانی دانش آموخته حوزه قم در کنفرانس اندونزی؛
صدای خشونت و تکفیر، جایگزین صدای معنوی و عرفانی در شرق آسیا نشود
اختصاصی حوزه / حجت الاسلام جهانگیری در کنفرانس بین المللی حج در اندونزی گفت: اندونزی و شرق آسیا همواره از اسلام معنوی و عرفانی بهره مند بوده است؛ این رهیافت اسلامی باید پاس داشته شود. نباید گذاشت به جای این صدای معنوی ، صدای خشونت و تکفیر جایگزین شود.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری«حوزه» کنفرانس بین‌المللی اسلامی با عنوان «جنبه‌های معنوی- اجتماعی- سیاسی حج» به همت بنیاد پژوهشی «اینسان مولیا» با همکاری مجمع نهضت العلمای اندونزی و دانشگاه‌های اسلامی کشوری، در دانشگاه اسلامی شریف هدایت الله جاکارتا در اندونزی برگزار شد.

در این کنفرانس مدیران اجرایی و روحانیون کاروان های حج کشور اندونزی و نمایندگانی از وزارت امور دینی اندونزی، مجلس علمای اندونزی، سازمان ساماندهی تشکل های دینی و همچنین تعدادی از اساتید الهیات دانشگاهها حضور داشتند.

در این کنفرانس، پس از خیر مقدم رئیس دانشکده، حجت الاسلام یحیی جهانگیری استاد حوزه و دانشگاه و مبلغ فعال در عرصه بین الملل سخنرانی کرد.

وی با بیان اینکه حج، دارای سه ویژگی زمان بسیار ممتاز، مکان بسیار ویژه و حالت کاملا متفاوت است گفت: اما این سه ويژگي نباید سبب شود حج را فقط به آن زمان و مکان خاص منحصر کنیم. باید همه روزهای ما و همه جغرافیای جهان اسلامی، پیام حج را بگیرند. و این معنای آیه قرآن است که فرمود از حج، توشه برچینید.

تنها نماینده حوزه علمیه قم در این کنفرانس افزود: امروز جهان اسلام بیش از هر زمان دیگر به پیام حج نیار دارد. ما نیازمند پیام اخوت و برادری و پیام وحدت و همدلی و تحمل مذاهب دیگر هستیم.

وی با اشاره به اینکه اندونزی و شرق آسیا همواره از اسلام معنوی و عرفانی بهره مند بوده است گفت: این رهیافت اسلامی باید پاس داشته شود. نباید گذاشت بجای این صدای معنوی ، صدای خشونت و تکفیر جایگزین شود.

پس از حجت الاسلام جهانگیری، دکتر جلال الدین عضو پارلمان اندونزی سخنرانی کرد. و سپس اساتید مطرح اندونزی به ارائه مقاله خود برداختند.

پایان جلسه همراه با پرسش و پاسخ خصوصا از تشیع بود. که حجت الاسلام جانگیری پاسخ سوالات را ارائه داد. وی همچنین با رئیس دانشکده تبلیغ و ارتباطات و اعضای هسته علمی دانشکده دیدار و گفت و گو کرد.

کنفرانس مزبور به دو زبان انگلیسی و مالايو برگزار شد و استقبال به حدی بود که سالن دانشگاه، پر شد و برخی دانشجویان ايستاده به سخنرانی گوش دادند.

در حاشیه این کنفرانس، نمایشگاهی درباره حج برگزار شد.

http://hawzahnews.com/detail/News/369991

 تاريخ : یکشنبه ۱۱ بهمن۱۳۹۴ | ۱۰:۳۱ قبل از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
روزنامه قدس. دوشنبه 28 دیماه. صفحه اجتماعی. ص 11

دریافت لینک و نسخه pdf

http://media.qudsonline.ir/NewsPapers/8033/11.pdf

 

جت الاسلام دکتر یحیی جهانگیری سهروردی، کارشناس مسایل تربیتی نیز در پاسخ به گزارشگر ما می‌گوید: چالش جنسی در کودکان ریشه در خانواده و رفتار‌های پدر‌ها و مادر‌ها و کنترل و میزان نظارت آنان بر فرزندان دارد. در دین اسلام سفارش شده روابط و محل خواب دختر‌ها از ۶ سالگی و پسران از هفت سالگی مورد توجه قرار گرفته و از هم جدا شوند. باید نیاز‌ها و مسایل جنسی آنان را بشناسیم و خیلی هوشمندانه با آن روبه رو شویم، زیرا اگر تربیت جنسی نباشد، پیامد‌های آن از فرد به نسل دیگر منتقل می‌شود.

جایگاه آموزشی مدرسه
این مبلّغ بین‌المللی مسایل دینی تأکید می‌کند: آموزش و پرورش یک نهاد حاکمیتی است که بیش از خانواده‌ها با کودکان سر و کار دارد، به خاطر اینکه فرزندان بهترین دوران عمر خود را در اختیار آموزش و پرورش هستند این نهاد باید توجه ویژه‌ای به مساله چالش جنسی کودکان نموده و به جای آموزش برخی مسایل، به زمینه سازی و بسترسازی و تربیت هم ورود پیدا کرده و کودکان را در جهت تعالی رشد دهد.
حجت‌الاسلام دکتر جهانگیری سهروردی اظهار می‌دارد: آموزش و پرورش باید به رمان نویسان بگوید چه رمان‌هایی را برای چه رده سنی بنویسند و چگونه سیر تکاملی تربیت جنسی را نمایان کنند، به کارگردانان سینما و تئا‌تر بگوید چه فیلم‌ها، پویانمایی‌‌ها، کارتون‌ها و تئاتر‌هایی را برای کودکان بسازند و برای آنان روی پرده و سن بیاورند، مربیان خاصی را تربیت کند که سیر تکاملی و رو به رشد جنسی کودکان را به آنان آموزش دهند و آنان را بدرستی تربیت کنند و از آوردن مطالب خشک و بی‌روح بدون توجه به پرورش جنسی خودداری نمایند.

تربیت جنسی ناگهانی نمی‌شود
این کار‌شناس دینی که سال‌ها در کشور‌های دیگر نیز به کار تبلیغ و تحصیل و تدریس دانشجویان مشغول است، می‌گوید: در نظام آموزشی بیشتر کشور‌های جهان کار در آموزش و پرورش به صورت آموزش محض شروع نمی‌شود، بلکه در ابتدای ورود دانش آموزان به مدارس، آن‌ها را به اردو‌ها و گردش‌های علمی می‌برند و دانش آموزان را در شرایط زندگی روزمره و عادی قرار می‌دهند تا در کنار هم و با هم به رفت و آمد و معاشرت بپردازند و محیط پیرامون خود و بلکه «خود» را بهتر بشناسند و سپس با توجه به مواد درسی و سرفصل‌های از قبل پیش‌بینی شده و متناسب با سن و جنس هر گروه، به تربیت آنان می‌پردازند تا کودکان به طور طبیعی رشد کنند و مطالب مربوط به تربیت جنسی براحتی به آنان منتقل شود. نه اینکه از یک سن خاص که دیگر دیر هم شده باشد، یکسری مطالب را به طور ناگهانی به آنان آموزش دهیم که این روش نه تنها موجب تربیت جنسی و بروز رفتار مطلوب نمی‌شود، بلکه این گونه آموزش‌ها موجب گستاخی یا افزایش بزه در دانش آموزان خواهد شد.تاريخ : دوشنبه ۲۸ دی۱۳۹۴ | ۲۱:۱۵ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
مصلحت در فقه؛ مبانی، راهيافتها و کارکردها مؤلف: یحیی جهانگیری سهروردی ناشر: رسول اعظم )ص( 320 صفحه معارف/ این اثر پژوهشی فقهی است که با مقدمه آیت اهلل محسن اراکی، رئیس مجمع تقریب مذاهب و پروفسور تکيم، استاد دانشگاه مکمستر کانادا به چاپ رسیده است. به طور کلی این کتاب دو بخش دارد که در بخش اول، از آسیبهای پژوهش و خلط میان مفاهیم صحبت شده است و به تنقیح و تفکیک مفاهیم و کلیدواژگان میپردازد. سپس برای فهم سره از فراز و فرود مصلحت، پیشینه شناسی هم در فقه اهل سنت و هم در فقه امامیه میکند. در بخش دوم که نقطه ثقل کتاب است با بیان دیدگاهها بخصوص اقوال فقهای شیعی و ادله ارایه شده بر مصلحت، حجیت آن را واکاوی میکند. در پایان نویسنده به مهمترین پرسش معاصر در عرصه مصلحت پژوهی، یعنی سکوالریزاسیون را بررسی کرده و سپس به ارایه پاسخ عدم امکان سقوط شریعت در سکوالریزاسیون، البته با رعایت ضوابط پیشبینیشده برای مصلحت در فقه شیعه پرداخته است.در مقدمه سوم کتاب که به همت پروفسور تکیم تدوین شده آمده است: » برجستگی این اثر در این است که زمینه را برای پژوهشهای ً بیشتر فراهم خواهد کرد: مثال چگونه مصلحت میتواند در کاربست بخشی از چالشهای فقهی که تشیع معاصر با آن مواجه است، نقشآفرینی کند؟ این کتاب، به ]گنجینه[ ادبیات رو به رشد تشیع معاصر خواهد پیوست و بسیاری از چالشهایی را که مسلمانان با آن درگیرند، نمایان میکند، مانند چالشهای باورمندی به اسالم از یک سو و زیستن با چالشهای مدرنیته از سوی دیگر. چارچوب موضوع این کتاب به نحوی است که پس از پیش گفتار، در فصل اول به موضوع مفهوم شناسی در پنج مبحث جداگانه پرداخته است که بهطور کلی به مفهوم شناسی مصلحت، فقه، استصالح و مصالح مرسله و همچنین در دو مبحث آخر نیز به مفهوم شناسی سد و فتح ذرایع و مقاصد الشریعه پرداخته شده است.تاريخ : دوشنبه ۲۸ دی۱۳۹۴ | ۲۱:۱۲ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

مسعود حیدری معینی : دوستی تعریف می‌کرد پسرم ورودی پایه هفتم و یکی از دانش آموزان موفق شهرمان است، ولی حدود دو ماه است دچار افسردگی و اضطراب و در درس‌هایش دچار افت شدید شده است. اوایل، این رفتار او را جدی نمی‌گرفتیم، او تغییر رفتار داده بود و همواره اصرار می‌کرد که من را […]

مسعود حیدری معینی : دوستی تعریف می‌کرد پسرم ورودی پایه هفتم و یکی از دانش آموزان موفق شهرمان است، ولی حدود دو ماه است دچار افسردگی و اضطراب و در درس‌هایش دچار افت شدید شده است. اوایل، این رفتار او را جدی نمی‌گرفتیم، او تغییر رفتار داده بود و همواره اصرار می‌کرد که من را به مدرسه برسانید و ظهر هم دنبالم بیایید. فکر می‌کردیم برای جلب توجه یا کلاس گذاشتن جلو همکلاسی‌هایش چنین خواسته‌ای از ما دارد. یکی دو نوبت او را به مدرسه رساندم، ولی باز هم خواسته‌اش را تکرار کرد. با توجه به اینکه پسر زرنگ و مستقلی است و تمام دوران ابتدایی را خودش به مدرسه می‌رفت، خیلی برایمان تعجب آور بود که چرا حالا اینقدر تنبل شده است و با اینکه از خانه تا مدرسه فاصله چندانی نیست، ما باید او را به مدرسه برسانیم.

تعقیب دانش‌آموز
این پدر دانش‌آموز می‌گوید: با پیگیری‌های فراوان متوجه شدیم پسرم از سوی دانش‌آموزان پایه‌های بالا‌تر مدرسه برای برقراری رابطه جنسی تحت فشار است و بخصوص در بین راه از مدرسه تا خانه مورد اذیت و آزار آن‌ها قرار می‌گیرد. قضیه را جدی‌تر پیگیری کردیم و متوجه شدیم پیشتر نیز همین دانش آموزان پایه‌های بالا‌تر برای دیگر دانش آموزان مدرسه مشکل ایجاد کرده‌اند و مسؤولان مدرسه در جریان امر قرار دارند؛ ولی برخورد جدی با این رفتار ناشایست به خرج نداده‌اند و مشکل همچنان باقی است.  وی با اشاره به اینکه مجبور شدیم مدرسه پسرمان را همان اوایل سال تحصیلی عوض کنیم، تأکید می‌کند: مگر قتل شخصیت چیست؟ وقتی به حریم و بدن یک دانش آموز تجاوز صورت می‌گیرد او دقیقاً مورد قتل شخصیت واقع شده است. این خسارت روحی و روانی و در برخی موارد جسمی را چگونه می‌توان جبران کرد؟

پرسش‌های خاص دانش‌آموزان

با احترام کودکان را کنترل کنیم
دکتر کشاورز معتقد است: کنترل رفتار کودک و نظارت بر اعمال و رفتار جنسی وی باید در کمال احترام و به دور از بروز هرگونه دخالت و ورود به حریم شخصی و شخصیتی او صورت پذیرد تا موجب احساس نا‌خوشایند در کودک نشده و بداند که ما او را می‌بینیم و بر کار‌هایش نظارت داریم.
حجت الاسلام دکتر یحیی جهانگیری سهروردی، کارشناس مسایل تربیتی نیز در پاسخ به گزارشگر ما می‌گوید: چالش جنسی در کودکان ریشه در خانواده و رفتار‌های پدر‌ها و مادر‌ها و کنترل و میزان نظارت آنان بر فرزندان دارد. در دین اسلام سفارش شده روابط و محل خواب دختر‌ها از ۶ سالگی و پسران از هفت سالگی مورد توجه قرار گرفته و از هم جدا شوند. باید نیاز‌ها و مسایل جنسی آنان را بشناسیم و خیلی هوشمندانه با آن روبه رو شویم، زیرا اگر تربیت جنسی نباشد، پیامد‌های آن از فرد به نسل دیگر منتقل می‌شود.

جایگاه آموزشی مدرسه
این مبلّغ بین‌المللی مسایل دینی تأکید می‌کند: آموزش و پرورش یک نهاد حاکمیتی است که بیش از خانواده‌ها با کودکان سر و کار دارد، به خاطر اینکه فرزندان بهترین دوران عمر خود را در اختیار آموزش و پرورش هستند این نهاد باید توجه ویژه‌ای به مساله چالش جنسی کودکان نموده و به جای آموزش برخی مسایل، به زمینه سازی و بسترسازی و تربیت هم ورود پیدا کرده و کودکان را در جهت تعالی رشد دهد.
حجت‌الاسلام دکتر جهانگیری سهروردی اظهار می‌دارد: آموزش و پرورش باید به رمان نویسان بگوید چه رمان‌هایی را برای چه رده سنی بنویسند و چگونه سیر تکاملی تربیت جنسی را نمایان کنند، به کارگردانان سینما و تئا‌تر بگوید چه فیلم‌ها، پویانمایی‌‌ها، کارتون‌ها و تئاتر‌هایی را برای کودکان بسازند و برای آنان روی پرده و سن بیاورند، مربیان خاصی را تربیت کند که سیر تکاملی و رو به رشد جنسی کودکان را به آنان آموزش دهند و آنان را بدرستی تربیت کنند و از آوردن مطالب خشک و بی‌روح بدون توجه به پرورش جنسی خودداری نمایند.

تربیت جنسی ناگهانی نمی‌شود
این کار‌شناس دینی که سال‌ها در کشور‌های دیگر نیز به کار تبلیغ و تحصیل و تدریس دانشجویان مشغول است، می‌گوید: در نظام آموزشی بیشتر کشور‌های جهان کار در آموزش و پرورش به صورت آموزش محض شروع نمی‌شود، بلکه در ابتدای ورود دانش آموزان به مدارس، آن‌ها را به اردو‌ها و گردش‌های علمی می‌برند و دانش آموزان را در شرایط زندگی روزمره و عادی قرار می‌دهند تا در کنار هم و با هم به رفت و آمد و معاشرت بپردازند و محیط پیرامون خود و بلکه «خود» را بهتر بشناسند و سپس با توجه به مواد درسی و سرفصل‌های از قبل پیش‌بینی شده و متناسب با سن و جنس هر گروه، به تربیت آنان می‌پردازند تا کودکان به طور طبیعی رشد کنند و مطالب مربوط به تربیت جنسی براحتی به آنان منتقل شود. نه اینکه از یک سن خاص که دیگر دیر هم شده باشد، یکسری مطالب را به طور ناگهانی به آنان آموزش دهیم که این روش نه تنها موجب تربیت جنسی و بروز رفتار مطلوب نمی‌شود، بلکه این گونه آموزش‌ها موجب گستاخی یا افزایش بزه در دانش آموزان خواهد شد.
در پایان، گفتنی است برای تنظیم این گزارش معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش از گفت‌وگو با رسانه خودداری کرد و پرسش‌های ارسالی به روابط عمومی این معاونت نیز با وجود پیگیری‌های مکرر خبرنگار ما به «پاسخ» نرسید.

 


تاريخ : دوشنبه ۲۸ دی۱۳۹۴ | ۲۱:۹ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
سرویس : قم -   زمان :   ۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۳:۰۰   شناسه خبر : ۵۱۵۸۶۸
استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: 
ظرفیت‌ها و فرصت‌های فرهنگی و علمی پسابرجام را رصد کنیم
خبرگزاری شبستان:استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه پسابرجام، فرصت‌های فرهنگی و علمی مناسبی را در برابر ما قرار داده است،گفت:حوزه‌های علمیه و مراکز فرهنگی باید ظرفیت‌های علمی و فرهنگی پسابرجام را رصدوهرچه سریعتر از ظرفیت‌های این فرصت ملی استفاده کنند.
 

 

حجت الاسلام و المسلمین یحیی جهانگیری سهروردی، مبلغ بین المللی حوزه درگفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم، با اشاره به اجرای برجام، عنوان کرد: ما باید در دوره پسابرجام، ظرفیت‌ها، زمینه‌ها و فرصت‌هایی که از حیث فرهنگی و عملی برای ما ایجاد شده است، را بررسی کنیم.

 

پسابرجام، فرصت‌های فرهنگی و علمی مناسبی را روبروی ما گذاشته است

 

استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: متأسفانه ذهن ما تنها به فرصت‌های اقتصادی پسابرجام معطوف شده است و حال آن که پسابرجام، فرصت‌های فرهنگی و علمی مناسبی را در برابر ما قرار داده است و ما می‌توانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تصریح کرد: حوزه‌های علمیه و مراکز دانشگاهی و فرهنگی باید ظرفیت‌های علمی و فرهنگی پسابرجام را رصد و بررسی کنند و خیلی سریع از ظرفیت‌های این فرصت ملی استفاده کنند.

 

اجرای برجام به دنیا فهماند که هیچ کس نباید با زبان تحقیر و تهدید بلکه باید با زبان تکریم و تعظیم با ایران سخن بگوید

 

وی با اشاره به توافق هسته‌ای و اجرای برجام گفت: امروز خون شهداء به ثمر رسید، سال‌ها رنج و خوبی که بزرگان ایران خوردند و خون شهدای ما به ثمر رسید، به طوری که یکی از گام‌های پرثمر این بود که قدرت‌های بزرگ جهان رودرروی ایران نشستند و به دنیا پیام بزرگی را ثابت کردند.

 

پژوهشگر مطالعات اسلامی تأکید کرد: اجرای برجام و توافق هسته‌ای به دنیا ثابت کرد که امروز، ایران یک کشور قدرتمند است و هیچ کس نباید با زبان تحقیر و تهدید بلکه باید با زبان تکریم و تعظیم با ایران و ایرانی سخن بگوید.

 

برجام سبب شد که دشمنان، ایران را یک کشور قدرتمند بدانند

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی افزود: این پیام بزرگی بود که عزت ملی را به ارمغان آورد و به دنیا فهماند که ایران یک کشور متفاوت است و باید نگاه متفاوتی به ایران داشت.

 

وی بیان کرد: موضوع توافق هسته‌ای  و اجرای برجام، این بیت از اشعار حافظ را برای دشمنان تداعی کرد که: «ای مگس حضرت سیمرغ نه جولانگه توست/عرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری»؛ یعنی دشمنان ایران و اسلام وقت خود و ایران را نگیرند و کشورهایی همچون عربستان و جیبوتی و ... بدانند که نمی‌توانند در برابر ایران بایستند.

 

نویسنده کتاب «مصلحت در فقه» ادامه داد: موضوع برجام به دشمنان ما این پیام را داد که وقت آن است که به ایران به عنوان یک کشور قدرتمند بنگرند و به دوستان و متحدان ایران این پیام را داد که ایران را به عنوان پشتوانه و حامی بزرگ ببینند.

 

مراقب باشیم که پروژه نفوذ از طریق برجام وارد نشود

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تصریح کرد: اجرای برجام ثابت کرد که فرزندان ایران در هر عرصه از جمله عرصه نظامی، علمی، سیاسی، اقتصادی و دیپلماسی می‌توانند شاهکار بیافرینند، ما می‌توانیم درهمه عرصه‌ها به افق‌ها و قهرمانان ملی که داریم، برسیم.

 

وی با بیان این که این توفیق بزرگ حاصل تربیت ملی فرزندان این مرز و بوم بود، عنوان کرد: همان طور که مقام معظم رهبری (مدظله) فرمودند که: «من به تیم هسته‌ای اعتماد دارم»؛ اعتماد رهبری و ملت سبب شد که تیم هسته‌ای به موفقیت برسد و ما در این پیروزی باید قدردان حمایت‌های رهبری و مردم باشیم.

 

استاد حوزه و دانشگاه در پایان تأکید کرد: ما باید از بعد فرهنگی، علمی و بین‌المللی به موضوع پسابرجام بنگریم و سریع از این ظرفیت استفاده کنیم و از سوی دیگر باید مراقب باشیم که پروژه نفوذ از طریق برجام وارد نشود.

http://shabestan.ir/detail/News/515868

 تاريخ : دوشنبه ۲۸ دی۱۳۹۴ | ۲۱:۴ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
کد خبر: ۷۵۰۹
 
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۶
 
 
 
مبلغ بین‌المللی با تحلیل بیانیه وزارت کشور عربستان که در حکم اعدام شیخ نمر و ۴۶ نفر دیگر صادر شد، گفت: این بیانیه نشان داد که عربستان از دین و به ویژه آیات قرآن کریم، استفاده ابزاری می کند و با اعمال خود به اسلام‌هراسی دامن می‌زند.
 

شعارسال: شیخ نمر باقر امین النمر، یکی از عالمان مبارز عربستان است که در پی اعتراضات مردم این کشور در سال ۲۰۱۲ بازداشت شد؛ در روز ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴ دادگاه جنایی عربستان سعودی، شیخ نمر النمر را به دلیل اقدام علیه امنیت ملی و محاربه به «اعدام با شمشیر و به صلیب کشیده شدن در انظار عمومی» محکوم کرد، با این حال، اجرای حکم شیخ باقر النمر در یک سال گذشته بارها به تعویق افتاد و تلاش‌های بین‌المللی فراوانی برای حمایت از این روحانی مبارز عربستانی صورت گرفت؛ اما متأسفانه دولت عربستان در روز 2 ژانویه 2016 این عالم دینی مبارز را اعدام کرد.

وزارت کشور عربستان سعودی در توجیه اعدام آیت الله شیخ نمر بیانیه‌ای صادر کرد که که در آن آمده است: «امامان و پیشوایان مسلمانان بر وحدت کلمه امت و پرهیز از هر آنچه که باعث اختلال در امنیت شود، تأکید کرده اند»؛ همچنین در این بیانیه با استناد به روایتی از پیامبرگرامی اسلام (ص) به نقل از منابع اهل سنت آمده است: «اگر کسی بخواهد وحدت امت اسلامی را به هم بزند، گردنش را هرکس که می‌خواهد باشد بزنید و این هشداری به فتنه‌افکنان و تفرقه‌افکنان و هشدار به کسانی است که به گمراهی خود ادامه می‌دهند».

وزارت کشور عربستان در این بیانیه به آیاتی از قرآن کریم استناد کرده است و اظهار می‌دارد: «با توجه به متون قرآن کریم و سنت پاک نبوی درباره سخت گیری و نهی و تهدید برای این است که نظم و نظام امت حفظ شود تا امت، قدرتمند و مقتدر بماند و امنیت برقرار شود، اما برخی گروه‌های جنایتکار از مسیر حق گمراه شده‌اند و هوای نفس بر آنها غلبه کرده است و از شیطان پیروی می‌کنند و اقدامات تروریستی مختلفی مرتکب شده‌اند و خون‌های بیگناهان را می‌ریزند و حرمت‌هایی را که از نظر دین حفظ آنها لازم است، هتک می‌کنند و امنیت را متزلزل و فتنه‌افکنی می‌کنند و نگرانی به وجود می‌آورند و درباره دین خداوند با جهل و نادانی و هوای نفس حرف می‌زنند».

وزارت کشور عربستان در ادامه بیانیه خود، اسامی چهل و هفت نفری را که اعدام شده‌اند و نام شیخ نمر باقر النمر در ردیف چهل و ششم آن قرار دارد، ذکر کرده است.

*جامعه عربستان، یک جامعه بسته است

در این رابطه، حجت الاسلام و المسلمین یحیی جهانگیری سهروردی، مبلغ بین المللی حوزه در قم با اشاره به بیانیه وزارت کشور عربستان در اجرای حکم اعدام آیت‌الله شیخ نمر و 46 فرد دیگری که اعدام شدند، عنوان کرد: این واقعه نشان می‌دهد که جامعه عربستان، یک جامعه بسته است و حکومت عربستان سعودی برای هیچ یک از ارزش‌های اسلامی و حتی انسانی ارزش قائل نیست.

مبلغ بین‌المللی حوزه اظهار داشت: جامعه عربستان، جامعه‌ای است که در آن، نه تنها به عقاید زائران و حجاج بیت‌الله الحرام احترام گذاشته نمی‌شود، بلکه به عقاید شهروندان نیز احترام نمی‌گذارد و دولت عربستان تصور می‌کند که با مرگ می‌تواند عقاید مردم را سرکوب کند.

*تحلیل بیانیه وزارت کشور عربستان در حکم اعدام شیخ نمر

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تصریح کرد: یکی از پیامد‌های مهم جریان اعدام آیت الله شیخ نمر این بود که جهان، جامعه عربستان را به خوبی شناخت.

وی با اشاره به بیانیه وزارت عربستان در حکم اعدام شیخ نمر، گفت: اگر به متن این بیانیه دقت کنیم، در می‌یابیم که عربستان سعودی در این بیانیه قصد دارد که فرافکنی کند، به طوری که گروه آزاداندیشی را که عقاید خود را دارد و بی عدالتی‌های نظام حاکم را نقد می‌کند، گروهی الحادی و سازمان یافته تروریستی معرفی می‌کند.

پژوهشگر مطالعات اسلامی تصریح کرد: حال سوال اینجاست که این سال‌ها که شیخ نمر در زندان به سر می‌برد، کدام یک از طرفداران این عالم دینی دست به اقدامات تروریستی زدند؛ زمانی که شیخ نمر در زندان بود، هیچ یک از طرفداران ایشان دست به اقدامات خشونت‌آمیز نزدند، اما گروه‌های تکفیری و داعش که تربیت‌یافتگان آل سعود و وهابیت هستند، در این ایام، مساجد قطیف را که محل زندگی این عالم مبارز بود، بمب‌گذاری ‌کردند و تروریسم را گسترش دادند.

*آل سعود به اسلام‌هراسی دامن می‌زند

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تأکید کرد: در تحلیل بیانیه وزارت کشور عربستان در حکم اعدام شیخ نمر می‌بینیم که متأسفانه آل سعود برخی از اعمال و جنایات خود را به نام اسلام انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: عربستان با استناد به آیات قرآن کریم وانمود کرد که حکم شرع را اجرا می‌کند، در حالی که با این اعمال، اسلام‌هراسی و چهره منفی از اسلام را به دنیا مخابره می‌کنند و این جریان نشان داد که هدف آل سعود این است که به اسلام‌هراسی دامن بزند؛ آل سعود همواره چهره خشن از اسلام را معرفی کردند و این بار نیز همین کار را کردند.

*حکومت عربستان حتی از قرآن کریم نیز استفاده ابزاری می‌کند

استاد حوزه علمیه قم عنوان کرد: وزارت کشور عربستان در این بیانیه به آیاتی استناد می‌کنند که کار خود را توجیه کنند و عمل خود را اسلامی جلوه دهند و حال آن که این آیات، نه تنها بر آنها دلالت نمی‌کند، بلکه علیه آنها دلالت می‌کند؛ این مسأله نشان می‌دهد که حکومت عربستان حتی از قرآن کریم نیز به عنوان ابزار استفاده می‌کند.

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی اضافه کرد: این بیانیه ثابت کرد که قرآن کریم، مکه و ارزش‌های دینی تنها ابزاری برای رسیدن به اهداف حکومت عربستان است؛ این جریان نشان داد که اسلام و ارزش‌های دینی بهانه ای در دست آل سعود است تا به واسطه آن، جنایات خود را انجام دهند.

*جریان اعدام شیخ نمر را برای مردم روشنگری کنیم/ما باید پیوند عربستان با تروریست را به دنیا معرفی کنیم

وی با بیان این که ما باید این جریان را برای مردم روشنگری کنیم، گفت: متأسفانه این بیانیه ثابت کرد که امروز چگونه حق و باطل در هم آمیخته است، امروز ما باید ثابت کنیم که آیت الله شیخ نمر نه تنها تروریست نبوده است، بلکه جان خود را در راه مبارزه با تروریسم از دست داده است و خود به دست تربیت کنندگان تروریست شهید شده است.

این مبلغ بین المللی حوزه تصریح کرد: امروز ما باید پیوند عربستان با تروریست را به دنیا معرفی کنیم؛ اخیر عربستان همایش تحت عنوان «مکافحه الإرهاب؛ مبارزه با تروریست» برگزار کرد تا فضا را تغییر دهد؛ ما باید به دنیا بفهمانیم که امروز تروریسم سیستمی و تروریسم نظام مند با نام اسلام، اما با موتور تولیدگر و با نرم افزار جامعه ام القرای عربستان و وهابیت انجام گیرد تا پیوند عربستان با تروریست مشخص شود.

*عربستان از جهل رسانه‌ای دنیا سوء استفاده می‌کند

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تأکید کرد: ما باید ثابت کنیم که عربستان از دین، استفاده ابزاری می‌کند؛ ما باید جهان اسلام را بیدار کنیم و عربستان را از تصاحب این مکان مقدس و سرزمین وحی دور کنیم.

نویسنده کتاب «مسجد مجازی» عنوان کرد: عربستان می‌خواهد از جهل رسانه‌ای دنیا همچنان سوء استفاده کند و ذهن مردم و به ویژه مسلمانان را شستشو دهد، بنابراین ما باید جنبشی به راه بیندازیم و مردم را آگاه کنیم.

*شیخ نمر یک شخص نیست، بلکه یک مکتب و راه است/عربستان در این جریان به خودکشی سیاسی دست زد

وی اظهار داشت: ما باید به دنیا بفهمانیم که شیخ نمر رفت، اما شیخ نمر یک شخص نبود که تمام شود، بلکه شیخ نمر یک مکتب و یک راه است؛ شیعه شیخ نمرها داده است و شیخ نمرها خواهد داد؛ شیعه در راه عدالت‌طلبی، ح‌جویی، آزادی و آزادگی گذشته پرخونی داشته است و آینده‌اش هم با خون است؛ اما این خون‌ها روزی سیل خواهد شد و بنیاد وهابیت را از بین می‌برد.

این مبلغ بین المللی حوزه در پایان تصریح کرد: امروز عربستان نفس‌های آخر را می‌کشد؛ عربستان با این کار خود، به یک خودکشی سیاسی دست زد و مطمئن باشد که در آینده ای نه چندان دور، چندین شیخ نمر در عربستان ظهور می‌کند.

 

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری شبستان، تاریخ انتشار خبر 14 دی 1394، کدمطلب:512640، www.shabestan.ir

http://shoaresal.ir/fa/news/7509/%D8%AA%D8%AD%D9%84%DB%8C%D9%84-%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%87-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%B9%D8%B1%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1%D8%AD%DA%A9%D9%85-%D8%A7%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D8%B4%DB%8C%D8%AE-%D9%86%D9%85%D8%B1

 تاريخ : دوشنبه ۲۸ دی۱۳۹۴ | ۲۰:۵۴ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |تاريخ : شنبه ۲۶ دی۱۳۹۴ | ۱۹:۱۱ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
در گفتگو با حجت الاسلام جهان‌گیری سهروردی مطرح شد؛

روحانیان مطالبات رهبر معظم انقلاب در عرصه فقه حکومتی را دنبال کنند

پایگاه اطلاع رسانی وسائل ـ حجت الاسلام جهان‌گیری سهروردی با بیان این که روحانیان مطالبات رهبر معظم انقلاب در عرصه فقه حکومتی را دنبال کنند، گفت: برای کاربردی و پاسخگو کردن فقه به پرسش‌های معاصر و نیز توانمندسازی دانش فقه در حل بحران‌های نوظهور، دیدگاه فقه حکومتی از سوی فقهای معاصر به وجود آمده است.

 
روحانیان مطالبات رهبر معظم انقلاب در عرصه فقه حکومتی را دنبال کنند

 

بنیانگذار گفتمان فقه حکومتی، رهبر معظم انقلاب است

حجت الاسلام یحیی جهان‌گیری سهروردی، استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی وسائل، فقه حکومتی را ترمینولوژی فقه معاصر دانست و گفت: دیدگاه فقه حکومتی با بسط مفهومی و تبدیل شدن آن به گفتمان دینی در دهه‌های اخیر به وجود آمده و بنیان‌گذار این دیدگاه رهبر معظم انقلاب است.

 

حجت الاسلام جهان‌گیری سهروردی بیان کرد: این مسأله بدین معنا نیست که فقه حکومتی پدیده نوپدید و بدون سابقه در فقه شیعی بوده است، بلکه این دیدگاه نگاه فلسفی به فقه است، هرچند مسائل، رویکرد و روش‌های این دیدگاه برخاسته از اصول و مبانی فقهی است.

 

استاد حوزه و دانشگاه ابراز کرد: برای کاربردی کردن و پاسخگو بودن فقه به پرسش‌های معاصر و نیز توانمندسازی دانش فقه در حل بحران‌های نوظهور، رویکرد فقه حکومتی از سوی فقهای معاصر به وجود آمده است.

 

تفاوت فقه حکومتی و فقه سیاسی

وی در ادامه سخنانش به تفاوت‌های میان فقه حکومتی و فقه سیاسی اشاره کرد و گفت: فقه سیاسی، یکی از اقسام فقه های مضاف است و فقه حکومتی، دانش فلسفی فقه است، هرچند مسائل فقه حکومتی در حوزه فقه سیاسی اجرایی می‌شود.

 

 مرحوم نراقی نظریه فقه سیاسی و ولایت فقه در دوره صفوی را مطرح کرده است

استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که حکومت صفوی بر اساس آموزه‌های شیعی به وجود آمده است، افزود: فقهای شیعی به صورت عملیاتی و کاربردی با حکومت صفوی همکاری داشته‌اند و به پادشاهان عثمانی و صفوی در امر قضاوت و منصب‌های حکومتی مشورت می‌دادند و همچنین آنها نظریه‌های جدیدی برای اداره حکومت ارائه می‌دادند و مرحوم نراقی مبحث فقه سیاسی و ولایت فقه را در این دوران مطرح کرده است.

 

 وی در ادامه سخنانش به مبانی فقه حکومتی در آیات و روایات اشاره کرد و گفت: نه تنها در احادیث و تقریر اهل بیت(ع) و سیره علمای سلف، مبانی فقه حکومتی وجود دارد؛ بلکه در بسیاری از آیات قرآن به مبانی آن اشاره شده است.

 

آیه «لیتفقهوا فی الدین»، مرجع نظریه‌پردازی‌ ها در فقه حکومتی است

حجت الاسلام جهان‌گیری سهروردی با بیان این که آیه «لیتفقهوا فی الدین» مرجع نظریه‌پردازی‌های فقه حکومتی است، اظهار کرد: دین برنامه‌ای برای زیست دنیای بشر برای رسیدن به سعادت آخرت است، بنابراین باید دنبال فقهی باشیم که این مسأله را ساماندهی کند و تنها فقهی که این مسأله را می‌تواند اجرایی کند فقه حکومتی است، و آیه «لیتفقهوا فی الدین» مرجع نظریه‌پردازی‌های فقه حکومتی است.

 

تفاوت فقه حکومتی و فقه دولتی

وی در بخش دیگر از سخنانش به تفاوت‌های میان فقه حکومتی و فقه دولتی پرداخت و عنوان کرد: فقه دولتی به دنبال توجیه رفتارهای دولتمردان است، اما فقه حکومتی به دنبال توجیه‌گری حکومت‌ها نیست، بلکه تجویزگر عملکرد نظام‌ها است.

 

استاد حوزه و دانشگاه ابراز کرد: فقه حکومتی نظام‌ساز، تجویزگر و به دنبال اجرای آموزه‌های دینی در حکومت‌ها و نظام‌های مختلف است؛ اما فقه دولتی توجیه‌گر عملکردها و رفتارهای حاکمان است، بنابراین دیدگاه فقه دولتی در مبانی دینی غیرقابل پذیرش است.

 

 روحانیان رهنمودها و مطالبات رهبر معظم انقلاب در عرصه فقه حکومتی را دنبال کنند

حجت الاسلام جهان‌گیری سهروردی با بیان این که مناسب است روحانیان رهنمودها و مطالبات رهبر معظم انقلاب در عرصه فقه حکومتی را دنبال کنند، افزود: طلاب، فقه شیعی را محدود به مسائل فردی ندانند و به نیازهایی که بشر از فقه دارد، و همچنین اینکه فقه موجود به چه میزان می‌تواند به این مسائل پاسخ دهد و به ظرفیت‌های فقه حکومتی توجه لازم را داشته باشند، همچنین روحانیان به پژوهش درباره فلسفه فقه و فقه مضاف بپردازند.

 

استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: تاکنون آثار مفیدی در فقه حکومتی به وجود نیامده است، اما تک نگاشته‌هایی در این موضوع از آیت الله اراکی، حجت الاسلام والمسلمین هادوی تهرانی ، منبع پژوهشی مناسب برای طلاب است./125/301/ش

http://vasael.ir/fa/news-details/1619/%D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%D9%87%D8%A8%D8%B1-%D9%85%D8%B9%D8%B8%D9%85-%D8%A7%D9%86%D9%82%D9%84%D8%A7%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%D8%B9%D8%B1%D8%B5%D9%87-%D9%81%D9%82%D9%87-%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%D8%AA%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D9%86%D8%A8%D8%A7%D9%84-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF/

 تاريخ : شنبه ۲۶ دی۱۳۹۴ | ۱۷:۵۲ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
حجت الاسلام جهانگیری سهروردی: 
نامه‌های رهبر انقلاب به عنوان منشوری معرفتی و بین‌المللی به جهانیان معرفی شودخبرگزاری رسا ـ حجت الاسلام جهانگیری سهرودی با بیان این‌که نشر و تبلیغ نامه‌های رهبر معظم انقلاب تنها نباید به دوره صدور نامه منحصر شود، گفت: نامه‌های رهبر انقلاب باید به عنوان منشوری معرفتی و بین‌المللی به جهانیان معرفی شود.
 
 

حجت‌الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی، مبلغ بین‌المللی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، به تبیین اهداف نامه رهبر انقلاب اسلامی به عموم جوانان در کشورهای غربی پرداخت و گفت: اسلام با شروع انقلاب ایران در جهان گسترش یافته است و این مسأله حاصل عطش دنیا به معارف دینی بوده است.

 

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی بیان کرد: دشمنان اسلام برای جلوگیری از گسترش اسلام تمام سعی و تلاش خویش را به کار بستند و در این زمان با پدیده اسلام‌ستیزی در غرب روبه‌رو هستیم و با ساختن کارتن‌ها و فیلم‌های هالیوودی و مقالات و شبهه افکنی درصدد هستند که پروژه اسلام هراسی را در غرب به سامان برسانند.

 

این مبلغ بین‌المللی با بیان اینکه استکبار جهانی در پروژه اسلام‌هراسی در غرب با شکست مواجهه شده است، گفت: دشمنان در درون جهان اسلام جریان‌هایی همچون داعش و القاعده به وجود آوردند تا اینکه با چهره خشن اسلام را به دنیا معرفی کنند.

 

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی ابراز کرد: در این زمان مردم دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که دو گونه خوانش از اسلام یعنی اسلام اهل‌بیتی(ع) و اسلام خشن در جهان وجود دارد و نفرت و بیزاری از اسلام خشن در دنیا به وجود آمده است.

 

وی با بیان این که زمینه‌های لازم برای صدور این نامه‌ها از سوی رهبر معظم انقلاب در دنیا به وجود آمده بود، گفت: کشور فرانسه که قلب اروپا تلقی می‌شود و اگر حادثه‌ای در این کشور روی دهد بر کشورهای دیگر غربی تأثیر دارد، بنابراین زمانی کارتون شارلی ابدو در فرانسه به نمایش گذاشته شد، رهبر معظم انقلاب نامه اول خطاب به جوانان اروپایی و آمریکایی صادر کردند تا اینکه به مردم دنیا بفهمانند که از چهره اسلام خشن نگران بوده و بهراسند، اما اسلام ناب می‌تواند با معارف مذهبی جوانان اروپایی را سیراب کند.

 

این مبلغ بین‌المللی ابراز کرد: نامه دوم رهبر معظم انقلاب زمانی نوشته می‌شود که حوادث تروریستی فرانسه به سرکردگی داعش روی می‌دهد، بنابراین در این نامه دیدگاهی مطرح شد که با خوانش دیگر از اسلام خشن روبه‌رو هستیم.

 

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی در ادامه سخنانش به مقایسه‌ای میان مفاهیم نامه اول و دوم پرداخت و گفت: در نامه نخست رهبر معظم انقلاب وجدان عمومی جوانان غرب را با سؤالاتی مواجه می‌کنند و بر این نکته تأکید دارند که دین اسلام را از رسانه‌ها نگیرید و از منابع اصیل به دست بیاورید.

 

این مبلغ بین‌المللی با بیان این که در نامه دوم بحث معنویت در غرب مطرح شده است، افزود: امروز جهان غرب نیاز حیاتی به معنویت دارد و تنها معارف اهل‌بیت(ع) می‌تواند پاسخگوی این مسأله باشد؛ همچنین در این نامه به پرسش‌هایی که در نامه نخست مطرح شده پاسخ داده شده است و توصیه شده که اسلام ناب از معارف اهل‌بیت(ع) به دست می‌آید و جوانان غربی باید اسلام ناب را در معارف اهل‌بیت(ع) جست‌وجو کنند.

 

نشر و تبلیغ نامه‌های رهبر معظم انقلاب به دوره صدور نامه منحصر نشود

وی در ادامه سخنانش به ضرورت ترویج و نشر نامه‌های رهبر معظم انقلاب در عرصه بین المللی اشاره کرد و  افزود: نشر و تبلیغ این نامه‌ها تنها نباید به دوره صدور نامه منحصر شود، بنابراین مناسب است که ستاد فرماندهی و قرارگاه فرهنگی برای صدور، نشر و تبیین آموزه­های این نامه برای جوان غربی به صورت دائمی به وجود آید و در قالب فیلم، اسلاید و اینوگرافی برای مفاهیم این نامه برای جوانان اروپایی تبیین شود.

 

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی در ادامه سخنانش به واکنش‌های جوان‌های اروپایی به نامه رهبر معظم انقلاب اشاره و بیان کرد: برخلاف این که دشمنان در شبکه‌های اجتماعی و مجازی این نامه را بایکوت خبری می‌کنند، اما مفاهیم این نامه به جوان‌های اروپایی رسیده است و آن‌ها گرایش به حقایق و معارف ناب دینی پیدا کردند، بنابراین مناسب است که در این قرارگاه فرهنگی تکمله‌هایی بر  این نامه تدوین کنند و به مباحثی همچون رسانه و معنویت در غرب پرداخته شود.

  

این مبلغ بین‌المللی با اشاره به وظایف حوزه‌های علمیه و مبلغان در زمینه ترویج نامه‌های رهبر معظم انقلاب، اظهار کرد: یکی از رسالت‌های اصلی تبلیغ مبلغان بین‌المللی این است که به گونه حضوری و مجازی در سخنرانی‌ها، منبرها و پژوهش‌های خویش را در راستای اهداف این نامه‌ها انجام دهند.

 

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی با بیان این که نامه‌های رهبر معظم انقلاب باید به عنوان یک منشور بین‌المللی معارف دینی به جهانیان معرفی شود، گفت: طبق مفاهیم این نامه‌ها باید پژوهش‌های دینی، تولیدات و ترجمه‌هایی انجام شود تا اینکه اهداف صدور این نامه‌ها تحقق یابد./998/302/ب2

 

http://www.rasanews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=311007

 تاريخ : شنبه ۲۶ دی۱۳۹۴ | ۱۷:۴۹ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

نگاهی به کتاب «مصلحت در فقه» با محوریت فقه حکومتی

پایگاه اطاع رسانی وسائل ـ کتاب «مصلحت در فقه» با قلم حجت‌الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی با محوریت فقه حکومتی از سوی انتشارات رسول اعظم(ص) در اختیار فقه پژوهان حوزه دین قرار گرفت.

 
نگاهی به کتاب «مصلحت در فقه» با محوریت فقه حکومتی

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وسائل به نقل از خبرگزاری رسا؛ کتاب «مصلحت در فقه» با قلم حجت‌الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی از سوی انتشارات رسول اعظم صلی الله علیه و آله با محوریت فقه حکومتی در اختیار فقه پژوهان حوزه دین قرار گرفت.

 

مقدمه این کتاب متشکل از سه بخش است که مقدمه اول کتاب، با قلم نویسنده و دو مقدمه دیگر، با همت آیت‌الله محسن اراکی و پروفسور تکیم نوشته‌شده است.

 

در مقدمه اول، به قلم نویسنده آمده است که اسلام دین جامع و البته جاودانی است و شریعت اسلامی نیز با بهره‌مندی از قواعدی همچون قاعده مصلحت به اثبات این ادعا کمک می‌کند، ولی هر مصلحتی مطلوب نیست.

 

از سوی دیگر، تأسیس نظام اسلامی در ایران و نیز اقبال مسلمین به احیای ظرفیت‌های نهفته در دین اسلام، ما را بر آن می‌دارد که قواعد پویا ساز این دین را کشف و تبیین کنیم.

 

این کتاب، مصلحت را از منظر فقه خصوصا فقه امامیه در راستای پاسخ به سؤالات فوق بررسی می‌کند.

 

نکته برجسته این است که آنچه در اندیشه فقهای امامیه، مصلحت خوانده می‌شود هیچ‌گونه انفکاک و مرز فاصلی با حقیقت ندارد، بلکه چهره و تجلی حقیقت در شرایط مختلف است.

 

به طور کلی این کتاب دو بخش دارد که در بخش اول، از آسیب‌های پژوهش و خلط بین مفاهیم صحبت شده و به تنقیح و تفکیک مفاهیم و کلیدواژگان دخیل پرداخته شده است.

 

سپس جهت فهم صحیح از فراز و فرود مصلحت، به پیشینه شناسی هم در فقه اهل سنت و هم در فقه امامیه پرداخته شده است.

 

در بخش دوم که نقطه ثقل کتاب است، با بیان دیدگاه‌ها خصوصا اقوال فقهای شیعی و ادله ارائه‌شده بر مصلحت، حجیت آن را واکاوی می‌کند.

 

در پایان نویسنده مهم‌ترین پرسش معاصر در عرصه مصلحت پژوهی یعنی سکولاریزاسیون را بررسی کرده و سپس به ارائه پاسخ عدم امکان سقوط شریعت در سکولاریزاسیون البته با رعایت ضوابط پیش‌بینی‌شده برای مصلحت در فقه شیعه پرداخته  است.

 

در مقدمه دوم به قلم آیت‌الله محسن اراکی آمده است: «فقه مصلحت، از مهم‌ترین رشته‌های فقه حکومتی بشمار می‌آید زیرا یکی از مهم‌ترین وظایف حکومت به‌عنوان عهده‌دار مدیریت کلان جامعه، تأمین منافع و مصالح جامعه است، از طریق تشریع قواعد کلی و واگذاری تشخیص جزئیات و مصادیق آن به عهده فقیه جامع‌الشرایط و ولی امر.

 

از جمله قواعد کلی فقهی، قاعده وجوب عمل ولی امر به مصلحت در مدیریت جامعه اسلامی است. این قاعده فقهی را، آیات متعددی از قرآن کریم و همچنین روایات صحیحه فراوانی اثبات می‌کند.

 

در سوره شعرا در بیان فرق و تفاوتی که میان حکومت رهبران الهی و حکومت جز آنان وجود دارد، فرق و تفاوت اصلی بین این دو نوع حکومت، مصلحانه بودن حکومت رهبران الهی از یک‌سو، و مفسدانه بودن حکومت جز آنان از سوی دیگر اعلام گردیده است: «کذَّبَتْ ثَمُودُ الْمُرْسَلِینَ إِذْ قَالَ لَهُمْ أَخُوهُمْ صَالِحٌ أَلَا تَتَّقُونَ إِنِّی لَکمْ رَسُولٌ أَمِینٌ ... فَاتَّقُوا اللَّهَ وَأَطِیعُونِ وَلَا تُطِیعُوا أَمْرَ الْمُسْرِفِینَ الَّذِینَ یفْسِدُونَ فِی الْأَرْضِ وَلَا یصْلِحُونَ»؛ در این آیات از زبان صالح پیامبر بزرگ خدا خطاب به مردم دیارش در تبیین دلیل شایستگی خویش برای رهبری سیاسی و وجوب اطاعت فرمان از او، و عدم شایستگی رهبران سیاسی دیگر که به ناحق بر مسند رهبری سیاسی تکیه زده و خود را فرمانروای مردم می‌خوانند، به مصلح نبودن این رهبران خودخوانده و مفسد بودن آنان از یک‌سو، و به‌طور ضمنی مصلح بودن خویش و مشروعیت داشتن فرمانروایی خویش اشاره می‌کند».

 

در مقدمه سوم کتاب که به همت پروفسور تکیم تدوین‌شده آمده است: «در سال‌های اخیر، آگاهی از نیاز به استفاده از مفهوم مقاصدالشریعه، هدف یا مقصود از قانون اسلامی در استخراج احکام فقهی، رو به رشد بوده است.

 

به نظر می‌رسد علاقه به مفهوم مقاصدالشریعه، برانگیخته‌شده است؛ چراکه بسیاری از متفکران مسلمان آن را به‌مثابه یک ابزار هرمنوتیکی می‌دانند که می‌تواند برخی از چالش‌های بنیادین اجتماعی و سیاسی که مسلمانان جهان معاصر با آن مواجه‌اند را پاسخگو باشد.

 

سخن از اهمیت این کتاب، اغراق نیست. شیخ یحیی جهانگیری سهروردی با شجاعت تصمیم گرفت تا با برخی از مسائل مهم پیش روی فقهای شیعه مواجه گردد. این اثر، پژوهشگران را برمی‌انگیزاند تا در منع سنتی در به‌کارگیری اصل مصلحت به‌ویژه با لحاظ این واقعیت که اکنون بسیاری از فقها در جمهوری اسلامی ایران، خواهان کاربست این اصل‌اند تجدیدنظر کنند.

 

 برجستگی این اثر در این است که زمینه را برای پژوهش‌های بیشتر فراهم خواهد ساخت: مثلاً چگونه مصلحت می‌تواند در کاربست بخشی از چالش‌های فقهی که تشیع معاصر با آن مواجه است، نقش‌آفرینی کند؟ این کتاب، به [گنجینه] ادبیات رو به رشد تشیع معاصر، خواهد پیوست. این کتاب بسیاری از چالش‌هایی که مسلمانان با آن درگیرند را نمایان می‌سازد مثل چالش‌های باورمندی به اسلام از یک‌سو و زیستن با چالش‌های مدرنیته از سوی دیگر. چهارچوب موضوع این کتاب به نحوی است که پس از پیش گفتار در فصل اول، به موضوع مفهوم شناسی در پنج مبحث جداگانه پرداخته است که به‌طور کلی به مفهوم شناسی مصلحت، فقه، استصلاح و مصالح مرسله و همچنین در دو مبحث آخر نیز به مفهوم شناسی سد و فتح ذرایع و مقاصد الشریعه پرداخته‌شده است.

 

در فصل دوم این کتاب به مقایسه واژه «مصلحت» با مفاهیم همسو همچون حکمت، علت و منفعت در چهار مبحث جداگانه پرداخته‌شده است.

 

در فصل سوم کتاب به بررسی پیشینه شناسی و گونه شناسی با طرح مباحثی همچون پیشینه قاعده مصلحت، تعریف اصطلاح فقهی مصلحت و اقسام مصلحت در چهار مبحث جداگانه پرداخته‌شده است.

 

نویسنده در فصل چهارم کتاب مصلحت در فقه، به جایگاه مصلحت در فقه امامیه پرداخته است که با طرح تمایز قاعده مصلحت با قیاس و تمایز قاعده مصلحت با سد ذرایع، تمایز قاعده مصلحت امامیه با مصلح و مرسله اهل سنت مورد بررسی قرارگرفته است.

 

در فصل پنجم به موضوع اقوال و ادله حجیت مصلحت در فقه امامیه با دو مبحث جداگانه پرداخته‌شده است که نویسنده در مبحث اول، آن اقوال را و  در مبحث دوم، ادله را مورد بررسی قرار داده است.

 

در سه فصل پایانی نیز به ترتیب به مباحثی همچون جایگاه مصلحت در احکام حکومتی، مراجع تشخیص مصلحت و مصلحت محوری نه «سکولاریزاسیون» و عرفی گرایی پرداخته‌شده است.

 

کتاب «مصلحت در فقه» اثر حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی در 319 صفحه، تیراژ هزار نسخه با قیمت 18 هزار تومان از سوی انتشارت رسول اعظم (صلی الله علیه و آله) قم در اختیار علاقمندان فقه قرار گرفته است./125/102/ش

 

 http://vasael.ir/fa/news-details/1637/%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%C2%AB%D9%85%D8%B5%D9%84%D8%AD%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D9%82%D9%87%C2%BB-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%AD%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D9%81%D9%82%D9%87-%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%D8%AA%DB%8C/

 

 


تاريخ : شنبه ۲۶ دی۱۳۹۴ | ۱۷:۴۶ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
بصیرت
مبلغ بین اللملی حوزه قم گفت: بصیرت برای سن و فرد خاصی نیست برای همه افراد در هر سطح از جامعه است و هر زمانی لازم باشد پشت صحنه ها را ببینند و برای خود و دیگران نور افکنی کنند و راه را نشان دهند.

به نقل از خبرگزاری شبستان قم، حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی  با اشاره به دهه بصیرت گفت: نه دی و آغاز دهه بصیرت یکی از روزهای بسیار مهمی بود که مردم حماسی ترین حضور را در این روز داشتند بدون اینکه هیچ  فراخوان دولتی صادر شده باشد مردم به صحنه آمدند.

 وی افزود: مردم در این روز نشان دادند برخی مسایل برایشان خط قرمز است مثل عاشورا، اهل بیت(ع) و رهبری  که اگر هرکسی به این محدودیتها وارد شود با مردم مواجه است و بدانند که مردم منتظر نمی مانند.

مبلغ بین اللملی حوزه قم  ادامه داد:حضور به هنگام مردم در صحنه مهمترین امری است که باعث می شود ما بصیرت و رهبری را به یکدیگر پیوند بزنیم چرا که با صبر و حضور به هنگام می توان به بصیرت دست پیدا کرد.

حجت الاسلام سهروردی با اشاره به گفتمان رهبری بین کرد: مهمترین وظیفه ما این است که بدانیم رسالت رهبری چیست ، چرا که یکی از نکات برجسته رهبری گفتمان سازی است که متفکران را به تفکر وا می دارد از جمله تولید علم، نهضت نرم افزاری.

 وی  اظهار داشت: یکی از گفتمان های بزرگ که سیاسیون دیدگاههای خود را ارائه می دهند و جامعه گفتمان را احساس می کند گفتمان بصیرت است.

وی  یاد آور شد: بصیرت برای سن و فرد خاصی نیست برای همه افراد در هر سطح از جامعه است و هر زمانی لازم باشد پشت صحنه ها را ببینند و برای خود و دیگران نور افکنی کنند و راه را نشان دهند.

مبلغ  بین المللی حوزه اذعان کرد: بصیرت هرگز برای آن سالها نبوده وما در این انتخابات خبرگان و مجلس به بصیرت نیاز داریم  و افراد رسالت دارند پرتو افکنی و بصیرت افزایی داشته باشند.

 استاد حوزه و دانشگاه افزود: هر چند مردم مامور به بصیرت افزایی هستند باید ببینیم که چگونه می شود بصیرت افزایی کنیم  تا مردم حقایق را ببینند و این امر نیاز دارد به گفتمان بصیرت که رهبری نسبت به آن تاکید ویژه دارند.

 حجت الاسلام سهروردی تصریح کرد: شاخص 9 دی این است که مردم قم در تاسیس، ثبوت و حدوث انقلاب نقش  مهمی داشته اند که  19 دی تثبیت کننده نقش مهم مردم قم بود که انقلاب را رها نکردند و برای حفظ و بقای انقلاب تلاش کرده اند.

 مبلغ بین المللی حوزه عنوان کرد:  مردم قم 9 دی تا 19 دی نقش مهم و اساسی در تاسیس و تثبیت انقلاب داشته و دارند، باید بدانیم  این موفقیتها درحفظ انقلاب میسر نمی شود مگر به داشتن بصیرت و آگاهی نسبت به مسائل روز جامعه و ما قبل از اینکه قم را یک جغرافیا بدانیم یک فرهنگ بدانیم که اگر با این دید به حوادث و مناسبات نگاه کنیم می توانیم به بصیرت و عزت دست پیدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: جامعه ما باید نسبت به رشد گفتمان سازی اهمیت ویژه بدهند  و این امر چیزی بود که در 9 دی رخ داد و رهبری یک گفتمان  دیگر را به ادبیات سیاسی، اجتماعی ایران به نام گفتمان بصیرت افزودند که بایداین تحول را همیشه در سایه پیروی از مضامین رهبری زنده نگه داریم.

http://birjandrasa.ir/news/43037/%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%DA%AF%D9%81%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B5%DB%8C%D8%B1%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9%D9%87-%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%B4%D9%88%D8%AF

 تاريخ : سه شنبه ۲۲ دی۱۳۹۴ | ۱۲:۲۵ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
in the very beginning of 2016 yahya jahangiri had a chance to be chosen as‪#‎scinetifice_member‬ of the ‪#‎editorial_board‬ in the‪#‎Journal_of_Education_Culture_and_society‬. affiliated to‪#‎University_of_Wroclow‬ ‪#‎Poland‬
more about journal on http://www.jecs.pl/people/

به عنایت اهل بیت یحیی جهانگیری به عضویت هیئت علمی تحریریه مجلی علمی "آموزش، فرهنگ و جامعه" از آغاز سال 2016 در آمد. این مجله از دانشگاه وروتسلاو لهستان منتشر می یابد و دارای رتبه علمی است.تاريخ : دوشنبه ۲۱ دی۱۳۹۴ | ۱۶:۴۲ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
سرویس : قم -   زمان :   ۱۳۹۴/۱۰/۱۹ - ۰۸:۲۱   شناسه خبر : ۵۱۱۹۸۲

۱۹ دی تثبیت کننده نقش مردم قم در حفظ انقلاب
خبرگزاری شبستان: مبلغ بین المللی حوزه گفت: مقام معظم رهبری یک گفتمان دیگررا به ادبیات سیاسی، اجتماعی ایران به نام گفتمان بصیرت افزودند و این چیزی بود که در ۹ دی رخ داد وما باید این تحول را درسایه پیروی از رهبری زنده نگه داریم .

حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی  مبلغ بین المللی حوزه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم، با اشاره به دهه بصیرت گفت: نه دی و آغاز دهه بصیرت یکی از روزهای بسیار مهمی بود که مردم حماسی ترین حضور را در این روز داشتند بدون اینکه هیچ  فراخوان دولتی صادر شده باشد مردم به صحنه آمدند.

 

وی افزود: مردم در این روز  نشان دادند برخی چیزها برایشان خط قرمز است مثل عاشورا، اهل بیت(ع) و رهبری  که اگر هرکسی به این محدودیتها وارد شود با مردم مواجه است و بدانند که مردم منتظر نمی مانند.

 

مبلغ بین اللملی حوزه ادامه داد: حضور به هنگام مردم در صحنه مهمترین امری است که باعث می شود ما بصیرت و رهبری را به یکدیگر پیوند بزنیم چرا که با صبر و حضور به هنگام می توان به بصیرت دست پیدا کرد.

 

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد:مردم ما شکیبایی به خرج دادند و زمانی که احساس کنند الان وقت حرکت است با حضور به هنگام در صحنه بصیرت را ایجاد می کنند.

 

حجت الاسلام سهروردی با اشاره به گفتمان رهبری گفت: مهمترین وظیفه ما این است که بدانیم رسالت رهبری چیست ، چرا که یکی از نکات برجسته رهبری گفتمان سازی است که متفکران را به تفکر وا می دارد از جمله تولید علم، نهضت نرم افزاری.

 

وی  اظهار داشت: یکی از گفتمان های بزرگ که سیاسیون دیدگاههای خود را ارائه می دهند و جامعه گفتمان و هوای تازه را احساس می کند گفتمان بصیرت است.

 

وی  یاد آور شد: بصیرت برای سن و فرد خاصی نیست برای همه افراد در هر سطح از جامعه است و هر زمانی لازم باشد پشت صحنه ها را ببینند و برای خود و دیگران نور افکنی کنند و راه را نشان دهند.

 

مبلغ  بین المللی حوزه اذعان کرد: بصیرت هرگز برای آن سالها نبوده وما در این انتخابات خبرگان و مجلس به بصیرت نیاز داریم  و افراد رسالت دارند پرتو افکنی و بصیرت افزایی داشته باشند.

 

استاد حوزه و دانشگاه افزود: هر چند مردم مامور به بصیرت افزایی هستند باید ببینیم که چگونه می شود بصیرت افزایی کنیم  تا مردم حقایق را ببینند و این امر نیاز دارد به گفتمان بصیرت که رهبری نسبت به آن تاکید ویژه دارند.

 

حجت الاسلام سهروردی خاطر نشان ساخت: شاخص 9 دی این است که مردم قم در تاسیس، ثبوت و حدوث انقلاب نقش  مهمی داشته اند که  19 دی تثبیت کننده نقش مهم مردم قم بود که انقلاب را رها نکردند و برای حفظ و بقای انقلاب تلاش کرده اند.

 

مبلغ بین المللی حوزه ابراز داشت:  مردم قم 9 دی تا 19 دی نقش مهم و اساسی در تاسیس و تثبیت انقلاب داشته و دارند، باید بدانیم  این موفقیتها در حفظ انقلاب میسر نمی شود مگر به داشتن بصیرت و آگاهی نسبت به مسائل روز جامعه و ما قبل از اینکه قم را یک جغرافیا بدانیم یک فرهنگ بدانیم که اگر با این دید به حوادث و مناسبات نگاه کنیم می توانیم به بصیرت و عزت دست پیدا کنیم.

 

وی گفت: جامعه ما باید نسبت به رشد گفتمان سازی اهمیت ویژه بدهند  و این امر چیزی بود که در 9 دی رخ داد و رهبری یک گفتمان  دیگر را به ادبیات سیاسی، اجتماعی ایران به نام گفتمان بصیرت افزودند که بایداین تحول را همیشه در سایه پیروی از مضامین رهبری زنده نگه داریم.

 http://shabestan.ir/detail/News/511982

 تاريخ : یکشنبه ۲۰ دی۱۳۹۴ | ۱۰:۴۴ قبل از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
 

گزارشی از وضعیت افراد دچار اختلال هویت جنسی و دوجنسهها

من یک دوجنسه‌ام!

زهرا نصیری مردمنو؛ جامعه انســانی از مســائل و
پیچیدگیهای زیادی تشکیلشــده که ابعاد مختلف زندگی او را
شامل میشود. مسائلی که عمومیت داشته و برای مردم ملموس
است، بیشتر مورد پذیرش قرار میگیرد و مردم، یا آنها را بخشی
از زندگی خود میانگارند یا راهی برای از میان برداشتنشان در
پیش میگیرند، اما برخی از مســائل در جامعه انسانی وجود دارد
که چون ملموس نیســت، مردم تفکرات نادرســتی در رابطه با
آنها پیدا میکنند و افراد درگیر با آن مسائل، محکوم به انزوایی
میشوند که در شکلگیری آن نقش و تقصیری نداشتهاند.
از جمله افرادی که پذیرش و درک آنان در جامعه با مشــکل
همراه است، افراد هرمافرودیسم (دوجنسه) و ترنس سکشوالها
هســتند. اما حقیقت این اســت که افراد مذکور بــدون اینکه
بخواهند و خود نقشی در مســئله داشته باشند، دچار مشکلات
جســمی و روانی هستند و از طرفی درک نشدن از سوی جامعه
به انــزوا و رنج زندگی آنها میافزاید. در بســیاری موارد، این
افراد حاضر به بیان مشکل خود نیستند؛ چراکه جامعه تمایل به
پذیرش آنها ندارد.
باید پذیرفت که این افراد نیز عضو جامعه انســانی هستند و
باید متولیان امور، به مســائل پیرامونشــان توجه داشته باشند و
تدبیــری برای کمک به زندگی آنان بهکار گرفته شــود؛ چراکه
آمارهای رو به افزایش تقاضای تغییر جنسیت در ایران ضرورت
پرداختن به این موضوع را بیشازپیش مطرح میکند.
گزارش حاضر بر آن اســت که مباحث پزشــکی، اجتماعی،
فقهی و حقوقی مربوط به این افراد را با اســتفاده از نقطهنظرات
کارشناسان، مورد بررسی قرار دهد.
هرمافرودیســم یا دوجنســی بودن، نوعی اختلال آناتومیک
اســت؛ یعنی در بدن فرد مبتلا، اندامهای جنسی هر دو جنس
مونث و مذکر وجود دارد. مثلا ممکن اســت دســتگاه خارجی
تناســلی شخص، مردانه باشــد اما ارگانهای زنانه نیز در بدن
او به شــکل ناقص وجود داشته باشــد. چنین فردی دوجنسی
قلمداد میشــود. اما مشکل ترنس سکسوالیستها یا به اختصار
«تیاس»هــا، اختلال در احساســات، هیجانــات و تمایلات
آنهاســت. این افراد دارای اختلال هویت جنســی هســتند،
یعنی فردی که به لحاظ ژنتیک و ظاهر فیزیکی زن اســت اما
احساســات، تمایلات و رفتارهای مردانــه دارد و درباره خودش
معتقد است که باید مرد میشــد. او مثل مردها رفتار میکند و
حتی پس از رســیدن به سن بلوغ، تمایلات جنسیاش هم مثل
جنس مخالفش است. یا برعکس، شخصی که به لحاظ فیزیکی
مرد است، ولی احساسات زنانه دارد و احساس میکند در قفسی
مردانه گرفتار شده است.
ترنس سکسوالیســتها با همجنسگرایان فرق
دارند
متاســفانه در جامعه ما بهدلیل عــدم آگاهی، افراد تیاس را
با افراد همجنسگرا اشــتباه میگیرند و این موضوع رنج آنها
را مضاعف میکند. دکتر مهدی صابری، روانپزشــک پزشــکی
قانونی، با اشــاره به اینکه افراد تیاس با افراد همجنسگرا فرق
دارند، در گفتوگو با عصر ایران، میگوید: «یک همجنسگرای
مثلا مذکر، با علم به جنســیت مذکر خودش، باز تمایل دارد که
با جنس مذکر رابطه جنسی داشــته باشد. یعنی خودش را مرد
میداند و به مردان گرایش جنســی دارد! اما یک مرد مبتلا به
«اختلال هویت جنســی» (ترنس سکسوالیسم)، تمایلات زنانه
دارد و خودش را زن میداند. رفتارها و تمایلاتش زنانه اســت و
اصرار زیادی هم دارد که حتی شکل ظاهری بدنش را زنانه کند،
اما یک همجنسگرا هیچوقت نمیخواهد عمل جراحی کرده و
بهزیستی افراد هرمافرودیسم و تیاس را تحت
پوشش حمایتی خود دارد
برای بررســی وضعیت آماری و شــناخت ارگان متولی امور
افراد هرمافرودیســم و همچنین افراد تیاس در استان زنجان،
با فرزانه عطایی، معاون اجتماعی بهزیســتی اســتان زنجان به
گفتوگو نشستیم.
وی با بیان اینکه اورژانس اجتماعی بهزیستی به دوجنسهها و
افراد تیاس که خود را به بهزیستی معرفی کنند، خدمات لازم را
ارائه میدهد، اظهار میکند: مرکز اورژانس اجتماعی بهزیستی،
خدمات روانشناســی و مددکاری را به ایــن افراد ارائه میدهد.
همچنین در رابطــه با افراد هرمافرودیســم و نیز تیاسهایی
که نیاز به عمل جراحــی دارند، مرکز اورژانس اجتماعی، تامین
بخشی از هزینه جراحی را تقبل میکند.
عطایی در رابطه با آمار موجود در اســتان زنجان درخصوص
افراد تیاس، میگوید: گرچه ممکن اســت افرادی باشند که با
این مشکل مواجه هستند و خود را به بهزیستی معرفی نکردهاند
اما تعداد افرادی که دچار این مسئله بوده و به بهزیستی مراجعه
کردهاند، تاکنون چهار نفر بوده که خدمات روانشناسی و پزشکی
به آنها ارائه شده است.
معاون اجتماعی بهزیســتی اســتان زنجان با اشاره به افراد
تحــت جراحی قرار گرفته، میافزاید: در زنجان دکتر «م.ح» دو
مورد از جراحیهای مربوطه را بهصورت رایگان انجام داده است.
عطایی همچنین در رابطه با نحوه درمان افراد تیاس، اظهار
میکنــد: این افراد در برخی موارد قابل درمان هســتند ولی در
برخی مــوارد هم، درمان جواب نمیدهــد. در این صورت فرد
مورد بررســیهای روانشناســی قرار میگیرد و در صورت تایید
روانشناس، عمل جراحی برای تغییر جنسیت وی انجام میشود.
وی در ادامه میافزاید: تجربه نشان داده است اغلب افرادی
که برای تغییر جنســیت عمل جراحی انجام دادهاند، بعد از عمل
دچار افسردگی و پشیمانی میشوند.
عطایی در رابطه با بررســی آماری جنسیتی افرادی که دچار
اختلال هویتی هســتند، نیز میگوید: این افــراد عمدتا مردان
مجردی هستند که میخواهند به زن تغییر جنسیت بدهند.
اغلب فقهای شیعه با عمل تغییر جنسیت موافقاند
افراد هرمافرودیسم و تیاس نیز مانند سایر انسانها، مباحث
فقهی و تکالیف دینی خود را برعهده دارند. درخصوص شــرایط
خــاص آنها در رابطه با مباحث فقهی با حجتالاســلام دکتر
یحیــی جهانگیری ســهروردی، مبلّغ بینالمللــی به گفتوگو
نشستهایم که از نظرتان میگذرد.
دکتــر جهانگیری در رابطه با وظایــف احکامی و دینی افراد
هرمافرودیسم (دوجنســه)، اظهار میکند: این افراد اول باید به
بررسی جسم خود اقدام کنند و تشخیص دهند که وجه غالب در
آنها جنســیت زنانه است یا مردانه و براساس وجه غالب عمل
کرده و احکام آنرا اجرا کنند.
وی با بیان اینکه روش بررســی و تشــخیص وجه غالب
جنسیتی توسط افراد هرمافرودیسم در فقه موضوعی نیز آمده
اســت، ادامه میدهد: در صورتی که فرد قادر به تشــخیص
نبود، باید احکام هر دو جنسیت را رعایت کرده و از محرمات
دوری کند.
جهانگیــری بهعنوان مثال برای عمل به احکام توســط این
افراد، اظهار میکند: مثلا اگر فردی که نتوانســته است جنست
غالب را در خود تشــخص دهد و میخواهد احکام حج را عمل
کنــد، باید هم احکام مربوط به حج زنان و هم احکام مربوط به
حج مردان را بهجا آورد.
ایــن مبلّغ بینالمللــی در رابطــه با نظریههــای فقهی

میکند که دارای کدام جنسیت باشد.
وی درخصوص افراد تیاس (دچار اختلال هویت جنســی)
نیــز با بیان اینکــه روح اصالت دارد و جســم روح را به یدک
میکشــد، اظهار میکند: این افراد با جســم مخالف روح خود
زندگی میکنند که برایشــان دشوار اســت و اسلام برای این
شرایط راهکار ارائه کرده است.
این اســتاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه کشور انگلستان
درخصوص مسئله تغییر جنسیت رتبه اول را دارد، بیان میکند:
این کشور در ســال 2002بحثی را پیرامون حقوق ترنسها در
ایران مطرح کــرد، در حالی که حدود نیم قرن پیش از آن، این
موضوع توسط امام خمینی تعیین تکلیف شده بود و اکنون ایران
رتبه دوم را درخصوص مســئله تغییر جنسیت دارد. اولین تغییر
جنســیت در ایران، در ســال 1309صورت گرفت، که طی آن
یک پســر 18ساله تغییر جنســت داد و نام کبری را برای خود
انتخاب کرد.
پس از آن امام خمینی در سال 1343مسئله تغییر جنسیت را
مطرح کردند و در سال 1364نیز فردی به نام فریدون در رابطه
با تغییر جنسیت از امام خمینی استفتا کرد و ایشان پس از احراز
تشــخیص اختلال هویت جنسی وی توسط روانپزشکان، اجازه
این عمل را صادر کردند. فریدون پس از تغییر جنسیت، نام مریم
را برای خود انتخاب کرد.
جهانگیری با اشاره به نظرات فقها در رابطه با تغییر جنسیت
توسط افراد ترنس، اظهار میکند: احکام مربوط به تغییر جنسیت
از جمله احکام ثانویه است و میدانیم که احکام ثانویه بر احکام
اولیــه حکومت دارنــد. تقریبا همه فقها با ایــن موضوع موافق
هستند؛ برخی از فقها جراحی برای تغییر جنسیت را مجاز دانسته
و برخی حتی آنرا واجب میدانند.
وی در ادامه عنوان میکند که تقریبا همه ادیان و نیز علمای
اهل ســنت با تغییر جنسیت ترنسها مخالف هستند، اما فقهای
شیعه از جمله آیات عظام خامنهای، سیستانی، فاضل لنکرانی و
موسوی اردبیلی تغییر جنسیت را تغییر در خلقت ندانسته و آنرا
مجاز شمردهاند.
این مبلّغ بینالمللی به دلایل مطرح شــده از سوی موافقان
و مخالفان تغییر جنسیت ترنسها اشاره کرده و اظهار میکند:
موافقــان موضوع با در نظــر گرفتن اصالــت الاباحه، مطرح
میکنند که همه چیز مباح اســت و برای هر منعی باید دلیلی
وجود داشته باشد، چون منعی برای تغییر جنسیت وجود ندارد،
بنابراین مجاز است.

باعث بههم خوردن توازن بین ذکور و اناث میشود، در حالی که
با تغییر جنسیت این افراد، توازن بههم نخواهد خورد.
جهانگیری با بررســی مــوردی مباحث فقهی افــراد تغییر
جنســیت داده، عنوان میکند: بعد از تغییر جنسیت، حال فعلی
فرد در نظر گرفته میشود. بهعنوان مثال اگر زنی تغییر جنسیت
داده و مرد شــود، میتواند در مقام قضاوت بوده و قاضی شود؛
چراکه حال فعلی او مد نظر خواهد بود.
وی درخصوص وضعیت ارثبری فرد تغییر جنســیت داده،
اظهار میکند: اگر فوت مورث بعد از تغییر جنســیت وارث اتفاق
افتاده باشــد، وضیعت فعلی او مد نظر خواهد بود ولی اگر قبل از
تغییر جنسیت بوده باشــد، وضعیت او در هنگام فوت مورث مد
نظر قرار خواهد گرفت.
این مبلّغ بینالمللی درخصوص اینکه وقتی شــخصی تغییر
جنسیت داد، موقعیت او نسبت به اعضای خانواده چگونه خواهد
بود؟ تصریح میکند: فقهــا در این خصوص مطرح کردهاند که
شخص تغییر جنسیت داده، تابع جنسیت جدید است.
جهانگیــری در رابطــه با وضعیت زوجیت فــرد متاهلی که
اقدام به تغییر جنســیت میکند، اظهار دارد: نظر به اینکه دوام
نکاح تابع زوجیت اســت و زوجیت در اسلام با دو جنس مخالف
امکانپذیر است چون در اســلام همجنسگرایی مجاز نیست،
بنابراین بعد از تغییر جنســیت توســط یکی از زوجین، موضوع
زوجیت از بین میرود.
در این شرایط نه با طلاق و نه با فسخ نکاح بلکه با انفساخ
عقد مواجه میشــویم؛ چراکه اصل موضــوع یعنی زوجیت از
بین میرود.
این استاد دانشگاه در رابطه با اذن شوهر برای زن متاهلی که
قصد تغییر جنســیت دارد، میگوید: اذن شوهر فقط در مواردی
لازم است که ممکن اســت به حقوق شوهر ظلم شود که البته
این موضوع در رابطه با زن نیز مطرح میشود و در برخی موارد
لازم اســت که مرد نیز اذن زن را کســب کنــد. بعضی از فقها
معتقدنــد که چون این موضوع، امر مهمی بــوده و با مطالبات
شوهر درگیر است، بنابراین اذن شوهر باید وجود داشته باشد. اما
وقتی عسر و حرج وجود دارد، اذن شوهر لازم نیست.
جهانگیــری در رابطه با بحث مهریــه زن متاهلی که تغییر
جنسیت داده است، اظهار میکند: اگرچه این شخص امروز یک
ِ مرد اســت، اما مهریه دین بوده و بر ذمه شوهر ثابت است. لذا
زن تا دیروز حق داشت که مهریه خود را مطالبه کند، امروز هم
که جنسیت مرد پیدا کرده، حق مطالبه آنرا دارد.

هانگیری در ادامه با بیان اینکه اکثر افرادی که تغییر جنست
میدهند، دچار افســردگی شده و دست به خودکشی میزنند، به
موضوع بازگشــت این افراد به جنسیت قبلیشان اشاره کرده و
میگوید: از نظر فقهی به همان دلیل و اســتدلالی که فرد برای
بار اول توانست تغییر جنست بدهد، برای بار دوم نیز مجاز است.
منعی برای تحصیل افراد دوجنســه و تیاس در
مدارس وجود ندارد
درخصوص وضعیت تحصیلی افراد هرمافرودیسم (دوجنسه)
و تیاس (دچار اختلال هویت جنسی) با حمید بهبودی – رئیس
اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی آموزشوپرورش استان زنجان-
گفتوگو کردیم که وی اظهار داشــت: این افراد نیز مانند سایر
دانشآموزان در مدارس مشــغول به تحصیل میشوند اما برای
اینکه مشخص شــود که در مدارس دخترانه حضور یابند یا در
مدارس پســرانه، وضعیت ظاهری فرد هرمافرودیســم توسط
پزشــک مورد ارزیابی قرار میگیرد و براســاس جنسیت غالب،
مدرسه وی مشخص میشود. ضمن اینکه از والدین تعهد گرفته
میشــود که برای تعیین جنسیت مراحل پزشــکی و قانونی را
طی کنند.
درخصــوص افــراد ترنس نیز فــرد از کانال روانپزشــک و
متخصصان مربوطه میگذرد و براســاس تشخیص آن مراجع،
مدرسه وی برای تحصیل تعیین میشود.
لازم به یادآوری اســت که تغییر جنســیت درخصوص افراد
مبتلا به اختلال هویت جنســی صورت میگیرد و مجوز برای
تغییر جنسیت شــامل حال هر فردی که تمایل به این موضوع
داشته باشد، نمیشــود؛ همانطور که بهگزارش آکاایران، دکتر
کاظم فروتن، اورولوژیســت و رئیس کلینیک سلامت خانواده،
درباره روندی که برای تشخیص نیاز به تغییر جنسیت باید طی
شــود، میگوید: «تشخیص و اطمینان از وجود تضاد بین جسم
و روان به کمک حداقل دو روانپزشک، سپس مراجعه به دادگاه
و اعلام درخواســت برای تغییر جنسیت و بعد رجوع به پزشکی
قانونی برای تایید اختلال جنسی توسط پزشکان و روانپزشکان
معتمد پزشکی قانونی صورت میگیرد و در نهایت با مراجعه به
مراکزی مثل بیمارســتان حضرت زهرا(س) که از طرف وزارت
بهداشــت برای انجام عملهای تغییر جنسیت معرفی شدهاند،
این عمل انجام میپذیرد. با طی این مراحل تلاش میشود این
افراد به آنچه در اصل هستند بازگردند».
تغییر جنسیت در قانون
مدخل ویکیپدیا درخصــوص قوانین مربوط به ترنسها و
دوجنسه ها نوشته اســت؛ در قانون حمایت از خانواده مصوب
ســال 1391در فصل اول، ماده 4بند 18تاکید شــده است
که برای درخواست تغییر جنســیت فرد باید به دادگاه خانواده
مراجعه کند.
میتوان گفت بهطور کلی در قراردادهایی که نوع جنسیت اثر
حقوقی ندارد، تغییر جنسیت نیز فاقد اثر حقوقی خواهد بود ولی
در قراردادهایی که نوع جنسیت نقش اساسی دارد (مانند ازدواج)
قرارداد از تاریخ تغییر جنسیت باطل میشود و بر حقوق مکتسب
پیش از آن اثری نخواهد داشت.
برخی مراکــز خصوصی از بیماران متقاضی تغییر جنســیت
حمایت مالی میکنند.. گفته میشــود کمیته امداد امام به برخی
افراد برای انجام عمل، وام بدون بهره میدهد. همچنین ســند
شناسایی (شناسنامه و گواهینامه رانندگی) با جنسیت جدید برای
افراد صادر میشود.
درباره سند شناسایی (شناسنامه،) هیئت عالی دیوان عمومی
ایران در حکمی اعلام کرده اســت که «درخواســت تغییر نام
صاحب ســند سجلی از حیث جنسیت (ذکور به اناث یا بالعکس)تاريخ : چهارشنبه ۱۶ دی۱۳۹۴ | ۱۶:۳۱ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
#‎Yahya_jahangiri‬ talking ‪#‎live‬ at ‪#‎press_TV‬ about martyrdom of ‪#‎sheikh_al_Nimr‬ by ‪#‎saudi_royal‬
گفتگوی زنده تلویزیونی #یحیی_جهانگیری با #پرس_تی_وی در باره اعدام عالم مجاهد شیخ #النمر.تاريخ : دوشنبه ۱۴ دی۱۳۹۴ | ۱۷:۵۰ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
مبلغ بین‌المللی حوزه در گفتگو با شبستان مطرح کرد؛
تحلیل بیانیه وزارت کشور عربستان در حکم اعدام شیخ نمر/ خودکشی سیاسی عربستان
خبرگزاری شبستان:مبلغ بین‌المللی با تحلیل بیانیه وزارت کشور عربستان که در حکم اعدام شیخ نمر و ۴۶ نفر دیگر صادر شد، گفت: این بیانیه نشان داد که عربستان از دین و به ویژه آیات قرآن کریم، استفاده ابزاری می کند و با اعمال خود به اسلام‌هراسی دامن می‌زند.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، شیخ نمر باقر امین النمر، یکی از عالمان مبارز عربستان است که در پی اعتراضات مردم این کشور در سال ۲۰۱۲ بازداشت شد؛ در روز ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴ دادگاه جنایی عربستان سعودی، شیخ نمر النمر را به دلیل اقدام علیه امنیت ملی و محاربه به «اعدام با شمشیر و به صلیب کشیده شدن در انظار عمومی» محکوم کرد، با این حال، اجرای حکم شیخ باقر النمر در یک سال گذشته بارها به تعویق افتاد و تلاش‌های بین‌المللی فراوانی برای حمایت از این روحانی مبارز عربستانی صورت گرفت؛ اما متأسفانه دولت عربستان در روز 2 ژانویه 2016 این عالم دینی مبارز را اعدام کرد.

 

وزارت کشور عربستان سعودی در توجیه اعدام آیت الله شیخ نمر بیانیه‌ای صادر کرد که که در آن آمده است: «امامان و پیشوایان مسلمانان بر وحدت کلمه امت و پرهیز از هر آنچه که باعث اختلال در امنیت شود، تأکید کرده اند»؛ همچنین در این بیانیه با استناد به روایتی از پیامبرگرامی اسلام (ص) به نقل از منابع اهل سنت آمده است: «اگر کسی بخواهد وحدت امت اسلامی را به هم بزند، گردنش را هرکس که می‌خواهد باشد بزنید و این هشداری به فتنه‌افکنان و تفرقه‌افکنان و هشدار به کسانی است که به گمراهی خود ادامه می‌دهند».

 

وزارت کشور عربستان در این بیانیه به آیاتی از قرآن کریم استناد کرده است و اظهار می‌دارد: «با توجه به متون قرآن کریم و سنت پاک نبوی درباره سخت گیری و نهی و تهدید برای این است که نظم و نظام امت حفظ شود تا امت، قدرتمند و مقتدر بماند و امنیت برقرار شود، اما برخی گروه‌های جنایتکار از مسیر حق گمراه شده‌اند و هوای نفس بر آنها غلبه کرده است و از شیطان پیروی می‌کنند و اقدامات تروریستی مختلفی مرتکب شده‌اند و خون‌های بیگناهان را می‌ریزند و حرمت‌هایی را که از نظر دین حفظ آنها لازم است، هتک می‌کنند و امنیت را متزلزل و فتنه‌افکنی می‌کنند و نگرانی به وجود می‌آورند و درباره دین خداوند با جهل و نادانی و هوای نفس حرف می‌زنند».

 

وزارت کشور عربستان در ادامه بیانیه خود، اسامی چهل و هفت نفری را که اعدام شده‌اند و نام شیخ نمر باقر النمر در ردیف چهل و ششم آن قرار دارد، ذکر کرده است.

 

جامعه عربستان، یک جامعه بسته است

در این رابطه، حجت الاسلام و المسلمین یحیی جهانگیری سهروردی، مبلغ بین المللی حوزه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم با اشاره به بیانیه وزارت کشور عربستان در اجرای حکم اعدام آیت‌الله شیخ نمر و 46 فرد دیگری که اعدام شدند، عنوان کرد: این واقعه نشان می‌دهد که جامعه عربستان، یک جامعه بسته است و حکومت عربستان سعودی برای هیچ یک از ارزش‌های اسلامی و حتی انسانی ارزش قائل نیست.

 

مبلغ بین‌المللی حوزه اظهار داشت: جامعه عربستان، جامعه‌ای است که در آن، نه تنها به عقاید زائران و حجاج بیت‌الله الحرام احترام گذاشته نمی‌شود، بلکه به عقاید شهروندان نیز احترام نمی‌گذارد و دولت عربستان تصور می‌کند که با مرگ می‌تواند عقاید مردم را سرکوب کند.  

 

تحلیل بیانیه وزارت کشور عربستان در حکم اعدام شیخ نمر

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تصریح کرد: یکی از پیامد‌های مهم جریان اعدام آیت الله شیخ نمر این بود که جهان، جامعه عربستان را به خوبی شناخت.

 

وی با اشاره به بیانیه وزارت عربستان در حکم اعدام شیخ نمر، گفت: اگر به متن این بیانیه دقت کنیم، در می‌یابیم که عربستان سعودی در این بیانیه قصد دارد که فرافکنی کند، به طوری که گروه آزاداندیشی را که عقاید خود را دارد و بی عدالتی‌های نظام حاکم را نقد می‌کند، گروهی الحادی و سازمان یافته تروریستی معرفی می‌کند.

 

پژوهشگر مطالعات اسلامی تصریح کرد: حال سوال اینجاست که این سال‌ها که شیخ نمر در زندان به سر می‌برد، کدام یک از طرفداران این عالم دینی دست به اقدامات تروریستی زدند؛ زمانی که شیخ نمر در زندان بود، هیچ یک از طرفداران ایشان دست به اقدامات خشونت‌آمیز نزدند، اما گروه‌های تکفیری و داعش که تربیت‌یافتگان آل سعود و وهابیت هستند، در این ایام، مساجد قطیف را که محل زندگی این عالم مبارز بود، بمب‌گذاری ‌کردند و تروریسم را گسترش دادند.

 

آل سعود به اسلام‌هراسی دامن می‌زند

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تأکید کرد: در تحلیل بیانیه وزارت کشور عربستان در حکم اعدام شیخ نمر می‌بینیم که متأسفانه آل سعود برخی از اعمال و جنایات خود را به نام اسلام انجام می‌دهد.

 

وی  ادامه داد: عربستان با استناد به آیات قرآن کریم وانمود کرد که حکم شرع را اجرا می‌کند، در حالی که با این اعمال، اسلام‌هراسی و چهره منفی از اسلام را به دنیا مخابره می‌کنند و این جریان نشان داد که هدف آل سعود این است که به اسلام‌هراسی دامن بزند؛ آل سعود همواره چهره خشن از اسلام را معرفی کردند و این بار نیز همین کار را کردند.

 

حکومت عربستان حتی از قرآن کریم نیز استفاده ابزاری می‌کند

استاد حوزه علمیه قم عنوان کرد: وزارت کشور عربستان در این بیانیه به آیاتی استناد می‌کنند که کار خود را توجیه کنند و عمل خود را اسلامی جلوه دهند و حال آن که این آیات، نه تنها بر آنها دلالت نمی‌کند، بلکه علیه آنها دلالت می‌کند؛ این مسأله نشان می‌دهد که حکومت عربستان حتی از قرآن کریم نیز به عنوان ابزار استفاده می‌کند.

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی اضافه کرد: این بیانیه ثابت کرد که قرآن کریم، مکه و ارزش‌های دینی تنها ابزاری برای رسیدن به اهداف حکومت عربستان است؛ این جریان نشان داد که اسلام و ارزش‌های دینی بهانه ای در دست آل سعود است تا به واسطه آن، جنایات خود را انجام دهند.

 

جریان اعدام شیخ نمر را برای مردم روشنگری کنیم/ ما باید پیوند عربستان با تروریست را به دنیا معرفی کنیم

 

وی با بیان این که ما باید این جریان را برای مردم روشنگری کنیم، گفت: متأسفانه این بیانیه ثابت کرد که امروز چگونه حق و باطل در هم آمیخته است، امروز ما باید ثابت کنیم که آیت الله شیخ نمر نه تنها تروریست نبوده است، بلکه جان خود را در راه مبارزه با تروریسم از دست داده است و خود به دست تربیت کنندگان تروریست شهید شده است.

 

این مبلغ بین المللی حوزه تصریح کرد: امروز ما باید پیوند عربستان با تروریست را به دنیا معرفی کنیم؛ اخیر عربستان همایش تحت عنوان «مکافحه الإرهاب؛ مبارزه با تروریست» برگزار کرد تا فضا را تغییر دهد؛ ما باید به دنیا بفهمانیم که امروز تروریسم سیستمی و تروریسم نظام مند با نام اسلام، اما با موتور تولیدگر و با نرم افزار جامعه ام القرای عربستان و وهابیت انجام گیرد تا پیوند عربستان با تروریست مشخص شود.

 

عربستان از جهل رسانه‌ای دنیا سوء استفاده می‌کند

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تأکید کرد: ما باید ثابت کنیم که عربستان از دین، استفاده ابزاری می‌کند؛ ما باید جهان اسلام را بیدار کنیم و عربستان را از تصاحب این مکان مقدس و سرزمین وحی دور کنیم.

 

نویسنده کتاب «مسجد مجازی» عنوان کرد: عربستان می‌خواهد از جهل رسانه‌ای دنیا همچنان سوء استفاده کند و ذهن مردم و به ویژه مسلمانان را شستشو دهد، بنابراین ما باید جنبشی به راه بیندازیم و مردم را آگاه کنیم.

 

شیخ نمر یک شخص نیست، بلکه یک مکتب و راه است/عربستان در این جریان به خودکشی سیاسی دست زد

وی اظهار داشت: ما باید به دنیا بفهمانیم که شیخ نمر رفت، اما شیخ نمر یک شخص نبود که تمام شود، بلکه شیخ نمر یک مکتب و یک راه است؛ شیعه شیخ نمرها داده است و شیخ نمرها خواهد داد؛ شیعه در راه عدالت‌طلبی، ح‌جویی، آزادی و آزادگی گذشته پرخونی داشته است و آینده‌اش هم با خون است؛ اما این خون‌ها روزی سیل خواهد شد و بنیاد وهابیت را از بین می‌برد.

 

این مبلغ بین المللی حوزه در پایان تصریح کرد: امروز عربستان نفس‌های آخر را می‌کشد؛ عربستان با این کار خود، به یک خودکشی سیاسی دست زد و مطمئن باشد که در آینده ای نه چندان دور، چندین شیخ نمر در عربستان ظهور می‌کند.

http://shabestan.ir/detail/News/512640

 تاريخ : دوشنبه ۱۴ دی۱۳۹۴ | ۱۰:۱۳ قبل از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |تاريخ : جمعه ۱۱ دی۱۳۹۴ | ۲۱:۱ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
تاريخ : جمعه ۱۱ دی۱۳۹۴ | ۱۷:۴ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

روحانیون به تبلیغ اسلام در شبکه‌های اجتماعی داخلی اکتفا نکنند

حجت‌الاسلام جهانگیری سهروردی گفت: طلاب و روحانیون در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند حتی با گذاشتن یک عکس شخصی در اینستاگرام تبلیغ خود را انجام داده و نگاه مردم را به قشر روحانیت تغییر دهند.
حجت‌الاسلام و المسلمین یحیی جهانگیری سهروردی، استاد حوزه و دانشگاه  و مبلغ بین‌المللی حوزه در گفتگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: این سخن مقام معظم رهبری که اگر من رهبر نبودم، عهده دار فضای مجازی میشدم نشانگر آن است که اینترنت و شبکه های اجتماعی یک دنیای بزرگ است که ما هنوز حقیقت آن را نشناخته ایم.
وی ادامه داد: امروزه فضای مجازی پیش از آنکه یک تکنولوژی باشد یک عالم جدید است به تعبیر دیگر زمانی که وارد این فضا می شویم مانند آن است که از یک جهان به جهان دیگر رفته‌ایم لذا باید با آداب و قواعد آن آشنا شویم و نگاه فلسفی متفاوتی نسبت به این فضا داشته باشیم.
حجت‌الاسلام جهانگیری بیان کرد: بهتر است به جای آنکه مانع استفاده از شبکه‌های اجتماعی شویم فرهنگ استفاده صحیح از آن را در میان مردم ترویج دهیم چرا که اگر فضای مجازی دارای آسیب است، با راهکارهای صحیح می توانیم تخریب‌ها و مضرات آن از بین ببریم.
این استاد حوزه و دانشگاه گفت: طلاب و روحانیون باید دانش و توان کافی وارد این عرصه بشوند چرا که در فضای مجازی که یک دنیای جدید است، با نیازهای واقعی مردم مواجه خواهند شد.
وی اظهار داشت: مردم به خصوص جوانان با سوالات و مشکلات بسیاری درگیر هستند و به خاطر برخی ملاحظات یا احساس خجالت نمی توانند آنها را به صورت حضوری با یک روحانی در میان بگذارند لذا فضای مجازی این فرصت را می‌دهد که افراد بی‌پروا مشکل خود را به یک عالم دینی بگویند.
این مبلغ بین‌المللی حوزه تصریح کرد: طلاب و روحانیون در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند حتی با گذاشتن یک عکس شخصی در اینستاگرام تبلیغ خود را انجام داده و نگاه مردم را به قشر روحانیت تغییر دهند که اگر شخصی یا جوانی نگاهی متفاوت به عالمان دینی داشت برگردد و جذب شود.
حجت‌الاسلام جهانگیری اظهار داشت: روحانیون نباید تنها در شبکه‌هایی که درون مرزی است فعالیت کند بلکه تبلیغ اسلام ناب را نیز در فضای مجازی برون مرزی گسترش بدهند چرا که تاکنون در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده اند.
 


تاريخ : سه شنبه ۸ دی۱۳۹۴ | ۲۱:۷ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
به گزارش روضه نیوز؛
روحانیون به تبلیغ اسلام در شبکه‌های داخلی اکتفا نکنند
 
حجت‌الاسلام جهانگیری سهروردی گفت: طلاب و روحانیون در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند حتی با گذاشتن یک عکس شخصی در اینستاگرام تبلیغ خود را انجام داده و نگاه مردم را به قشر روحانیت تغییر دهند.
  

روحانیون به تبلیغ اسلام در شبکه‌های داخلی اکتفا نکنند به گزارش روضه نیوز ؛حجت‌الاسلام و المسلمین یحیی جهانگیری سهروردی، استاد حوزه و دانشگاه  و مبلغ بین‌المللی حوزه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران  اظهار داشت: این سخن مقام معظم رهبری که اگر من رهبر نبودم، عهده دار فضای مجازی میشدم نشانگر آن است که اینترنت و شبکه های اجتماعی یک دنیای بزرگ است که ما هنوز حقیقت آن را نشناخته ایم.بدون عکس

وی ادامه داد: امروزه فضای مجازی پیش از آنکه یک تکنولوژی باشد یک عالم جدید است به تعبیر دیگر زمانی که وارد این فضا می شویم مانند آن است که از یک جهان به جهان دیگر رفته‌ایم لذا باید با آداب و قواعد آن آشنا شویم و نگاه فلسفی متفاوتی نسبت به این فضا داشته باشیم.

حجت‌الاسلام جهانگیری بیان کرد: بهتر است به جای آنکه مانع استفاده از شبکه‌های اجتماعی شویم فرهنگ استفاده صحیح از آن را در میان مردم ترویج دهیم چرا که اگر فضای مجازی دارای آسیب است، با راهکارهای صحیح می توانیم تخریب‌ها و مضرات آن از بین ببریم.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: طلاب و روحانیون باید دانش و توان کافی وارد این عرصه بشوند چرا که در فضای مجازی که یک دنیای جدید است، با نیازهای واقعی مردم مواجه خواهند شد.

وی اظهار داشت: مردم به خصوص جوانان با سوالات و مشکلات بسیاری درگیر هستند و به خاطر برخی ملاحظات یا احساس خجالت نمی توانند آنها را به صورت حضوری با یک روحانی در میان بگذارند لذا فضای مجازی این فرصت را می‌دهد که افراد بی‌پروا مشکل خود را به یک عالم دینی بگویند.

این مبلغ بین‌المللی حوزه تصریح کرد: طلاب و روحانیون در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند حتی با گذاشتن یک عکس شخصی در اینستاگرام تبلیغ خود را انجام داده و نگاه مردم را به قشر روحانیت تغییر دهند که اگر شخصی یا جوانی نگاهی متفاوت به عالمان دینی داشت برگردد و جذب شود.

حجت‌الاسلام جهانگیری اظهار داشت: روحانیون نباید تنها در شبکه‌هایی که درون مرزی است فعالیت کند بلکه تبلیغ اسلام ناب را نیز در فضای مجازی برون مرزی گسترش بدهند چرا که تاکنون در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده اند.

 
   

http://www.rozenews.com/view/12611/%D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%BA-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C-%D8%A7%DA%A9%D8%AA%D9%81%D8%A7-%D9%86%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF

 تاريخ : یکشنبه ۶ دی۱۳۹۴ | ۱۹:۳۲ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
کد خبر: ۵۴۳۹۶۲۵
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۹
 
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
 
 
حجت‌الاسلام جهانگیری سهروردی گفت: طلاب و روحانیون در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند حتی با گذاشتن یک عکس شخصی در اینستاگرام تبلیغ خود را انجام داده و نگاه مردم را به قشر روحانیت تغییر دهند.
حجت‌الاسلام و المسلمین یحیی جهانگیری سهروردی، استاد حوزه و دانشگاه  و مبلغ بین‌المللی حوزه در گفتگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: این سخن مقام معظم رهبری که اگر من رهبر نبودم، عهده دار فضای مجازی میشدم نشانگر آن است که اینترنت و شبکه های اجتماعی یک دنیای بزرگ است که ما هنوز حقیقت آن را نشناخته ایم.
 
وی ادامه داد: امروزه فضای مجازی پیش از آنکه یک تکنولوژی باشد یک عالم جدید است به تعبیر دیگر زمانی که وارد این فضا می شویم مانند آن است که از یک جهان به جهان دیگر رفته‌ایم لذا باید با آداب و قواعد آن آشنا شویم و نگاه فلسفی متفاوتی نسبت به این فضا داشته باشیم.
 
حجت‌الاسلام جهانگیری بیان کرد: بهتر است به جای آنکه مانع استفاده از شبکه‌های اجتماعی شویم فرهنگ استفاده صحیح از آن را در میان مردم ترویج دهیم چرا که اگر فضای مجازی دارای آسیب است، با راهکارهای صحیح می توانیم تخریب‌ها و مضرات آن از بین ببریم.
 
این استاد حوزه و دانشگاه گفت: طلاب و روحانیون باید دانش و توان کافی وارد این عرصه بشوند چرا که در فضای مجازی که یک دنیای جدید است، با نیازهای واقعی مردم مواجه خواهند شد.
 
وی اظهار داشت: مردم به خصوص جوانان با سوالات و مشکلات بسیاری درگیر هستند و به خاطر برخی ملاحظات یا احساس خجالت نمی توانند آنها را به صورت حضوری با یک روحانی در میان بگذارند لذا فضای مجازی این فرصت را می‌دهد که افراد بی‌پروا مشکل خود را به یک عالم دینی بگویند.
 
این مبلغ بین‌المللی حوزه تصریح کرد: طلاب و روحانیون در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند حتی با گذاشتن یک عکس شخصی در اینستاگرام تبلیغ خود را انجام داده و نگاه مردم را به قشر روحانیت تغییر دهند که اگر شخصی یا جوانی نگاهی متفاوت به عالمان دینی داشت برگردد و جذب شود.
 
حجت‌الاسلام جهانگیری اظهار داشت: روحانیون نباید تنها در شبکه‌هایی که درون مرزی است فعالیت کند بلکه تبلیغ اسلام ناب را نیز در فضای مجازی برون مرزی گسترش بدهند چرا که تاکنون در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده اند.

 http://www.yjc.ir/fa/news/5439625/%D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%BA-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C-%D8%A7%DA%A9%D8%AA%D9%81%D8%A7-%D9%86%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF

 تاريخ : شنبه ۵ دی۱۳۹۴ | ۱۵:۷ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |تاريخ : یکشنبه ۲۹ آذر۱۳۹۴ | ۱۰:۲۹ قبل از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

گفتوگویی ساده وصمیمی با حجت الاسلام جهانگیری، مبلغ بین المللی

فهم دقیق از دین، به گریان بودن دیندار نیست

آزاده حافظی: حسن باش. خلق حسن داشته باش و آنچه را می خواهی، با حسن خلقت به دست آور. نگو که هیچ ندارم برای هدیه دادن و خرج کردن که تنها یک لبخندت کافی است تا جهانی را زیر و روکنی و به خود ببالی که ارزش مند ترین داشته ات را به همه تقدیم کرده ای. پیامبر مهر و رافت و محبت که خود زیبنده ترین افراد است به این فضیلت، می فرماید: در ترازوی عمل آدمی در روز قیامت، چیزی برتر از حسن خلق، نهاده نمی شود. در بیان جایگاه و اهمیت حسن خلق از زبان خاندان عصمت و طهارت، شاید همین

بس باشد که بگوییم نصف دین است، روزی را زیاد می کند و عامل جلب دوستی است؛ عاملی که گمشده ما به عنوان پیروان این خاندان در گره گشایی بسیاری از مشکلاتمان در ارتباطات روزمره است.

در این زمینه با حجت الاسلام دکتر یحیی جهانگیری سهروردی، استاد حوزه و دانشگاه، مبلغ بین المللی و کارشناس دینی و مذهبی صدا و سیما به گفت و گو نشستیم تا از فرهنگ والای اسلام و تشیع، توشه ای هر چند اندک برگیریم. وی با اشاره به تاکید متون دینی بر حسن خلق و نکوهش شدید اهل بیت(ع) نسبت به عابدانی که این صفت را در برخورد با خانواده خود و مردم ندارند، صحبت را با روایتی مشهور از پیامبر ا کرم(ص) آغاز می کند.

فردی شهید می شود و مادرش دعا می کند که پیامبر(ص) در نماز او شرکت کند. پیامبر(ص) آن فرد را خیلی تحسین می کند، مادرش هم نا گهان می گوید، خدا را شکر که پسرم بهشتی شد، اما پیامبر(ص) می فرماید، اینگونه سخن نگو، من نگرانم نسبت به این فرد، چون با همسر خود خوش رفتار نبود. برخلاف اینکه ما آموزه ه ای بلند دینی داریم، اما از نبود حسن خلق در جامعه رنج می بریم. بنده چون برای تبلیغ به کشورهای مختلف از جمله ژاپن رفته ام می خواهم مقایسه ای با این کشور داشته باشم.

‌‌‌‌‌‌

لطفا پیش از این مقایسه، تعریف مختصری ازحسن خلق داشته باشید.

بله. حسن خلق یعنی داشتن کنش ها و واکنش ها یا رفتارهای هنجاری مناسب که موجب آزردگی خاطر دیگری نشود، این دیگری می تواند همسر باشد یا اعضای خانواده یا شهروندان دیگر.

ما در الگوی ایران ۱۴0۴قرار است کشور الهام بخش در منطقه باشیم. حضرت امام(ره) هم معتقد بود. که انقلاب ما باید صادرکننده مفاهیم فرهنگی به دنیا باشد، اما بدون اینکه خودمان رفتار شایسته و پسندیده ای داشته باشیم، چه طور می توانیم این کار را انجام دهیم ولی شهروندان رشد یافته نداشته باشیم، اتفاقی حاصل نمی شود.
‌‌‌‌‌‌

خصوصیات ویژه این شهروند رشد یافته چیست؟

شهروندی است که به ارزش های اخلاقی ملی و دینی بها می دهد. مردم باید این ارزش ها را رعایت کنند.

 

‌‌واین ارزش ها چه هستند؟

حسن خلق به عنوان یکی از این ارزش هاست که از ویژ گی های آن، این است که همیشه تمیز بپوشید، خوب رفتار کنید و لبخند بزنید. ما در متون دینی، پدیده ای را به نام حق بصری مردم داریم. مردم حق دارند که محیط را زیبا دیده و وقتی وارد جایی می شوند افراد را با لباس های زیبا ببینند.


‌‌‌‌‌‌دلیل این محق بودن،چیست؟

چون پیام هایی را به افراد صادر می کند که باعث می شود آنها انرژی مثبت بگیرند یا منفی. ‌‌‌‌‌‌‌

 

یکی از مواردی هم که رهبر در خصوص سبک زندگی اسلامی مطرح می کنند، همین حسن خلق است.

درست است. مردم باید حسن خلق داشته باشند و لبخند بزنند.

‌‌منبعی را هم برای عمل کردن به این ارزش، معرفی می کنید؟

کتاب سنن النبی علامه طباطبایی(ره).

 

به خصوصیات شهروندان ژاپنی، میخواستیداشاره کنید.

بله. در آنجا همه لباس شیک می پوشند. آدم واقعا وقتی می بیند، انرژی مثبت می گیرد، اما ما در اینجا بعضی وقت ها می بینیم که کارمند حتی موهایش را هم شانه نکرده است و آمده سر کار. خب چه طور می تواند به ما انرژی مثبت بدهد؟ شما با پکر بودن چگونه می توانید ارتباط برقرار کنید؟!


‌‌‌‌‌‌حالا چگونه خود را از این پکر بودن درآوریم؟

در واقع راهکارهای عملی آراسته شدن به حسن خلق کدام است؟ متاسفانه بعضی از مفاهیم در جامعه ما بد تعریف شده است. ما باید این پارادوکس ها را در بین مردم به خصوص، جامعه دین داران حل کنیم؛ اینکه به جامعه دین داران بفهمانیم که فهم دقیق از دین این نیست که فرد دین دار، بیشتر گریان باشد تا خندان.


‌‌‌‌‌‌شاید بتوان گفت در واقع «هر چیزی به جای خود...»فراموش شده است.

دقیقا! انگار برای بعضی، این تصور وجود دارد که هر کس سر خود را پایین بیندازد، آرام تر راه برود، اخموتر حرف بزند و یا ژنده پوش باشد، دین دارتر است و زهدش بیشتر و به خدا قرب دارد! در حالی که در معارف اسلامی، عارف واقعی اوست که زیبا بپوشد و زیبا با خدا در ارتباط باشد. پس اول این پارادوکس ها را باید حل کنیم، چون در غیر این صورت جامعه دین دار نسبت به آن وا کنش نشان می دهد. دومین چیزی که به نظر من خیلی مهم است، این است که ما باید از رسانه ها مثل رسانه های مکتوب و سینما در رساندن مفاهیم، استفاده کنیم. ما باید به سوی ابلاغ و تاثیرگذاری پیام های غیر مستقیم حرکت کنیم تا در ذهن ها باقی بماند و به این باور برسیم که بلافاصله نتیجه گیری نکنیم، وگرنه پیام های مستقیم که این کار را بکن، این کار را نکن، جواب نمی دهد و در نهایت اینکه ما در خصوص ارزش های اخلاقی، نباید پیام رسان متناوب باشیم و باید پیام های همپوشان صادر کنیم

‌‌

یعنی چه؟

اینکه بگوییم مردم! شما لبخند بزنید، شما تواضع داشته باشید، ولی بلافاصله عوامل دیگر دست به
دست هم دهند که مردم نتوانند لبخند بزنند، به این می گوییم پیام های خودشکن که در جامعه ما
وحشتنا ک است. مردم وقتی می توانند لبخند بزنند که دغدغه های روانی و اقتصادی نداشته باشند و از بعضی چیزها رنج نبرند. پس باید همه زیرساخت ها را آماده کنیم و بعد بگوییم مردم لبخند بزنید

اما آنچه در متون دینی ما به آن اشاره شده،این است که منشأ صفات انسانی مانند حسن خلق به خود او برمی گردد. به نظر شما این موضوع، نیاز ندارد که افراد به خودشان رجوع کرده وخود را بیشتر بشناسند تا بتوانند حسن خلق از خود بروز دهند؟

همین طور است. یکی از شاخصه های حسن خلق این است که ما چه وقت می توانیم لبخند بزنیم و
چه وقت دردمند باشیم، ولی دردهایمان را به دیگران انتقال ندهیم. مسلمان باید همیشه نسبت به
دردهای دیگران دغدغه مند باشد و به آنها کمک کند، ولی درد خود را به دیگران انتقال نداده و پیام
منفی به آنها صادر نکند. وقتی ما واقعه عاشورا را می بینیم، حضرت زینب(س) با اینکه کوهی از غم را به دوش کشیده است، می گوید: «ما رایت الا جمیلا» و نمی خواهد چهره دیگران را غمگین کند. پس ما ا گر نسبت به زندگی مثبت اندیش باشیم، مطمئن باشید که زیرساخت حسن خلق را فراهم کرده ایم، اما ا گر همه اش نیمه خالی لیوان را ببینیم، نمی توانیم به دنیا لبخند بزنیم و بخشندگی کنیم. نگاه مثبت به زندگی در حسن خلق خیلی تاثیر دارد و می تواند لبخند را به زندگی بیاورد. امام صادق(ع) می فرمایند: ما وقتی خوبی آمد، شکر می کنیم و وقتی بدی آمد هم شکر می کنیم. صبر کردن هم خوب است، اما بالاتر از تاريخ : شنبه ۲۸ آذر۱۳۹۴ | ۲۱:۳۸ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد؛ 
پیاده‌روی اربعین؛ بزرگ‌ترین کنگره جهانی دینی و مردمیخبرگزاری رسا ـ حجت الاسلام جهانگیری در ادامه سخنانش با بیان اینکه پیاده‌روی اربعین بزرگ‌ترین کنگره جهانی دینی و مردمی است، گفت: حکومت عربستان امسال با سابقه طولانی که اداره حج داشت نتوانست حاجیان را در منا به درستی مدیریت کند و فاجعه بزرگ در منا رخ داد، اما پیاده‌روی اربعین حکومتی نبوده و مردمی‌ترین کنگره جهانی بدون هیچ حادثه‌ای انجام می‌شود.
 
 

حجت‌الاسلام یحیی جهانگیری، استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، پیاده‌روی اربعین را عاملی در ایجاد اتحاد بین ادیانی دانست و گفت: اربعین فرصتی است که دوباره کربلایی شویم، در روایات بسیاری به زیارت امام حسین(ع) در اربعین سفارش به این جهت است که پیام و اهداف قیام سیدالشهدا(ع) را دریابیم.

 

حجت‌الاسلام جهانگیری بیان کرد: اربعین ثابت می‌کند که پیام کربلا در عاشورا خلاصه نمی‌شود و می‌توان در هر زمانی پیام‌های کربلا بازگشت کرد و از آن درس گرفت.

 

استاد حوزه و دانشگاه ابراز کرد: رهبر معظم انقلاب درباره اربعین فرموده است که اهل‌بیت(ع) در اربعین به کربلا بازگشتند به این جهت است که آنها برگشتند دل‌ها خویش را آغشته به عطر حسینی کنند و دوباره طنین هیهات من الذله را سر دهند، آنها خواستند این پیام برسانند که درست است که در کربلا شهید دادیم اما هنوز می‌خواهیم کربلایی باشیم.

 

وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه پیاده‌روی اربعین بزرگ‌ترین کنگره جهانی دینی و مردمی است، گفت: حکومت عربستان امسال با سابقه طولانی که اداره حج داشت نتوانست حاجیان را در منا به درستی مدیریت کند و فاجعه بزرگ در منا رخ داد، اما پیاده‌روی اربعین حکومتی نبوده و مردمی‌ترین کنگره جهانی بدون هیچ حادثه‌ای انجام می‌شود.

 

حجت‌الاسلام جهانگیری بیان کرد: این پیاده‌روی به طور کامل صلح محورانه است و این پیام می‌رساند که امام حسین(ع) با هدف صلح و احیای دین قیام کرده است، همچنین خوانش اهل‌بیت(ع) از اسلام صلح محور، همدلانه و انسانی است و در خوانش وهابیت از اسلام ترور و قتل عام مردم معنا دارد.

 

وی با بیان اینکه پیام اهل‌بیت (ع) این است که مردم علیه ظلم و ستم قیام میکنند، عنوان داشت: در خوانش اسلام وهابی و داعشی این است که جای اینکه با دشمن اصلی مسلمانان رژیم صهیونیستی مبارزه کنند و با آن متحد می‌شوند و علیه شیعیان مبارزه میکنند.

 

استاد حوزه و دانشگاه با بیان این پیاده‌روی اربعین یک نماد همدلی و اتحاد بین ادیانی است، افزود: لازمه حسینی شدن مسلمانی و شیعه بودن نیست در قاموس در فرهنگ ما حسینی بودن به معنای پیروی حق و علیه باطل بودن است، بدون در نظر گرفتن اینکه دارای چه قومیت و دینی است؛ در پیاده‌روی اربعین افرادی از مسیحیان و صائبیان شرکت می‌کنند، اربعین یک نماد همدلی بین ادیان است.

 

حجت الاسلام جهانگیری اظهار کرد: اهل‌بیت(ع) ثقل همدلی میان مردم است و در این زمان بارگاه امام حسین(ع) در کربلا و مرقد حضرت زینب(س) در سوریه سبب همدلی شیعیان و اهل سنت و نماد مقاومت شده است، این مسأله نشان می‌دهد که برخلاف داشتن باورها متفاوت می‌توانیم زیست مسالمت‌آمیز و همدلانه در جامعه داشته باشیم.

 

 

وی با اشاره به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه اختلاف‌های میان مذهبی باید کنار گذاشته شود، افزود: پیام تمام ادیان ابراهیمی این است که مخالفت با شیطان، باطل و استکبار است و بنابراین زمانی که پیروان ادیان باهم وحدت برقرار کنند، می‌توانند علیه ظلم و ستم استکبار جهانی قیام کنند.

 

حجت الاسلام جهانگیری بیان کرد: متأسفانه در این زمان استکبار جهانی در میان مذاهب مختلف دینی به ویژه مسلمانان درگیری مذهبی ایجاد کرده است تا اینکه از این اختلاف انگیزی به اهداف شوم خویش را در منطقه مدیریت کند.

 

وی در ادامه سخنانش به اهمیت رفتارهای شایسته زائران در پیاده‌روی حسینی اشاره کرد و گفت: رفتار و کنش‌های زائران اربعین حسینی به گونه‌ای باشد که سبب عزت و سربلندی اهل‌بیت(ع) شوند و بسیاری و مناسب از مسائلی که دور از شأن اهل‌بیت(ع) است، دوری شود.

 

استاد حوزه و دانشگاه ابراز کرد: رسانه‌های جهان پیاده‌روی اربعین را پوشش خبری می‌دهند، بنابراین نباید رفتارهای ناشایستی در این کنگره جهانی انجام دهیم که سبب سوءاستفاده دشمنان از این کنگره مردمی جهانی شود.

 

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه سخنانش به انحراف‌های به وجود آمده در عزاداری‌ها اشاره کرد و افزود: متأسفانه در سوگواری‌ها رفتارهایی شکل می‌گیرد که زیبنده و در شأن اهل‌بیت(ع) نیست و مناسب است از رفتارهای ناشی است عزاداری و خرافاتی پرهیز شود.

 

 

وی با بیان اینکه زائران در کنگره اربعین باید عظمت و شأن اهل‌بیت(ع) را به جهانیان معرفی کنند، گفت: مناسب است که روحانیان و مبلغان معارف اهل‌بیت(ع) و شیوه‌های صحیح عزاداری را میان زائران وحدت شیعه و سنی وحدت بین ادیانی در پیاده‌روی اربعین ترویج کنند.

 

  

حجت الاسلام جهانگیری در پایان سخنانش گفت: مناسب است که روحانیان و نیروی های مذهبی‌ها در مسیر پیاده‌روی اربعین از مشاجرات و اختلاف‌های بین مذهبی نپردازند، زیرا که دشمنان اهل‌بیت(ع) از این قضیه سوءاستفاده می‌کنند، این گونه نشان می‌دهند که مسیحیان و صائبیان در این راهپیمایی باهم متحد هستند، اما شیعیان درگیری بین مذهبی در میان هم دارند./998/ت302/ف

http://rasanews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=305719

 تاريخ : پنجشنبه ۲۶ آذر۱۳۹۴ | ۱۸:۴۹ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

ستاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با «قدس» از دینداری در فضای مجازی می‌گوید ؛


با دانش زیاد و اندیشه کم روبرو هستیم


گروه معارف/ مهدی مجیدی - امروزه با گسترش ارتباطات و ورود بشر به دنیای جدید فضای مجازی، ضرورت بهره‌گیری شیوه درست استفاده از این فضا و به اصطلاح داشتن سواد سایبری بشدت احساس می‌شود.

 

 

 ورود دین به چنین فضایی حساسیت‌های ویژه‌ای می‌طلبد. «دینداری در فضای مجازی» عنوان موضوعی است که حجت الاسلام دکتر یحیی جهانگیری سهروردی، استاد حوزه و دانشگاه و نویسنده کتاب «مسجد مجازي رهیافت‌ها و راهکارها»  به این موضوع پرداخته است. تسلط به زبان انگلیسی و آشنایی به زبان عربی و تبحر در بهره‌گیری از رایانه و اینترنت به دکتر جهانگیری کمک کرده است که فعالیت‌هایی در ارتباط با پاسخگویی به پرسش‌های دینی در فضای مجازی و همکاری با مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی را در کارنامه خود داشته باشد. گفت‌وگوی «قدس» را با این فعال فضای سایبری بخوانید.

 

 به عنوان نخستین پرسش، جایگاه دین در دنیای مجازی را چگونه تعریف می‌کنید؟ آیا ضرورتی به ورود دین در پاسخ به شبهات دینی در فضای مجازی احساس می‌شود؟

- فضای مجازی اساسا یک عالم است که در آن از آموزش گرفته تا دوستی و ازدواج و انواع مختلف ارتباطات مطرح است و دین نیز در این فضا قرار می‌گیرد و نمی‌توان از نقش و جایگاه آن غفلت کرد. به باور من نباید از فضای مجازی به مثابه ابزار نگریست، بلکه این فضا یک سبک زندگی و دنیایی است که برای ورود به آن، باید سبک زیستن درون آن را هم بیاموزیم. «سواد سایبری» حرف درستی است. برای کاستن از آسیب‌های فضای سایبری باید آن را آموخت. دینداری در فضای مجازی می‌تواند چندگونه باشد؛ نخست اینکه وجود متون و منابع دینی بر روی «نت» اعم از شبکه ها، وبلاگ‌ها و وب سایت‌ها که این بخش را می‌شود لایه‌ای نازل از دین در فضای مجازی تعبیر کرد.

دوم، کنش‌ها و هنجارهای دینی در فضای مجازی اعمال دینی مانند زیارت مجازی. سوم پرسش و پاسخ‌ و سخنرانی‌ها در قالب آموزش‌های دینی و چهارم تجربه‌های دینی در فضای آنلاین مانند حس گرفتن، گریه کردن که می‌شود آن را به صورت آنلاین تجربه کرد.

وقتی از دین در فضای مجازی صحبت می‌کنیم، باید ساحت‌ها را از یکدیگر به گونه‌ای  تفکیک کنیم تا بشود سره را از ناسره تشخیص داد تا بتوانیم قضاوت درستی از رابطه دین و فضای مجازی ارایه کنیم.

وقتی ما می‌گوییم «رابطه دین و فضای مجازی» منظور کدام دین است؟ آیا منظور آموزه‌های ذهنی  است یا کنش‌های عملی؟ اگر این گونه باشد مسیحیت، بودیسم و دیگر ادیان هم همین نگرش را دارند که خوشبختانه این نوع نگرش از دینداری در حال منسوخ شدن است.

اما اگر دین را به مثابه شیوه زیستن بدانیم، می‌شود با به‌کارگیری و همسو کردن فضای مجازی با سبک زندگی به پرسش‌های جدید نیز پاسخ داد. به عنوان مثال پیشترها مردم پرسش‌هایی داشتند که به سبب آشکار بودن هویت افراد، حیا مانع طرح این پرسش‌ها می‌شد، اما امروز با وجود فضای مجازی هویت افراد سیال شده و افراد براحتی می‌توانند طرح پرسش کنند. فضای مجازی ظرفیت‌هایی ایجاد کرده که پرسش‌ها نسبت به گذشته واقعی تر شده است. این امکانات در کنار آسیب‌هایی که دارد، مزیت‌هایی را ایجاد کرده است که ما می‌توانیم از آن در افزایش کیفیت زندگی بهره ببریم. دین به سبب توانمندی خود نیز می‌تواند در جهت پاسخ به این پرسش‌ها فعال‌تر عمل کند.

انسان‌ها در عین حالی که دوست دارند دیده شوند، تمایل دارند بخشی از هویت خود را پنهان نگه دارند که ما در این بخش با پرسش‌های واقعی‌تر مواجه می‌شویم. فضای مجازی این امکان را فراهم می‌کند که محقق یا پاسخگو را با این پرسش‌ها مواجه سازد.

 

 برخی معتقدند با ورود به جامعه مدرن و ارتباطات جدید، دین کارکردهای خود را از دست می‌دهد. نظر شما درباره این ادعا چیست؟

- فضای مجازی کارکردهای دین را کم نکرده است، بلکه شیوه‌های تبلیغ دین را تغییر داده است. برخی کاهش خرید کتاب‌های دینی را دلیلی بر ضعف دینداری مردم می‌دانند که من معتقدم این استدلال را نمی‌شود به پای اعتقادات مردم نوشت. آنان از وجود فضای مجازی و صفحات اینترنتی غافل شده‌اند، امروزه بخش زیادی از مردم  پاسخ پرسش‌های خود را در فضای مجازی جست‌وجو
 می‌کنند.

 

 شبهه دینداری عوامانه از طریق دنیای مجازی از سوی برخی کارشناسان دینی جدی است و آسیب‌های فراوانی فراروی آن وجود دارد و از سوی دیگر گسترش شبکه‌های مجازی  ضرورت پاسخگویی به شبهات مطرح شده علیه باورهای دینی مردم هم احساس می‌گردد. این دو امر را چگونه می‌شود جمع کرد؟ 

- امروزه در ارتباط با آسیب‌های فضا‌های مجازی، ما با انواع و اقسام کاربرانی در فضای «نت» مواجهیم که هویت ثابتی ندارند که من از آن به «اتوریته نداشتن» و «حجیت نداشتن» تولیدات  در این فضا تعبیر می‌کنم. ما نمی‌دانیم کدام تولیدات در این فضا درست است و کدام نادرست؛ این یکی از بحران‌های فضای مجازی است که اندیشه‌های انسان را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. این فضا به این سبب که اعتبار و حجیت لازم را ندارد، به مدیریت درست نیازدارد. هرچند ذهن پرسشگر انسان به دنبال حقیقت است و این نسبی بودن تولیدات در فضای مجازی سبب می‌شود به مرور افراد به هر تولیدی اعتنا نکنند. دین و آیینی خواهد توانست به پرسش‌های دینی مردم پاسخ دهد که ظرفیت لازم نیز برای پاسخگویی داشته باشد.

یکی دیگر از پیامدهای فضای مجازی تفرد و انعزال افراد در این عرصه است. در این فضا مردم در جمع زندگی می‌کنند، اما با جمع نیستند. در آیین اسلام خلوت گزینی به معنای نگریستن به عرصه وجودی خویشتن ارزشمند است، اما از سوی دیگر تفرد و انزوا نهی شده است. انسان امروز در خود گم شده است و اگر نتواند این گمشدگی را مدیریت کند، دچار بحران هویت خواهد شد.  

از آسیب‌های دیگری که شبکه‌های مجازی خود را بر ما تحمیل کرده این است که با ملغمه‌ای از مطالب درست و نادرست مواجهیم. هر فردی خود را شایسته گسترش تولیداتش در این فضا می‌داند. نتیجه و حاصل این موضوع این است که بنیان‌های فلسفی ما در معرض تهدید قرار می‌گیرد. پس ضروری است تحلیل فلسفی و هوشمندانه نسبت به آن داشته باشیم.

 

 چگونه می‌توان تحلیل فلسفی نسبت به این موضوع داشت؟

- باید به پیش زمینه‌های فضای مجازی توجه لازم داشت. به هر حال این فضا برخاسته از تمدن غرب است و برخی بنیان‌ها و فلسفه وجودی آن با فرهنگ و تمدن ما همخوانی ندارد. امروز با اپلیکیشن‌های تصویری فراوان مواجهیم. با انقلابی از ارتباطات که شورای عالی مجازی باید از منظر آینده پژوهی تحقیق کند که چه پدیده‌هایی در راه است و کنش و واکنش ما را نسبت به آن‌ها دقیق بررسی کند. باید فضای مجازی را از منظرهای گوناگون دید، هرچند به این واسطه ارتباطات جدیدی ایجاد شده، اما همین ابزار جدید سبب گسست ارتباطات گردیده است؛ اطلاعات را گسترش داده، اما جهل سایبری به وجود آورده است. انبوه مطالب درست و نادرست قدرت تفکر را از انسان سلب کرده است. امروز به سبب گسترش مطالب در فضای اینترنت با دانش زیاد و اندیشه کم مواجه گشته‌ایم. افزایش دانش با کاهش اندیشه بحران‌زاست. در کشورهای پیشرفته اروپایی دانش آموزان نخبه را از ورود به فضای مجازی منع کرده‌اند، بنابراین ما هم در کنار مزیت‌های گفته شده در این ارتباط باید ملاحظات لازم را ایجاد کنیم.

http://www.qudsonline.ir/detail/News/328082

 تاريخ : دوشنبه ۲۳ آذر۱۳۹۴ | ۱۳:۵۰ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
نگاه امام رضا(ع) درمعرفی اسلام به جهانیان نگاهی فرامرزی بوده است
خبرگزاری شبستان: امام رضا(ع) تقریبا تنها امامی بوده اند که گام را ازسرزمین اسلامی بیرون گذاشتند تا فرهنگ اهل بیت (ع) را اشاعه دهند.
 

 

حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی استاد حوزه و دانشگاه و مبلغ بین المللی حوزه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان با اشاره به سالروز ولادت امام رضا(ع) گفت: مهمترین مورد در باب زندگی امام رضا (ع) نگاه فرامرزی امام به معرفی اسلام و جامعه دینی بوده است.

 

وی افزود: امام رضا(ع) تقریبا تنها امامی بوده اند که  گام را ازسرزمین اسلامی بیرون گذاشتند و به نقطه پایانی و مرزی جهان اسلام یعنی ماوراءالنهر آمدند تا فرهنگ اهل بیت (ع) را اشاعه دهند.

 

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: امام رضا (ع) هرگز خود را منحصر به حجاز ندانسته و می فرمدند در هر کجا که لازم باشد، باید پیام معرفت و حقیقت اسلام به جهانیان معرفی شود و ما باید این پیام را به جهانیان برسانیم.

 

مبلغ بین المللی حوزه تصریح کرد: امام رضا(ع) از حیث علمی و رفتاری یک مبلغ بین المللی و فرامرزی برای اسلام بودند که می فرمودند باید پیام اسلام به هر صورتی که شده و به زیباترین کلام به گوش همه جهانیان برسد.

 

حجت الاسلام سهروردی اظهار داشت: ایشان به لحاظ مشروعیت نیز معتقد بودند که اسلام مرز نمی شناسد و پیام اسلام باید به زیباترین شکل و کلام به گوش همه انسانها رسانده شود چرا که خود حضرت نیز به این فضای تبلیغی پرداخته اند.

 

وی با بیان اینکه جهان اسلام در عصر حاضر گرفتار تنش های زیادی در مورد اسلام است، خاطر نشان ساخت: ما فقط باید پیام اسلام و اهل بیت(ع) را آنگونه که هست ابلاغ کنیم و نگذاریم با تبلیغ نادرست چهره اسلام آسیب ببیند.

 

استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: جهان اسلام امروز با دو پدیده اسلام هراسی و معرفی چهره خشن از اسلام روبروست و معرفی نادرست نا اهلان از اسلام درمورد مسائل دینی و اجتماعی سبب اسلام هراسی شده است.

 

 مبلغ بین المللی حوزه یادآورشد: وجود دشمنان داخلی و درونی اسلام از جمله داعش، وهابیت و تکفیری ها با عملکرد نادرست خود چهره ای خشن از اسلام را معرفی کرده اند و باعث شدند دیدگاه جهان نسبت به اسلام را خدشه دار سازند.

 

حجت الاسلام سهروردی با بیان این که جهان اسلام باید با الگوگیری از معارف اهل بیت(ع) بویژه امام رضا(ع) ترویج یابد،‌ابراز داشت: بنا برگفته خود حضرت اگر اسلام و کلام ما به زیباترین و بهترین شکل معرفی شود می توان پیام و مکتب اصیل اسلام را به گوش جهانیان رساند.

 

استاد حوزه و دانشگاه در پایان گفت: جامعه و عصر حاضر، رسانه، دانشگاه، حوزه و صدا و سیما باید با توجه به فعالیت گسترده دشمنان و مخالفان اسلام بهترین کتاب، فیلمنامه و صدا  را درباره معارف اهل بیت (ع) و اسلام تهیه کند و در اختیار جهانیان قرار دهد.

 

 

پایان پیام/348

 

 


تاريخ : یکشنبه ۲۲ آذر۱۳۹۴ | ۱۲:۴۴ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
سرویس : قم -   زمان :   ۱۳۹۴/۹/۲۰ - ۱۷:۱۴   شناسه خبر : ۵۰۶۸۲۵
مبلغ بین‌المللی در گفتگو با شبستان؛ 
امام رضا (ع) مبلغ بین‌المللی بود
خبرگزاری شبستان:استاد حوزه و دانشگاه گفت: یکی از درس‌هایی که امام رضا (ع) به ما آموخت، این است که ما باید با نسبت به مسائل، نگاه جهانی و بین‌المللی داشته باشیم؛ ما باید بومی تلاش کنیم، اما بین‌المللی و جهانی بیندیشیم.
 

 

حجت‌الاسلام و المسلمین یحیی جهانگیری سهروردی، مبلغ بین‌المللی دینی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم، با بیان این که ما باید از سبک و سیره اهل بیت (علیهم السلام) در زندگی خود پیاده کنیم، عنوان کرد: یکی از خصوصیات و ویژگی‌های امام رضا (علیه السلام) در دوران حیات خویش این بود که امام رضا (علیه السلام) یک مبلغ بین‌المللی بود.

 

ما باید بومی تلاش کنیم، اما بین‌المللی و جهانی بیندیشیم

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری اظهار داشت: یکی از درس هایی که امام رضا (علیه السلام) به ما آموخت، این است که ما باید با نسبت به مسائل پیرامون خود نگاه جهانی و بین‌المللی داشته باشیم؛ ما باید بومی تلاش کنیم، اما بین‌المللی و جهانی بیندیشیم.

 

مبلغ بین‌المللی حوزه تصریح کرد: مبلغ بین‌المللی بودن به معنای عام امروز نیست که فرد برای تبلیغ به کشورهای دیگر سفر کند و به تبلیغ دین بپردازد، بلکه مبلغ بین‌المللی بدین معناست که دغدغه‌های ما ، دغدغه‌های بین‌المللی و جهانی باشد و ما در مورد مسائل، بین‌المللی بیندیشیم.

 

نویسنده کتاب «مصلحت در فقه» تأکید کرد: امروز دنیای ارتباطات گسترش یافته بود و جهان به صورت یک دهکده درآمده است؛ به همین دلیل انجام برخی اعمال مانند قمه زدن و ... ممکن است برای شیعیان هزینه داشته باشد و شیعه را به گونه‌ای دیگر معرفی کند؛ بنابراین امروز همه افرادی که در عرصه دین فعالیت می‌کنند، باید دغدغه بین‌المللی داشته باشند.

 

امام رضا (علیه السلام) به ما آموخت که مبلغ بین‌المللی باشیم

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی بیان کرد: امام رضا (علیه السلام) به ما آموخت که ما باید مبلغ بین‌المللی باشیم؛ امام رضا (علیه السلام) حدود هزار و 300 سال پیش از مدینه، جنوبی‌ترین نقطه جهان اسلام به شمالی‌ترین نقطه جهان اسلام هجرت کرد تا پیام جهان اسلام را انتقال دهد.

 

استاد حوزه علمیه قم گفت: امام رضا (علیه السلام) به ما نشان داد که مسلمانان، افرادی هستند که هر کجا که نیاز به تبلیغ دین است، مهاجرت می‌کنند؛ بنابراین امروز، درسی که حوزه علمیه از امام رضا (علیه السلام) می‌گیرد، این است که برای تبلیغ دین، هر جا که نیاز باشد، هجرت کنند.

 

وی با اشاره به توصیه مقام معظم رهبری (مد ظله) بر هجرت طلاب حوزه علمیه قم به مکان‌های دیگر، عنوان کرد: قم نباید محلی برای زندگی طلاب حوزه علمیه باشد، بلکه طلبه باید برای تبلیغ دین از شهر قم به مکان‌های مورد نیاز هجرت کند و این، درسی است که امام رضا (علیه السلام) به ما آموخت.

 

امام رضا (ع) با حرکت تاریخی خود ثابت کرد که قومیت و تبار برای اهل بیت (ع) مطرح نیست

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تصریح کرد: امام رضا (علیه السلام) با حرکت تاریخی خود ثابت کرد که قومیت و تبار برای اهل بیت (علیهم السلام) مطرح نیست؛ شاید قبل از هجرت امام رضا (علیه السلام) از مدینه به خراسان که محل سکونت عجم‌ها بود، برخی تصور می‌کردند که اهل بیت (علیهم السلام) تنها برای اعراب است، اما امام رضا (علیه السلام) با حرکت ماندگار خود ثابت کرد که برای اهل بیت (علیهم السلام)، تبار و قومیت مطرح نیست و این مسأله، در عصر امروز بسیار مهم است.

 

پژوهشگر مطالعات اسلامی یادآور شد: امروز برخی افراد در جامعه به نام ایرانی‌گری و تعصب بر ایرانی بودن خود قصد دارند که معارف بلند اهل بیت (علیهم السلام) را سرکوب کنند و حال این که امام رضا (علیه السلام) ثابت کرد که اهل بیت (علیهم السلام) متعلق به همه انسان‌های وارسته هستند.

 

حرکت امام رضا (علیه السلام) شاهد تاریخی مناسب برای پاسخ شبهات امروز/نگرش و عمل امام رضا (ع) بین‌المللی بود

 

وی با بیان این که حرکت امام رضا (علیه السلام)، شاهد تاریخی خوبی برای پاسخ به پرسش‌های امروز برخی افراد است، تأکید کرد: اگر ما به زندگی حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) توجه کنیم، می‌توانیم به بسیاری از شبهاتی که امروز مطرح است، از جمله بحث ایران زدگی و ملی‌زدگی برخی افراد در جامعه، بحث عملکرد روحانیت در حوزه تبلیغ و همچنین نگاه بین‌المللی در عرصه دین، پاسخ دهیم.

 

نویسنده کتاب «مسجد مجازی» بیان داشت: امام رضا (علیه السلام) از حیث عملی، بین‌المللی بود، به طوری که تنها ر مدینه نماند، بلکه از مدینه تا خراسان به تبلیغ دین پرداخت، همچنین آن حضرت، نگاه بین‌المللی داشت؛ امام رضا (علیه السلام) در حدیثی فرمودند: «ان الناس لو علموا محاسن کلامنا لتبعونا؛ اگر مردم کلام زیبای ما را می‌فهمیدند، حتما از ما پیروی می‌کنند»؛ امام رضا (علیه السلام) در این حدیث، همه مردم اعم از مسلمان و غیرمسلمان را خطاب قرار داده است.

 

معارف اهل بیت (علیهم السلام) را به طور زیبا و آن گونه که هست، به جهان معرفی کنیم

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی عنوان کرد: امروز وظیفه ما این است که معارف اهل بیت (علیهم السلام) را به طور زیبا و آن گونه که هست، به جهان معرفی کنیم، به ویژه امروز که یک اسلام خشن با برچسب وهابیت به دنیا معرفی شده است و گروه‌های تکفیری همچون القاعده، بوکوحرام و داعش را تولید کرده است.

 

این مبلغ بین‌المللی تأکید کرد: اکنون وقت آن است که معارف اهل بیت (علیهم السلام) را به دنیا معرفی کنیم و به دنیا بگوییم که یک خوانش دیگر از اسلام است که در آن، مهربانی، صلح، یاری، دوستی و همکاری معنا دارد و اگر ما در این مسیر موفق شویم، بدون شک دنیا شیفته اسلام ناب و اهل بیت (علیهم السلام) می‌شود.

 

پایان پیام/414
 


تاريخ : یکشنبه ۲۲ آذر۱۳۹۴ | ۱۲:۴۳ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.