تاريخ : پنجشنبه ۵ آذر۱۳۹۴ | ۱۶:۵۶ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |تاريخ : پنجشنبه ۵ آذر۱۳۹۴ | ۱۶:۵۵ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |تاريخ : پنجشنبه ۵ آذر۱۳۹۴ | ۱۶:۵۵ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |تاريخ : پنجشنبه ۵ آذر۱۳۹۴ | ۱۶:۵۴ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |تاريخ : پنجشنبه ۵ آذر۱۳۹۴ | ۱۶:۵۳ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |تاريخ : پنجشنبه ۵ آذر۱۳۹۴ | ۱۶:۵۳ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |تاريخ : پنجشنبه ۵ آذر۱۳۹۴ | ۱۶:۵۲ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
برای دریافت فایل تصویری و ویدیوئی برنامه به لینک زیر

 

http://www.aparat.com/v/JhVTp

 تاريخ : پنجشنبه ۵ آذر۱۳۹۴ | ۱۶:۳۹ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
سرویس : قم -   زمان :   ۱۳۹۱/۱۱/۱۴ - ۱۰:۲۹   شناسه خبر : ۲۱۱۶۶۰
نقشه راه روحانیت(13)// تحول در حوزه؛ ضرورتی انکارناپذیر 
حوزه علمیه سکولار از دردهای جامعه خالی است/حوزه باید در متن جامعه باشد
مبلغ بین المللی با اشاره به تلاش غرب در جهت جدا کردن حوزه ها از بطن جامعه گفت: دردها و شادی های مردم در جامعه شکل می گیرد و اگر حوزه های علمیه از جامعه فاصله بگیرند، سکولار شده و از دردهای مردم خالی می شوند.
 

 

خبرگزاری شبستان - قم: حوزه های علمیه به عنوان مهمترین و شاخص ترین داعیه دار ترویج و تبیین معنویت و دینداری در طول تاریخ، هماره محور تحولات و نقطه عطف در تاریخ بوده و هستند. حوزه های علمیه نه تنها جریان ها را راهبری کرده و می کنند بلکه در بسیاری از مقاطع تاریخی، خود، جریان ساز و حادثه ساز بوده اند.
با این نگرش، مدیریت درونی حوزه ها و یا حتی نگاهی که از بیرون به حوزه های علمیه می شود، به طور جد و حتم می تواند تعیین کننده و سرنوشت ساز هم در چگونگی ادامه حیات حوزه های علمیه و هم کارکردها و مدیریت بیرونی جامعه توسط حوزه ها باشد.
بر اساس همین رویکرد، می توان اساس شکل گیری انقلاب اسلامی و رهبری داهیانه امام راحل به عنوان یک حوزوی و عالم دینی را تفسیر و تبیین کرد. با انقلاب بسیاری از نگرش ها در حوزه های علمیه تغییر یافت. از سوی دیگر پس از جریان انقلاب، هم از ناحیه حضرت امام(ره) و هم مقام معظم رهبری، مباحثی مبنی بر تحول در حوزه های علمیه و لزوم موضع گیری این نهاد در مسایل مختلف مطرح شد. این امر در سال های اخیر به طور جد از سوی مقام معظم رهبری در دیدارهایی که به بهانه های مختلف، طلاب و اساتید حوزه های علمیه با ایشان داشته اند، مورد تاکید و سفارش خاص ایشان قرار گرفته است.
تحول در حوزه های علمیه چه از لحاظ آموزه ها و تعالیم محتوایی و چه از منظر ساختار و روش، مسئولیت علمای دین در نظریه پردازی و تولید علوم انسانی، ضرورت تبیین چشم انداز و برنامه ریزی در حوزه های علمیه بخشی از توصیه هایی بوده که ایشان دائما به آن نظر داشته و دارند. بعد از گذشت 2 سال از آخرین سفر مقام معظم رهبری به قم و دیدار حوزویان با ایشان، بر آن شدیم تا در گفتگو با صاحبنظران این مسایل مهم و راهکارهای دستیابی به حوزه علمیه مطلوب را مورد بررسی قرار دهیم.

 

حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی، از مبلغان بین المللی، مولف کتاب "مسجد مجازی، رهیافت ها و راهکارها" و از اساتید جامعه الزهرا (س) در گفتگو با خبرنگار شبستان در پاسخ به سوالی در خصوص مواضع حوزه های علمیه در خصوص مسایل مختلف داخلی و خارجی به واکاوی بنیادین این موضوع پرداخت و افزود: اساسا در تاریخ علوم اسلامی، حوزه های علمیه در بطن جامعه قرار داشتند.

 

وی ادامه داد: نخستین حوزه علمیه که توسط شیخ طوسی بنیان نهاده شد، "جامع" نام داشت. هنوز هم حوزه های علمیه عراق با این عنوان شناخته می شوند اما امروز در کشور ما به حوزه های علمیه مبدل شده است.

 

این مبلغ بین المللی که محرم امسال برای تبلیغ اسلام در مالزی به سر می برده است، ادامه داد: جامع (حوزه های علمیه) به معنای فضایی است که با جامعه درارتباط است و همیشه در کنار این جامعه قرار دارد.

 

بازاریان در همجواری با حوزه ها مکاسب می آموختند

وی گفت: به طور مثال در نگاهی جامعه شناسانه به تاریخ حوزه های علمیه می بینیم که این جامعه علمی همیشه با جامعه درگیر بوده و نمونه بارز آن همجواری با بازارها بود که آشنایی بازاریان با مکاسب را درپی داشت.

 

حجت الاسلام سهروردی ادامه داد: در این ارتباط طلبه ها با جامعه درگیر بودند و می دیدند در این لحظه نیاز جامعه چیست که البته با دقت در این مسایل متوجه می شویم که حوزه ها در گذشته چگونه فرآیند دینی سازی مردم را انجام می دادند.

 

حوزه ها و دانشگاه ها را از بطن جامعه دور کرده ایم

وی با اشاره به تغییرات صورت گرفته در حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: ولی امروز می بینیم که دانشگاه ها و حتی حوزه های علمیه بیرون از شهرها ساخته می شود در حالی که این مراکز علمی باید درگیر جامعه بوده و در نتیجه این ارتباط روزمره و تنگاتنگ مسایل جامعه را به صورت آکادمیک تحلیل کنند.

 

وی اظهار داشت: این اتفاق در هیچ کشوری تایید شده نیست و می بینیم که دانشگاه های معتبر دنیا در داخل شهرها ساخته می شوند تا اهالی علم با بطن جامعه در ارتباط باشند.

 

این استاد حوزه تصریح کرد: این اتفاق باید در کشور ما هم بیفتد و دانشگاه ها و حوزه های علمیه را به بطن فضای اجتماعی بکشیم چرا که جامع (عنوان حوزه های علمیه در گذشته های دور کشورمان و امروز برخی کشورهای مسلمان) باید با جامعه درگیر باشد.

 

حوزه سکولار از دردهای جامعه خالی است

وی با تاکید بر فواید این همجواری افزود: دردها و شادی های مردم در جامعه شکل می گیرد و اگر حوزه های علمیه از این جامعه فاصله بگیرند، سکولار شده و از دردهای مردم خالی می شوند.

 

حجت الاسلام سهرودی تصریح کرد: باید بررسی شود که آیا حوزه های علمیه ما تمام دانش هایی که تولید می کنند در جامعه مورد نیاز است یا اینکه در این خصوص با مشکل مواجه هستیم.

 

وی با اشاره به راهکارهای موجود در این خصوص خاطرنشان کرد: امروز در شاخه های مختلف علمی بحث های بین رشته ای مطرح می شود که با ورود به این عرصه می توان گفت تا موقعیت ایده آل چقدر فاصله داریم.

 

این مبلغ بین المللی در ادامه با اشاره به تاریخچه ای از نقشه های استعمار پیر و استعمار نو برای به حاشیه کشیدن حوزه های علمیه افزود: این موضوع پدیده ایست که از زمان مشروطه و توسط غرب کلید خورد و طرح ها برای اینکه جامع ها در کنار جامعه نباشند، ریخته شد.

 

وی گفت: پیش از مشروطه مردم هم علوم مختلف و هم دانش دین را در جامع ها فرا می گرفتند و دارالفنون نخستین مرکز علمی غیر از جامع ها در کشور بود که شکل گرفت.

 

وی خاطرنشان کرد: ولی پس ازمشروطه نام جامع ها را تغییر داده و اسم حوزه های علمیه را بر آنها نهادند که این نامگذاری با توجه به مفهوم آن معنایی جز اختصاص مطالعات حاشیه ای به حوزه ها و بخش دیگر علوم به دانشگاه ها نداشت.

 

حجت الاسلام سهروردی تصریح کرد: با این اقدامات عملا هر دوی این مراکز را نسبت به جامعه در حاشیه قرار داده و می خواهیم مشکلات جامعه را حل کنیم اما در غرب قضیه دقیقا برعکس می باشد، آنها صنعت، دانشگاه و جامعه را با هم درگیر کرده اند تا تولیدی که در این قسمت می شود، دقیقا همان چیزی باشد که جامعه نیاز دارند.

 

وی در ادامه با اشاره به دیگر مشکلات اینچنینی در جامعه خاطرنشان کرد: به طور مثال باید دید چرا پایان نامه های امروز ما مشکل جامعه را حل نمی کند و قادر نیست باری از مشکلات جامعه را از دوش کشور بردارد.

 

مولف کتاب "مسجد مجازی، رهیافت ها و راهکارها" افزود: اگر پیوند جامع و جامعه برقرار شود همانگونه که در میراث برجای مانده از حوزه های علمیه در قرن ها قبل نیز نمایان است، حتما می توانیم مشکلات جامعه را حل کنیم.

 

تئوری غربی ها برای حوزه های علمیه؛ مدل اسلامی کلیساها

وی گفت: به نظر من به حاشیه راندن حوزه های علمیه از متن جامعه معنایی جز دور کردن جامع های علمی از جامعه ندارد و این تئوری و ترفندی غربی است که در نظر داشته و دارند تا مدل کلیساها (جدایی بین جامعه و مقوله دین) را ایجاد کنند.

 

حجت الاسلام سهروردی با اشاره به برخی از صفات این مدل خاطرنشان کرد: دوری کلیسا از دولت، دوری کشیش از قیصر مهم ترین این صفات است و نظریه پردازان غربی با تبدیل جامع ها به حوزه های علمیه در کشورمان به دنبال اجرای همین هدف هستند.

 

عالمان دینی در نگاه اسلام و روحانی در نگاه مسیحیت 

وی تصریح کرد: این اتفاق با 2 حرکت استراتژیک از زمان مشروطه دنبال می شود، اول تبدیل جامع ها به حوزه های علمیه و دوم تغییر عبارت عالمان دینی به روحانی.

 

وی با تاکید بر نگاه متفاوت اسلام و مسیحیت امروز به جایگاه عالمان دینی اظهار داشت: در نگاه اسلامی عالم دین فقط روحانی نیست بلکه در 2 حوزه معاش و معاد حضور و ارشاد دارد ولی روحانی کلیسا فقط در خصوص معاش مردم صحبت می کند و با معاد کاری ندارد.

 

این استاد حوزه گفت: مسئله مهم دقت در خصوص واژه سازی هایی است که در سده اخیر برای ما داشته اند و در ادامه این بررسی ها متوجه می شویم که در این خصوص یک جریان خاص در حوزه های علمیه راه افتاده است که نمونه بارز آن تغییر عنوان عالم دینی به روحانی است.

 

وی تصریح کرد: این مسایل و برخی از جریان های انزوا گرا در حوزه به راه افتاده که تا حدودی در خصوص آنها صحبت شد و همین مسایل باعث شده تا رهبر معظم انقلاب در خصوص حوزه علمیه سکولار در سفر آخر خود به قم صحبت کرده و هشدارها و مطالبات خود را بیان کنند.

 

پایان پیام/
 تاريخ : پنجشنبه ۵ آذر۱۳۹۴ | ۱۶:۳۳ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
گروه: استان زنجان
ساعت: 12:10منتشر شده در مورخ: 1393/10/13شناسه خبر: 206019
 

زندگی مجردی حیات خلوتی برای آسیب های اجتماعی

محقق و پژوهشگر در حوزه علوم دینی گفت:امروززندگی مجردی برای کشور ما به یک حیات خلوت برای آسیب های اجتماعی و روابط نامشروع تبدیل شده پس یک آسیب جدی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانابه نقل از سمت وسو، داشتن سبک در هر مسئله ای حاصل برخی رفتارها، باورها و عملکردها است. در موضوع زندگی هم از دیرباز بشر با سبک های مختلفی آشنا شده و پس از گذر زمان با تغییر سبک زندگی خود به سمت بهتر زیستن حرکت کرده است. در میان سبک های مختلف زندگی “سبک زندگی اسلامی” حرف های زیادی برای گفتن دارد و ظرفیت های فراوانی هم برای تشکیل جامعه ای سالم و پویا. این سبک امروز نیاز کشور ماست ولی هنوز بعد از گذشت بیش از ۳۰ سال در کشور به اجرایی نشده. حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی، محقق و پژوهشگر در حوزه علوم دینی و مولف مقالات و کتاب های مختلف مرتبط با این موضوع و از مبلغان بین المللی است که به بیان دیدگاه خود در این موضوع پرداخت.

 شکاف نسلی چیزی جز تغییر در سبک زندگی ها نیست

 حجت الاسلام یحیی سهروردی در ابتدای گفتگو گفت: ما معتقدیم اسلام آیین زندگی است و فقط از مرگ حرف نمی زند بلکه چگونه زیستن را آموزش می دهد. این موضوعی است که در فراز بلندی از زیارت عاشورا هم بر آن تاکید می شود. سبک زندگی مسئله بسیار مهمی است و اگر ما تنوانیم سبک زندگی خودمان را سامان ببخشیم، همه ساحت های زندگی مان تحت تاثیر آثار سوء آن قرار می گیرد.

 وی گفت: پدیده شکاف نسلی چیزی نیست جز تغییر در سبک زندگی، ما در سبک زندگی کلا بر این موضوع بحث می کنیم که چگونه زندگی کنیم و این پدیده بسیار بزرگی است.

 این مبلغ بین المللی با تاکید بر ابعاد مهم و مختلفی از موضوع سبک زندگی ادامه داد: این مسائل و آثاری که می تواند هر تغییری در سبک زندگی در جامعه در بر داشته باشد، علت های تاکید ویژه مقام معظم رهبری بر موضوع “سبک زندگی اسلامی” را نمایان می سازد.

 وی در ادامه خاطرنشان کرد: در این گفتگو موضوع بحث ما زندگی مجردی است که البته بنده از آن با عنوان “تک زیستی” نام می برم.

 حجت الاسلام سهروردی این پدیده به معنای تنها زیستن می باشد به گونه ای که نه مبداء این نوع زندگی خانواده باشد و نه مقصدش.

وی ادامه داد: بعضی مواقع تک زیستی ها و یا همان زندگی های مجردی پس از یک دوره مثلا جهت کسب علم و یا داشتن شغل به اتمام رسیده و فرد به کانون خانواده باز می گردد و یا خود به یک خانواده تبدیل می شود.

 در تک زیستی ها قرار نیست، خانواده ای تشکیل شود

 این استاد دانشگاه گفت: ‌ولی در تک زیستی هایی که واقعا باید به دنبال راهکاری برای مقابله با آن باشیم این زندگی تجردی قرار نیست به زندگی یک خانواده منتهی شود و در ادامه برای جامعه ای مثل جامعه ما مشکل آفرین می شود.

 وی افزود: تک زیستی امروز در جامعه ما به یک پدیده مسری (اپیدمیک) تبدیل شده و در حال سرایت و زیاد شدن است.

 زندگی مجردی حیات خلوتی برای آسیب های اجتماعی

 وی تصریح کرد:‌امروز زندگی مجردی برای کشور ما به یک حیات خلوت برای آسیب های اجتماعی و روابط نامشروع تبدیل شده پس یک آسیب جدی است.

 حجت الاسلام سهروردی با اشاره به تفاوت نگاه ها به زندگی مجردی و داشتن خانه های مجردی در جوامع مختلف ادامه داد: ‌ممکن است در غرب به این نوع زندگی ارزش های خاصی دهند و آن را یک نوع زندگی بدانند (که البته این نگاه حاصل فرهنگ حاکم در این کشورهاست) ولی در جامعه ما نگاه ارزش گذارانه ای برای این مسئله وجود ندارد.

وی ادامه داد: مدرنیته با خود معانی و رفتارهایی به همراه دارد که تک زیستی از اقتضائات آن است.

 این محقق و نویسنده در ادامه با اشاره به وضعیت جامعه امروز کشور خاطرنشان کرد:‌ دو شاخصه جوان بودن و گذر از مرحله سنتی بودن و ورود به مدرنیته باعث شده تا اقبال ها از تک زیستی رو به افزایش باشد.

 وی ادامه داد: در مسیر حرکت از سنتی بودن ها به سمت مدرن زیستن ‌این روند سرعت می گیرد و می بینیم که به هر میزان که به مدرنیته نزدیک می شویم،‌ ناگزیریم، ‌اقتضائات آن را هم بپذیریم.

 وی گفت: یکی از قالب های زندگی مدرن تک زیستی است و اگر می خواهیم مدرن شویم در ناخودآگاهمان این مقتضیات را هر چند که در مقابل باورها و فرهنگمان قرار داشته باشد، ‌می پذیریم.

 حجت الاسلام سهروردی ادامه داد: به این ترتیب است که ما به اصطلاح مدرن می شویم ولی اصلا بی  خبریم که مدرن شدن چه زمینه هایی را لازم دارد.

 وی گفت: امروز در کشور از تهران به عنوان مظهر مدرنیته یاد می شود ولی باید در نقد بحث مدرنیسم و رابطه تفکر فلسفی به این مسئله توجه کنیم و فلاسفه ما برای حل مشکلات عینی موجود در این زمینه تلاش کنند.

 این مولف با اشاره به اشکالات موجود در این زمینه گفت: برخی ها با افتخار از تهران را مدرن می دانند ولی اصلا بی خبرند که مدرن شدن چه می خواهد و این وظیفه فلاسفه مان است تا موضوعات مطرح در این خصوص را از فضای ذهن به صحنه عمل بیاورند.

 وی افزود: با این نگاه می توان گفت که ما هنوز نه سنتی سنتی شده ایم و نه مدرن مدرن، ‌باید مباحث ذهنی مرتبط با سنت و مدرنیته را به طور عملی در جامعه پیاده کنیم تا در ادامه حداقل بدانیم که مدرن شدن یعنی چه و با این موضوع با آگاهی رفتار کنیم.

 فردگرایی، مسئولیت گریزی و متمایز از دیگران بودن سه شاخصه جدی مدرنیسم

 حجت الاسلام سهروردی افزود: فردگرایی، مسئولیت گریزی و متمایز از دیگران بودن سه شاخصه جدی مدرنیسم می باشد و به همین علت است که پیروان این سبک از زندگی در ابتدا این سوال را مطرح می کنند که اصلا خانواده چیست؟.

 وی تصریح کرد:‌ پیروان این سبک از زندگی که ما پایتخت کشورمان را محضر آن می دانیم، ‌زندگی خانوادگی را که مسئولیت آفرین است، ‌نمی پذیرد و از پذیرش آن شانه خالی می کند و به دنبال تمایز در رفتار، ‌پوشش، گویش و بسیاری از مسائل دیگر است.

 وی گفت: ما باید از پیامدهای مدرن بودن باخبر باشیم و بدانیم که مثلا با تغییر سبک زندگی مان به این سمت همچون کشورهای پیشرو در این موضوع در آینده می بینیم افرادی را در جامعه که هر روز یک تیپ دارند و کارهایی از قبیل نقاشی روی پلک و بقیه مسائل را انجام می دهد تا به عنوان پیرو این سبک از زندگی به گونه ای متمایز از بقیه افراد جامعه باشد و یک سوال جدی اینجا مطرح است،‌ اینکه آیا نسبت به این مسائل آگاهی های لازم را داریم؟.

 این مبلغ بین المللی خاطرنشان کرد: اینها تنها نمونه هایی کوچک از مواردی است که باید بدانیم، ‌ما هر چه مدرن تر می شویم این موارد هم بیشتر نمود پیدا می کند، ‌مخصوصا در تهران که امروز نماد مدرنیته در کشور است.

 ۸۰ درصد خانه های مجردی تهران به خود تهرانی ها اختصاص دارد

 وی با اشاره به ارقامی در این خصوص گفت: گفتیم که تک زیستی یکی از نمادهای پررنگ این روش از زندگی وارداتی است و در ادامه باید اشاره کنم که ۸۰  درصد از تهرانی های تک زیست ‌اصالتا اهل تهرانند و تنها ۲۰ درصد از کسانی که در تهران در خانه های مجردی زندگی می کنند از شهرستانی های مقیم هستند.

 وی افزود: این آمار نشان می دهد،‌ خانواده هایی که سنتی ترند، ‌اقبال کمتری از زندگی تجردی دارند ولی آنهایی که تهرانیزه شده اند با وجود داشتن محل زندگی در این شهر بازهم خانه ای جدا از خانواده دارند و تک زیستند و باید مراقب این نوع زندگی باشیم که در ردیگر شهرها هم به الگو تبدیل می شود.

 حجت الاسلام سهروردی گفت: نکته دیگر در برخورد با این سبک از زندگی کم ارزشی خانواده ها نزد این تفکر است در این سبک (زندگی مدرن) خانواده ارزش خود را از دست داده و همین مسئله ایست که باعث می شود برخلاف زندگی سنتی که از جوان در آستانه ازدواج می پرسید،‌خانواده تشکیل می دهی یا نه، ‌امروز از این جوان می پرسد، ‌خانه داری یا نه!.

 وی افزود: و این تغییر در سبک زندگی است که باعث می شود، ‌فرد حتی خانه هم داشته باشد ولی تنها زندگی کند، ‌پیروان این نوع از زندگی خانواده را نمی خواهند و وقتی که پدیده خانواده کم ارزش می شود، ‌عملا جوان هم تعهدی نسبت به آن نشان نمی دهد.

انتهای پیام/پتاريخ : پنجشنبه ۵ آذر۱۳۹۴ | ۱۶:۳۰ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

سومین سمینار زبان انگلیسی مدرسه علمیه دارالسلام

در این سمینار حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی استاد حوزه و دانشگاه و مبلغ بین المللی و چند تن از طلاب مدرسه علمیه دارالسلام به سخنرانی پرداختند. این سخنرانی ها به زبان انگلیسی و با موضوع امام حسین (ع) و قیام عاشورا بود. 

http://www.darussalam.ir/

 تاريخ : پنجشنبه ۵ آذر۱۳۹۴ | ۱۶:۱۰ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

ظهور، همان عاشوراست

. POSTED IN اخبار مهدویت

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، «عاشورا فرامکانی و فرازمانی است»؛ یعنی واقعه عاشوا محدود به منطقه کربلا نیست، بلکه فراتر از یک سرزمین است، همچنین واقعه عاشورا تنها متعلق به محرم 61 هجری قمری نیست، بلکه متعلق به همه اعصار و همه زمان‌ها از جمله دنیای امروز است. با توجه به این سخن، امروز مسلمانان از جمله شیعیان مسئولیت سنگینی در برابر واقعه عاشورا دارند و باید به وظایف خود عمل کنند؛ اما ممکن است این سوال در ذهن برخی به وجود آید که مسئولیت ما در این برهه از زمان و مکان در قبال واقعه عاشورا چیست؟؛ در این باره خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم، گفتگویی با حجت‌الاسلام و المسلمین یحیی جهانگیری سهروردی، مبلغ بین‌المللی دینی داشته است که در ادامه می‌خوانید:

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری با بیان این که عاشورا پیام فرامکانی و فرازمانی دارد، عنوان کرد: آغاز حرکت امام حسین (ع) به سوی کربلا از شهر مدینه بوده است که در آن زمان می‌توان گفت که جنوبی‌ترین نقطه جهان اسلام بود و انتهای حرکت آن حضرت نیز کربلا یعنی شمالی‌ترین نقطه جهان اسلام به شمار می‌رفت.

پیام عاشورا درون‌سرزمینی نیست

مبلغ بین المللی حوزه اظهار داشت: امام حسین (ع) از جنوبی‌ترین نقطه جهان اسلام یعنی مدینه به شمالی‌ترین نقطه جهان اسلام یعنی کربلا حرکت کردند و این مسیر را پیمودند تا پیام عاشورا تنها به یک مکان تعلق نداشته باشد.

نویسنده کتاب «مصلحت در فقه» افزود: امام حسین (ع) در مسیر حرکت خود از مدینه به کربلا در منازل مختلف اطراق نمودند و در هر منزل، سخنانی را بیان فرمودند که هر یک از سخنان آن حضرت حاوی پیام‌های خاصی است.

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تصریح کرد: سخنرانی‌های امام حسین (ع) در هر منزل نشان می‌دهد که پیام عاشورا درون‌سرزمینی نیست و هدف امام حسین (ع) این نبود که پیام عاشورا را به مکان خاصی محدود کنند، بلکه هدف این بود که عاشورا فراتر از یک سرزمین باشد.

استاد حوزه علمیه قم یادآور شد: ما برخی آئین‌ها و مراسم دینی داریم که متعلق به یک فرهنگ است، در حالی که کربلا متعلق به یک سرزمین نیست، امروز از آمریکا تا ژاپن و از اروپا تا آفریقا برای امام حسین (ع) است که نشان می‌دهد کربلا فرامکانی است.

حرکت امام حسین (ع) از آغاز تا پایان اسلام است

وی با اشاره به این که امام زمان (عج) پس از ظهور، کوفه را پایتخت جهان اسلام قرار می‌دهد، ادامه داد: امام حسین (ع)، حرکت خود را از مدینه که اولین پایتخت جهان اسلام است، آغاز کرد و به سمت کوفه که پایانی‌ترین پایتخت جهان اسلام خواهد بود، حرکت کرد.

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تصریح کرد: این موضوع که امام حسین (ع)، اولین پایتخت جهان اسلام را آغاز حرکت خود و آخرین پایتخت جهان اسلام را نقطه هدف خود قرار داد، یک معنای سمبلیک دارد و نشان می‌دهد که حرکت امام حسین (ع) از آغاز اسلام تا پایان اسلام، یعنی از رسول خدا (ص) تا حضرت ولی عصر (عج) است.

پژوهشگر مطالعات اسلامی بیان داشت: افق حرکت امام حسین (ع) از شهر خاتم الأنبیا تا شهر خاتم الاوصیاست که نشان می‌دهد که عاشورا نباید در تاریخ بماند، بلکه باید برای تاریخ باشد.

نگاه متفاوت به عاشورا داشته باشیم

وی با بیان این که نگاه متفاوت به عاشورا داشته باشیم، افزود: عاشورا موزه نیست که ما فقط برای آن گریه کنیم، بلکه عاشورا برای تاریخ آموزه می‌شود؛ در این صورت، عاشورا کتاب داستان نیست، بلکه دائره المعارف است.

نویسنده کتاب «مسجد مجازی» تصریح کرد: عاشورا خبر نیست که درباره آن خبر دهیم، بلکه پرسش است؛ نگاه به عاشورا روایتگری نیست، بلکه عاشورا درایت‌گری است که باید در آن تعقل کنیم و به جای این که از عاشورا بگوییم، بیشتر از خود بپرسیم که برای عاشورا چه باید بکنیم.

متأسفانه برخی نگاه مسئولیت‌گریزانه نسبت به عاشورا دارند

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی عنوان کرد: نگاه برخی افراد به عاشورا، نگاه فرافکنی مسئولیت است و نگاه مسئولیت‌گریزانه نسبت به عاشورا دارند، یعنی هر طور که مایلند زندگی می‌کنند و در ماه محرم به عزاداری می‌پردازند، در حالی که عاشورا مسئولیت‌آفرین است، یعنی ما باید مسئولیت داشته باشیم که در هر زمان به امام خود لبیک بگوییم.

این مبلغ بین‌المللی تصریح کرد: در واقعه عاشورا، کسی که حق‌الناس به گردن نداشت، توانست در کنار امام حسین (ع) قرار بگیرد؛ اما متأسفانه نگاه ما به عاشورا مسئولیت‌گریز است، در حالی که خوانش ما از عاشورا باید مسئولیت‌انگیز باشد و همواره باید یادآوری کنیم که مسئولیت سنگینی در برابر عاشورا داریم.

وی تأکید کرد: اگر نگاه ما به عاشورا تغییر کند، در این صورت، عاشورا در تاریخ نمی‌شود، بلکه عاشورا برای تاریخ می‌شود.

امروز نیز امام حسین (ع) افراد را به یاری می‌طلبد/ عاشورا «ای کاش» نیست

استاده حوزه و دانشگاه با بیان این که رابطه عمیقی بین امام زمان (عج) و امام حسین (ع) وجود دارد، گفت: کربلا نقطه اتصال ظهور است و اگر ما نقطه اتصال را درک کنیم، در آن زمان می‌توانیم به امام عصر خود لبیک بگوییم.

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی یادآور شد: برخی آرزو می‌کنند که ای کاش در کربلا بودند که به یاری امام حسین (ع) می‌شتافتند، در حالی که اکنون باید لبیک گفت، اکنون نیز امام حسین (ع) افراد را به یاری می‌طلبد.

وی عنوان کرد: مردم باید بدانند که عاشورا «ای کاش» نیست و به جای این که حسرت بخورند، مسئولیت‌آفرین باشند و نگاه خود را از مسئولیت‌گریزی به مسئولیت‌انگیزی و مسئولیت‌پذیری تغییر دهند.

متأسفانه امروز اکثر افراد از دین طلبکارند

این مبلغ بین‌المللی تصریح کرد: مداحان و منبریان ما باید از کتاب‌های مستند در حوزه عاشورا استفاده کنند و برای مردم تبیین کنند که یاران امام حسین (ع) افرادی بودند که نه تنها مال و فرزندان خود را فدای امام حسین (ع) کردند، بلکه «الذین بذلوا مهجهم دون الحسین(ع)» بودند، یعنی هر چه داشتند، نثار امام خود کردند.

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی ادامه داد: یاران امام حسین (ع) به جای این که بگویند «دین برای ما»، گفتند «ما برای دین»؛ اما متأسفانه امروز اکثر افراد از دین طلبکارند و دین را برای منافع خود می‌خواهند، در حالی که باید برای دین باشند و همیشه خود را مدیون خدا و پیامبر (ع) بدانند.

وی بیان کرد: خطبا و منبریان باید مطالبی بیان کنند که مردم را برای دین تربیت کنند و نگاه مردم را نسبت به دین تغییر دهند تا از دین هزینه نکنند.

نویسنده کتاب «مصلحت در فقه» اظهار داشت: فرامکانی و فرازمینی بودن عاشورا این مطلب را می‌رساند که نباید پیام کربلا را تنها در کربلا خلاصه کنیم، بلکه پیام کربلا، فراسرزمینی است و این پیام می‌تواند در همه جا نقش داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی عنوان کرد: عاشورا فرازمانی است و محدود به سال 61 هجری قمری نیست، بنابراین ما نباید عاشورا را در تاریخ، بلکه باید برای تاریخ ببینیم.

وی یادآور شد: طبق تفسیر کافی، امام حسین (ع) هنگام بدرقه یاران خود و همچنین بالای سر هر یک از شهداء که رفتند، آیه 23 سوره احزاب که «فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‏ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ؛ پس بعضی پیمان خود را به آخر بردند و در راه خدا شربت شهادت نوشیدند و بعضی دیگر در انتظارند» بود، را می‌خواندند.

این مبلغ بین‌المللی افزود: این آیه نشان می‌دهد که راه رسیدن به خدا یا به وسیله عاشورا و یا به وسیله ظهور است؛ راه رسیدن به خدا یا با خون سرخ است و یا به انتظار است؛ ما یا باید خود را در کمپ امام حسین (ع) جای دهیم و یا در خیمه امام زمان (عج) منتظر باشیم.

عاشورای دیگری پیش روی ماست/ظهور، همان عاشوراست

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تصریح کرد: امام حسین (ع) در روز عاشورا به حضرت مهدی (عج) توجه ویژه‌ای داشتند؛ توجه امام حسین (ع) به امام زمان (عج) در روز عاشورا این پیام را می‌رساند که انقلاب امام حسین (ع) را محصور به «ای کاش ما در کربلا بودیم» نکنیم، پیام امام حسین (ع) این است که عاشورای دیگری پیش روی ماست و ظهور، همان عاشوراست، اما با مقیاس بزرگتر.

وی بیان کرد: امام سجاد (س) پس از واقعه عاشورا، در مجلس یزید، خطبه‌ای خواندند و زمانی که اهل بیت (ع) را معرفی می‌کردند، فرمودند: «و المهدي الذي يقتل الدجال؛ و مهدى كه دجال را مى‏كشد، از ماست»؛ تاریخ این جمله را ندید، امام سجاد (ع) با وجود این که حضرت مهدی (عج) به دنیا نیامده است، از ایشان سخن می‌گوید و این موضوع نشان می‌دهد که اهل بیت (ع) در کوران حوادث مصیب‌بار و در اوج مظلومیت‌های کربلا به یاد امام زمان (عج) هستند.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که بین قیام و ظهور ارتباطات زیادی وجود دارد، گفت: پرچم امام زمان (عج) در هنگام ظهور، «یالثارات الحسین (ع)» است، در روایات سفارش شده است که به یاد امام زمان (عج)، زیارت امام حسین (ع) بخوانید، روز میلاد امام حسین (ع) در روز سوم شعبان به یاد حضرت مهدی (عج) باشید و این که پیامبر گرامی اسلام (ص) زمانی که امامان معصوم را معرفی می‌کردند، پس از امام حسین (ع) می‌فرمودند: «و تسعه المعصومین من ذریته»، سپس مستقیم به امام مهدی (عج) اشاره می‌فرمودند، همه اینها نشان می‌دهد که بین عاشورا و ظهور ارتباط وجود دارد.

امروز نیز برای حضرت مهدی (عج) فرصت لبیک‌گویی هست

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی عنوان کرد: اگر دیروز امام حسین (ع) فریاد می‌زد، امروز نیز امام عصر (عج) برای انصار فریاد می‌زند، امروز نیز برای حضرت مهدی (عج) فرصت لبیک گویی هست.

وی تصریح کرد: امام زمان (عج) نمی خواهد که جهان اسلام تحت یوغ استکبار باشد، هنوز امام حسین (ع) و حضرت مهدی (عج)، شعار «هیهات من الذله» را فریاد می‌زنند؛ مبادا جزء افرادی باشیم که به امام حسین (ع) لبیک گفتند و یا خون دادند، اما دیر جواب دادند، ما باید به لبیک امام خود، لبیک بگوییم و به هنگام؛ نه دیرهنگام.

لبیک به ولی فقیه در عرصه‌های مختلف نبرد

مبلغ بین المللی حوزه یادآور شد: در نگاه دینی ما ولی فقیه، نائب امام عصر (عج) است، امروز نیز مقام معظم رهبری (مد ظله) در جایگاه ولی فقیه قرار دارند و ما باید توجه کنیم که ولی فقیه چه فرمان‌هایی می‌دهد.

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تأکید کرد: مقام معظم رهبری (مد ظله) فرمودند که دشمن به دنبال جنگ نرم است، بنابراین ما باید در این نبرد خود را آماده کنیم؛ همچنین ما در یک نبرد علمی قرار داریم؛ امروز میمنه و میسره نبرد وجود دارد، ممکن است میمنه، جنگ علمی باشد و میسره، جنگ فرهنگی باشد.

وی افزود: دشمن قصد دارد که با بحث‌های اقتصادی و یا جنگ نرم ما را به زمین بزند، اینجاست که ما باید به ولی خود لبیک بگوییم، ما باید در مداحی‌ها و منابر خود به مردم تفهیم کنیم که در چه جاهایی لبیک بگویند، ما باید رسالت جوانان را گوشزد کنیم.

استاد حوزه و دانشگاه در پایان گفت: ما می‌خواهیم به گذشته لبیک بگوییم، اما امروز هر مسلمانی می‌تواند از هر طریقی به امام خود لبیک بگوید؛ امروز عرصه جنگ آنقدر زیاد است که اگر کسی لبیک بگوید و لبیک او بهنگام باشد، می‌تواند در این عرصه‌ها تأثیرگذار باشد.

 

http://www.alvadossadegh.com/fa/news/newss-2/98756-%D8%B8%D9%87%D9%88%D8%B1%D8%8C-%D9%87%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D8%A7%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%AA.html

 تاريخ : پنجشنبه ۵ آذر۱۳۹۴ | ۱۶:۹ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
خبرگزاری شبستان:استاد حوزه و دانشگاه گفت: اگر به عمق واقعه عاشورا و قهرمانان این صحنه نظر کنیم خواهیم دید عاشورا کلکسیونی از مدلهای خوبی وسوپراستارهای معنویت جهانی در تاریخ بشریت است که تا ابد ماندگار خواهد بود.
 

 

حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان درقم، با اشاره به فرارسیدن ماه محرم الحرام ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین (ع) گفت: توجه به ماه محرم و عاشورا همواره دو جور اتفاق افتاده است گاهی با نگاهی تحلیل گرایانه و بعضا نگاهی توصیفی که در این مقوله کمتر به آن توجه شده است .

وی افزود: بر اساس نگاه مشهودین و روز شمار تاریخ، روز عاشورا روز جمعه بوده است و روز اول محرم نیز روز چهارشنبه عنوان شده است.

مبلغ بین المللی حوزه ادامه داد: اگر ما بخواهیم متون زیارت امام حسین علیه السلام را مطالعه کنیم در متون امام حسین علیه السلام سلام که میدهیم سلام ما سلامهایی است که از آغاز تاریخ شروع شده و تا انتها ادامه دارد.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: در زیارت وارث و زیارت عاشورا که خاصه امام حسین علیه السلام است وقتی سلام میدهیم از حضرت آدم علیه السلام شروع می کنیم به ابتدایی ترین نقطه تاریخ می رویم و تا پایان تاریخ با سلام بر امام زمان (عج) ادامه می دهیم.

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی اظهار داشت: این است که اهل بیت علیه السلام گفته اند یک پروژه یکروزه نبوده و یا یک پروسه نبوده بلکه یک روند بوده و نباید به عاشورا دریک گوشه از تاریخ که ایزوله شده است نگاه کنیم بلکه اگر می خواهیم عاشورا را جستجو کنیم باید از زمان حضرت آدم شروع و تا حضرت مهدی (عج) پیگیری و مطاالعه نماییم.

وی یاد آور شد: واقعه عاشورا نبرد حق علیه باطل بوده که از زمان آدم اغاز و تا امام زمان ادامه خواهد داشت.

عاشورا نقطه اوج نبرد حق علیه باطل است

مبلغ بین المللی حوزه خاطر نشان ساخت: عاشورا نقطه پیک و اوج نبرد حق و باطل است چرا که از اول تاریخ تا کنون همه امامان برای امام حسین علیه السلام گریه کرده اند و امام زمان نیز برای سوگواری امام حسین علیه السلام گریه نموده اند و این نشان از این است که همه عالم دلداده یک پدیده تاریخی بوده و هستند که در نقطه پیک نبرد قرار داشته است.

استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: اگر بخواهیم امام حسین علیه السلام را الگو کنیم باید بدانیم امام چرا خانواده خود را به صحنه نبرد می آورند مگر در جنگ و نبرد زنان می جنگنند که امام خانواده اش را به میدان نبرد برده است.

وی افزود: باید به این پرسشها و سختیهای عاشورا پاسخ جدی دهیم اینکه چرا زنان و کودکان که قادر به کار نیستند به صحنه نبرد آورده می شوند در این گزینه خلاصه می شود که خداوند می خواست نمایی ازچهره حق و باطل را به ما نشان دهد و عاشورا را الگویی برای همه تاریخ قرار دهد.

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی اذعان داشت: حضور علی اکبر و حضرت قاسم الگویی برای جوانان، حبیب برای مردان، علی اصغر الگوی تربیتی کودکان، ام الکلثوم وحضرت زینب نمایی ماندگار برای دختران و زنان است.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: اگر به عمق واقعه عاشورا و قهرمانان این صحنه نظر کنیم خواهیم دید عاشورا کلکسیونی از مدلهای خوبی در تاریخ بشریت است یا به تعبیری عاشورا صحنه حضورسوپر استارهای معنویت جهانی است که در تاریخ تا ابد ماندگار خواهد بود.

مبلغ بین المللی حوزه در پایان گفت: باید توجه داشت که ماندگاری عاشورا در تاریخ به جهت حضور چنین الگوهایی است که تمام مدلهای خوبی و درستی را در خود جای داده است.

پایان پیام/تاريخ : سه شنبه ۳ آذر۱۳۹۴ | ۱۳:۵۸ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
هدف از آسیب شناسی مداحی، تخریب نیست 
عاشورایی ایزوله شده و صرفا حس گرا تجویز غرب برای ایران
خبرگزاری شبستان:نویسنده مقاله «آیا فرقه ای جدید در راه است؟»" با اشاره به فرازهایی از کتاب"مایکل براونت" هشدار داد: عاشورایی ایزوله شده، صرفا احساسی و بدون توجه به بعد عقلی تجویز دنیای غرب برای شیعیان ایران است
 

 

خبرگزاری شبستان- قم

حجت الاسلام یحیی سهروردی، از مبلغان فعال در عرصه بین المللی است که چندین مقاله نیز تا کنون در موضوع عاشورا تالیف کرده که از آن جمله می توان به مقاله "عرفان حسینی، عرفان های کاذب" اشاره کرد که به چاپ هم رسیده است. عنوان مقاله دیگر وی "آیا فرقه جدیدی درراه است؟" می باشد. وی که دارای درجه دکترا در دو رشته شیعه شناسی و مطالعات اسلامی است تا کنون چندین کتاب هم تالیف کرده که از جمله آنها می توان به دو کتاب "نگاه از بیرون" و "مسجد مجازی" اشاره کرد. در ادامه گفتگوهایمان با موضوع بررسی جریان مدح و مداحی در کشورمان و آسیب های احتمالی آن با حجت الاسلام سهروردی به صحبت نشستیم که مطالعه متن این گفتگو خالی از لطف نیست.


در ابتدای گفتگویمان بفرمایید که آسیب شناسی مداحی ها باید به چه شکلی باشد؟

در آغاز بحث باید بر این موضوع تاکید کنم که هدف از آسیب شناسی دانش ها انتقاد، تخریب و هجمه بردن نیست بلکه هدف تعالی بخشی آن دانش با یافتن نقاط کور و موانع برای رسیدن به نقطه مطلوب است. پس هدف از آسیب شناسی مداحی تخریب نیست و ما به دنبال شناسایی و تعالی ظرفیت های موجود در این دانش همراه با رفع موانع احتمالی هستیم. ولی متاسفانه گاهی این حدود مشخص نیست و دیده می شود که به بهانه آسیب شناسی به مدح و مداحی توهین می شود و این بسیار خطرناک است. باید یادمان بماند که همین مداحی ها و آهنگران ها بودند که با مدح هایشان پشتوانه معنوی و فکری بچه ها در زمان جنگ را تامین می کرد. ما تا کنون اصلا بحث نکرده ایم که نقش مداحی در رشد هنر و یا فرهنگ عمومی مان چه نقشی دارد یا اینکه چه نقشی در فاخرسازی موسیقی کشورمان داشته است. در یک حساب سرانگشتی می فهمیم که تا چه حد از ادبیات منظوم ما در حوزه عاشوراست.


مدح معصومین (ع) حوزه عظیمی از داده های ادبیات منظوم ماست
یعنی شما معتقدید که جریان داشتن مداحی در کشور در حوزه شعر و ادبیات هم تاثیرگذار است؟

بله. مثلا شما در بررسی اشعار دیگر کشورها انواع شعرهای عاشقانه، اجتماعی و یا سیاسی را می بینید ولی شعری معادل شعر آیینی ما که در مدح اهل بیت عصمت و طهارت می باشد، ندارند. مدح معصومین (ع) حوزه عظیمی از داده های ادبیات منظوم ماست و چنین موفقیتی در کنار آسیب شناسی ها شایسته تقدیر است. تمام این حرف ها را گفتم تا به این نتیجه برسم که ما نباید در مسیر آسیب شناسی مداحی ها از آن طرف بام بیفتیم. امام راحل هم تاکید داشتند، ما هر چه داریم از محرم و صفر است و باید قدر این فرهنگ را بدانیم. البته در مدیریت استراتژیک این بحث مطرح می باشد که هر دانشی که ظرفیت بیشتری داشته باشد، مستعد آسیب های بیشتری هم هست.


عاشورای ایزوله شده تجویز غربی ها برای مقابله با فرهنگ کربلا
مایکل برانت نویسنده کتاب "نقشه ای برای جدایی مکاتب الهی در آمریکا" در مصاحبه ای می گوید: ما بعد از مدت ها تحقیقات متوجه شدیم که شیعیان بیشتر از هر مذهب و فرقه ای فعال و پویا هستند و به این نتیجه رسیدیم که نمی شود، مستقیم با شیعه در افتاد . به خاطر همین 40 میلیون دلار برای این کار در نظر گرفتیم . در برنامه ریزی ها و جلسات متعدد به این نتیجه رسیدیم که باید فرهنگ عاشورا و شهادت طلبی که شیعیان هر ساله در مراسمی این فرهنگ را زنده نگه می دارند از بین ببریم . باید با حمایت مالی از برخی سخنرانان و مداحان و برگزار کنندگان اصلی اینگونه مراسم که افراد سودجو و شهرت طلب هستند عقاید شیعه و فرهنگ شهادت طلبی را سست و متزلزل کنیم و مسائل انحرافی در آنها به وجود آوریم به گونه ای که شیعه یک گروه جاهل و خرافاتی به نظر بیاید. همین فرد در کتابی دیگر نوشته هایی با این مضمون دارد که یکی از پشتوانه های شیعه عاشوراست که دو بعد عقلانی و احساسی دارد و بر لزوم سرمایه گذاری بر بعد حسی آن و کنار گذاشتن بعد عقل تاکید می کند، کربلای دیروز آنگونه بود و در کربلای امروز آمریکا بجای یزید نشسته و این کار ما (براونت) را سخت می کند. براونت در ادامه از راه های پییش رو برای مقابله با تفکر عاشورایی سخن به میان آورده و می نویسد، ما دو راه بیشتر نداریم، اول اینکه کلا عاشورا را برداریم که این محال است و یا اینکه آن را ایزوله کنیم. یعنی اینکه حس را رشد دهیم ولی بعد عقلی را از این موضوع بگیریم. بله، این راهکار غرب برای مقابله با فرهنگ عاشوراست، آنها تلاش می کنند تا معارف بلند عقلانی موجود در این مکتب را گرفته و مداحی ها را برجسته تر کنند. بر اساس نوشته های براونت این دو پروسه طولانی مدت آنها را به اهدافشان می رساند. در این راستا باید این ترفندها را جدی تر بگیریم و مخصوصا در حوزه مداحی باید مراقب نقشه هایی که برایمان ریخته شده باشیم.


مداحان بدانند، پا جای پای چه کسی می گذارند// فیتیله احساس را کمی پایین بکشید
مداحان چه وظیفه ای در این خصوص دارند؟

مداحان ما اگر می خواهند در مقابل این نقشه ها بایستند باید فتیله را کمی پایین بکشند و انقدر بر بعد حس در مدح هایشان تاکید نکنند. مثلا این مکتب به قدری در کشور ما قوی است که هنوز بعد از گذشت قرن ها از آن واقعه اگر کسی نام فرزند خود را یزید بگذارد با برخورد منفی جامعه مواجه می شود. مداحان ما باید بدانند که پا جای پای چه کسانی می گذارند، امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) اولین مداح ها بودند.

حوزه مداحی به چه آسیب هایی گرفتار است؟

از مهم ترین آسیب های موجود در این شاخه این است که متاسفانه برخی بجای مداحی اهل بیت (ع) مداحی خود می کنند. یعنی در طول مداحی شان بیشتر خود را تبلیغ کرده و مثلا می خواهند که از فلان آقا بهتر باشند و یک سری مریدانی هم دور خود جمع کنند و این خطرناک است. نباید مریدبازی دربیاوریم این موضوع مورد تاکید امام خمینی (ره) هم بود، لازم است که اخلاق را رعایت کنیم. بحث دیگر موضوع غلو و کذب در خصوص اهل بیت (ع) است. نباید در مداحی ها به هر چیزی متوسل شویم تا اشک مردم را دربیاوریم. حوزه مداحی حوزه شعر است و می توان به علت این تقارن از بعد احساس بهترین استفاده را برد. 
 

راهکاری برای گذر از این وضعیت دارید؟

مقاتل از منابع معتبر برای استفاده مادحین است. البته الزامی نیست که از روی این مقاتل به همان شکل که نگارش شده بخوانند. اگر مداحی با سبک خاصی از روی این مضامین بخواند که به تحریک عواطف بینجامد، اشکالی ندارد. البته باید در این مسیر هم مراقب باشیم چرا که گاها ما به حدی از مستندات حرف می زنیم که دست و پای مداح را می بندیم. حوزه مداحی حوزه احساس و عاطفه است و برای تحریک عواطف مداح می تواند از عبارت هایی البته در حد اعتدال استفاده کند.


ببینید اگر متن را از مداحی ها بگیرید از آن چه چیزی می ماند

در خصوص موسیقی مداحی ها چه نظری دارید؟

بخش مهم دیگر مداحی ها موسیقی است. گاها می بینیم که در مدح هایمان چنان از آهنگ غربی و یا حتی عربی تاثیر گرفته ایم که اصطلاحا باید گفت، دل رفت همانجا که عرب نی انداخت! این مسئله به حدی است که اگر از بعضی مداحی ها متن را بگیریم، چیزی جز یک آهنگ به اصطلاح آن ور آبی باقی نمی ماند. حضرت آقا پیشنهاد خوبی برای مداحان دارند، اینکه خودتان سبک های جدید را اختراع کنید. متاسفانه نگاه تند، سلبی و افراطی ما به بحث موسیقی امکان ابداعات کم نظیر و غنی در این خصوص را از ما گرفته و همین مسئله گرایش به تقلید را بیشتر کرده است. اگر این نگاه سلبی تند را نداشته باشیم از حیث آهنگ و نوا تولیداتی فاخر خواهیم داشت و فعالان در این عرصه دست به ابداعات خوبی می زنند.


باید مرکزی ویژه برای رصد و هدایت حوزه مداحی و نواهای مذهبی داشته باشیم

به علت نگاه خاص اسلام به موضوع موسیقی چگونه می توان وارد این بحث شد؟

بله با این مسائل هم مواجه هستیم به همین علت باید جایگاهی در وزارت ارشاد و یا سازمان صدا و سیما تعریف شود تا همانگونه که آهنگ های موجود در حوزه غیرمداحی را رصد می کنند به این مسئله هم توجه داشته باشند. باید مرکزی ویژه برای رصد و هدایت حوزه مداحی و نواهای مذهبی داشته باشیم. بنده معتقدم باید در هنرستان ها و یا دانشگاه هایمان رشته ای تحت عنوان مداحی داشته باشیم تا آموزش ها در این خصوص هدفمندتر باشد. افرادی که در این حوزه تازه وارد هستند، بدون گذراندن دوره های کارورزی نباید وارد عرصه حرفه ای شوند باید بدانیم که دوره فله ای عمل کردن گذشته و باید در این حوزه که با دین و باورهای مردم ارتباط دارد به تربیت مداحان همت گذاشت. با وجود گذشت نزدیک به 40 سال از پیروزی انقلاب هنوز جای خالی چنین مسئله ای در کشور احساس می شود. البته برای ورود به این عرصه حتما باید ارتباطی با حوزه های علمیه داشته باشیم چرا که مداحی ارتباط مستقیم با باورهای مردم دارد و نیازمند نظارتی جدی است.


تلاش همسایگانمان برای ثبت سنت دیرینه مداحی به نام خود دور از انتظار نیست

نظراتی در خصوص ثبت جهانی عزاداری ها و مداحی های ایرانیان در سازمان های بین المللی فرهنگی ارائه شده، نظر شما در این خصوص چیست؟

خوب امروز سنت های معنوی در دنیا ثبت می شود، متاسفانه چندین مورد از مشخصه های ایران نیز در همین راستا توسط کشوزهای همسایه و به نام خودشان در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. یکی از سنت های مهم برای هر کشوری ارزش ها و مفاخر فرهنگی هستند که با ثبت جهانی آن مطلب یا واقعه در دنیا تبلیغ می شود. ما هم باید برای ثبت عزاداری ها و مداحی هایمان به صورت جهانی اقدام کنیم. در غیراینصورت باید منتظر باشیم تا یکی از کشورهای منطقه ظرف همین چند سال این آیین را هم به نام خود ثبت کنند.

مراقب سیاست زدگی ها باشید
آیا سیاست هم در این حوزه آسیب زاست؟

بله، از آسیب های جدید است. باید مواظب باشیم، البته دین ما عین سیاست ماست ولی نباید در این مورد دچار سیاست زدگی شده و بجای موثر بودن باعث تخریب شویم. مثلا بعضا می شنویم که عده ای فلان مجلس روضه و مداحی را ترک کرده اند که چرا فلان موضوع در آن مطرح شده است. آقایان و یا خانم های فعال در این عرصه باید تمام این مسائل را در نظر بگیرند و حضوری تاثیرگذار در هدایت جامعه داشته باشند.


مراقب باشیم در مدح هایمان از معصومین (ع) ما فوق انسان نسازیم

و حرف آخر...

مجلس امام حسین (ع) مجلس آرامش است ولی متاسفانه با این هیاهوهایی که با بهره گرفتن بیش از حد برخی مداحان از همان بعد احساس که قبلا متذکر شدیم، ایجاد می شود جایی برای آرامش و برقراری ارتباط معنوی نمی ماند این مسائل سنت مداحی ما را با آسیب های جدی مواجه می کند. باید ببینیم که چرا مجالس ما به این شکل درآمده، امروز حتی آیین های "من درآوردی" هم معابدی برای خود ایجاد کرده اند که آرامش بر آن حاکم است ولی متاسفانه ما در این مجالس یا حتی در بارگاه ها و بقاع متبرکه نمی توانیم برای دو دقیقه خلوت کنیم. مثلا در مجالس عزاداری لحظه ای صدای بلندگوها قطع نمی شود و صداها و رفتارهای آنچنانی تمام خلوت فرد را به هم می ریزد که البته این مسائل را باید به صورت جدی و جداگانه مورد بحث و بررسی قرار داد.


آسیب معرفتی از دیگر آسیب های موجود در این خصوص است، متاسفانه ما در مدح هایمان مثلا امام حسین (ع) را بجای اینکه به عنوان یک الگو از صحنه عاشورا مطرح کنیم نه مافوق انسان. گاها بعضی چیزها در این اشعار گفته می شود که اصلا قابل الگو برداری نیست و بسیار خطرناک می باشد. البته این مورد تنها ویژه مداحی ها نیست و در مورد روضه ها هم باید مراقب بود. گاهی برخی رضیلت ها را به اسم فضیلت برای اهل بیت (ع) می گوییم و هدف امام حسین (ع) را چیزهایی معرفی می کنیم که اصلا در شان ایشان نیست و در ادامه می بینیم که واقعیت های تاریخی را نادرست معنا می کنیم.

http://www.shabestan.ir/detail/News/315025

 تاريخ : سه شنبه ۳ آذر۱۳۹۴ | ۱۳:۵۶ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
خبرگزاری شبستان: مبلغ بین المللی گفت: برخی آرزو می‌کنند که ای کاش در کربلا بودند که به یاری امام حسین (ع) می‌شتافتند، در حالی که اکنون باید لبیک گفت، اکنون نیز امام حسین (ع) افراد را به یاری می‌طلبد.
 

 

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، «عاشورا فرامکانی و فرازمانی است»؛ یعنی واقعه عاشوا محدود به منطقه کربلا نیست، بلکه فراتر از یک سرزمین است، همچنین واقعه عاشورا تنها متعلق به محرم 61 هجری قمری نیست، بلکه متعلق به همه اعصار و همه زمان‌ها از جمله دنیای امروز است. با توجه به این سخن، امروز مسلمانان از جمله شیعیان مسئولیت سنگینی در برابر واقعه عاشورا دارند و باید به وظایف خود عمل کنند؛ اما ممکن است این سوال در ذهن برخی به وجود آید که مسئولیت ما در این برهه از زمان و مکان در قبال واقعه عاشورا چیست؟؛ در این باره خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم، گفتگویی با حجت‌الاسلام و المسلمین یحیی جهانگیری سهروردی، مبلغ بین‌المللی دینی داشته است که در ادامه می‌خوانید:

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری با بیان این که عاشورا پیام فرامکانی و فرازمانی دارد، عنوان کرد: آغاز حرکت امام حسین (ع) به سوی کربلا از شهر مدینه بوده است که در آن زمان می‌توان گفت که جنوبی‌ترین نقطه جهان اسلام بود و انتهای حرکت آن حضرت نیز کربلا یعنی شمالی‌ترین نقطه جهان اسلام به شمار می‌رفت.

 

پیام عاشورا درون‌سرزمینی نیست

 

مبلغ بین المللی حوزه اظهار داشت: امام حسین (ع) از جنوبی‌ترین نقطه جهان اسلام یعنی مدینه به شمالی‌ترین نقطه جهان اسلام یعنی کربلا حرکت کردند و این مسیر را پیمودند تا پیام عاشورا تنها به یک مکان تعلق نداشته باشد.

 

نویسنده کتاب «مصلحت در فقه» افزود: امام حسین (ع) در مسیر حرکت خود از مدینه به کربلا در منازل مختلف اطراق نمودند و در هر منزل، سخنانی را بیان فرمودند که هر یک از سخنان آن حضرت حاوی پیام‌های خاصی است.

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تصریح کرد: سخنرانی‌های امام حسین (ع) در هر منزل نشان می‌دهد که پیام عاشورا درون‌سرزمینی نیست و هدف امام حسین (ع) این نبود که پیام عاشورا را به مکان خاصی محدود کنند، بلکه هدف این بود که عاشورا فراتر از یک سرزمین باشد.

 

استاد حوزه علمیه قم یادآور شد: ما برخی آئین‌ها و مراسم دینی داریم که متعلق به یک فرهنگ است، در حالی که کربلا متعلق به یک سرزمین نیست، امروز از آمریکا تا ژاپن و از اروپا تا آفریقا برای امام حسین (ع) است که نشان می‌دهد کربلا فرامکانی است.

 

حرکت امام حسین (ع) از آغاز تا پایان اسلام است

 

وی با اشاره به این که امام زمان (عج) پس از ظهور، کوفه را پایتخت جهان اسلام قرار می‌دهد، ادامه داد: امام حسین (ع)، حرکت خود را از مدینه که اولین پایتخت جهان اسلام است، آغاز کرد و به سمت کوفه که پایانی‌ترین پایتخت جهان اسلام خواهد بود، حرکت کرد.

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تصریح کرد: این موضوع که امام حسین (ع)، اولین پایتخت جهان اسلام را آغاز حرکت خود و آخرین پایتخت جهان اسلام را نقطه هدف خود قرار داد، یک معنای سمبلیک دارد و نشان می‌دهد که حرکت امام حسین (ع) از آغاز اسلام تا پایان اسلام، یعنی از رسول خدا (ص) تا حضرت ولی عصر (عج) است.

 

پژوهشگر مطالعات اسلامی بیان داشت: افق حرکت امام حسین (ع) از شهر خاتم الأنبیا تا شهر خاتم الاوصیاست که نشان می‌دهد که عاشورا نباید در تاریخ بماند، بلکه باید برای تاریخ باشد.

 

نگاه متفاوت به عاشورا داشته باشیم

 

وی با بیان این که نگاه متفاوت به عاشورا داشته باشیم، افزود: عاشورا موزه نیست که ما فقط برای آن گریه کنیم، بلکه عاشورا برای تاریخ آموزه می‌شود؛ در این صورت، عاشورا کتاب داستان نیست، بلکه دائره المعارف است.

 

نویسنده کتاب «مسجد مجازی» تصریح کرد: عاشورا خبر نیست که درباره آن خبر دهیم، بلکه پرسش است؛ نگاه به عاشورا روایتگری نیست، بلکه عاشورا درایت‌گری است که باید در آن تعقل کنیم و به جای این که از عاشورا بگوییم، بیشتر از خود بپرسیم که برای عاشورا چه باید بکنیم.

 

متأسفانه برخی نگاه مسئولیت‌گریزانه نسبت به عاشورا دارند

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی عنوان کرد: نگاه برخی افراد به عاشورا، نگاه فرافکنی مسئولیت است و نگاه مسئولیت‌گریزانه نسبت به عاشورا دارند، یعنی هر طور که مایلند زندگی می‌کنند و در ماه محرم به عزاداری می‌پردازند، در حالی که عاشورا مسئولیت‌آفرین است، یعنی ما باید مسئولیت داشته باشیم که در هر زمان به امام خود لبیک بگوییم.

 

این مبلغ بین‌المللی تصریح کرد: در واقعه عاشورا، کسی که حق‌الناس به گردن نداشت، توانست در کنار امام حسین (ع) قرار بگیرد؛ اما متأسفانه نگاه ما به عاشورا مسئولیت‌گریز است، در حالی که خوانش ما از عاشورا باید مسئولیت‌انگیز باشد و همواره باید یادآوری کنیم که مسئولیت سنگینی در برابر عاشورا داریم.

 

وی تأکید کرد: اگر نگاه ما به عاشورا تغییر کند، در این صورت، عاشورا در تاریخ نمی‌شود، بلکه عاشورا برای تاریخ می‌شود.

 

امروز نیز امام حسین (ع) افراد را به یاری می‌طلبد/ عاشورا «ای کاش» نیست

 

استاده حوزه و دانشگاه با بیان این که رابطه عمیقی بین امام زمان (عج) و امام حسین (ع) وجود دارد، گفت: کربلا نقطه اتصال ظهور است و اگر ما نقطه اتصال را درک کنیم، در آن زمان می‌توانیم به امام عصر خود لبیک بگوییم.

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی یادآور شد: برخی آرزو می‌کنند که ای کاش در کربلا بودند که به یاری امام حسین (ع) می‌شتافتند، در حالی که اکنون باید لبیک گفت، اکنون نیز امام حسین (ع) افراد را به یاری می‌طلبد.

 

وی عنوان کرد: مردم باید بدانند که عاشورا «ای کاش» نیست و به جای این که حسرت بخورند، مسئولیت‌آفرین باشند و نگاه خود را از مسئولیت‌گریزی به مسئولیت‌انگیزی و مسئولیت‌پذیری تغییر دهند.

 

متأسفانه امروز اکثر افراد از دین طلبکارند

 

این مبلغ بین‌المللی تصریح کرد: مداحان و منبریان ما باید از کتاب‌های مستند در حوزه عاشورا استفاده کنند و برای مردم تبیین کنند که یاران امام حسین (ع) افرادی بودند که نه تنها مال و فرزندان خود را فدای امام حسین (ع) کردند، بلکه «الذین بذلوا مهجهم دون الحسین(ع)» بودند، یعنی هر چه داشتند، نثار امام خود کردند.

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی ادامه داد: یاران امام حسین (ع) به جای این که بگویند «دین برای ما»، گفتند «ما برای دین»؛ اما متأسفانه امروز اکثر افراد از دین طلبکارند و دین را برای منافع خود می‌خواهند، در حالی که باید برای دین باشند و همیشه خود را مدیون خدا و پیامبر (ع) بدانند.

 

وی بیان کرد: خطبا و منبریان باید مطالبی بیان کنند که مردم را برای دین تربیت کنند و نگاه مردم را نسبت به دین تغییر دهند تا از دین هزینه نکنند.

 

نویسنده کتاب «مصلحت در فقه» اظهار داشت: فرامکانی و فرازمینی بودن عاشورا این مطلب را می‌رساند که نباید پیام کربلا را تنها در کربلا خلاصه کنیم، بلکه پیام کربلا، فراسرزمینی است و این پیام می‌تواند در همه جا نقش داشته باشد.

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی عنوان کرد: عاشورا فرازمانی است و محدود به سال 61 هجری قمری نیست، بنابراین ما نباید عاشورا را در تاریخ، بلکه باید برای تاریخ ببینیم.

 

وی یادآور شد: طبق تفسیر کافی، امام حسین (ع) هنگام بدرقه یاران خود و همچنین بالای سر هر یک از شهداء که رفتند، آیه 23 سوره احزاب که «فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‏ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ؛ پس بعضی پیمان خود را به آخر بردند و در راه خدا شربت شهادت نوشیدند و بعضی دیگر در انتظارند» بود، را می‌خواندند.

 

این مبلغ بین‌المللی افزود: این آیه نشان می‌دهد که راه رسیدن به خدا یا به وسیله عاشورا و یا به وسیله ظهور است؛ راه رسیدن به خدا یا با خون سرخ است و یا به انتظار است؛ ما یا باید خود را در کمپ امام حسین (ع) جای دهیم و یا در خیمه امام زمان (عج) منتظر باشیم.

 

عاشورای دیگری پیش روی ماست/ظهور، همان عاشوراست

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تصریح کرد: امام حسین (ع) در روز عاشورا به حضرت مهدی (عج) توجه ویژه‌ای داشتند؛ توجه امام حسین (ع) به امام زمان (عج) در روز عاشورا این پیام را می‌رساند که انقلاب امام حسین (ع) را محصور به «ای کاش ما در کربلا بودیم» نکنیم، پیام امام حسین (ع) این است که عاشورای دیگری پیش روی ماست و ظهور، همان عاشوراست، اما با مقیاس بزرگتر.

 

وی بیان کرد: امام سجاد (س) پس از واقعه عاشورا، در مجلس یزید، خطبه‌ای خواندند و زمانی که اهل بیت (ع) را معرفی می‌کردند، فرمودند: «و المهدي الذي يقتل الدجال؛ و مهدى كه دجال را مى‏كشد، از ماست»؛ تاریخ این جمله را ندید، امام سجاد (ع) با وجود این که حضرت مهدی (عج) به دنیا نیامده است، از ایشان سخن می‌گوید و این موضوع نشان می‌دهد که اهل بیت (ع) در کوران حوادث مصیب‌بار و در اوج مظلومیت‌های کربلا به یاد امام زمان (عج) هستند.

 

استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که بین قیام و ظهور ارتباطات زیادی وجود دارد، گفت: پرچم امام زمان (عج) در هنگام ظهور، «یالثارات الحسین (ع)» است، در روایات سفارش شده است که به یاد امام زمان (عج)، زیارت امام حسین (ع) بخوانید، روز میلاد امام حسین (ع) در روز سوم شعبان به یاد حضرت مهدی (عج) باشید و این که پیامبر گرامی اسلام (ص) زمانی که امامان معصوم را معرفی می‌کردند، پس از امام حسین (ع) می‌فرمودند: «و تسعه المعصومین من ذریته»، سپس مستقیم به امام مهدی (عج) اشاره می‌فرمودند، همه اینها نشان می‌دهد که بین عاشورا و ظهور ارتباط وجود دارد.

 

امروز نیز برای حضرت مهدی (عج) فرصت لبیک‌گویی هست

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی عنوان کرد: اگر دیروز امام حسین (ع) فریاد می‌زد، امروز نیز امام عصر (عج) برای انصار فریاد می‌زند، امروز نیز برای حضرت مهدی (عج) فرصت لبیک گویی هست.

 

وی تصریح کرد: امام زمان (عج) نمی خواهد که جهان اسلام تحت یوغ استکبار باشد، هنوز امام حسین (ع) و حضرت مهدی (عج)، شعار «هیهات من الذله» را فریاد می‌زنند؛ مبادا جزء افرادی باشیم که به امام حسین (ع) لبیک گفتند و یا خون دادند، اما دیر جواب دادند، ما باید به لبیک امام خود، لبیک بگوییم و به هنگام؛ نه دیرهنگام.

 

لبیک به ولی فقیه در عرصه‌های مختلف نبرد

 

مبلغ بین المللی حوزه یادآور شد: در نگاه دینی ما ولی فقیه، نائب امام عصر (عج) است، امروز نیز مقام معظم رهبری (مد ظله) در جایگاه ولی فقیه قرار دارند و ما باید توجه کنیم که ولی فقیه چه فرمان‌هایی می‌دهد.

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تأکید کرد: مقام معظم رهبری (مد ظله) فرمودند که دشمن به دنبال جنگ نرم است، بنابراین ما باید در این نبرد خود را آماده کنیم؛ همچنین ما در یک نبرد علمی قرار داریم؛ امروز میمنه و میسره نبرد وجود دارد، ممکن است میمنه، جنگ علمی باشد و میسره، جنگ فرهنگی باشد.

 

وی افزود: دشمن قصد دارد که با بحث‌های اقتصادی و یا جنگ نرم ما را به زمین بزند، اینجاست که ما باید به ولی خود لبیک بگوییم، ما باید در مداحی‌ها و منابر خود به مردم تفهیم کنیم که در چه جاهایی لبیک بگویند، ما باید رسالت جوانان را گوشزد کنیم.

 

استاد حوزه و دانشگاه در پایان گفت: ما می‌خواهیم به گذشته لبیک بگوییم، اما امروز هر مسلمانی می‌تواند از هر طریقی به امام خود لبیک بگوید؛ امروز عرصه جنگ آنقدر زیاد است که اگر کسی لبیک بگوید و لبیک او بهنگام باشد، می‌تواند در این عرصه‌ها تأثیرگذار باشد.

 

پایان پیام/414


تاريخ : یکشنبه ۱ آذر۱۳۹۴ | ۲۳:۱ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
yahya jahangiri suhrawardi یحیی جهانگیری سهروردیتاريخ : دوشنبه ۱۸ آبان۱۳۹۴ | ۱۶:۴۶ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
yahya jahangiri suhrawardi یحیی جهانگیری سهروردیتاريخ : دوشنبه ۱۸ آبان۱۳۹۴ | ۱۶:۴۵ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
yahya jahangiri suhrawardi یحیی جهانگیری سهروردیتاريخ : دوشنبه ۱۸ آبان۱۳۹۴ | ۱۶:۴۴ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |تاريخ : دوشنبه ۱۸ آبان۱۳۹۴ | ۱۶:۴۳ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
یحیی جهانگیری
موج دوم تبعیض جنسیت؛ نگاه آینده پژوهانه به تبعیض جنسیت
تبعیض جنسیتی علیه زنان، سبب شد که هر گاه سخن از «sexism» یا «gender-discrimination» به معنای تبعیض جنسیتی به میان می آید بلا فاصله ناعدالتی علیه زنان به میان می آید. اما نگاه افراطی به حقوق زنان و البته تلاش های وافر مدافعان حقوق زن در برخی موارد می رود که به ساحت حقوق جنس مخالف یعنی مردان تجاوز شود.
 
یحیی جهانگیری
یحیی جهانگیری
موج اول: تبعیض جنسیت علیه زنان
هرگاه سخن از تبعیض جنسیت به میان می آید، همه نظرها متوجه نابرابری علیه زنان می شود. رویکرد فمینستی، سالیانی است که به دفاع از حقوق زنان برخاسته است. در جهان اسلام هم خواه با رویکرد «تساوی حقوق و تکلیف زن و مرد» و خواه «تناسب حقوق و تکلیف زن و مرد» در راستای نکریم نصف جمیع انسانی یعنی زن تلاش هایی انجام شده است. و همه اقدام تلاش علیه موج اول از تبعیض جنسیت بود؛ تبعیض جنسیت علیه زنان.
به نظر می رسد دفاع از حقوق زنان بیش از آنکه یک بحث الاهیاتی باید باشد یک بحث جامعه شناختی است. حقیقت آن است که در آموزه های اسلام، به این قشر آن‌گونه که باید و فراخور است هم از حیث مسئولیت و تکلیف و هم از حیث حقوق و توانمندی ها توجه لازم و کافی شده است. آموزه های اسلامی نه «مرد سالار» است و نه «زن سالار» بلکه «انسان سالار» است.
از این رو ناعدالتی نسبت به زن یک بحث الاهیاتی در اسلام نیست. زیرا هیچ آموزه سره اسلامی نیست که از اجحاف به حق زن خرسند باشد. آری این یک بحث جامعه شناختی است. یعنی این رفتار نا صواب برخی مسلمین – اعم از عالم یا عوام – نسبت به زنان است که چهره زشت از حقوق زن را به دنیا مخابره کرده است. گاه یک مسلمان در قامت عالم دین این برداست تفریطی از حقوق زنان در متون دینی را دارد و گاه یک مسلمان عادی که عملا به حق آنان سر فرود نمی آورد.
خلاصه اگر به تفسیر صواب از اسلام سره داشتیم و معیار قضاوت هایمان را این قرار می دادیم نه کژفهمی های برخی به اصطلاح عالمان و کژتابی های برخی مسلمین را، در جهان اسلامی جایی برای فمیسنیم نبود.
 
موج دوم: تبعیض جنسیت علیه مردان
تبعیض جنسیتی علیه زنان، سبب شد که هر گاه سخن از «sexism» یا «gender-discrimination» به معنای تبعیض جنسیتی به میان می آید بلا فاصله ناعدالتی علیه زنان به میان می آید. اما نگاه افراطی به حقوق زنان و البته تلاش های وافر مدافعان حقوق زن در برخی موارد می رود که به ساحت حقوق جنس مخالف یعنی مردان تجاوز شود. شاید مستبعد باشد ولی یک حقیقت است که افراط و تفریط یک معادله دو سویه است. آمار نشان می دهد که در برخی کشور ها که جنبش فمینیسم با سرعت رو به جلو بوده است به حقوق مردان تجاوز شده است.
از این رو با یک نگاه آینده پژوهانه باید منتظر تبیض جنسیتی با عنوان موج دوم باشیم که این بار نه زنان بلکه مردان قربانیان آن هستند.
کتاب «send sexism» در آمریکا را باید در این راستا ارزیابی کرد.
به نظر می رسد اگر اندیشمندان مسلمان نگاه غیر افراطی و غیر تفریطی اسلام به زن و مرد را اگر به جهان امروزی خوب تبیین کنند، می توانند به این بحران تبیض جنستی نسخه ناب را تجویز کنند.
 
 


تاريخ : یکشنبه ۱۷ آبان۱۳۹۴ | ۱۱:۴۳ قبل از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
در این نوشتار ضمن معرفی اجمالی عرفان‌های نو ظهور، با مقایسه آنها با عرفان حسینی، توانمندی و سرآمدی عرفان حسینی و از طرف دیگر پلیدی معنویت‌های نو پدید را آشکار می‌سازد

یحیی جهانگیری سهروردی*

انتَ المونسُ لهم حیثُ اوحشتهم العوالم؛[1]

تویی مونس ایشان، آن‌گاه که عوالم هستی، آنان را به وحشت می‏اندازد.

اشاره

اینک که فرصتی طلایی برای مبلغان رسالات الهی،[2] فراهم گشته تا تشنگان معرفت را از سرچشمه آموزه‌های عاشورایی سیراب گردانند، بجاست در بخشی از سخنرانی‌های خود، به انحرافات دینی روز نیز اشارتی کنند. از انحرافات فکری امروزین در کشور ما، پدیده ادیان جدید یا نو معنویت‌هاست.

در این نوشتار ضمن معرفی اجمالی عرفان‌های نو ظهور، با مقایسه آنها با عرفان حسینی، توانمندی و سرآمدی عرفان حسینی و از طرف دیگر پلیدی معنویت‌های نو پدید را آشکار می‌سازد.

در نيم‌قرن اخير 173 دين و طبق آماري ديگر نزديك به 200 دين در طول 25سال اخير در سراسر جهان تأسيس شده‌اند[3] در آماري که مراکز بین‌المللی داده‌اند، اکنون 700 فرقه در انگلستان، بين 50 تا 100 دین جدید در سوئيس و سوئد و بیش از هزار مورد در ايالات متحده امريکا به فعالیت مشغولند. عموم این ادیان دارای مشترکاتی با هم هستند از این‌رو، در علم الادیان به «جنبش‌های نوپدید دینی= NRMs»[4] نام گرفته‌اند.

آسیب‌های روانی و اجتماعی این ادیان، به حدی است که در برخی کشورها، صدها مؤسسه دولتی و مردمی برای برخورد با آنها به وجود آمده است، مثلاً در فرانسه، يک وزارت ضد این نوع مذاهب ايجاد شد. متاسفانه در کشور ما متولی خاصی برای برخورد با این جریانات انحرافی نیست. در حالی که در کشور ما حدود 5هزار سایت، چندین هزار کتاب به ترویج این نوع عرفان‌ها پرداخته و حدود هزار مرکز آموزش «يوگا» و انواع کلاس‌های تعلیم ریکی، سایکیک، انرژی درمانی، مدیتیشن و... فعال است. نماینده فرقه رام الله در ایران، ا.م. رام الله. به همراه دو خواهرش، که در 23 سالگی رهبر ی این جریان دینی را به عهده گرفته در حال عضو گیری است. او به حدی در خود را در بین پیروانش جای داده که آنها به وی لقب «اوتاره» یعنی سرور داده‌اند. این گروه در قالب چند مجله و کتاب و سایت به ترویج کیش انحرافی خود می‌پردازند.

هر از گاهی بر روی دیوارهای شهرهای بزرگ کشور مشاهده می‌شود که عدد 666 با اشکال مختلف نگاشته شده است. این عدد، نماد شیطان‌پرستان است که توسط گروه‌های «هوی متال»[5] وارد ایران اسلامی شده است. و یا پوشش‌های جوانان با آرم‌ها و نوشته‌های خاص، همه و همه در راستای تهاجم نرم دشمن با ابزار عرفان‌های وارداتی است. نظر به اینکه این نوع عرفان‌ها، روحیه ابتکار، تلاش و نوآوری را از هر جامعه‌ای می‌زداید، باید به مقابله پرداخت.

چرا این ادیان پدید آمدند؟

تأثير تمدن و تکنولوژي جديد بر دگرگوني و بهتر شدن وضع زندگي مادي بشر را هرگز نمی‌توان دور از نظر داشت، اما اين واقعيت تلخ را نيز نمی‌توان کتمان کرد که غفلت آدميان از اصلي‌ترين ساحت وجودي خود يعني روح ملکوتي و در نتيجه فروپاشي بنيادهاي اخلاق و معنويت در جهان معاصر، از پیامدهای دنیای ماشینی بوده است. امروزه تفکر سنت‌گرائی و بازگشت به گذشته، شعار برخی از اندیشمندانی است که در مهد دنیای ماشینی زندگی می‌کنند. در کانادا عده‌ای بنام «آمیش»[6] در خیابان‌های شهر ظاهر می‌شوند که آن‌قدر از این دنیای ماشینی خسته گشته‌اند که حتی از اتومبیل، برق، تلفن و... هم استفاده نمی‌کنند. اگر کسی به روش زندگی اینان را مشاهده نماید خیال می‌کند که از مدرنیته خبری ندارند.

ناتواني تمدن صنعتي در برآوردن نيازهاي معنوي و ارزشي انسان معاصر و در نتيجه ظهور بحران‌ها و بن بست‌هاي بغرنج در فضاي ذهن و زندگي آدميان سبب شده است تا بار ديگر دل‌هاي مضطرب، به دنبال وسيله اي گردد تا انسان دور افتاده از اصالت‌هاي خويش را از گرداب وحشتناک کنوني نجات داده و به ساحت امن سعادت رهنمون شود.

به دیگر تعبیر، دست‌آورد دنیای مدرن، آسایش صرف بود که آرامش را از انسان سلب کرد. اینک انسان به دنبال آرامش است. آمار فزاینده بحران‌های روانی، افسردگی، شکاکیت روانی و... همه در این راستا قابل تفسیر است.به عنوان مثال: آمار خودکشی در سراسر آمریکا از سال 1999 تا سال 2005 به طور مرتب سالانه هفت دهم درصد افزایش یافته است،[7] افرادی سودجو وقتی به این نیاز بشر دیدند، به دکان سازی معنوی با عنوان نو معنویت و یا ادیان جدید، پرداختند.

بشر امروز، نیازمند اطمینان قلب است. و این نه با معنویت‌های جدید، که در سایه آموزه‌های اسلامی و یاد خداست: Gالَّذينَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللَّهِ أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُF همان كسانى كه ايمان آورده‏اند و دل‌هايشان به ياد خدا آرام مى‏گيرد. آگاه باش كه با ياد خدا دل‌ها آرامش مى‏يابد.[8]

آرامشی که از یاد خدا حاصل می‌شود، چنان مستحکم و ماندگار است که انسان را در بحران‌های گوناگون زندگی، حفظ می‌کند، و او را بسان کوهی استوار می‌کند که هیچ طوفانی او را از پای در نیاورد: «المومن کالجبل الراسخ لا تحرکه العواصف»

رهبر فرزانه انقلاب با درک این واقعیت، ضرورت تبیین و ترویج معنویت اسلامی را یک وظیفه دانسته‌اند. «پيام حيات‌بخش اسلام به دنياى غيرمسلمان به ويژه جوامع صنعتى تشنه معنويت و خسته از مكاتب شكست‏خورده مادى، جزء وظايف مى‏تواند باشد... گرايش به معنويت در بين آنها روزافزون است و هيچ آيين و مكتب فكرى، ظرفيت اسلام براى پاسخ‏گويى به نيازهاى روحى انسان عصر ما را ندارد.»[9]

از دیگر علل گرایش به معنویت و دین‌های جدید در غرب، سرخوردگی تاریخی آنها از دوره تاریک قرون وسطی است. آنها هنوز تفتیش عقاید، قصه گناه‌کار بودن فطری انسان، ظلم و ستم کلیسا را از یاد نبرده‌اند. مسیحیتی که دین معاد بود و بس. و از شیوه معیشت، حرفی برای گفتن نداشت. شیطان‌پرستی[10] به عنوان دینی نوپدید، به خاطر اجتناب از کلیسا به پیروانش پلاک یا نماد «صلیب وارونه»[11] را توصیه می‌کند که این نماد، حکایت از سرنگونی مسیحیت دارد و عمدتاً خواننده‌های راک انواع مختلف آن را به همراه دارند.

بی‌جهت نیست که در مقابل آموزه‌های اخروی صرف کلیسا، این ادیان، دنیوی صرف‌اند. کلیسا خیال کرد که با خدا یا فرزند خدا معرفی کردن عیسی علیه السلام، می‌تواند روح معنویت را در کالبد بشری بدمد غافل از آنکه در مقابل آن غلو، ادیان جدیدی علیه مسیحیت به پا خاستند که حتی بهشت را نه در آسمان که در زمین قرار دادند! فرانسیس بیکن در توصیف بشر جدید غربی می‌گوید:

بشر جدید، بشری است که ملکوت آن زمین و ابزار رسیدن به این ملکوت، علم جدید است. و ابزار رسیدن به این بهشت و ملکوت، علم و تکنولوژی است. ولی بشر قدیم ملکوت بهشت خود را در آسمان‌ها می‌دید. و معراج معنوی را بازار این عروج. مثلاً عده‌ای از پیروان دین «دروازه آسمان.»[12]

در 28 مارس 1997 در ايالت كاليفرنيا عده‌ای با پوشیدن لباس مشكي و تراشیدن سرشان، دست به خودکشی جمعی زندند. رهبرشان، «مارشال هيرف اپل‌وايت»[13] آنها را باورانده بود که ستاره دنباله‌داري به نام «هيل‌ باپ»[14] به وسيله يك سفينه فضايي به نام بشقاب پرنده،[15] آنها را به بهشت جاويدان خواهد برد. بالاخره همه بار سفر بسته و با خود پاسپورت و مقدار كمي دلار، نیز همراه بردند.[16] این معراج عرفان‌های مدرن و پست مدرن است! اینجا معنای جمله «رنه گنون» روشن می‌شود که گفت: جهان جدید باعث شد که عرفان‌های تقلبی در این جهان رشد پیدا کنند.

موج بازگشت به عرفان و معنويت يك موج بسيار محسوس در دنياي جديد است. از این رو، عده‌ای هزاره سوم را «عصر عرفان‌گرایی» می‌نامند.[17] به همین دلیل است که قرآن و کتاب مولانا در آمریکا پرفروش‌ترین کتاب می‌شود.[18]

جلسات پنهانی این ادیان در مناطقی از کشور، ظهور نمادهای این نوع معنویت‌ها در انواع پوشش‌ها و... ما را بر آن می‌دارد که با تبیین پلیدی‌های پشت صحنه عرفان‌های کاذب از یک سو و نیز تشریح قامت بلند عرفان عاشورایی، جوانان را از ابتلا به این بیماری، واکسینه نماییم تا بدانند که آرامش حقیقی در سایه‌سار معنویت حسینی است:

آب در کوزه و ما تشنه لبان می‌گردیم
 

 

یار در خانه و ما گرد جهان می‌گردیم
 

 

مقایسه عرفان حسینی و عرفان‌های کاذب

1- عرفان حسینی، اندیشه‌زا؛ عرفان‌های کاذب، اندیشه‌سوز:

روی آوردن قشر وسیعی از جامعه غرب به نوشیدنی‌های الکلی و مواد مخدر برای رهایی از اضطراب و تشویش از توصیه‌های ادیان جدید است که از عوارض آن سکر و تعطیلی عقل است. ولی در مکتب اسلام هر آرامشی، مطلوب و پسندیده نیست. آرامشی که با تعطیل عقل و تفکر همراه باشد، آرامشی غیرواقعی و زیانبار است. و این، یعنی فرود آمدن بشر از ارزش‌های انسانی به حد و اندازه یک موجود بی‌ارزش و غیرعاقل!

برای نمونه در غرب عالی‌ترین شیوه مراقبه عرفانی، مدیتیشن متعالی[19] است. در مديتيشن متعالي که به طور اختصاری از آن با (TM) یاد می‌شود، یکی از راه‌های تسکین درد‌های روحی و روانی، تکرار مکرر وردی به نام «مانترا» است از آنجاکه این اوراد به زبان سانسکریت می‌باشد، افراد بدون فهم معانی، به ذکر آن مشغول می‌شوند! عجیب‌تر اینجاست که مربيان اين روش معتقدند تکرار «مانترا» آن‌گاه مؤثر خواهد بود که بدون توجه به معناي دروني و عميق آن انتخاب شده باشد.[20] به زعم آنان، توجه به معناي دروني مانترا، باعث می‌شود که روند به خلسه‌ رفتن، یه کندی صورت گیرد!

در این روش، انسان، با خیره شدن به شعله‌ یک شمع یا تمرکز بر روی تنفس، می‌کوشد توجه خویش را از هرچیز دیگری منصرف سازد. با جلب تمام توجه به آن شعله یا کلمه، خلسه‌ای نسبی برای آن فرد حاصل می‌شود. در این هنگام است که او به همه مسائل موجود در ذهنش، مشغول نمی‌شود. قابل توجه اینکه در مبانی برخی دیگر از فرقه‌های معنویت‌گرا، حتی توصیه می‌شود که ذهن را تعطیل کنند.

عدم توجه به معنای اوراد، کنار گذاردن عقل و ذهن، نفی تفکر است. ولی عرفان اسلامی با دعوت به تفکر و تدبر در حقایق، بازداشتن از خاطرات و خیالات باطل و بیهوده، قدرت اندیشه را در آدمی تقویت کرده و به کمال می‌رساند.

مثالی دیگر: یوگا دارای شش شاخه است یکی از این شاخه‌ها «کرمه یوگا» نام دارد که به اعتقاد مربیان این روش، فراموش کردن گدشته و آینده، به انسان آرامش را به ارمغان می‌آورد.[21]

از دیگر مدعیان معنویت نوپدید، اشو[22] می‌باشد. در عقل ستیزی این معنویت کافی است بدانید که او فیلسوفان را سگ[23] و علم و تکنولوژی جدید را ترس و تهدید معرفی می‌کند![24] او در تعالیم خود جنین می‌گوید: «نباید با ذهن مشورت کرد بلکه باید آن را به مرخصی فرستاد. چون نمی‌توان بدان اعتماد کرد. کسی که به تحلیل‌های ذهن گوش فرا دهد او حقیقت را به روی خود بسته است.[25] در جای دیگر می‌گوید: «عقل را فراموش کن! و بگذار عشق، مرکز تو، آماج تو باشد.»[26]

ولی در کلام حسین بن علی علیه السلام، اساساً عقل و نشست با اهل خرد، مایه قبولی اعمال در آستان خداوندگار است: «من دلائل علامات القبول، الجلوس الی اهل العقول».[27] سیر و سلوک عرفان اسلامی از آغاز با تفکر، همراه است. اندیشیدن، جزء جدانشدنی مراقبه در سلوک عرفان دینی است، زیرا مراقبه در فرهنگ عرفان دینی، ملازم ذکر است و ذکر، یعنی تامل در صفات جلال و جمال الهی. هم از این روست که قرآن کریم در بسیاری از آیات خویش به تفکر فرا می‌خواند و یادآوری و ذکر را بر بندگان تکلیف می‌کند. خداوند تعالی در قرآن کریم صاحبان خرد را کسانی معرفی می‌فرماید که خدا را به یاد آورند و در آفرینش او بیندیشند:

Gان فی خلق السموات و الارض و اختلاف الیل و النهار لایات لاولی الالباب الذین یذکرون الله قیاما و قعودا و علی جنوبهم و یتفکرون فی خلق السموات و الارضF؛

همانا در آفرینش آسمان‌ها و زمین و گردش شب و روز، نشانه‌هایی برای صاحبان مغز است، کسانی که خدا را در حال ایستاده و نشسته و خوابیده بر پهلو به یاد می‌آورند و در آفرینش آسمان‌ها و زمین می‌اندیشند.[28]

در مکتب عرفانی امام حسین علیه السلام، نماز جایگاهی ویژه دارد چرا که محبوب سید الشهداست.[29] نماز علاوه بر آرامش به انسان، هوش‌مندی و معرفت می‌دهد. در قاموس روایی ما نماز مطلوب، آن است که نمازخوان بداند که چه می‌گوید و به اذکار و کلمات آن توجه کند و در معانی آن اندیشه ورزد. اما نماز به‌راستی فرصت تعالی آگاهی انسان از اندیشه تا شهود است؛ از ‌این‌رو نباید در حالت خستگی و خواب‌آلودگی به سوی نماز رفت؛ زیرا در این صورت نمی‌توان به معانی آن اندیشید و اسرار آن را مشاهده کرد.

طرح اندیشه‌سوزی ادیان جدید، در جذب پیرو نیز کاملاً مشهود است. این ادیان برای جذب اعضای جدید از روش شرکت‌های هرمی استفاده می‌کنند هر عضو، چند عضر دیگر را گرد می‌آورد. و برای متعصب ساختن عضو نسبت به کیش جدید، او را شستشوی مغزی[30] می‌دهند آنان را از خانواده جدا و در خانه‏های تیمی و مراکز خاص مستقر می‏کنند و تمام روابطشان را تحت کنترل درمی‏آورند تا اعضا باید بی‏چون و چرا از رهبری فرقه اطاعت بکنند!

ولی در عرفان حسینی، هرگونه تسلیم از روی معرفت و اختیار است. «انا هدیناه السبیل اما شاکراً و اما کفورا»[31] آن حضرت آن‌گاه که فرشتگان آسمان برای یاریش رخصت طلبیدند، اگر اذن می‌فرمود، حداقل از روی رعب، از قتلش دست می‌کشیدند ولی او اجازه نداد. چرا که در مرام ایشان ایمان، باید از معرفت برخیزد و بر دل نشیند.[32] به حق که در نهضت او نه تنها عقل در خانه تعطیلی ننشست بلکه به پویایی و شکوفایی رسید.[33]

2- عرفان حسینی، دغدغه‌مند؛ عرفان‌های کاذب، غفلت‌گرا:

غفلت و به تعبیر دقیق‌تر، اغفال و تغافل،[34] از شاخص‌های مهم ادیان جدید است. حال آنکه توجه به حال دیگر انسان‌ها از آموزه‌های اصیل مکتب حسینی است. به تعبیر پدر بزرگوارش: انسان‌ها یا برادر دینی تو اند و یا برادر خلقی تو.[35] اما اساس مدیتیشن، برای رسیدن به آرامش، این است که فرد در گام نخست، به هر آنچه در ذهنش می‌گذرد بی‌تفاوت باشد. عدم دغدغه‌مندی به مشکلات خود و دیگران، از اصول مدیتیشن است! و این بی خیالی را آرامش نام می‌دهند! این کجا و آموزه‌های بلند شیعی کجا! پیامبر اعظم6 می‌فرماید:

هرکس شب به سحر برساند و به امر مسلمین نیندیشد، او را نشاید که مسلمان نامید.[36]

در عرفان حسینی، باید دغدغه‌مند همه انسان‌ها بود. در این مکتب اگر احساس کردی که حر و یارانش علی‌رغم اینکه با تو دشمن‌اند ـ تشنه‌اند باید آب داد. در این مرام آرامش یعنی دغدغه‌مندی برای هدایت همه انسان‌ها حتی دشمن. امام حسین علیه السلام در آخرین لحظه‌های روز عاشورا باز از راهنمایی دست برنداشت. هر رجز او هر خطبه او، نشان از هدایت انسان دارد. معنویت عاشورای می‌گوید: نباید خانواده وهب را بدون هدایت رها کرد. نباید بخاطر آرامش خود و خانواده، مشکلات جامعه‌ای را که یزید خلیفه آن بود، به فراموشی سپرد.

عرفان خدامحور، از خلق و جامعه غافل نیست. عرفانی که درد خدا دارد از درد خلق داشتن برحذر نیست و در آن هم سیر از خلق به سوی خالق و هم سیر از خالق به سوی خلق هست[37] بشنوید سحن عارفی شاگر در مکتب عرفان حسین را که می‌گوید:

ادعای عرفان با بی‏اعتنایی به انسان‌ها، مساوی ادعای عرفان با بی‏اعتنایی به خداوند ذوالجلال است.[38]

جای بسی تأسف است که عرفان مخصوصا موقعی که اصطلاح تصوف به آن پوشیده می‏شود، تنها برای برکنار ساختن فرد از جامعه استخدام می‏شود. گویی فرد موقعی به مقام والای عرفان نایل می‏گردد که از دیگر انسان‌ها قهر کرده و به تنهایی عازم کوی ربوبی گشته باشد...[39]

این همه دردمندی به آلام انسان کجا و اصل تغافل از درد انسان برای رسیدن به آرامش مادی کجا! او آبروی خود را برای نجات بشر از غفلت و گمراهی، فدا نمود: «و بذل مهجته فيك ، ليستنقذ عبادك من الجهالة و حيرة الضلالة»[40] به تعبیر شهید مطهری، منظور از جهالت در اینجا، بی سوادی و نادانی نیست بلکه فراموش‌کاری و غفلت است.[41]

موضع دردناک‌تر از تغافل اینکه، برخی از این ادیان، کشتن افراد دیگر را به بهانه دست‌یابی به شادی تجویز می‌کنند! در تازه‌ترین خبر، يك گروه شيطان‌پرست در مسکو، چهار نوجوان را ربوده، و كشتند و قسمت‌هايي از بدن آنها را خوردند. قربانيان سه دختر و يك پسر نوجوان بين 16 تا 17 سال بودند كه هر كدام با 666 ضربه چاقو (عدد مقدس شیطان‌پرستان) از پاي درآمده بودند. شیطان‌پرستان را قرباني شيطان می‌كنند تا از خشم شيطان در امان بمانند![42]

امام حسین علیه السلام در دعای عرفه می‏فرمایند:

الهی علمْتُ باختلافِ الاثارِ و تنقّلات الاطوار انَّ مرادکَ منّی ان تتعرَّف الیَّ فی کلَّ شی‏ءِ حتی لا اجهلَک فی شی‏ءِ؛

بار الها با دگرگونی‏های روزگار دانستم که خواسته تو از من این است که در همه چیز تو را ببینم و بشناسم و در هیچ چیز از تو غافل و جاهل نباشم.

گاندی، این ارزش‌ها را در عرفان حسین بن علی علیه السلام دید، که وی را الگوی خود گزید نه رهبران عرفان‌های جدید هند را، آیا مایه تأسف نیست که به سبب عدم معرفی عرفان عاشورایی، اینک این جوان ما باشد که از دالائی لاما[43]، سای بابا[44] و اشو، درس معنویت یاد گیرد!

3- عرفان حسینی، پویا و حماسه‌ساز؛ عرفان‌های کاذب، تخدیری:

هنوز صدای سید حسن نصرالله که مایه پیروزی جنگ 33 روزه را عاشورا اعلان کرد در گوشمان طنین‌انداز است. پیروزی نهضت اسلامی ایران و جنگ هشت ساله همه وامدار حادثه طف است. خاطرات رزمندگان و نیز بیانات امام و رهبری سندی محکم بر این ادعاست. رهبر فقید انقلاب با درک این واقعیت بود که فرمود:

ما هرچه داریم از محرم و صفر است.

خلاصه اینکه عرفان عاشورایی، با حماسه همراه است.

عرفان مخلصانه و راستین، بستر رویش و پیدایش جهاد مصلحانه و شهادت‏طلبی است. و جهاد مصلحانه میوه‏ای است که تنها بر تنه تنومند عرفان مخلصانه می‏روید. عارف هر آنچه را مانع و حاجب تجلّی و تذکر اسماء خداوند تبارک و تعالی باشد، ناخوشایند می‏دارد و به جهاد با آن می‏پردازد. در سایه سار این مکتب است که چمران، هم دانشمند و هم مبازری کم نظیر می‌شود.

ولی در عرفان‌های جدید فرد با استعمال داروهای روان‌گردان مثل: پیوت و مسکالین و اسید لیزرژیک، اشباحی می‏بینند بدون اینکه روح سلوک کرده، عروج یافته و ریاضیت کشیده باشد.

عرفان اسلامی عرفانی پویاست و انسان را به مقابله با ظلم و ناملایمتی‌ها فرا می‌خواند ولی معنویت‌های نوپدید، روحیه انفعالی را توصیه می‌کند. جیمز هویت می‌نویسد:

ایجاد تغییر در خودمان خیلی راحت‌تر و عملی تر از آن است که برای تغییرات و تحولات اساسی و بنیانی در محیط کوشش کنیم.

این نوع رویکرد، تحول خواه و نوآور نمی‌تواند باشد.

به زعم نگارنده، این عرفان‌ها، ساخته ایادی استکباری است؛ چرا که غافل سازی مخاطب و نیز ایجاد روحیه راضی بودن به وضع موجود و عدم تحول خواهی در مردم، بهترین اهرم برای سلطه بر ملت‌ها می‌باشد. از این روست که بیشتر رهبران این ادیان، با صهیوینست‌ها تعامل و رفت آمد دارند. اینکه دالایی لاما برترین نشان افتخار آمریکا را طی مراسمی در کنگره دریافت می‌کند و برنده جایزه صلح نوبل می‌شود و بیش از 50 دکترای افتخاری می‌گیرد، همه در این راستا قابل تفسیر است. آیا عرفان کاستاندا که تلقین می‌کند با خوردن گیاه مخدری به نام «پیوت» همه چیز را خوب می‌بینی و هیچ بدی را در دنیا نخواهی دید، در راستای زایل کردن حس «تبری» نیست. ولی در مکتب امام حسین علیه السلام، تنها «سلم لمن سالمکم» کافی نیست بلکه باید «حرب لمن حاربکم» هم بود.

شاید بی‌ربط نباشد که «اشو» از گاندی رهبر مبارزه با استعمار چنان نفرت دارد که حتی یک کار او را تحسین نمی‌کند.[45] از آن طرف چهار سال در آمریکا تربیت دینی و علمی می‌بیند!

عرفان اسلامی با سیاست عجین است. در مکتب عرفانی امام حسین علیه السلام است که عارفی سیاست‌مدار و سیاست‌مداری عارف چون امام خمینی تربیت می‌شود. دشمن از این نوع عرفان که موقعیت او را به خطر می‌اندازد در هراس است، لذا به جوانان ما، عرفان‌های نوپدید را به عنوان کالای جای‌گزین در بسته‌های جذاب معرفی می‌کند.

مهم‌ترین پیام ادیان جدید، تحمل‌پذیر کردن استیلا و استثمار سلطه‌گران سرمایه‌دار جهانی است. اما نماز، قیام و حرکت است. قیام نماز به معنای آمادگی برای قیام الله و حرکت برای حق است. در نظر عارفان مسلمان، قیام نماز نمادی از قیام عبد به حق و توحید عملی است.

آرامش و رضایت‌مندی، خوب است و بخشی از تعالیم معنوی اسلام را تشکیل می‌دهد، اما نه به قیمت از دست رفتن عزت انسانی و نه به بهای پذیرش ستم و سلطه دنیا‌مداران. معنویت حسینی علیه السلام، هرگونه آرامش روان را در سایة عزت مطلوب می‌شمارد. بنابرین، این عرفان حسینی است که قیام می‌سازد نه عرفان سکولار. عارف حسینی، با سکوت در برابر فسادگران و سکون در مقابل ستمگران نمی‏سازد، بلکه برمی‏خیزد و می‏ستیزد تا غروب و غربت و غبار را با جهاد اصغر و اکبر خویش، از چهره حقیقت بزداید.

4- عرفان حسینی، مبتنی بر عقل و وحی؛ عرفان‌های کاذب، مشجون از سحر و خرافه:

طي چند دهة اخير سحر و جادو كه از سوي كليساهاي سنتي تحريم شده بود، مجدداً مورد اقبال قرار گرفته است[46] جالب است بدانید که علی‌رغم ادعای عقلانیت در غرب، ساحران حتی در مسائل سیاسی و ورزشی نیز نظر می‌دهند! برای نمونه «عرفان تولتک» بیش از آنکه عرفان باشد، به سحر، رؤیابینی و استفاده از گیاهان و داروهای توهم‌زا اعتقاد دارد. و یا «كارلوس كاستاندا»[47] از شاخص‌ترين مبلغان عرفان ساحري محسوب می‌شود. او معتقد است با خوردن گیاهانی مثل «تاتوره»، «پیوت»[48] و قارچ توهم‌زا، یه حقایق دست یافت.

سحر و جادو، بر اساس گواهي آيات الهي و اوليا و تجربه، تأثيراتي در عالم خارج دارد، اما به دليل آثار سوء و ويرانگري که مي‌توند در زندگي افراد ايجاد کند، استفاده از اين فن و ابزار، بر اساس دستورهای ديني، ممنوع است.[49]

چرا در غرب که مدعی تمدن و عقلانیت است، جادو، خرافه و شیطان این همه جایگاه پیدا می‌کند؟ جواب این سوال به آموزه‌های منحرف مسیجیت برمی‌گردد. شیطان در مسیحیتِ تحریف شده دارای قدرتی بی‌مانند است. او خیرخواه انسان است، زیرا سبب شده انسان از میوه جاودانگی و دانایی و خرد بخورد. همه این تحریفات و پندار‌های باطل است که برای ابلیس عظمت و حتی قداست به ارمغان آورده است. از این‌رو شیطان در غرب موجودی، قابل پرسش انسان و دارای نیروی غیبی یاریگر شناخته شده است. از این‌رو در غرب، برای شفا خواهی و کسی نیروهای باطنی، به شیطان متوسل می‌شوند! امروزه شیطان‌پرستی، از مکاتب فعال در حوزه موسیقی، دین و فرهنگ در غرب است.

5- عرفان حسینی، حاوی لذت‌های معنوی؛ عرفان‌های کاذب، حاوی لذ‌های مادی

از آنجا که دین مسیحیت، انسان را به خاطر گناه آدم، ذاتاً گناه‌کار می‌دانست، در مقابل آن تفریط، افراطی به پا خاست به نام اومانیسم. این مکتب نه تنها انسان را گناه‌کار ندانست بلکه حکومت خدا بر بشر را نیز طرد کرد. و هر گونه خوبی و بدی را با معیار منافع انسانی می‌سنجید. او مانیست‌ها معقتد بودند: حق آن چیزی است که به نفع انسان باشد و هر چه بر نفع انسان نباشد، باطل است! از از آن روی لذت و آرامش تنها با محور انسان قابل تفسر است آن هم انسان مادی! لذا یکی از ابزار‌های رسیدن به آرامش، را لذت جنسی معرفی می‌کنند. مثلا شیطان‌پرستان نمادی دارند که (Ankh) نامیده می‌شود. این نماد، سمبل شهوت‌رانی و باروری است. امروزه علامت «فمنیسم»،[50] برداشت شده از این نماد شیطان‌پرستان است. و یا در مکتب عرفانی اشو، معرفت از عشق پدید می‌آید و «سکس، بزرگ‌ترین مدیتیشن است، ... عشق از آمیزش جنسی زاییده می‌شود»[51] آیا باید حسرت نخورد که جوان ایرانی اسلامی دنباله‌رو «اشو» باشد کسی که آن قدر به فساد اخلاقی مبتلا شد که در سال 1985 او را از آمریکا هم
اخراج کردند.[52]

از آنجا که این ادیان، معادی را در پس خود نمی‌بینند و همه بهشت و و ارزش‌ها را با نگاه مادی، در این کرة خاکی جست‌وجو می‌کنند، لذا هرگونه آرامش و لذت نیز منتهی به این دنیا هست و بس. تنها رگه بسیار ضعیف از معاد، باور به قانون سمساره است که برگرفته از آئین هندو است. سمساره عبارتست از تناسخ. به باور آنها، ارواح دوباره در قالب جسمی دیگر به این جهان می‌آیند. و معاد یعنی برگشت به همین کره خاکی در قالب جسمی دیگر. لذا ترویج همجنس‌بازی، تغییر جنسیت برای لذات‌جویی کامل! از مفاد این ادیان می‌باشد.

ولی «وهب» شب اول ازدواج خود را در کربلا سپری می‌کند تا مبادا چراغ هدایت انسان و کشتی نجات بشریت[53] بی ناصر بماند.

در مکتب امام حسین علیه السلام، شادی هم رنگی معنوی دارد. بریر شب عاشورا شادمان بود و می‌خندید.[54] ولی در این ادیان شادی با قرص‌های روان‌گردان و موسیقی‌های مبتذل همراه با پارتی‌های مختلط است. در عرفان حسینی، حتی گریه هم شادمانی می‌آورد، به فرموده پيامبر، چشمى كه در عزاى حسين بگريد، در قیامت خندان و شادمان است‏ «كل عين باكية يوم القيامة الا عين بكت علی مصاب الحسين فانها ضاحكة‏ مستبشرة بنعيم الجنة‏»[55] هر چشمی در روز قیامت، گریان است؛ غیر از چشمی که بر مصیبت‌های امام حسین علیه السلام گریسته است که او شاداب و خندان به نعمت‌های بهشتی است. آری این شادی حقیقی است که با یاد حسین علیه السلام بر چهره امام معصوم علیهم السلام نیز چهره می‌افکند. محمد بن جعفر قرشى از ابى عماره منشد نقل كرده كه وى گفت:

هرگز ذكر نشد حسين بن على علیه السلام نزد ابى عبدالله جعفر بن محمد علیه السلام در روزى كه در آن روز آن جناب تا شب متبسم و خندان ديده شوند.[56]

لذت در عرفان حسینی، با مناجات همراه است ولی در عرفان‌های جدید با موسیقی‌های تند و مبتذل.

در عرفان حسینی، کرامت انسانی زن، در سایه عفاف تامین می‌شود. امام حسین علیه السلام و زینب کبری و دودمان رسالت، چه با زبان چه با عمل خویش، یادآور این گوهر ناب گشتند. حسین بن علی علیه السلام به خواهران خویش و به دخترش، فاطمه، توصیه فرمود که اگر من کشته شوم، گریبان چاک نزنید، صورت مخراشید.[57] امام سجاد علیه السلام نیز تا می‌توانست، مراقب حفظ شئون آن بانوان بود. در کوفه به ابن زیاد گفت:

مرد مسلمان و پاکدامنی را همراه این زنان بفرست، اگر اهل تقوایی![58]

به نقل شیخ مفید، پس از کشته شدن امام حسین علیه السلام وقتی گذر عمر سعد، به زنان و دختران امام شهدا افتاد، زنان بر سر او فریاد زدند و گریستند و از او خواستند که آنچه را از آنان غارت شده به آنان باز گردانند، تا به وسیله آنان خود را بپوشانند.[59] به نقل سید بن طاووس، شب عاشورا امام حسین علیه السلام در گفت‌‌وگو با خانواده‌اش آنان را به حجاب و عفاف و خویشتن‌داری توصیه کرد.[60] دختران و خواهران امام، مواظب بودند تا حریم عفاف و حجاب اهل‌بیت پیامبر تا آنجا که می‌شود، حفظ و رعایت شوم.
ام کلثوم به مامور بردن اسیران گفت:

وقتی ما را وارد شهر دمشق می‌کنید از دری وارد کنید که تماشاچی کمتری داشته باشد. و از آنان درخواست کرد که سرهای شهدا را از میان کجاوه‌های اهل‌بیت فاصله بدهند تا نگاه مردم به آنها باشد و حرم رسول‌‌الله را تماشا نکنند.[61]

از اعتراض‌های شدید حضرت زینب3 به یزید، این بود که:

ای یزید! آیا از عدالت است که کنیزان خود را در حرمسرا پوشیده نگاه داشته‌ای و دختران پیامبر را به صورت اسیر شهر به شهر می‌گردانی، حجاب آنها را هتک کرده، چهره‌هایشان را در معرض دید همگان قرار داده‌ای که دور و نزدیک به صورت آنان نگاه می‌کنند؟![62]

با آن‌که زیردست دشمن بودند و داغدار و مصیبت‌زده از منزلی به منزلی و از شهری به شهری و از درباری به درباری آنان را می‌بردند، با نهایت دقت، به حفظ‌ شان و مرتبه یک زن پاکدامن و متعهد مراقبت داشتند.

ابن شهر آشوب، شعری را از امام نقل می‌کند که در آن امام لذت‌های ناپایدار دنیا را ناپایدار و فریفته شدن به آن را ساده لوجی و کم عقلی می‌شمارد.[63]

یا اهل لذه الدنیا! لا بقاءَ لها
 

 

إنّ إغتراراً بظلٍ ضائلٍ، حمقٌ
 

 

6- عرفان حسینی، خدامحور؛ عرفان‌های کاذب، غیرالهی

خدا در عرفان امام حسین علیه السلام موج می‌زند. دعای عرفه آن حضرت، با حمد خداوند می‌آغازد:

الحمدلله الذی لیس لقضائه دافعٌ و لا لعطائه مانعٌ و لا کصنعه صنعُ صانعٍ و هو الجوادُ الواسع فطر اجناس البدایع و اتقَنَ بحکمتِهِ الصنایع...؛

سپاس خدایی را که کسی بر حکمتش غلبه ندارد و بخشش او را باز ندارد. هیچ سازنده‏ای چون او نسازد و هر آینه اوست بخشاینده‏ای گشاده دست، که گونه‏های بسیار آفرید و همه را به دانایی خویش مستحکم نمود.

او چنان رنگ خدا را در زندگی می‌دید که هر بلایی از طرف او را به آغوش می‌کشید. حضرت زمانی که اراده فرمودند از مکّه به سمت عراق خارج شوند، خطبه‏ای خواندند که ضمن آن اشتیاق خود به شهادت و افتخارآمیز دانستن آن را بیان نمودند:

رضی الله رضانا اهل البیت، نصبر علی بلائه و یوفیّنا اجور الصابرین.[64]

خلوص آن حضرت و همواره در پی کسب رضایت الهی بودن، تکیه داشتن بر خدا و امید بستن به نصرت و عنایت او در تمامی لحظات حادثه عاشورا متجلّی است. در خطبه‏ای که شب عاشورا در جمع اصحاب خویش ایراد نمودند، حمد را در حال سرّا و ضرّا از آن خداوند دانستند. حتی در تقدیر از اصحاب خویش، نفرمودند که شما باوفایید، بلکه به خداوند عرض کردند: خدایا، من بهتر و باوفاتر از اصحاب خویش سراغ ندارم:

الّلهمَّ انّی لا اعرفُ اهل‏بیتٍ ابرُّ ولا ازکی و لا اطهر من اهل بیتی و لا اصحابا خیرٌ من اصحابی.[65]

صبح عاشورا با دیدن حمله سپاه دشمن، اول با خدای خویش مناجات می‏کند:

اللّهمَّ انتَ ثقتی فی کلِّ کربٍ و انتَ رجائی فی کلِّ شدةٍ و انتَ لی فی کلِّ شدةٍ و انتَ فی کلِّ امر نزَلَ به ثقةٌ و عدةٌ، کم من همٍّ یضعف فیه الفؤادُ و تقِلُّ فیه الحیلةُ و یخذلُ فیه الصدیق و یشمتُ فیه العدو، انزلته بک و شکوتَه الیکَ، رغبةً منّی الیکَ عمَّن سواکَ ففرّحبةَ عنّی و کشفتَه و انتَ ولیُّ کلِّ نعمةٍ و صاحب کل حسنةٍ و منتهی کلِّ رغبةٍ؛[66]

خدایا در هر گرفتاری تو تکیه‏گاه منی و در هر شدت، تو امید منی و در هرچه برایم پیش آید، تو تکیه‏گاه و نیرو و ساز و برگ منی. چه بسا اندوهی که دل را سست و انسان را درمانده می‏سازد. دوست، انسان را وامی‏گذارد و دشمن، زبان شماتت می‏گشاید. من همه را با تو در میان گذاشته و به تو شکایت کرده‏ام؛ به خاطر عشقی که به تو دارم، نه به جز تو؛ توهم آن اندوه را برطرف ساخته‏ای. پس تو ولیّ هر نعمت و صاحب هر نیکی و نهایت هر خواسته‏ای.

در آخرین لحظات قبل از شهادت، نیز باز خدا را در همه احواش حضور می‌دهد:

اللَّهمَّ متعالی المکان، عظیمُ الجبروت... ادعوکَ محتاجا و ارغبُ الیکَ فقیرا و افرغُ الیکَ خائفا و ابکی الیک مکروبا و استعین بک ضعیفا و اتوکَّلُ علیکَ کافیا.[67]

در نیایش عرفه‌اش چنان خدا را ندا می‌زند که گویی جز خدا نمی‌بیند:

... انتَ الذی هدَیت. انت الذی عصمتَ. انت الذی سترتَ. انت الذی غفرتَ. انت الذی اقلتَ.

عرفان‌های مدرن و پست مدرن، بدون اعتقاد به خدا و شریعت، می‌خواهد به انسان معاصر، نشاط و آرامش را ارمغان دهند! هایدگر در تفسیر این جمله نیچه که گفت: [العیاذ بالله] خدا در غرب مرده است. می‌گوید منظور این است که در زندگی عادی مردم رنگ خدایی نیست. چون بهشت این بشر، همین کره خاکی است. همه آرزوهای خود را در این صحنه می‌بیند و ابزار رسیدن به این بهشت را هم در اختیار دارد. ابزار رسیدن به این بهشت، علم و تکنولوژی است؛ از این رو، خدا در زندگی بشر غایب می‌شود. هدف این فرقه‏های عرفانی هم، دست‌یابی به آرامش روانی[68] دربرابر اضطراب‏هاست و اصلا، خدا، دین و معاد برای آنها مطرح نیست.

اگر محور خدا باشد، هرگونه اعتراض نیز با منطق و البته بدون کشتن افراد بی گناه و هرج و مرج، انجام می‌گیرد لذا حسین بن علی علیه السلام در همان آغاز حرکت تصریح کرد که «إنی لم أخرج أشرا و لا بطرا»؛ من برای شورش و طغیان، قیام نکرده‌ام.

ولی هرج و مرج از موضوعات پررنگ در جنبش‌های نوپدید دینی است. بدین جهت است که برخورد با این فرقه‌ها در برخی کشور‌ها به طور جدی تعقیب می‌شود. از علامت شیطان‌پرستان حرف A انگلیسی است که از اول کلمه (Anarchy) به معنای هرج و مرج، گرفته شده است. این نماد جوانان را به تخریب همه قوانین و ارزش‌ها توصیه می‌کند. گروه‌های هوی‌متال، از این علامت بیشتر استفاده می‌کنند.

در نهضت امام حسین علیه السلام تلفیق عقل، عشق، خرد، محبت، ادراک، اشراق، دِماغ و دِل را به خوبی می‏توان یافت و با تأملی دوباره در آغاز و انجام آن قیام، رگه‏های متعدد و نمونه‏های متکثر بر اثبات این مدعا وجود دارد.

به فرموده قرآن، آرامش تنها در آستان ایمان واقعی است:

Gإِنَّ الَّذينَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلائِكَةُ أَلاَّ تَخافُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتي‏ كُنْتُمْ تُوعَدُونَF؛

در حقيقت، كسانى كه گفتند: پروردگار ما خداست، سپس ايستادگى كردند، فرشتگان بر آنان فرود مى‏آيند و مى‏گويند: هان! بيم مداريد و غمين مباشيد، و به بهشتى كه وعده يافته بوديد شاد باشيد.[69]

Gإِنَّ الَّذينَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا فَلا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لا هُمْ يَحْزَنُونَF؛

محقّقاً كسانى كه گفتند: پروردگار ما خداست؛ سپس ايستادگى كردند، بيمى بر آنان نيست و غمگين نخواهند شد.[70]

جوان پیرو این معنویت‌ها نمی‌تواند خلاق، پویا، مخترع و افتخار آفرین باشد. او آرامش ندارد بلکه انفعال روانی دارد

 

 

 

* دبیر تحریریه ادیان جدید مجله هفت اقلیم، پژوهشگر بخش ادیان جدید پژوهشکده باقرالعلوم و بخش نو معنویت‌های معاونت تبلیغ حوزه.

[1]. فرازی از دعای عرفه.

[2]. اشاره به آیه39 سوره احزاب.

[3]. یحیی جهانگیری، مقاله «دین هیونزگیت»، مجله هفت اقلیم، ش1، ص9.

[4]. New Religious Movements.

[5]. هوی متال(Heavy Metal) یکی از انواع موسیقی راک است که به عنوان یک سبک تعریف شده موسیقی در دهه ۱۹۷۰ پا به عرصه گذاشت.

[6]. Amish.

[7]. شبکه خبر، 30 مهر 1387.

[8]. رعد، آیه28.

[9]. ر.ک: به سایت مقام معظم رهبری www.leader.ir

[10]. Satanism.

[11]. Upside down Cross.

[12]. Heavens Gate.

[13] - Marshall Herff Applewhite.

[14] - Hale-Bop.

[15]. UFO.

[16]. یحیی جهانگیری، مقاله «دین دروازه آسمان»، سایت پژوهشکده علمی کاربردی باقرالعلوم www.pajoohe.com

[17]. علی‌اکبر افراسیاب‌پور، مقاله «عرفان‌ستیزی در دوران عرفان‌گرایی»، مجله حافظ، نیمه اول بهمن 1384، ش 23، ص21.

[18]. روزنامه کیهان، پنجشنبه 24 آبان 1386، ش18950.

[19]. Transcendental Meditation.

[20]. هارولد اچ بلوفيلد، تي ام، دانش هوشياري خلاق، ترجمه فرخ سيف بهزاد، تهران: نشر خاتون،1376 ، ص‌48.

[21]. سوامی، شیواناندا، جاپا یوگا، ص86.

[22]. اشو در 11 سپامبر1931 در روستای کوچووادا در هند متولد شد. او در سال 1974 «کمون بین االمللی اشو» را در هند تاسیس کرد. هر روز پذیرای هزاران نفر از سرار دنیا برای یافتن آرامش و معنویت بدان‌جا می‌روند. او مدعی معنویت جدید بوده و تقریبا همه آثارش در ایران ترجمه شده است. رابطه جنسی، از مسائل اساسی در آیین اوست. وی در سال 1985 به خاطر فساد اخلاقی از آمریکا اخراج شد.

[23]. اشو، راز بزرگ، ترجمه روان کهریز، ص249.

[24]. محمدتقی فعالی، آفتاب و سایه‌ها، نجم‌الهدی، چ چهارم، ص126.

[25] راز بزرگ، ص54.

[26]. اشو، الماس‌های اشو، ترجمه مرجان فرجی، ص67.

[27]. گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم، فرهنگ سخنان امام حسین علیه السلام، ص815.

[28]. آل‌عمران، آیه191.

[29]. «فهو يعلم اني كنت احب الصلاه له»، جوادي آملي، حكمت عبادات، ص‌232.

[30]. brain wash.

[31]. انسان، آیه3.

[32]. چنانکه قرآن می‌فرماید: Gلما یدخل الایمان فی قلوبهمF.

[33]. تعبیری از حکیم فرزانه آیة الله جوادی آملی.

[34]. یعنی تعمداً خود را به غفلت و نادانی زدن.

[35]. «اما اخ لك في الدين او نظير لك في الخلق» نهج البلاغه، نامه 53.

[36]. «من اصبح و لم يهتم بامور المسلمين فليس منهم‏» كافى، ج‏2،ص‏163.

[37]. محمدجواد رودگر، مقاله «همگرایی عقل و عشق در نهضت حسینی»، دو ماهنامه رواق اندیشه، همگرایی عقل و عشق در نهضت حسینی، ش16، ص73.

[38]. علامه محمدتقی جعفری، عرفان الله، ص‌84.

[39]. همان، ص‌112.

[40]. فرازی از زیارت اربعین ابی عبدالله الحسین علیه السلام.

[41]. استاد مطهری، حماسه حسينى، ج‌3، ص‌47.

[42]. روزنامه آفتاب يزد، 24/7/1387،  ش2473 ،ص‌4. 

[43]. رهبر معنوی بوداییان تبت.

[44]. اسم اصلی‌اش، سوامی ساتیا سای بابا است، او از مدعیان جدید عرفانی در هند است که در نوامبر 1926 در هند متولد شد. او با انجام سحر و جادو، پیروان زیادی را جمع کرده است.

[45]. آفتاب و سایه‌ها، ص‌137.

[46]. سیدحسین نصر، مقاله «دين در غــرب جديد»، مجله مدارا، شهریور 1387، ش2.

[47]. کارلوس کاستاندا در سال 1935 در برزیل به دنیا آمد.

[48]. گیاهی که به اعتقاد کاستاندا با خوردن آن انسان همه هستی را خوب می‌بیند بدی در آن راه ندارد.

[49]. در قرآن آيات متعددي راجع به سحر داريم. سوره طه آيات 76 ـ 57 و نيز سوره اعراف آيه 116؛ يونس، آیه81 و آيات ديگر.

[50]. فمینیسم، مکتبی است در غرب که در ایران هم طرفدارانی دارد، این مکتب از تساوی حقوق زن و مرد دفاع می‌کند.

[51]. اشو، الماس‌های اشو، ترجمه مرجان فرجی، ص‌240 و316.

[52]. آفتاب‌ها و سایه‌ها، ص137.

[53]. ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة.

[54]. بحارالانوار، ج‌45، ص‌2.

[55]. همان، ج‌44، ص‌293.

[56]. حدثنى محمد بن جعفر القرشى ، عن محمد بن الحسين بن ابى الخطاب ، عن الحسن بن على ، عن ابن ابى عمير، عن على بن المغيرة عن ابى عمارة المنشد قال : ما ذكر الحسين بن على علیه السلام عند ابى عبدالله جعفر ابن محمد علیه السلام فى يوم قط فرئى ابوعبدالله علیه السلام فى ذلك اليوم متبسما قط الى الليل.

[57]. موسوعة کلمات الامام الحسین، ص‌406.

[58]. تاریخ طبری، ج‌4، ص‌350.

[59]. شیخ مفید، ارشاد، ج‌2، ص‌113.

[60]. الملهوف علی قتلی الطفوف، ص‌142.

[61]. همان، ص‌181.

[62]. همان، ص‌218.

[63]. گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم، فرهنگ جامع سخنان امام حسین علیه السلام، ص928، به نقل از: المناقب، ج4، ص69.

[64]. بحارالانوار، ج44، ص‌366.

[65]. معهد تحقیقات باقرالعلوم، موسوعة کلمات الامام الحسین، ص‌395.

[66]. بحارالانوار، ج‌45، ص‌4.

[67]. موسوعة کلمات الامام‏الحسین، ص‌509.

[68]. Tranquility.

[69]. فصلت، آیه30.

[70]. احقاف، آیه13.تاريخ : یکشنبه ۱۷ آبان۱۳۹۴ | ۱۱:۴۱ قبل از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
Hujjatul Islam Jahangiri 
We should conquer the cultural innovation of enemy by stand of Ashura
Shabestan news agency: Researcher of Islamic studies while pointing towards this meaning that stand of Ashura can conquer the cultural innovation of enemy and he said that Imam Hussain (AS) and Ashura Movement can become a cause of unity of Muslims.
 

 

International preacher of religious seminary of Qom Hujjatul Islam Wal Muslimeen Yahya Jahangiri Sheharwardi while talking with correspondent of Shabestan news agency that it is very disappointing that today some people incite Wahabbis and Sunni Muslims against the Shia Muslims while in the past Sunni Muslims were the lovers of Ahlulbayt (AS) and they used to perform rituals of Muharram for Imam Hussain (AS).

He said that if we ponder closely then we will come to know that Maliki, Hambali, Shafaie and other famous scholars of Sunni Muslims used to perform rituals for the month of Muharram and they used to mourn for the tragedy of Imam Hussain (AS).

They have written many books for the virtues of Imam Hussain (AS).

He said that there are many reasons which have become the cause of disunity between Sunni and Shia Muslims. One of the reasons of this is that there are certain rituals in mourning of Shia Muslims and enemy utilize those to misinterpret the things.تاريخ : چهارشنبه ۱۳ آبان۱۳۹۴ | ۱۵:۵۱ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
 

عاشورا قبل از اینکه روایتی باشد درایتی است
مبلغ بین المللی حوزه گفت: متاسفانه عاشورا برای ما یک واقعه خبری و گزارشی در تاریخ شده است که فقط آن را روایت می کنیم در حالی که عاشورا واقعه ای درایتی و برای تاریخ است و اگر ما چنین نگاهی داشته باشیم توانسته ایم عاشورا را درک کنیم.
عاشورا قبل از اینکه روایتی باشد درایتی است
وارث:  حجت الاسلام یحیی سهروردی مبلغ بین المللی حوزه در گفتگو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه جایگاه شناسی عاشورا نیازمند درک عرفانی عاشورا است گفت: عاشورا در زندگی امروز به ما الگو می دهد وما  باید به عاشورا به عنوان یک دایرالمعارف نگاه کنیم  نه یک واقعه که در تاریخ رخ داده است.

وی افزود: اگر نگاه ما به عاشورا در قالب فرهنگ و قاموس اندیشه ای باشد دنیا از پرسشها و نیازهای ما مرتفع خواهد شد.

 

استاد حوزه ودانشگاه ادامه داد: ما وقتی به عاشورا می رسیم عاشورا را گزارش می دهیم در حالی که عاشورا غیر از اینکه خبری از گذشته باشد پرسش از ماست نسبت به رسالتی که بر عهده داریم که وظیفه ما نسبت به آن چه بوده و هست و ما باید چه بکنیم.

 

حجت الاسلام سهروردی تصریح کرد: اگرما نگاهی دایرالمعارفی به عاشورا داشته باشیم می گوییم زینب به ما نگو که بر شما چه گذشت و با شما چه کردند و شما چه کاری انجام دادید به ما بگویید که چگونه باشیم و چه کاری انجام دهیم ان وقت است که پی به جایگاه رفیع عاشورا می بریم.

 

مبلغ بین المللی حوزه اظهار داشت: آموزش و پرورش و نهادهای فرهنگی و ارگانها اگر این نگاه دایره المعارفی را به عاشورا داشته باشند ودرمسیرامام حسین(ع)حرکت کنند می توانند اقتصاد مقاومتی را معنا ببخشند و تربیت دینی وعاشورایی درنظام آموزشی داشته باشند.

 

عاشورا قبل از اینکه روایتی باشد درایتی است

 

استاد حوزه و دانشگاه خاطر نشان ساخت: متاسفانه عاشورا برای ما یک واقعه خبری و گزارشی در تاریخ شده است که ما فقط آن را روایت می کنیم در حالی که عاشورا واقع ای درایتی و برای تاریخ است  و اگر ما چنین نگاهی داشته باشیم توانسته ایم عاشورا را درک کنیم .

 

حجت السلام سهروردی یاد آور شد: عاشورا تنها در تاریخ محصور نشده وهمواره برای تاریخ می باشد چرا که عاشورا واقعه ای درایتی است تا اینکه روایتی باشد.

 

وی با بیان اینکه ما باید بدانیم که چگونه می شود سیستم اموزشی، رسانه ، اقتصاد و ... خود را عاشورایی کنیم عنوان کرد: کنش حضرت زینب (س) نوعی نگاه رسانه ای حضرت زینب به عاشورا است که چطور با تمام محدودیت و مظلومیت با صدایی رسا پیام عاشورا را اعلام کرد به گونه ای که دشمنان را وادارساخت تا در میان خود آنها مجلس عزا برپا کند.

 

جامعه ما هنوز به درک واقعی از عاشورا نرسیده است

 

مبلغ بین المللی حوزه ابرازداشت: جامعه ما هنوزبه درک واقعی ازعاشورا نرسیده است و نمی تواند بپذیرد که می شود اقتصاد و رسانه عاشورایی داشت و با یک راهبرد می توان با الگو پذیری وجایگاه شناسی عاشورا به نتیجه رسید و این تغییر باید در محققان و اندیشمندان رخ دهد تا بتوان با استفاده از فرهنگ عاشورایی اقتصاد مقاومتی را معنا بخشیده و در رسانه تمام حرف خود را بیان کنیم .

 

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با اشاره به اینکه عرفان عاشورایی، با حماسه همراه است گفت: در مکتب امام حسین علیه السلام، تنها «سلم لمن سالمکم» کافی نیست بلکه باید «حرب لمن حاربکم» هم بود، چرا که عرفان اسلامی با سیاست عجین است و در مکتب عرفانی امام حسین علیه السلام است که عارفی سیاست‌مدار و سیاست‌مداری عارف چون امام خمینی تربیت می‌شود.

 

در عرفان حسینی، باید دغدغه‌مند همه انسان‌ها بود

 

وی افزود: در مکتب و عرفان امام حسین علیه السلام، شادی هم رنگی معنوی دارد و حتی گریه هم شادمانی می‌آورد، به فرموده پيامبر، چشمى كه در عزاى حسين بگريد، در قیامت خندان و شادمان است‏ «كل عين باكية يوم القيامة الا عين بكت علی مصاب الحسين فانها ضاحكة‏ مستبشرة بنعيم الجنة‏»[55] هر چشمی در روز قیامت، گریان است؛ غیر از چشمی که بر مصیبت‌های امام حسین علیه السلام گریسته است که او شاداب و خندان به نعمت‌های بهشتی است. آری این شادی حقیقی است که با یاد حسین علیه السلام بر چهره امام معصوم علیهم السلام نیز چهره می‌افکند.

 

حجت الاسلام سهروردی اذعان داشت: در عرفان حسینی، باید دغدغه‌مند همه انسان‌ها بود، در این مکتب اگر احساس کردی که حر و یارانش علی‌رغم اینکه با تو دشمن‌اند ـ تشنه‌اند باید آب داد. در این مرام آرامش یعنی دغدغه‌مندی برای هدایت همه انسان‌ها حتی دشمن.

 

مبلغ بین المللی حوزه یاد آور شد: امام حسین علیه السلام در آخرین لحظه‌های روز عاشورا باز از راهنمایی دست برنداشت و هر رجز و خطبه او، نشان از هدایت انسان دارد چرا که معنویت عاشورایی داشتن می‌گوید: نباید خانواده وهب را بدون هدایت رها کرد،نباید بخاطر آرامش خود و خانواده، مشکلات جامعه‌ای را که یزید خلیفه آن بود، به فراموشی سپرد.

 

استاد حوزه و دانشگاه گفت: جامعه زمانی می تواند جایگاه عاشورا را درک کند که بتواند آن را در رسانه ، اقتصاد، فرهنگ ، خانواده و ... با درایت  و بهره مندی از عرفان حسینی پیاده کند و این درست همان زمانی است که فرد به درک واقعی از عاشورا دست پیدا می کند و به آرامش می رسد.تاريخ : چهارشنبه ۱۳ آبان۱۳۹۴ | ۱۵:۴۳ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
زمان انتشار : ۱۰ آبان ,۱۳۹۴ | ساعت : ۲۲:۲۷ | کد خبر : 47709 | پرینت
 

مبلغ بین المللی حوزه: زینب به ما نگو که بر شما چه گذشت به ما بگوکه چگونه باشیم

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)_ حجت الاسلام یحیی سهروردی مبلغ بین المللی حوزه با اشاره به اینکه جایگاه شناسی عاشورا نیازمند درک عرفانی عاشورا است گفت: عاشورا در زندگی امروز به ما الگو می دهد وما باید به عاشورا به عنوان یک دایرالمعارف نگاه کنیم نه یک واقعه که در تاریخ رخ داده است.
به گزارش شفقنا به نقل از شبستان وی افزود: اگر نگاه ما به عاشورا در قالب فرهنگ و قاموس اندیشه ای باشد دنیا از پرسشها و نیازهای ما مرتفع خواهد شد.
استاد حوزه ودانشگاه ادامه داد: ما وقتی به عاشورا می رسیم عاشورا را گزارش می دهیم در حالی که عاشورا غیر از اینکه خبری از گذشته باشد پرسش از ماست نسبت به رسالتی که بر عهده داریم که وظیفه ما نسبت به آن چه بوده و هست و ما باید چه بکنیم.
حجت الاسلام سهروردی تصریح کرد: اگرما نگاهی دایرالمعارفی به عاشورا داشته باشیم می گوییم زینب به ما نگو که بر شما چه گذشت و با شما چه کردند و شما چه کاری انجام دادید به ما بگویید که چگونه باشیم و چه کاری انجام دهیم ان وقت است که پی به جایگاه رفیع عاشورا می بریم.
مبلغ بین المللی حوزه اظهار داشت: آموزش و پرورش و نهادهای فرهنگی و ارگانها اگر این نگاه دایره المعارفی را به عاشورا داشته باشند ودرمسیرامام حسین(ع)حرکت کنند می توانند اقتصاد مقاومتی را معنا ببخشند و تربیت دینی وعاشورایی درنظام آموزشی داشته باشند.
عاشورا قبل از اینکه روایتی باشد درایتی است
استاد حوزه و دانشگاه خاطر نشان ساخت: متاسفانه عاشورا برای ما یک واقعه خبری و گزارشی در تاریخ شده است که ما فقط آن را روایت می کنیم در حالی که عاشورا واقع ای درایتی و برای تاریخ است و اگر ما چنین نگاهی داشته باشیم توانسته ایم عاشورا را درک کنیم .
حجت السلام سهروردی یاد آور شد: عاشورا تنها در تاریخ محصور نشده وهمواره برای تاریخ می باشد چرا که عاشورا واقعه ای درایتی است تا اینکه روایتی باشد.
وی با بیان اینکه ما باید بدانیم که چگونه می شود سیستم اموزشی، رسانه ، اقتصاد و … خود را عاشورایی کنیم عنوان کرد: کنش حضرت زینب (س) نوعی نگاه رسانه ای حضرت زینب به عاشورا است که چطور با تمام محدودیت و مظلومیت با صدایی رسا پیام عاشورا را اعلام کرد به گونه ای که دشمنان را وادارساخت تا در میان خود آنها مجلس عزا برپا کند.
جامعه ما هنوز به درک واقعی از عاشورا نرسیده است
مبلغ بین المللی حوزه ابرازداشت: جامعه ما هنوزبه درک واقعی ازعاشورا نرسیده است و نمی تواند بپذیرد که می شود اقتصاد و رسانه عاشورایی داشت و با یک راهبرد می توان با الگو پذیری وجایگاه شناسی عاشورا به نتیجه رسید و این تغییر باید در محققان و اندیشمندان رخ دهد تا بتوان با استفاده از فرهنگ عاشورایی اقتصاد مقاومتی را معنا بخشیده و در رسانه تمام حرف خود را بیان کنیم .
استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با اشاره به اینکه عرفان عاشورایی، با حماسه همراه است گفت: در مکتب امام حسین علیه السلام، تنها «سلم لمن سالمکم» کافی نیست بلکه باید «حرب لمن حاربکم» هم بود، چرا که عرفان اسلامی با سیاست عجین است و در مکتب عرفانی امام حسین علیه السلام است که عارفی سیاست‌مدار و سیاست‌مداری عارف چون امام خمینی تربیت می‌شود.
در عرفان حسینی، باید دغدغه‌مند همه انسان‌ها بود
وی افزود: در مکتب و عرفان امام حسین علیه السلام، شادی هم رنگی معنوی دارد و حتی گریه هم شادمانی می‌آورد، به فرموده پیامبر، چشمى که در عزاى حسین بگرید، در قیامت خندان و شادمان است‏ «کل عین باکیه یوم القیامه الا عین بکت علی مصاب الحسین فانها ضاحکه‏ مستبشره بنعیم الجنه‏»[۵۵] هر چشمی در روز قیامت، گریان است؛ غیر از چشمی که بر مصیبت‌های امام حسین علیه السلام گریسته است که او شاداب و خندان به نعمت‌های بهشتی است. آری این شادی حقیقی است که با یاد حسین علیه السلام بر چهره امام معصوم علیهم السلام نیز چهره می‌افکند.
حجت الاسلام سهروردی اذعان داشت: در عرفان حسینی، باید دغدغه‌مند همه انسان‌ها بود، در این مکتب اگر احساس کردی که حر و یارانش علی‌رغم اینکه با تو دشمن‌اند ـ تشنه‌اند باید آب داد. در این مرام آرامش یعنی دغدغه‌مندی برای هدایت همه انسان‌ها حتی دشمن.
مبلغ بین المللی حوزه یاد آور شد: امام حسین علیه السلام در آخرین لحظه‌های روز عاشورا باز از راهنمایی دست برنداشت و هر رجز و خطبه او، نشان از هدایت انسان دارد چرا که معنویت عاشورایی داشتن می‌گوید: نباید خانواده وهب را بدون هدایت رها کرد،نباید بخاطر آرامش خود و خانواده، مشکلات جامعه‌ای را که یزید خلیفه آن بود، به فراموشی سپرد.
استاد حوزه و دانشگاه گفت: جامعه زمانی می تواند جایگاه عاشورا را درک کند که بتواند آن را در رسانه ، اقتصاد، فرهنگ ، خانواده و … با درایت و بهره مندی از عرفان حسینی پیاده کند و این درست همان زمانی است که فرد به درک واقعی از عاشورا دست پیدا می کند و به آرامش می رسد.

http://fa.shafaqna.com/news/47709

 تاريخ : چهارشنبه ۱۳ آبان۱۳۹۴ | ۰:۳۳ قبل از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
شمرهای زمانه اکنون نیز وجود دارند

هدف اینگونه داستان‌پردازی‌ها تحت‌الشعاع قرار دادن قیام عاشوراست!

 

زهرا نصیری - مردم‌نو؛ از همــان کودکی همواره د
کتابهای درســی و در عاشقانههای مادر و فرزندی میان خو
و مادرانمان، آنچه جزء لاینفک آموختهها و زمزمههایمان بود
ذکر حســین و مشــق محبت او بود. از کودکی آموختهایم که
زیباترین مظهر عشق، حســین(ع) بوده است که در راه معبو
خود از هیچ چیز دریغ نکرد و در یک نشــئه عاشــقانه مظهر
«نفس مطمئنــه» و روح «راضیه مرضیه» شــد که هم او ا
معبودش راضی است و هم معبود از او راضی است. همان کس
که زیر شمشــیرهای آخته، مســتانه میدان را آراست و فرمود
«اگر دین جدم جز با ریخته شدن خود من پابرجا نمیماند، پس
شمشیرها مرا دریابید» و اینچنین چشمه بقای اسلام را سر شد
امام صادق علیهالســلام سفارش فرمودهاند که ای شیعیان ما
باعث زینت ما باشید. حال جا دارد از خود بپرسیم ما که ادعای
شــیعه یا لااقل محب حسین علیهالسلام بودن را داریم، چقد
مایه زینت راه سرخش هستیم؟
واقعیت این اســت که هر روز که میگذرد و هر ســال که
محرمی دیگر از راه میرســد، دشمنان آگاه و بیدار، هوشیارتر
شــده و با تمام قوا بــه میدان نبرد میآیند. دشــمن به یقین
رسیده که سرچشمه بقای حق، امام حسین علیهالسلام و زند
بودن ارزشهای مکتب اوســت، از ایــنرو هجمههای فکری
و فرهنگی دشــمن که در عین عظیم بودن، بســیار ظریف
نامحسوس است، علاوهبر طول سال در این ماه علیه بالاترین
ارزش اسلام، یعنی مکتب امام حسین علیهالسلام و راه سرخ ا
قوت میگیرد، خصوصا با گسترش وسایل ارتباطات جمعی این
حرکت گستردهتر شده است که هوشیاری جبهه حق و شیعیان


را میطلبد، اگر نه باید ترســید از اینکه مصداق شیعیان کوفه
باشیم و خود اماممان را تنها گذاریم.
نگاهی به تاریخ نشــان میدهد که در طول دوران مختلف
بارها و بارهــا هارونهای زمان اقدام بــه تخریب بارگاه امام
حسین علیهالسلام کردند تا اینکه اثری از حضرتش باقی نماند
ولی خواســت خداوند بر این بوده کــه خون خدا در رگ زمان
همیشــه جاری باشد، اکنون نیز گرچه هارونهای زمان قدرت
تخریب آثار و بارگاه حضرت عشــق را ندارند، اما از دری دیگر
ورود کرده و با ایجاد خرافهها و بدعتها و شــبههها، در صدد
آســیب زدن به ارزشهای مقدس هســتند که اگر هوشیاری
شــیعیان بمیرد، ضربه این اقدامات مهلکتر از برپایی کشــت
و زرع روی مرقد حضرتش خواهد بود. از جمله این شــبههها
و ســخنان بیســندی که مخصوصا در ســالهای اخیر نقل
محافل شده، نسبت دادن حادث شدن واقعه کربلا به یک درام
عاشقانه است که براســاس آن، امام حسین علیهالسلام پیروز
میدان عشق اورینب و یزید باخته آن بوده است و همین آتش
زیر خاکســتری میشود که در روز عاشــورا به خیام اهلبیت
پیامبر میگیرد. برای بررســی سند این موضوع و جوانب آن با
حجتالســلام دکتر یحیی جهانگیری سهروردی استاد حوزه و
دانشــگاه و مبلّغ بینالمللی به گفتوگو نشستهایم که در ادامه
از نظرتان میگذرد. وی درخصوص این شبهه که واقعه کربلا
یک درام عشقی بوده است نه جنگ حقطلبی، گفت: ابن قتیبه
در کتاب الامامه والسیاسه به یک جریان عشقی اشاره میکند
که یک طرف آن زن زیبارو و خوشنامی به نام اورینب در کوفه
بوده و طرف دیگر آن امام حسین علیهالسلام و یزید بودهاند که


هر دو عاشــق اورینب میشوند و امام حسین علیهالسلام مورد
انتخاب او قرار میگیرد و از آنجا آتش کینه یزید نسبت به امام
شعلهور میشود. جهانگیری در توضیح این نقل تاریخی، افزود:
ابن قتیبه در کتاب الامامه والسیاســه بیــان میکند که یزید
عاشــق اورینب که زنی زیبا و با وقار بود میشود ولی مشکل
اینجا بود که او دارای شــوهر بود و عبداله بن سلام که گفته
شده والی عراق نیز بود، همسر او بوده است.
وقتی یزید ماجرای عشــق خود را به پــدرش معاویه بیان
میکند، وی نقشــهای کشــیده و عبداله بن ســلام را به شام
دعوت کرده و به او میگوید: چون تو انســان خوبی هســتی
میخواهم دخترم را به عقد تو درآورم به شرط آنکه همسرت را
طلاق دهی و عبداله بن ســلام میپذیرد و همانجا در حضور
دو شــاهد همسرش را طلاق میدهد و شاهدان به کوفه رفته
و به اورینــب خبر میدهند که عبداله بن ســلام او را طلاق
داده اســت. در همان حین، یکی از شــاهدان که مخالف امام
حســین علیهالسلام بود، نزد اورینب آمد و گفت میخواهیم تو
را برای یزید خواســتگاری کنیم. شاهد دیگر که از دوستداران
امام حســین علیهالسلام بود، نزد امام رفت و گفت: معاویه این
نقشه را کشــیده تا با فریب عبداله، او همسرش را طلاق دهد
تا بتواند اورینب را برای پســرش یزید خواســتگاری کند. امام
حسین علیهالســلام نیز گفت: برو و به اورینب بگو حسین نیز
عاشق توســت. اورینب در این جریان، با توجه به فضایل امام
حســین علیهالسلام او را برای همســری انتخاب میکند که
همین موضوع آتش کینه یزید نسبت به امام را روشن کرد.
عبداله در شــام مورد بیمهری معاویه قرار گرفت و معاویه


حقــوق وی را قطع کرد، لذا او برای تحویل گرفتن اموالش که
نزد همسر ســابقش به امانت گذاشــته بود، به عراق نزد امام
حسین علیهالســلام رفت و موضوع اموالش را مطرح کرد که
امام در پاســخش، فرمود: من هنوز به اورینب نزدیک نشدهام
من فقط میخواســتم او را برای شوهرش به امانت نگه دارم
به همین دلیل با او ازدواج کردم تا دســت کسی چون یزید به
او نرسد و سپس دستور داد تمام مهریه او را بدهند و به عبداله
گفت: حال برو و با همسرت زندگی کن.
جهانگیری ضمن ضعیف خوانــدن واقعی بودن این ماجرا
تصریح میکند: برخی دلیل قیام امام حســین علیهالســلام ر
این قصه عشــقی میدانند که یزید شکســت خورده آن بوده
و میگوینــد قیام امام حســین علیهالســلام بحث حقطلبی
نبوده اســت. اگر این قصه راست باشد، باز به نفع امام حسین
علیهالسلام است؛ چراکه میبینیم حضرت حتی در جزئیترین
مســائل، اخلاق را فدای اهداف جنســی و عشــقی نکردند و
اورینــب را نه بهعنوان یک زن بلکــه بهعنوان یک امانت در
پیش خود نگه داشت.
وی با ضعیف خواندن ســند واقعه ذکر شده، میگوید: ابن
قتیبه اولین کســی است که این داســتان را نقل کرده است و
200سال با دوران امام حسین علیهالسلام فاصله دارد و بدون
هیچ اشارهای به ناقل و راوی این داستان، حکایت را از شخص
ثالثی نقل میکند که برای ما آن شخص شناخته شده نیست
پس داستان از نظر سند مشکل دارد.
این مبلّغ بینالمللی در رد ســند ایــن واقعه، ادامه میدهد
کتاب الامامه والسیاســه را ابن قتیبه نوشــته است، اما وقتی


داستان ذکر شده را با قلم و ادبیات ابن قتیبه بررسی میکنیم،
مشخص میشود که این نوشــته مال او نیست و گویی کس
دیگری این داستان را ساخته و به اعتبار ابن قتیبه منتشر کرده؛
چراکه در گذشته انتصاب کتاب وجود داشته است.
از طرفی گفته شده اســت که عبداله بن سلام والی عراق
بوده، در حالی که با بررســی تاریــخ، میبینیم که عراق هرگز
والی با این اسم نداشته است.
همچنین در این داســتان ذکر شــده است که وقتی عبداله
برای اموالش نزد امام میرود، حضرت، اورینب را ســه طلاقه
میکند و به عبداله میگوید که برو و با همســرت زندگی کن،
در حالی که براساس فقه شیعه که برگرفته از روایات اهلبیت
معصومین علیهمالسلام اســت، سه طلاقه معنایی ندارد، پس
چگونه ممکن اســت که امام حسین علیهالسلام بهعنوان یک
معصوم اینچنین بگوید، لذا گویی جاعل داســتان، در قاموس
سنی مذهب میزیســته و خواسته این روایت را نسبت به امام
جعل کنــد. جهانگیری تصریح میکند: هــدف از نقدهایی از
این دســت و ســاختن تراژدی مذکور این است که هدف امام
حسین علیهالســلام و قیامش را تحتالشعاع قرار دهند و این
شبهه که قیام امام حســین علیهالسلام یک درام عشقی بوده
نه یک حماسه حقطلبی را در جامعه عنوان سازند. جهانگیری
در ادامه، با اشــاره به بدعتها و شبهههای که دشمن در دل
باورهــا و اعتقادات مردم میکارد، تصریح میکند: شــمرهای
زمانه، اکنــون نیز وجود دارند، لذا ما باید با ســلاح معرفت و
معارف اهلبیت علیهمالسلام در مقابل آنها بایستیم و در برابر
شبهههای مطرح شده، جواب روشن و منطقی داشته باشیم


روزنامه مردم نوتاريخ : دوشنبه ۱۱ آبان۱۳۹۴ | ۱۹:۱۵ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
د خبر : 1217
شنبه 25 مهر 1394 - 21:33

فقه فرهنگ و جایگاه تئوری‌پردازی فرهنگی در حوزه علمیه

پایگاه اطلاع رسانی وسائل - حجت الاسلام جهانگیری با تبیین ابعاد فقه فرهنگ گفت: متأسفانه حوزه علمیه در حوزه فرهنگ تئوری پردازی در مطلوب نداشته و انتظار می‌رود تعداد دروس حوزوی در حوزه فرهنگ افزون باشد.

 

 
 

فقه فرهنگ؛ تعریف، مسائل و بایستگیی سه واژه‌ای که پژوهش در آن مبانی ایجاد یک تمدن فرهنگی اسلام برمدار نظام فرهنگی را فراهم خواهد ساخت. فرهنگ؛ واژه‌ای که در هر دین و مذهبی اولویت نخست تعیین ایدئولوژی مکتبی آن محسوب می‌شود. رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای در دهه 70 و 80 تمام اولویت‌های ایدئولوژیک خود را برمدار نهاد پروری آن‌هم با معیارهای فرهنگی قرار داده است. به‌نحوی‌که از هشدارهای جدی فرهنگی از قبیل ناتوی فرهنگی گرفته تا طرح مأموریت پژوهشی برای علما و فضلای حوزه علمیه قم «فقه حکومتی» همه نشان از دغدغه‌های ایشان است.
 
 
بر این اساس در موضوع حیاتی فقه فرهنگ، خبرنگار خبرگزاری رسا، با حجت‌الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی، استاد حوزه و دانشگاه و البته مقرر دروس خارج فقه فرهنگ «آیت‌الله محسن اراکی» است به گفت‌وگو نشست، تا برخی از ابعاد و التزامات این موضوع پژوهشی نوین موردبررسی قرار گیرد.
 
 
 
 ابتدا و قبل از ورود به سؤال‌های اصلی، بفرمائید چه موضوعی باعث شد که در حوزه علمیه درس خارج فقه فرهنگ گذاشته شد؟
 
با وقوع انقلاب اسلامی و ایجاد حکومت مبتنی بر آموزه‌های وحیانی، نیاز به تئوری پردازی‌های دین جدی شد، هرچند به علل اجتماعی و غیره، این کار باید زودتر انجام می‌گرفت؛ ولی حوزه‌های علمیه به‌عنوان موتور محرکه و مغز افزار نظام اسلامی این رسالت را بر دوش کشید. البته راه نرفته زیاد است ولی آغاز مبارکی است.
امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب اسلامی هر دو بر رسالت سنگین فقه در قبال نظام اسلامی تأکید داشتند.
 
 برای تئوری پردازی فقهی ما باید هم دانش‌های فقه مضاف را گسترش دهیم و هم فلسفه فقه را، در مصاحبه‌ای خدمتتان از فلسفه فقه گفتم و گفتم که نگاه حضرت آقا به فقه حکومتی ناظر ازنظر فلسفه فقه است.
 
فقه فرهنگ هم از اقسام فقه مضاف است. ما باید با نگاه فقهی در مسائلی مثل پزشکی، اقتصاد، فناوری و فرهنگ و مسائلی از این قبلی به نظریه‌پردازی بپردازیم.
 
 
آیه الله اراکی یکی از تئوری پردازانی است که در حوزه فقه مضاف خصوصاً فقه سیاست، فقه اقتصاد و فقه فرهنگ دارای تألیفات و نظریات جدید است. چند سال پیش از ایشان درخواست شد کرسی فقه فرهنگ را در حد درس خارج برای فضلای حوزه دایر کنند که با استقبال خوب حوزویان روبرو شد.
 
پس باید حضرت آیه الله اراکی را بنیان‌گذار دانش فقه نظام فرهنگی بدانیم. تجربه حضور آیه الله اراکی در عرصه بین‌الملل آن‌هم بیش از یک دهه و نیز درک محضر دانشمندانی همچون شهید صدر، از ایشان دانشمندی جامع «نظر» و «عمل» و به تعبیر دیگر «دغدغه» و «تئوری» ساخته است. البته حضرت استاد رشاد هم در حوزه فرهنگ البته با نگاه فلسفی دروسی را در حوزه داشتند با عنوان فلسفه فرهنگ.
 
متأسفانه حوزه علمیه در حوزه فرهنگ تئوری پردازی در مطلوب نداشته و انتظار می‌رود تعداد دروس حوزوی در حوزه فرهنگ افزون باشد. با اینکه به تعبیر شهید بهشتی انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است و حضرت آقا تصریح دارند که همه‌کارهای کشور باید «پیوست فرهنگی» داشته باشد.
 
به‌عنوان اولین پرسش فقه فرهنگ را تعریف بفرمائید قلمرو و ساحت مسائلی را که دغدغه‌مند است چیست؟
 
 
فقه فرهنگ یک‌رشته فقه مضافی است. در تعریف فقه مضاف باید بگویم یعنی فقه را برای تفحص و کشف راز مسائل به یک دانش یا موضوع مبنا قرار دهیم مثل نگاه و پژوهش فقهی در دانش اقتصاد که نتیجه‌ای همچون فقه اقتصاد را در بر خواهد داشت.
 
پس تعریف فقه فرهنگ می‌شود مطالعه فرهنگ با فقه. به تعبیر دیگر یافتن پاسخ به پرسش‌ها فرهنگی از منابع فقهی.
 
البته ممکن است برخی بگویند فقه فرهنگی دنبال چه مسائلی است که فقه سنتی مرسوم بدان نپرداخته. مگر فرهنگ غیر از چه بپوشیم چه بخوریم چه رفتار کنیم است؟ همه این‌ها در فقه مرسوم پاسخ‌داده‌شده است.
 
پس فقه فرهنگ چه دغدغه‌ای را دارد؟ جواب این است که اولاً در فقه فرهنگ به‌طور تخصصی دغدغه‌های فرهنگ از منظر فقه کاوش می‌شود. چیزی شبیه رابطه پزشکی عمومی و پزشکی تخصصی. بی‌شک پزشک عمومی هم از چشم مطالعه می‌کند ولی نگاه تخصصی که گرایش پزشکی تخصصی دارد، پزشکی عمومی ندارد ثانیاً که به نظرم این مهم‌ترین تفاوت است و آیه الله اراکی بر آن تصریح هم داشتند این است که مسائل به‌صورت خرد تحلیل می‌شود ولی در فقه مضاف که حضرت استاد اراکی تأکیددارند بگوییم فقه نظام‌ها ما به‌صورت کلان بررسی می‌کنیم.


 
 
 
 

بنابراین آیت الله اراکی تأکید دارد بگوییم فقه نظام سیاسی تا فقه سیاسی، فقه نظام فرهنگی تا فقه فرهنگی. فرق فقه خرد و کلان را در ادامه توضیح خواهم داد. حقیقت این است که باید بین بحث کلان وابسته به دانش فقه، تبیین و به‌طور دقیق تفکیک درستی صورت بگیرد. تفاوت بین فلسفه فقه با فقه مضاف و نیز تفاوت بین فقه مضاف را با فقه مطلق و از سوی دیگر بین فقه خرد با فقه کلان و به تعبیر آیه الله اراکی فقه نظام‌ها بنابراین موضوع فقه فرهنگ هم یک موضوع فقه مضافی است.
 
بنابراین به تبعیت از تعبیر دقیق استاد، عنوان درس ایشان «فقه نظام فرهنگی» است. از مسائل خرد فرهنگی، به فقه کلان یا نظام فرهنگی می‌رسیم.
 
 
می‌شود توضیح دهید با چه مکانیسمی این اتفاق می‌افتد که از فقه خرد به فقه نظام فرهنگی می‌رسیم؟
 
چند مسأله را در روایات موجود در بررسی چگونگی و اهمیت استنباط فقه فرهنگ مطرح می‌کنم تا برخی از ابهامات در تعاریف مطرح‌شده را از ابعاد مختلف را موردبررسی قرار دهیم؛ خانه مسلمان نباید مشرف بر خانه مسلمان دیگر باشد، دومین مسأله در روایت آمده است که مؤمن باید استهلال کند، مؤمن باید اوقات شرعی را تشخیص دهد آمده است کسی که آسمان را نبیند، ملکوت را نبیند محروم است این‌ها داده‌های فقه مطلق است و فقیه آن را بیان کرده است. این‌ها مسائل خرد فرهنگی است.
 
ما فقط نباید به این مسائل خرد بسنده کنیم. متأسفانه از این فقه خرد، یک سیستم فقهی یا نظام فقهی استنتاج نشده است. و این دغدغه آیت‌الله اراکی است. ما از کنار هم گذاشتن این مسائل فقهی، به یک فقه کلان می‌رسیم. بنام فقه فرهنگ شهرسازی. درنتیجه ساخت بناهای عمودی ممنوع می‌شود. در سایه این نوع تفقه است که فقه فعالانه وارد حوزه شهرسازی می‌شود و می‌گوید باید توسعه شهر اسلامی، افقی باشد تا عمودی. اینکه پیشرفت شهری و رشد شهروندی در اسلام شهر چگونه باشد را فقه نظام فرهنگی پیشنهاد می‌دهد.
 
 
 
فقه ما در سیستم ساختار شهری باید به‌گونه‌ای باشد که مردم همه حق داشته باشند آسمان خدا را ببینند. نباید شهرسازی ما مانع انسان و آسمان و ملک و ملکوت بشود. به عنان کسی که کشورهای متخلف دنیا را دیده‌ام عرض می‌کنم ما باید فرق بگذاریم بین ساخت ساز تجاری اداری و مسکونی. حتی در غرب، ساخت سازه‌های عمودی، برای اهداف تجاری و اداری است ولی برای اماکن مسکونی، توسعه افقی است.
 
در نگاه اسلامی، منزل باید «مسکن» باشد «بیت» باشد «دار» باشد. همه این‌ها مفاهیم بلندی پشت سر دارد. ولی با این نوع توسعه شهری که ما پیش‌گرفته‌ایم، دیگر خانه، فقط یک «خوابگاه» بیش نیست. و این شایسته نظام اسلامی که مبتنی بر داده‌های بلند و بالنده وحیانی است، نیست.
 
پس روشن شد رسالت فقه فرهنگ چیست؟ کدام خلأ را می‌خواهد پر کند؟ او به دنبال کشف نظام فرهنگی بر اساس داده‌های فقه خرد است. ببینید این نگاه چه ظرفیت سترگی را در فقه ایجاد می‌کند.
 
 
پس تفاوت این نگاه فقهی یعنی فقه نظام ساز یا به تعبیر دیگر فقه کلان با فقه سنتی در این است در فقه نظام فرهنگی ما در سیر استنباط از گزاره‌های خرد می‌توانیم به یک استنتاج کلان برسیم ولی در حالت فقه مطلق فقط در مسائل خرد محدودشده بودیم.
 
 
 
از تفاوت‌های برجسته فقه کلان با فقه خرد در این است که فقه خرد محمول یک مسأله بسیط است مانند نماز واجب است و فرد آن را انجام دهد وجوب از گردن او ساقط است اما برخی اوقات محمول ما مرکب است مثلاً «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ کُونُواْ قَوَّامِینَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاء لِلّهِ وَلَوْ عَلَى أَنفُسِکُمْ أَوِ الْوَالِدَیْنِ وَالأَقْرَبِینَ آن یَکُنْ غَنِیًّا أَوْ فَقَیرًا فَاللّهُ أَوْلَى بِهِمَا فَلاَ تَتَّبِعُواْ الْهَوَى آن تَعْدِلُواْ وَإِن تَلْوُواْ أَوْ تُعْرِضُواْ فَإِنَّ اللّهَ کَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرًا» در اینجا خطاب به جمع است. بنابراین با انجام یک فرد، خطاب شارع پایان نیافته است.
 
آیه الله اراکی خطابات شارع را به سه قسم فردی، جمعی و فرد درون جمع تقسیم می‌کند. و بنابراین فقه اجتماعی اینجا باز می‌شود. با این نگاه در قبال، فقط فرد یک انسان همیشه خطاب نیست گاه باید به‌صورت جمعی باید اقدام کرد تا امتثال صورت گیرد. بنابراین فقه نظام فرهنگی دنبال این تیپ مسائل است چراکه در فقه فردی امتثال فردی است ولی در فقه کلان امتثال جمعی است.
 
از منظر دیگر هم بین فقه کلان و فقه خرد تفاوت وجود دارد و به نظم این مهم‌ترین تفاوت است. و این سومین تفاوت است. و آن تفاوت در اعتبار حجیت است. در فقه سنتی به حجیت نص و ظهور بسنده کرده بودیم درحالی‌که اگر بخواهیم به فقه نظام‌ها برسیم باید حجت دلیل را بپذیریم. و این از ابداعات آیه الله اراکی است.
 
ایشان تمسک به حجیت دلالت را نه از باب فقط حجیت بلکه ازاین‌جهت می‌داند که لسان و سیاق باب نظام سازی، به حجیت دلالت مبتنی است.
 
تفاوت حجیت دلیل با دو حجیت موجود دیگر چیست؟ چرا باید این حجیت را در سیر استنباط اضافه کنیم؟
 
در فقه مطلق برای اثبات یک موضوع به حجیت نص و ظهور بسنده می‌شد. درواقع، حجیت نص بود بنابراین به خاطر کمبود نص، چنگ توسل به دامن ظهور هم زده می‌شود که البته کار درستی هم هست.اما در فقه نظام‌ها من‌جمله فقه نظام فرهنگ باید از این فراتر برویم و به حجیت دلالت نیز برسیم. مثالش را زدم که چگونه از مسائل خرد، بر حجت کلان مسأله، دلالت می‌گرفتیم.
 
با این مسائلی که مطرح شد و تبیینی که از فقه فرهنگ صورت گرفت؛ فقه فرهنگ به چه مسائلی می‌خواهد برسید؟ یا به‌طورکلی فقه فرهنگ حلال چه نوع مسائل مبتلابه روز است؟
 
 
فقه یعنی دانش بررسی رفتارهای انسانی بر اساس متون دینی است و باید در نظر داشت با توجه به معنای لغوی فرهنگ که به معنای خرد جمعی است فقه فرهنگ به دنبال تبیین خرد جمعی است. یعنی نظام پذیرفته‌شده شایسته‌ها و ناشایسته‌ها.
 
بنابراین مسائل فقه فرهنگ در یک تقسیم کلان عبارت است از رفتارها، باورها و بیان. البته رفتارها، باورها و بیان‌هایی که دارای سنجش و گزینش هستند بنابراین فقه در باب امور غیر اراده‌ای بحث نمی‌کند. بنابراین می‌توان گفت فقه فرهنگ سه باب دارد: بابی درباره رفتارهای فرهنگی، بابی درباره باورها و عقیده، و بابی نیز درباره بیان.
 
در باب اول مسائلی همچون آئین‌ها پوشش زنان و مردان، ورزش، نمادهای فرهنگی، نهادهای فرهنگی بحث می‌شود.
 
در باب دوم، باور و عقیده از منظر فقهی تحلیل می‌شود. یادمان باشد این بحث کلامی نیست. در اینجا از مسئولیت یک باور بحث می‌کنیم. ساحت بحث در اینجا از باور با علم کلام کاملاً متفاوت است. اینجا مسائلی آزادی اندیشه، مسئولیت کیفری اندیشه، ارتداد بحث می‌شود.
 
 
 
در باب سوم که کتاب البیان می‌توان نام‌گذاری کرد مسائلی مثل آزادی بیان، آزادی پس از بیان، رسانه اینجا بحث می‌شود.
 
گاهی این رفتارها، باورها و بیان‌ها اختصاص به فرد دارد یا برخی اوقات هم ارتباط به جمع دارد مثلاً اراده جمعی تصمیم می‌گیرد که ایرلند یک ماه پیش به رسمیت هم‌جنس‌بازی رأی دهند این‌یک تصمیم جمعی است در این‌گونه فقه فرهنگ مسأله هجرت مسلمان از بلد کفر را مطرح می‌کند.
 
نکته اینکه گاهی جمع تصمیم ارادی دارد و گاهی مواقع تصمیم جمع تصمیم ارادی نیست چراکه رسانه‌های جمعی در ایجاد یک اراده اجتماعی قدرت 99 درصدی پیداکرده‌اند مانند تبلیغات علیه جهان اسلام از این دست مسایل است.102/122/ق

http://vasael.ir/fa/news-details/1217/%D9%81%D9%82%D9%87-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D9%88-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%AA%D8%A6%D9%88%D8%B1%DB%8C%E2%80%8C%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D9%88%D8%B2%D9%87-%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C%D9%87-/

 تاريخ : دوشنبه ۱۱ آبان۱۳۹۴ | ۱۸:۱۸ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
خبرگزاری شبستان:مبلغ بین المللی حوزه گفت: متاسفانه عاشورا برای ما یک واقعه خبری و گزارشی در تاریخ شده است که فقط آن را روایت می کنیم در حالی که عاشورا واقعه ای درایتی و برای تاریخ است و اگر ما چنین نگاهی داشته باشیم توانسته ایم عاشورا را درک کنیم
 

 

حجت الاسلام یحیی سهروردی مبلغ بین المللی حوزه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان  در قم، با اشاره به اینکه جایگاه شناسی عاشورا نیازمند درک عرفانی عاشورا است گفت: عاشورا در زندگی امروز به ما الگو می دهد وما  باید به عاشورا به عنوان یک دایرالمعارف نگاه کنیم  نه یک واقعه که در تاریخ رخ داده است.

وی افزود: اگر نگاه ما به عاشورا در قالب فرهنگ و قاموس اندیشه ای باشد دنیا از پرسشها و نیازهای ما مرتفع خواهد شد.

استاد حوزه ودانشگاه ادامه داد: ما وقتی به عاشورا می رسیم عاشورا را گزارش می دهیم در حالی که عاشورا غیر از اینکه خبری از گذشته باشد پرسش از ماست نسبت به رسالتی که بر عهده داریم که وظیفه ما نسبت به آن چه بوده و هست و ما باید چه بکنیم.

حجت الاسلام سهروردی تصریح کرد: اگرما نگاهی دایرالمعارفی به عاشورا داشته باشیم می گوییم زینب به ما نگو که بر شما چه گذشت و با شما چه کردند و شما چه کاری انجام دادید به ما بگویید که چگونه باشیم و چه کاری انجام دهیم ان وقت است که پی به جایگاه رفیع عاشورا می بریم.

مبلغ بین المللی حوزه اظهار داشت: آموزش و پرورش و نهادهای فرهنگی و ارگانها اگر این نگاه دایره المعارفی را به عاشورا داشته باشند ودرمسیرامام حسین(ع)حرکت کنند می توانند اقتصاد مقاومتی را معنا ببخشند و تربیت دینی وعاشورایی درنظام آموزشی داشته باشند.

عاشورا قبل از اینکه روایتی باشد درایتی است

استاد حوزه و دانشگاه خاطر نشان ساخت: متاسفانه عاشورا برای ما یک واقعه خبری و گزارشی در تاریخ شده است که ما فقط آن را روایت می کنیم در حالی که عاشورا واقع ای درایتی و برای تاریخ است  و اگر ما چنین نگاهی داشته باشیم توانسته ایم عاشورا را درک کنیم .

حجت السلام سهروردی یاد آور شد: عاشورا تنها در تاریخ محصور نشده وهمواره برای تاریخ می باشد چرا که عاشورا واقعه ای درایتی است تا اینکه روایتی باشد.

وی با بیان اینکه ما باید بدانیم که چگونه می شود سیستم اموزشی، رسانه ، اقتصاد و ... خود را عاشورایی کنیم عنوان کرد: کنش حضرت زینب (س) نوعی نگاه رسانه ای حضرت زینب به عاشورا است که چطور با تمام محدودیت و مظلومیت با صدایی رسا پیام عاشورا را اعلام کرد به گونه ای که دشمنان را وادارساخت تا در میان خود آنها مجلس عزا برپا کند.

جامعه ما هنوز به درک واقعی از عاشورا نرسیده است

مبلغ بین المللی حوزه ابرازداشت: جامعه ما هنوزبه درک واقعی ازعاشورا نرسیده است و نمی تواند بپذیرد که می شود اقتصاد و رسانه عاشورایی داشت و با یک راهبرد می توان با الگو پذیری وجایگاه شناسی عاشورا به نتیجه رسید و این تغییر باید در محققان و اندیشمندان رخ دهد تا بتوان با استفاده از فرهنگ عاشورایی اقتصاد مقاومتی را معنا بخشیده و در رسانه تمام حرف خود را بیان کنیم .

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با اشاره به اینکه عرفان عاشورایی، با حماسه همراه است گفت: در مکتب امام حسین علیه السلام، تنها «سلم لمن سالمکم» کافی نیست بلکه باید «حرب لمن حاربکم» هم بود، چرا که عرفان اسلامی با سیاست عجین است و در مکتب عرفانی امام حسین علیه السلام است که عارفی سیاست‌مدار و سیاست‌مداری عارف چون امام خمینی تربیت می‌شود.

در عرفان حسینی، باید دغدغه‌مند همه انسان‌ها بود

وی افزود: در مکتب و عرفان امام حسین علیه السلام، شادی هم رنگی معنوی دارد و حتی گریه هم شادمانی می‌آورد، به فرموده پيامبر، چشمى كه در عزاى حسين بگريد، در قیامت خندان و شادمان است‏ «كل عين باكية يوم القيامة الا عين بكت علی مصاب الحسين فانها ضاحكة‏ مستبشرة بنعيم الجنة‏»[55] هر چشمی در روز قیامت، گریان است؛ غیر از چشمی که بر مصیبت‌های امام حسین علیه السلام گریسته است که او شاداب و خندان به نعمت‌های بهشتی است. آری این شادی حقیقی است که با یاد حسین علیه السلام بر چهره امام معصوم علیهم السلام نیز چهره می‌افکند.

حجت الاسلام سهروردی اذعان داشت: در عرفان حسینی، باید دغدغه‌مند همه انسان‌ها بود، در این مکتب اگر احساس کردی که حر و یارانش علی‌رغم اینکه با تو دشمن‌اند ـ تشنه‌اند باید آب داد. در این مرام آرامش یعنی دغدغه‌مندی برای هدایت همه انسان‌ها حتی دشمن.

مبلغ بین المللی حوزه یاد آور شد: امام حسین علیه السلام در آخرین لحظه‌های روز عاشورا باز از راهنمایی دست برنداشت و هر رجز و خطبه او، نشان از هدایت انسان دارد چرا که معنویت عاشورایی داشتن می‌گوید: نباید خانواده وهب را بدون هدایت رها کرد،نباید بخاطر آرامش خود و خانواده، مشکلات جامعه‌ای را که یزید خلیفه آن بود، به فراموشی سپرد.

استاد حوزه و دانشگاه گفت: جامعه زمانی می تواند جایگاه عاشورا را درک کند که بتواند آن را در رسانه ، اقتصاد، فرهنگ ، خانواده و ... با درایت  و بهره مندی از عرفان حسینی پیاده کند و این درست همان زمانی است که فرد به درک واقعی از عاشورا دست پیدا می کند و به آرامش می رسد.تاريخ : یکشنبه ۱۰ آبان۱۳۹۴ | ۱۴:۲۷ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
حجت الاسلام یحیی جهانگیری استاد حوزه و دانشگاه درگفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدای افغان، با اشاره به اهمیت جایگاه ارزشمند واقعه غدیر گفت: غدیرمحور وحدت میان امت اسلامی است و نباید به آن با دیدی انحصاری نگاه کرد چرا که غدیر متعلق به همه مسلمان جهان است.

وی افزود: غدیر جایی بود در سرزمین حجاز که تنها صدای سوز کویر از آن به گوش می رسید در واقع غدیر چاه های آبی بودند در این سرزمین که جان تشنه را سیراب می کردند. 

مبلغ بین المللی حوزه ادامه داد: غدیر در واقع یک معنای سمبلیک دارد که در دنیای تشنگی و برای سیراب کردن دلها باید به غدیر مراجعه کرد چرا که یک برکه جاری است و هنوز تمام نشده است وهر دلی را در هر جای دنیا که باشد در برکه معنوی خود سیراب می کند.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: متاسفانه درباب غدیر صحبت کردن ازیک حادثه تاریخی و صحبت کردن از گذشته نیست، غدیر به جای اینکه یک حادثه تاریخی باشد یک واقعه، فرهنگ و مکتب همیشگی است.

حجت الاسلام جهانگیری اظهار داشت: غدیرمی گوید باید باند بازی، ریش سفیدی، قبیله گری و قوم بازی را کنار بگذارید و معیارتان تقوا و رضای خدا باشد چرا که غدیر تنها مال دیروز، گذشته و انحصار مهاجرین نبوده و نیست. 

غدیر قبل از آنکه در تاریخ باشد برای تاریخ است

مبلغ بین المللی حوزه خاطر نشان ساخت: غدیر ثابت کرد اگر بخواهیم در یک جامعه آرمانی زندگی کنیم باید به غدیر به عنوان یک مکتب و فرهنگ نگاه کنیم.

استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: ما همیشه نسبت به گذشته تاریخ قضاوت می کنیم چرا که عده ای در مقابل غدیر موضع گرفتند و ساکت نشستند اما غافلیم که خود ما امروز در غدیری هستیم که به آن عمل نمی کنیم.

وی ابراز داشت: ما خیلی راحت در باره تاریخ قضاوت می کنیم اما نمی دانیم که خود ما در قضاوت تاریخ هستیم و متاسفانه غدیر بیشتر از آنکه در تاریخ باشد برای تاریخ است چرا که غدیر برای تاریخ حرف دارد و باید غدیر را یک مکتب فعال، پویا، بالنده و ...در مقابل مکتبهای جدید غربی بدانیم.

حجت الاسلام جهانگیری خاطر نشان ساخت: در دموکراسی غربی همواره توده ها بر مردم حکومت رانی می کنند در حالی که غدیر می گوید نه حکومت توده و حزب بلکه تنها حکومتی شایسته است که مردمی باشد.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: متاسفانه غدیر تئوری سازی نشده است و باید پیام آن در نحوه حکومت عادلانه، انسانی و اسلامی به دنیا معرفی شود غدیر همواره تاکید دارد حاکم یک دولت باید عادل و از متوسط ترین مردم باشد که این امر را اگر در هر جای دنیا بگوییم همه آن را می پذیرند اما باید توجه داشت که اگر ما غدیر را از یک واقعه تاریخی به یک مکتب تبدیل کنیم ریسمی خواهد بود در مقابل ریسم های دیگر.

غدیر واقعه ای وحدت ساز در جهان اسلام است که باید با نگاهی عمیق به آن توجه کنیم

مبلغ بین المللی حوزه ادامه داد: متاسفانه برخی می خواهد با بحث غدیر بر طبل اختلاف میان شیعه و سنی بکوبند اما نمی دانند که غدیر تنها یک بحث میان شیعه و سنی نیست بلکه یک صفت اسلامی و انسانی است و هر مسلمانی به غدیردل می دهد و این امر نباید بهانه ای باشد برای اختلاف میان شیعه و سنی چرا که غدیر نه تنها تفرقه افکن نبوده و نیست بلکه واقعه ای وحدت ساز در جهان است که باید به درستی به آن نگاه و توجه شود.

وی تصریح کرد: روز غدیر روز پیمان بستن است و هر کس باید با خودش پیمان ببندد که با ولی خدا باشد و برای حاکمیت خدا در جهان قدم بردارد و نباید از آن به عنوان یک واقعه تاریخی نقل کرد بلکه باید از غدیر به عنوان یک حاکمیت تقوا در جامعه صحبت کنیم.

حجت الاسلام جهانگیری گفت: غدیر یک برکه جاری است که هر دلی در هر جای دنیا می تواند وجود خود را در این برکه سیراب کند و باید دانست که خدا رازی داشت که ولایت علی (ع) را در غدیر قرار داد و ما نباید فراموش کنیم که غدیر یک واقعه تاریخی نسیت بلکه یک مکتب و فرهنگ همیشگی است.

مبلغ بین المللی حوزه با بیان اینکه غدیر نه تنها تفرقه افکن نبوده و نیست بلکه پیونده دهنده می باشد گفت: ما نباید شیعه را در یک زندان عقیدتی قرار دهیم آنهم در یک کشور جنگ زده مانند افغانستان که طالبان مردم هزاره را می کشتند فقط به جهت تعصبات نابجای دینی خود.

وی اظهار داشت: غدیر باید محور وحدت و عدالت باشد و نباید اجازه دهیم نزاع های مذهبی با تندروی های نادرست جنگ مذهبی را در یک کشور مسلمان مدیریت کند بلکه باید با الگو پذیری از غدیر این درگیری و اختلافات را خاتمه دهیم.

پیام غدیر باید به صورت فراگیر در جامعه اسلامی افغانستان نهادینه شود

حجت الاسلام جهانگیری اذعان کرد: حاکمیت جامعه اسلامی افغانستان باید کج سلیقگی ها و تندوری در منبرها را آسیب شناسی کرده و بجای ایجاد تنش مشترکات دینی و اعتقادی در واقعه غدیر و پیامهای آن را برای مردم و جامعه بازگو کنند.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: مسلمانان در هر جای دنیا مشترکات دینی زیادی دارند که در پیام غدیر آورده شده و شیعان نیز نباید غدیر را یک واقعه انحصاری و خصوصی برای خود قلمداد کنند چرا که هیچ تفاوتی میان مسلمانان وجود ندارد و شیعه و سنی در هر جای دنیاا که باشند با هم برادرند و ما باید پیام غدیر را به صورت یک فرهنگ و مکتب در تمام ابعاد و میان همه مسلمانان مورد توجه است در جامعه اسلامی بیان کنیم.

مبلغ بین المللی حوزه با ابراز تاسف از اینکه در برخی جوامع اسلامی غدیر یک واقعه انحصاری برای شیعیان شده است خاطر نشان ساخت: پیام اهل بیت (ع) تنها برای شیعیان نبوده و نیست بلکه برای همه مسلمانان در تمامی جوامع عنوان شده است و مسلمانان باید از نگاهی تک بعدی به واقعه غدیر دوری کنند و به دنبال مشترکات وحدت ساز و همبستگی در پیام غدیر باشند.

حجت الاسلام جهانگیری بیان داشت: امام رضا(ع) فرمودند: پیام ما اهل بیت برای همه انسانها است و ما باید بدانیم و درک کنیم که دین به جای اینکه کینه ها را در دل بکارد دلها را به هم پیوند می دهد و باعث می شود که نزاع مذهبی در جامعه به جهت درک درست از دین و اسلام و ایجاد وحدت میان برادارن مسلمانان از بین برود.

مبلغ بین المللی حوزه ابراز کرد: مردم و مسئولین افغانستان باید بدانند که اختلاف در نظر وعقیده همیشه بوده و هست اما نباید اجازه دهند دشمنان با فهمیدن اختلاف میان آنها و سوء استفاده از اعتقادات دینی و مذهبی آتش کینه و دشمنی را میان آنها شعله ور سازند.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: غدیر یک حادثه و واقعه نبوده که تنها در تاریخ ثبت شده باشد بلکه یک مکتب و یک برکه همه جوشان است که همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی باید در کنار هم و با حفظ وحدت و همبستگی و الگو پذیری از مکتب غدیر و امام علی (ع) در مقابل تفرقه افکنی دشمنان و ایجاد جنگ های مذهبی و فرقه ای ایستادگی نمایند.تاريخ : یکشنبه ۱۰ آبان۱۳۹۴ | ۰:۵ قبل از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
گریه بر امام حسین علیهالسلام یک هویت اجتماعی برای تشیع است

میان عاشورای سرخ و ظهور سبز ارتباط عمیقی وجود دارد

زهرا نصیری - مردم‌نو؛ ذیالحجه که آغاز میشود، با نزدیک
شدن به موسم حج بوی عاشورا در مشام جان میپیچد و با عازم شد
کاروان حســین علیهالسلام بهســوی مقصدی والا، دلها در تپش
چشمها به انتظار میافتد که این کاروان عشق را چه پیش خواهد آمد
با ورود به محرم، هرکدام از روزهای آن، به یاد یکی از شهدا، عز
داشته شده و اکنون رسیدهایم به یومالعباس و شب تاسوعا که قرار است
زنجان همصدا با همه عالم تشیع سقای کربلا را صدا بزند...
حسین علیهالســلام همان است که حتی پیش از تولدش، ابراهی
و موسی و زکریا علیهمالسلام بر مصیبت او گریستند و اشک بر او
طول تاریخ، دین خدا را محفوظ داشته و مایه آرامش و نشاط دلها
مشتاق حضرت عشق میشود.
صدای امام حسین علیهالســلام در گوش تاریخ پیچیده است ک
هنوز «هل من ناصر ینصرنی» ســر میدهد؛ چراکه عاشورا روز رو
رویی تمام حق در برابر تمام باطل بود و مقابله حق و باطل همواره بو
و خواهد بود و تو هســتی که تصمیم میگیری در خیمه سبز حق پن
گیری یا در خیمه پر زرق و برق باطل برای خود ماوای آتشین بسازی
بهمنظور بزرگداشــت یاد و عظمت تاسوعای حسینی، به گفتوگ
با حجتالاســلام دکتر یحیی جهانگیری ســهروردی، استاد حوزه
دانشگاه پرداختهایم. گزارش حاضر از زوایای بدیع به عاشورای حسین
نگریسته است که در ادامه از نظر خوانندگان میگذرد.
این اســتاد حوزه و دانشــگاه با تاکید بر خوانش سمبلیک از واق
کربلا، میگوید: امام حسین علیهالسلام از مدینه که جنوبیترین نقط
جهان اســلام در آن زمان بود، به ســمت کوفه که شمالیترین نقط
جهان اســلام آن روزگار محسوب میشد، حرکت کرد، یعنی از نقط
مرزی جنوبی به نقطه مرزی شــمالی و حتی در مســیر به منزلها
مختلف سر زد؛ چراکه نخواست قیامش در شهر مدینه یا مکه محد
شــود، بلکه مسیری را پیمود به امتداد جغرافیای جهان اسلام لذا قی
حضرت، فراسرزمینی است. وی در ادامه، عاشورا را علاوهبر فراسرزمین
بــودن، فرازمانی نیز خوانده و میافزایــد: مدینه اولین پایتخت جها
اســلام و کوفه دومین پایتخت بود، امام حســین علیهالسلام از اولی
پایتخت اســلام بهسوی دومین پایتخت حرکت کرد تا بگوید قیام م
فراسرزمینی است و از بُعد فرازمانی نیز اولین پایتخت مدینه و آخری
پایتخت کوفه خواهد بــود؛ چراکه در روایات داریم که حضرت حجت


علیهالســلام کوفه را مرکز حکومت خود قرار خواهند داد، لذا قیام امام
حسین علیهالسلام از مدینهالنبی تا مدینهالمهدی و فرازمانی است.
عاشورا کلکسیونی از الگوهای انسانی است
این مبلّغ بینالمللی در رابطه با علت به همراه بردن خانواده توسط
امام حسین علیهالسلام، میگوید: شاید امام حسین علیهالسلام خواست
این موضوع را تاکید کند که ای مردم، قیام من برای همه تاریخ و همه
انسانهاست. عاشورا کلکســیونی از الگوهای انسانی است، بهطوری
که امام حســین علیهالسلام برای همه انســانها با هر سن و سال و
موقعیتی، الگویی در عاشــورا ارائه داده اســت؛ اگــر جوانی، علیاکبر
الگوی توســت. اگر پیر هستی، حبیب الگوی توست. اگر تازه مسلمان
شدهای، وهب الگوی توست. اگر تازه توبه کردهای، حر الگوی توست.
اگر کودکی رقیه و علیاصغر الگوی توســت و... لذا عاشورا تنوعی از
الگوهای انسانی را دارد، بنابراین برای تاریخ است نه در تا ریخ.
میان عاشورای سرخ و ظهور سبز ارتباط عمیقی وجود
دارد
جهانگیــری با بیان اینکه ارتباط عمیقی میان امام حســین و
امام زمان علیهماالســلام برقرار است، اظهار میکند: ما شاهدیم
کــه در روز میلاد هر یک از ائمــه زیارت مخصوص آن حضرت
قرائت میشــود ولی برای روز سوم شعبان که میلاد امام حسین
علیهالسلام است، دعای عهد سفارش شده و برای روز نیمه شعبان
که میلاد امام زمان علیهالســلام است، زیارت عاشورا مورد تاکید
قرار گرفته است. امام زمان علیهالسلام هنگام ظهور، خود را منتقم
امام حسین علیهالسلام معرفی خواهد کرد و اولین کسی که بعد
از ظهور رجعت میکند، امام حســین علیهالســلام خواهد بود. ما
در میان دعای ندبه، عاشــورا را ذکــر میکنیم و میگوییم «أین
الطالب بدم المقتول بکربلا» و از طرفی گفته شــده است که در
روز عاشــورا امام حسین علیهالسلام بیش از صد بار آیه 23سوره
احزاب را تلاوت کردند که آیه میفرماید: «از میان مومنان مردانی
هســتند که به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا کردند. برخی
از آنان به شــهادت رسیدند و برخی از آنها در [همین] انتظارند و
[هرگز عقیده خود را] تبدیل نکردند». که گفته شده است این آیه
به امام حسین و امام زمان علیهالسلام بازمیگردد، بنابراین میان
عاشورای سرخ و ظهور سبز ارتباط عمیقی وجود دارد


وی میافزاید: حضرت زینب سلاما... علیها نیز بارها در روز عاشورا
حضرت مهدی علیهالسلام یاد میکند و زمانی که فضایل خاندانش
برمیشــمرد، در بخشی از ســخنان خود میفرماید که «مهدی از
اســت» و اینگونه هشــدار میدهد آینده تاریخی را که از کربلا الگو
خواهد گرفت و آن ظهور است.
لبیک به‌هنگام ارزشمند است، نه لبیک دیرهنگام
اگر میخواهیم به «هل من ناصر ینصرنی» امام حسین علیهالسلام
یــک بگوییم، باید بدانیم که حضرت هنــوز هم این فریاد را دارد اما
مروز این فریاد برای مهدی اســت که لبیک مــا را میطلبد اما باید
وشیار بود که لبیک بههنگام خوب و ارزشمند است و لبیک دیرهنگام
یده ندارد؛ چراکه توابین نیز به امام حسین علیهالسلام لبیک گفتند اما
یرهنگام بود چون وقتی لبیک گفتند که سر امام بر نیزه بود.


محرم فرصت خودسازی است
جهانگیری به اهمیت آمادگی برای درک عاشــورا اشــاره کرده و
یگوید: گاهی این سوال پیش میآید که چرا قبل از عاشورا به عزا و
ریه برای امام حسین علیهالسلام میپردازیم در حالی که برای سایر
مه عزاداری بعد از روز شــهادت صــورت میگیرد، دلیل این امر آن
ست که عاشورا یک اقدام است، یک آماده شدن است و قبل از اینکه
اشــورا بیاید باید آماده باشیم. لذا ما از اول محرم با عزاداری، خود را
رای عاشورا که حسین علیهالسلام به نینوا میرسد آماده میکنیم، پس
لازم است هر روز محرم با نام یکی از یاران؛ یک شب به نام علیاکبر
ک شــب به نام علیاصغر، یک شــب به نام عباس و... به عزاداری
ردازیم تا شب دهم با حسین باشیم. بنابراین محرم فرصت خودسازی
ست و ما باید در این 10روز به خودسازی بپردازیم تا در روز عاشورا به


حسین علیهالسلام بپیوندیم. وی با تاکید بر اینکه عاشورا موزه نیست
بلکه آموزه اســت، میافزاید: عاشورا بیش از اینکه یک گزارش باشد
یک ســوال است که هر روز ما را درگیر این میکند چه باید کرد؟ ما
باید عاشورا را فراتاریخی ببینیم و همواره با خود بگوییم که اگر امروز
امام حسین علیهالسلام ما را دعوت کند، چه تصمیمی خواهیم گرفت،
آیا مثل وهب خواهیم بود یا به سکهها خواهیم پیوست!؟
ما باید عاشورا را درست معرفی کنیم، نه درشت
وی در ادامه با تاکید بر اینکه ما باید عاشورا را درست معرفی کنیم
نه درشت، میافزاید: عاشورا مقدس است اما به همان اندازه که عظمت
دارد، دشمن نیز برای آن نقشه کشیده است. دشمن به خوبی فهمیده
اســت آنچه که دین را زنده نگه داشــته، عاشوراست و قوت شیعه به
همین یاحسینها و اشکها و سینه زدنهاست، لذا در تلاش است که
عزاداریهای ما آمیخته با بدعت و خرافه شود. با توجه به این موضوع
شــیعیان باید در پالایش کارها و نحوه عزاداریهای خود بکوشند، ما
باید بهسوی عزاداری ارزشی و سنتی حرکت کنیم.
باید سیاستگزاری فرهنگی داشته باشیم
این مبلّغ بینالمللی با تاکید بر اینکه باید سیاســتگزاری فرهنگی
داشــته باشــیم، میافزاید: امروزه عزاداریها انواع شکلها را به خود
گرفته اســت، لذا لازم است برای جلوگیری از نحوه عزاداریهایی که
بهانه دســت دشــمن داده و ایجاد بدعت میکند، یک عزاداری معیار
تعریف شود تا در آن هم شور و هم شعور حسینی وجود داشته باشد.
وی در ادامه با تاکید بر ظرفیت بزرگ دسته حسینیه اعظم زنجان
اظهــار میکند: با تعریف کردن نحوه عــزاداری معیار، باید عزاداری
حسینیه را به آن نزدیک کنیم و سپس به سایر ظرفیتهای آن پرداخته
و آنرا بهعنوان یک الگو و برند برای همه جهان معرفی کنیم.
گریه بر امام حسین علیه‌السلام یک هویت اجتماعی
برای تشیع است
وی در بخش دیگر از سخنان خود به اهمیت اشک بر امام حسین
علیهالسلام پرداخته و عنوان میکند: گریه بر امام حسین علیهالسلام
یک هویت اجتماعی برای تشــیع اســت، این اشک نهتنها افسردگی
نمیآورد بلکه نشــاطآفرین اســت، ولی نباید در آن توقف کرد بلکه
اشک بر سیدالشهدا علیهالسلام باید همراه با کسب معرفت باشد و اگر
هرکدام از این دو ترک شود، اشتباه است
تاريخ : یکشنبه ۱۰ آبان۱۳۹۴ | ۰:۱ قبل از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
حمیده بلــوری - مردمنو؛ در بخش اول این گزارش
سیســتم آموزشی کشــور توسط حجتالســام دکتر یحیی
جهانگیــری ســهروردی - دارنده مدرک دکتــرای مطالعات
اســامی و دانشجوی دکتری شیعهشناســی- مورد تحلیل و
بررسی قرار گرفت. در بخش اول به پاسخمحور بودن سیستم
آموزشــی اشاره شــد. بهدنبال نتیجه بودن و نتیجهگیریهای
مکرر در پایان هر انشا نیز هر پایاننامه مورد انتقاد قرار گرفت
و گفته شــد که درستتر این است که ما سوالات بیجواب ر
در پایان پژوهشها قرار دهیم تا دریچهای باشد برای تحقیق
و بررسی دیگران در آن موضوع.
همینطــور نبودن آموزشهــای مهارتی و یــاد نگرفتن
مهارتهای زندگی در سیستم آموزش کشور نیز مورد بررسی
قرار گرفت. همچنین درباره دانشجویان بیدغدغه و ایزولهای
صحبت شــد که دانش چندانی ندارنــد و اطاعات فرا گرفته
شــده را پس از فارغالتحصیلی از یــاد میبرند. در این بخش
قصد داریم بدانیم که جداسازی حوزه از دانشگاه در چه زمانی
رخ داد و این اقدام چه پیامدهایی بهدنبال داشــت. جهانگیری
در این باره میگوید: در گذشــته حوزههای علمیه را در کوچه
و بازار و در مراکز شــهرها میساختند تا طلبه در مسیر رفت و
آمد خویش مشــکات و معضات جامعه را با چشم خود ببیند
و از مســائل مختلف که دامنگیر جامعه اســت آگاهی یابد. به
این طریق طلبه با یک مسئله یا یک سوال مواجه میشد و د
صدد حل آن برمیآمد.
راهحلهــا و جوابها هــر روز و هــر روز از طریق حوز
پیگیری، بررســی و ارزیابی میشد و به این طریق حوزهها ب
مشکات جامعه درگیر بودند. حوزه در گذشته «جامع» نامید
میشد که از ریشــه جمع و جامعه است. اما کلمه «حوزه» به
معنای کرانه و حاشــیه بود و به این معنی اســت که حوزه ب
جامعه کاری ندارد. مشکات در جامعه و پدیدههای جدید رو
به روز بیشتر میشوند و کسی حرف جامعه را نمیفهمد.
از زمان تاســیس دارالفنون و از زمان مشروطه که فرهنگ
ترجمه به کشور ما وارد شد، تصمیم بر این شد که حوزهها که
جامع نامیده میشــدند و تمامی علوم در آنها تدریس میشد
به دو بخش تقسیم شــوند. بخشی برای دانش علوم تجربی
بدون علم دین که دانشگاه نامیده شد و بخش دیگر حوزه که
در حاشــیه قرار گرفت و مختص علم دین شــد. بدین ترتیب
م ّ ا که به معنی پر و انباشــه بود، تبدیل شد به روحانی که ا
معنی آن مشخص بود کارش چیست. روحانی یعنی کسی که
سروکارش با روح انسان و آخرت اوست.


غافل از اینکه اســام بیش از آنکه علم معاد باشــد، علم
معاش اســت و چگونه زیســتن را به ما میآموزد، نه چگونه
مردن را؛ چراکه چگونه مــردن را خود خواهیم آموخت! پیش
از آن حــوزه محل یادگیری دانش و دین بود. تمام دانشها در
یکجا جمع شــده بودند. برای مثال خواجه نصیر از ریاضیات
تا کام و فقه را بهخوبی میدانســت و عامه حلی بر معماری
شعر و فقه مسلط بود. اخترشناسی و طب از منظر دین تدریس
میشد. از زمانی که دانش روز از حوزه جدا شد (یعنی در دوره
مشروطه) بین علم و دین تعارض برقرار شد.
حوزه با تقلیلگرایی مواجه و روحانی مامور سخن گفتن از
مرگ شــد. در حالی که پیش از آن عالمان دین درباره زندگی
مردم صحبت کرده و چگونه زیستن آنها را بررسی میکردند.
سیستم آموزشــی کشــور ما هنوز هم نتوانسته است بین
باورهای ارزشی مردم و دانش روز همگنی ایجاد کند. ارزشه


بــا دانشها در تعارض قرار دارنــد. اینکه مقام رهبری فرمود:
«علم دینی» یعنی همســویی علم و دیــن و حل کردن این
تعارضها و وقتی امام خمینی(ره) بر «وحدت حوزه و دانشگاه»
تاکید داشتند، منظور از بین بردن همین تضادهاست. هدف این
اســت که ما تمام علمها را به روش دین بشناسیم و بهسوی
حل تعارضات بین ارزشها و دانشها حرکت کنیم.
دانشــگاه نیز بدون علوم دینی و بدون ورود به دغدغههای
جامعــه، کاری از پیش نخواهد بــرد. چنانچه در گزارش قبل
نیز اشاره شــد، زمانی که جامعهشناسان و روانشناسان جامعه
از مشــکات و معضات روز بیخبرنــد، روشهای جدید نیز
برای حل مشــکات جدید حاصل نمیشــود. پدیده مدهای
نامناســب، پدیده رباخواری، پدیده دختران فراری و پدیدههای
مختلف دیگــر از دید مدرکداران مــا دور میماند و راهحلی
ارائه نمیشود.


از طرفی علومزیســتی بدون وجود علم دین، ارزشها را
نقض میکند. بنابراین تاکید بر همزیستی علم و دین و تاکید
بــر در کنار هم بــودن این دو برای حل ایــن موارد لازم و
ضروری است.
عجیب این است که غربیها که این سیستم آموزشی را به
کشــور ما وارد کردند، اکنون مانند آنچه در سیستم گذشته ما
بود، سعی دارند دانش را با جامعه، دانش را با صنعت و دانش را
با دغدغههای موجود درآمیزند. این ماجرا شبیه همان پیوندی
اســت که در گذشته بین جامع (حوزه) و جامعه بود. زمانی که
جامعه مدام در حال ایجاد سوال برای طلبهها بود و آنها دائما
در صــدد یافتن راهحل برای رفع مشــکات روز جامعه. واژه
universityنیز از ریشــه universبــه معنای جامعه گرفته
شده اســت که یادآور همان کلمه جامع اســت که درباره آن
صحبت شد
تاريخ : شنبه ۹ آبان۱۳۹۴ | ۲۳:۵۴ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
حمیده بلــوری - مردمنو؛ با توجه به شــروع فصل
مدارس و باز شــدن دانشــگاهها، انتظار میرود جنبوجوش
در میان دانشآموزان و دانشــجویان برای کسب علم و دانش
را بیش از هر زمان دیگری شــاهد باشیم، اما متاسفانه گاهی
متوجه میشویم که بسیاری از آموزندگان علم، اشتیاق و تمایل
لازم را برای بهدســت آوردن آگاهی و اطلاعات ندارند. پیش
از آنکه علل و عوامل مختلف این عدماشــتیاق را بررسی کنیم
قصد داریم سیســتم آموزشی کشــور را از نگاه کسی ببینیم
که خود مدارج عالیه را طی کرده و در سیســتمهای آموزشی
کشورهای مختلف شــخصا حضور داشته است و از چگونگی
وضع آموزش در آنها خبر دارد.
حجتالاســلام دکتر یحیی جهانگیری ســهروردی دارنده
دکترای مطالعات اسلامی و دانشــجوی دکتری شیعهشناسی
اســت. وی درباره تفاوت سیستم آموزشــی ما با سایر کشورها
میگوید: سیســتم «آموزش در کشور ما هنوز هم پاسخمحور
اســت. دانشآموز و معلم همیشــه بهدنبال جواب آخر هستند.
انشــاها با نتیجهگیری به اتمام میرسند و انشای بدون نتیجه
نمرهای ندارد! پایاننامههای دانشگاهی با گرفتن نتیجه پذیرفته
میشوند. جوابمحوری سبب میشود که آموزنده علم غیرفعال
و غیرپویا باشــد، اما در سایر کشــورهای توسعهیافته سیستم
آموزش به جای گذاشــتن جواب نهایی در مقابل دانشآموز و
دانشــجو، او را وادار میکند که خود بهدنبــال جواب بگردد و
حتی سوالهای دیگری طرح کند. بهترین پایاننامههای دنیا با
سوال تمام میشوند، محقق عنوان میکند که من برخی نتایج
را بهدســت آوردهام اما سوالاتی نیز باقی است که پژوهشگران
دیگــر باید جواب آنها را بهدســت آورنــد. در این حالت فرد
بهسوی پویشگری، نوآوری و خلاقیت سوق داده میشود.
نتیجه سیستم آموزشی ما تنها این است که ما در یک غنای
کاذب زندگی میکنیم و تصور کنیم که همهچیز را بهدســت
آوردهایم. در جامعه، افرادی وجود دارند که علیرغم داشــتن


مدارک تحصیلی بالا، دانش چندانی در چنته ندارند و میتوان
گفت که آنها مدرکداران بیســواد هستند؛ چراکه از همان
ابتــدا به کودکان ما آموزش داده میشــود کــه بابا آب داد و
مادر نان! پس دیگر لازم نیســت کاری کنیم! در ادبیات حافظ
و ســعدی را داریم، در جغرافیا منابعطبیعی و نفت در دســت
ماســت، که همه اینها نوعی انفعال در کودک ایجاد میکند.
خوب اســت بدانید در سیستم آموزشــی ژاپن گاهی بچهها را
در محوطهای جمع میکنند و بــه آنها میگویند: «ما ژاپنی
هســتیم، نه نفت داریم و نه گاز و نه حتی زمین خالی! ما فقط
یک چیز داریم و آنهم گســل زلزله است! اما ما شما را داریم
که باید ژاپن را بســازید»! این نوع برخورد با کودکان ســبب


میشود که ژاپن علیرغم تمامی محدودیتها و مشکلاتی که
دارد، اقتصاد دوم دنیا را بهدست آورد.
در سیســتمهای آموزشــی جدید دنیا، اعتقاد بر این است
کــه ما نهتنها نبایــد ماهی به فرد بدهیم بلکــه حتی نباید به
او ماهیگیــری بیاموزیــم! این خود یادگیرنده اســت که باید
بهدنبال راهها و روشها باشــد. قرار نیســت ما تمام اطلاعات
را به دانشآموز و دانشــجو ارائه کنیم و از او بخواهیم مباحث
را حفظ کرده و به ذهن بســپارد؛ چراکه او خیلی زود و با اتمام
دوره تحصیل همهچیز را فراموش خواهد کرد.
سیستم آموزشی دغدغهمند!
جهانگیری اضافه کرد: آموزش «مهارتها» یکیدیگر از


مواردی اســت که در سیستم آموزشی کشور ما جایش خالی
است. در سایر کشورها بچهها به بانکها و ادارات و سازمانها
برده میشوند، تا آداب زندگی اجتماعی و مهارتهای زندگی
در جامعه را بیاموزند. طرز رفتار و طریقه برخورد در مهمانیها
و صحبت کــردن با افراد مختلف به کــودکان آموزش داده
میشــود، اما در کشــور ما گاهی فرد حتی نمیداند با استاد
خود چگونه ســخن بگوید و این باعث تأسف است. سیستم
آموزشی ما بسیار ایزوله از نیازهای جامعه طراحی شده است.
دانشجوی جامعهشناسی خوشحال است که دانشجوست! اما
از دغدغههــای جامعه خود ناآگاه و نســبت به آن بیتفاوت
است.
چرا یاد بگیریم!
جهانگیــری درباره هــدف از یادگیری علم در کشــور ما
میگوید: در سیستم آموزشی ما هدف از یادگیری علم، گذران
عمر است! هیچکس سعی نمیکند طور دیگری بیاندیشد چون
علم همانطور که از گذشتگان به ما رسیده، تحویل نسل بعد
داده میشــود. در دانشگاه از دانشجو خواسته میشود که تنها
چند کتاب را ترجمه کند، اما در ســایر سیستمهای آموزشی از
دانشجویان میخواهند که یک یا چند زبان بیگانه را یاد بگیرد.
بنابراین دانشجوی ما پس از فارغالتحصیلی، یافتههایش را از
یاد میبرد و دانشجویی که چند زبان را آموخته، خود بهدنبال
تحقیق و تفحص درباره کتابها و تمدنهای گوناگون خواهد
رفت و این آغاز راه اوست نه پایانش!
از سوی دیگر علم در کنار صنعت معنا پیدا میکند و دانش
در کنار ســرمایه! بهکارگیری فارغالتحصیلان در کارخانهها
مراکز و ادارات مرتبط با رشته تحصیلی، آنها را با معضلات
و ســوالهای موجود در آن شغل آشنا کرده و بهسوی یافتن
جواب هدایت خواهد کرد.
کم بودن ســاعات آموزش در دانشگاه نیز معضل دیگری
گاه گاه!
ِ
است که سبب میشود دانشگاه تبدیل شود به دانشتاريخ : شنبه ۹ آبان۱۳۹۴ | ۲۳:۴۶ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
۱۳۹۰/۹/۹ - ۱۱:۴۰
 
یک مبلغ خارج از کشور؛
 
امام حسین (ع) بهترین الگو برای بشریت امروز است
 

یک مبلغ خارج از کشور با تأکید بر اینکه امام حسين (ع) با قیام خود، بیداری را به دنیا به ارمغان آورده است، گفت: سبک زندگی امام حسین (ع) بهترین الگو برای بشریت امروز است.

 

حجت الاسلام یحیی جهانگیری در گفت‌و‌گو با خبرنگار «خبرگزاری دانشجو» در زنجان، گفت: سبک زندگی امام حسین (ع) به گونه ای است که بشر قرن 21 نیز می تواند آن را به عنوان الگو برای خود انتخاب کند.

 

وی با بیان اینکه جامعه کنونی قرن 21 جامعه ای خفته است، افزود: امام حسین(ع) یاد داد که چگونه می توان یک جامعه خفته را بیدار کرد.

 

این مبلغ خارج از کشور با اشاره به اینکه نماد زدگی از خطراتی است که عزاداری ماه محرم را تهدید می کند، بيان داشت: شمائل و نماد زدگی از بزرگترین خطراتی است که عزاداری ماه محرم را تهدید می کند.

 

جهانگیری تصريح كرد: عزادارن ماه محرم باید به دور از شمائل گرایی بدون پشتوانه فلسفی و نیز عقل گرایی که همه شمائل ها را کنار می زند دوری کنند؛ چرا که اینها دو روی سکه غفلت بوده و از فلسفه اصلی عاشورا هستند.

 

وي ادامه داد: اگر چه نمادها و علم های عاشورا مهم هستند اما باید با دوری از شمائل زدگی و نماد زدگی به درک فلسفه علم های عاشورا نیز پرداخته شود.

 

این مبلغ خارج از کشور با تأکید بر اینکه امام حسين (ع) با قیام خود، بیداری را به دنیا به ارمغان آورده است، ادامه داد: اگر جامعه ای در عزاداری های ماه محرم یک جامعه ای نمادین و نمودی شد از بعد اصلی آن غافل می شود.

 

جهانگیری : نباید به حدی عقل زده و یا گاه غرب زده شد که هر شمائل و نمادی را درک نکرده و آنها را طرد کرد.

 

وي خاطر نشان كرد: امام حسین(ع) با قیام خود نشان داد چگونه می توان در دنیای پرهیاهو و پر زرق و برق با سیر و سلوک به پروردگار رسید.

 تاريخ : سه شنبه ۵ آبان۱۳۹۴ | ۱۳:۴۹ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
 

yahya jahangiri suhrawardi

یحیی جهانگیری سهروردیتاريخ : دوشنبه ۴ آبان۱۳۹۴ | ۱۷:۲۰ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
 

yahya jahangiri suhrawardi

یحیی جهانگیری سهروردیتاريخ : دوشنبه ۴ آبان۱۳۹۴ | ۱۷:۲۰ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
 

yahya jahangiri suhrawardi

یحیی جهانگیری سهروردیتاريخ : دوشنبه ۴ آبان۱۳۹۴ | ۱۷:۱۹ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
 

yahya jahangiri suhrawardi

یحیی جهانگیری سهروردیتاريخ : دوشنبه ۴ آبان۱۳۹۴ | ۱۷:۱۸ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
 

yahya jahangiri suhrawardi

یحیی جهانگیری سهروردیتاريخ : دوشنبه ۴ آبان۱۳۹۴ | ۱۷:۱۸ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
 

yahya jahangiri suhrawardi

یحیی جهانگیری سهروردیتاريخ : دوشنبه ۴ آبان۱۳۹۴ | ۱۷:۱۷ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
‪#‎yahya_jahangiri_suhrawardi‬
‪#‎Tehran‬ Oct 11
‫#‏يحيي_جهانگیری_سهروردی‬
تهران. 18مهر
‫#‏يحيي_الجهانغيري‬

 

 

yahya jahangiri suhrawardi

یحیی جهانگیری سهروردیتاريخ : دوشنبه ۴ آبان۱۳۹۴ | ۱۶:۳۷ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
تاريخ : دوشنبه ۴ آبان۱۳۹۴ | ۱۶:۳۲ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
تاريخ : دوشنبه ۴ آبان۱۳۹۴ | ۱۶:۳۰ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
‪#‎ASHOURA‬ beyond the History

Live on ‪#‎press_tv‬

By: ‪#‎yahya_jahangiri‬

9:00 TEH
5:30 GTM
‪#‎TASOUA‬ 23 Oct

برنامه زنده تلویزیونی روزتاسوعا

پرس تی وی

روز تاسوعا حسینی

با حضور یحیی جهانگیری

 

yahya jahangiri suhrawardi

یحیی جهانگیری سهروردیتاريخ : دوشنبه ۴ آبان۱۳۹۴ | ۱۶:۲۷ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
Hujjatul Islam Jahangiri 
We should conquer the cultural innovation of enemy by stand of Ashura
Shabestan news agency: Researcher of Islamic studies while pointing towards this meaning that stand of Ashura can conquer the cultural innovation of enemy and he said that Imam Hussain (AS) and Ashura Movement can become a cause of unity of Muslims.
 

 

International preacher of religious seminary of Qom Hujjatul Islam Wal Muslimeen Yahya Jahangiri Sheharwardi while talking with correspondent of Shabestan news agency that it is very disappointing that today some people incite Wahabbis and Sunni Muslims against the Shia Muslims while in the past Sunni Muslims were the lovers of Ahlulbayt (AS) and they used to perform rituals of Muharram for Imam Hussain (AS).

He said that if we ponder closely then we will come to know that Maliki, Hambali, Shafaie and other famous scholars of Sunni Muslims used to perform rituals for the month of Muharram and they used to mourn for the tragedy of Imam Hussain (AS).

They have written many books for the virtues of Imam Hussain (AS).

He said that there are many reasons which have become the cause of disunity between Sunni and Shia Muslims. One of the reasons of this is that there are certain rituals in mourning of Shia Muslims and enemy utilize those to misinterpret the things.

 

494341تاريخ : دوشنبه ۴ آبان۱۳۹۴ | ۱۶:۱۳ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
رویس : قم -   زمان :   ۱۳۹۴/۷/۲۵ - ۱۰:۳۵   شناسه خبر : ۴۹۴۳۴۱
مبلغ بین‌المللی تصریح کرد: 
فتح خاکریزهای فرهنگی دشمن با استفاده از نهضت عاشورا
خبرگزاری شبستان:پژوهشگر مطالعات اسلامی با بیان این که نهضت عاشورا می‌تواند خاکریزهای فرهنگی دشمن را فتح کند، گفت: امام حسین (ع) و نهضت عاشورا می‌تواند نقطه همدلی جهان اسلام شود.
 

 

حجت الاسلام و المسلمین یحیی جهانگیری سهروردی مبلغ بین‌المللی حوزه علمیه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم، عنوان کرد: امروز متأسفانه افراطی‌گری‌های برخی افراد سبب شده است که وهابی‌ها، اهل سنت را علیه تشیع بشورانند، در حالی که در گذشته همه مسلمانان اهل تسنن، عاشق اهل بیت (ع) بودند و برای امام حسین (ع) عزاداری می‌کردند.

 

مبلغ بین المللی حوزه اظهار داشت: اگر به تاریخ مراجعه کنیم، علمای شاخص مالکی، حنبلی، شافعی و مالکی برای امام حسین (ع) و نهضت عاشورا عزاداری می‌کردند و در فضایل امام حسین (ع) کتاب‌ها و مطالب زیادی نوشته‌اند.

 

امام حسین (ع) و عاشورا می‌تواند نقطه همدلی جهان اسلام شود

 

نویسنده کتاب «مصلحت در فقه» گفت: چندین عامل سبب شده است که امام حسین (ع) که می‌توانست نقطه همدلی جهان اسلام باشد و ماه محرم و نهضت عاشورا می توانست مایه وحدت و تقریب مذاهب اسلامی شود، این مطلوب محقق نشود، از جمله برخی اعمال ناسره و نادرست در عزاداری‌های شیعیان سبب شده است که دشمن از آنها سوء استفاده کند.  

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی افزود: امروز دشمن، شیعه را با قمه و زنجیرهای تیغ‌دار به دنیا معرفی می‌کند و این نوع تبلیغ سبب شده است که شیعه‌هراسی در دنیا گسترش یابد و شیعه به حاشیه رانده شود.

 

استاد حوزه علمیه قم تأکید کرد: وهابیت یکی دیگر از دلایلی است که مانع تقریب مذاهب اسلامی به وسیله نهضت عاشورا شده است، به طوری که برخی تندروها، روز عاشورا را روز شادی معرفی می‌کنند، وهابی‌ها تأکید دارند که روز عاشورا را روزه بگیرند و بدین وسیله دشمنی وهابیت باعث شده است که عاشورایی که نقطه همدلی مذاهب اسلامی بود، تنها به شیعیان تعلق یابد.

 

مفاهیم و پیام‌های عاشورا نه تنها برای شیعیان بلکه برای همه مسلمانان و حتی برای انسانیت است

 

وی با بیان این که عاشورا می‌تواند مایه تقریب مذاهب اسلامی باشد، گفت: مفاهیم و پیام‌های عاشورا نه تنها برای شیعیان بلکه برای همه مسلمانان و حتی برای انسانیت است، بنابراین یکی از راهکارها این است که عاشورا را انحصار در شیعه نکنیم.  

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی تصریح کرد: عاشورا از مفاهیم بلند انسانی و عرفانی برخوردار است، به طوری که از طریق آن می‌توان مفاهیم شیعه را به کل جهان اسلام و دنیا انتقال داد.

 

نهضت عاشورا می‌تواند خاکریزهای فرهنگی دشمن را فتح کند

 

پژوهشگر مطالعات اسلامی با بیان این که نهضت عاشورا می‌تواند خاکریزهای فرهنگی دشمن را فتح کند، گفت: ما باید عاشورا را همان گونه که اتفاق افتاده است روایت کنیم؛ با بازگو کردن پیام‌های عاشورا می‌توان دل‌های افراد را فتح کرد.

 

وی یادآور شد: گاهی اوقات، امام حسین (ع) و واقعه عاشورا انحصاری معرفی می‌شود، به گونه ای که عاشورا تنها مختص شیعیان است، در حالی که امام حسین (ع) سفینه النجات است و کشتی نجات همه انسان هاست.

 

نویسنده کتاب «مسجد مجازی» تأکید کرد: امام حسین (ع) و نهضت عاشورا می‌تواند مایه تقریب مذاهب اسلامی باشد، بنابراین باید از این ظرفیت در تقریب مذاهب استفاده کرد.

 

دشمن سعی دارد که امام حسین (ع) را تنها به شیعیان اختصاص دهد

 

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سهروردی عنوان کرد: دشمن سعی دارد که امام حسین (ع) را تنها به شیعیان اختصاص دهد و از برخی عزاداری‌های شیعیان، جهت تخریب مذهب شیعه در جهان استفاده می‌کند، بنابراین شیعیان باید مراقب اعمال و رفتار خود در حین عزاداری باشند، تا بهانه به دست دشمنان ندهند.

 

این مبلغ بین‌المللی در پایان اظهار داشت: ما برای این از ظرفیت عاشورا و محرم برای تقریب مذاهب اسلامی استفاده کنیم، باید با نگاه بین‌المللی به این موضوع نگاه کنیم و تلاش کنیم با برگزاری صحیح مراسم عزاداری، توطئه دشمنان را در این مسیر خنثی کنیم.

 

پایان پیام/414


تاريخ : دوشنبه ۴ آبان۱۳۹۴ | ۱۶:۱۱ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

در گفتوگو با استاد حوزه و دانشگاه مطرح شد؛
آیاخدابدمی‌دهد؟!
دینداری با متدین بودن متفاوت است


زهرا نصیری - مردمنو؛ خدا بد نده، مریض شــدی؟ خدا
بد نده، ماشــینت توی تصادف خیلی آسیب دید؟ خدا بد نده، چرا
رنگ رخت پریده؟ خدا بد نده، چرا زندگیت به جدایی کشید؟ خدا
بد نده، چی شده! خدا بد نده...
در فرهنــگ گفتــاری جامعه مــا برخــی از اصطلاحات جا
خوش کردهاند که نشــأت گرفتــه از نگاه نادرســت ما به امور
جاری زندگیســت. اصطلاحاتی که نه منشــاء علمی دارند و نه
با آموزههای دینی ســازگارند، اما متاســفانه چنان بیان میشوند
که گویی بخشــی از باورها و اعتقادات مردم هستند. یکی از این
اصطلاحات که توســط قریب به اتفاق مردم مورد اســتفاده قرار
میگیرد، عبارت «خدا بد نده»! اســت که عمدتا با کلمات سوالی
مثل چرا، چگونه یا حالت تعجب همراه هستند، که این خود نوعی
حالت تجسس در امور و احوالات دیگران را نیز تداعی میکند که
امری ناپسند و مذموم است.
ســوالی که در اینجا مطرح اســت اینکه آیا اصولا خداوند بد
میدهد؟! خداوند منشــاء خیر است، پس چگونه ممکن است که
از ناحیه او بدی و شــر به انسان یا سایر مخلوقات صادر شود؟! و
اینکه اگر ما شر و بدی را از ناحیه خداوند ندانیم، پس بلایایی که
در زندگی به آن گرفتار میشویم، چگونه توجیه میشوند؟
این باورهای خرافی که گاهی خود را در لباس باورهای دینی
و اعتقادی نشــان میدهد، میتواند در نوع نگاه به زندگی و حتی
خلق و خوی افراد جامعه موثر واقع شــود، لذا با توجه به اهمیت
موضوع، در این خصوص با حجتالاسلام دکتر یحیی جهانگیری
سهروردی، اســتاد حوزه و دانشگاه به گفتوگو نشستهایم که در
ادامه از نظرتان میگذرد.
حجتالاســلام جهانگیری با تصریح بر اینکه در نگاه دینی
مــا دوگانگی وجود دارد، اظهار میکند: ما دو آلیته (دو گونه) فکر
میکنیم، یعنی علیرغم اینکه معتقد به خدای یکتا هستیم، ولی
در باور رفتاری خود خدای دوگانه را پذیرفتهایم. از اینرو ما شــر
و خوبــی را عملا دو چیز در نظر میگیــرم، در حالی که در نگاه
اســلامی اصلا شری وجود ندارد؛ شر در نگاه اسلامی عدم است.
مثلا ما اصلا سرما نداریم؛ وقتی سردی را بیان میکنیم که گرما
وجود نداشته باشد، اما مردم برای این عدم واژه میسازند که این
امر ناشــی از نگاه پدیدارشناختی است. متاسفانه در حوزه شر نیز
نگاه پدیدارشناختی ایجاد شده است و مردم فکر میکنند که شری
اتفاق میافتد، بلکه آن چیزی که اتفاق نمیافتد وجود است و ما
خیال میکنیم که شری اتفاق افتاد.
این مدرس حوزه و دانشگاه اذعان دارد که متاسفانه بحثهای
نظری در حوزه مردم عادی خوب پیادهسازی نشده است. وقتی ما
برای افراد نخبه کار میکنیم، حرفهای بسیاری داریم اما وقتی
به عامه مردم میرسیم، کار مناسبی انجام نمیدهیم. درخصوص
بحثی مثل «خدا بد نده»! این موضوع مطرح است که مگر اصلا
بدی وجود دارد و اگر نگاه دینی داشــته باشیم، این سوال مطرح
میشود که مگر خدایی که منشاء خیر و خوبیست، بد میدهد؟


وی ادامه میدهد: در باور مردم وجود دارد که خداوند منشــاء
خیر و خوبی اســت، نه بدی اما ما کوتاهی کردیم و این اصطلاح
در بین مردم رایج شــد. این موضوع آفتهایی هم دارد، بهطوری
که آن نگاه مثبتگرایانه مردم به زندگی را هم از بین برده است.
جهانگیــری در ادامه به مکالمه یک شــخص با امام صادق
علیهالســلام در این خصوص اشــاره کرده و میگوید: فردی به
امام صادق علیهالســلام گفت: هرگاه در زندگی برایم یک اتفاق
خوب میافتد، شکر میکنم و وقتی اتفاق بدی میافتد، صبر کرده
و خویشتنداری میکنم. امام علیهالسلام فرمود: اما ما «اهلبیت»
هرگاه خوبی به ما رو آورد، شکر میکنیم و اگر بدی به ما رو کرد
بازهم شکر میکنیم.
وی به اتفاقی از زندگی ادیسون اشاره کرده و میگوید: ادیسون
آزمایشــگاهی داشت که در اثر یک اشتباه در ترکیبات مواد، نابود
شــد و از بین رفت. تصمیم بر این شد که از طریق پسرش به او
خبر بدهند اما پســرش هم نپذیرفت که این خبر را به پدر بدهد
بنابراین تصمیم گرفتند که همه باهم خبر را به ادیســون بدهند
اما هرچه گشتند، او را نیافتند تا اینکه بعد از جستوجوی فراوان
او را در حال نظاره آزمایشگاه سوختهاش یافتند. وقتی به سراغش
رفتند، گفت که من دارم زیبایی را میبینم. همه از گفته او متعجب


شدند؛ چراکه آن آزمایشگاه حاصل زحمت و عمر او بود. ادیسون
در پاسخ تعجب آنها گفت: الان به اشتباهم پی بردهام و فهمیدم
که اگر ترکیب را درست انجام داده بودم، این اتفاق نمیافتاد.
این نگاه ادیســون چقدر مثبت است. امام صادق علیهالسلام
نیز در مطلبی که بیان شد، همین افق را عرضه میکند. در بحث
عاشورا نیز گرچه به ظاهر عاشورا باید افسردگیزا باشد، اما وقتی
از حضرت زینب سلاما... علیها از عاشورا میپرسند، میفرماید که
جز زیبایی ندیدم و این یعنی مثبتاندیشی.
دینداری با متدین بودن متفاوت است
استراتژی حوزه و رســانه پیوند بین دین و تدین
باشد
این مبلّغ بینالمللــی با بیان اینکه باید بین دین و تدین فرق
بگذاریم، اظهار میکند: خرافاتی که به مردم عرضه میشود، دین
نیســت، اما پذیرش مردم دینداری اســت و در مقابل بخشی از
دین وجــود دارد که مردم در حوزه دینداری خود جایی برای آن
ندیدهاند. بهطور مثال پیامبر (صلیا...علیه و آله و ســلم) همواره
میفرمود: کسانی که اهل تفکر هستند، برتر از اهل عبادتاند. اما
تفکر در کجای دینداری مردم جای دارد؟ در عبادتگاههای مالزی
محلی فقط برای تفکر در نظر گرفته شده است، اما آیا در مساجد و


امامزادههای ما جایی برای تفکر وجود دارد؟
بنابراین حوزههایــی از دین وجود دارد مثل تفکر که در حوزه
دینداری مردم جایی ندارد و از طرفی مباحثی در دینداری مردم
بهوجود آمده که اصلا جزئی از دین نیست.
وی تاکید کرد که باید اســتراتژی حوزه و رسانه این باشد که
پیوند دین و تدین را بیشتر کنیم؛ از افزودههای تدین که در دین
وجود ندارد، بکاهیم و پیراســتههای حوزه تدین را که وجود ندارد
ولی دین پیشنهاد داده را وارد تدین مردم کنیم.
جهانگیری عنوان میکند: در یک پایاننامه چند شاخص خیلی
کلی مثل اینکه مسلمان چه کسی است و اسلام چگونه است آمده
بود و براساس آن آماری ارائه شده بود که طبق آن اولین کشوری
که به شــاخصها نزدیک بود، کشور نیوزیلند بود اما متاسفانه با
کمال شرمساری رتبه ایران در این آمار قابل بیان نیست.
این استاد دانشگاه اذعان میکند که دین باید به تدین و حوزه
اجتماعی مردم وارد شود که ما این کار را نکردهایم.
مجموعــه ضربالمثلهایــی ماننــد «خدا بــد نده!»
نشــاندهنده این اســت که دین و دینداری مردم متفاوت
اســت. دین به ما میگوید اگر افق دید مردم اینگونه باشــد
نگاه مثبتاندیشانهای ندارند
تاريخ : چهارشنبه ۲۲ مهر۱۳۹۴ | ۱۷:۱ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

عقیدههایمان را فدای عقدههایمان نکنیم

ما همزیستی مسالمتآمیز به مردم یاد ندادهایم!

زهــرا نصیری - مردمنو؛ عقیده بــه معنی اعتقاد و
عقده به معنی گره اســت که هر دو در زندگی انســان جای
داشــته و با اینکه اختلاف ظاهری آن دو فقط در یک حرف
«ی» اســت، ولی مفهوم آن دو کاملا متفــاوت بوده و در
ضدیــت با یکدیگر قرار دارند، بهطــوری که عقیده میتواند
از عقدهها بکاهــد و صفای باطن انســان را افزون کرده و
اتحاد بیافریند، اما گاهی شاهد آن هستیم که عقدهها پررنگ
شده و عقیدهها را میبلعند، چنان که عقیدهها فدای عقدهها
میشود که نتیجه آن غیر از نفاق و چندگانگی و دور افتادن
از اصل اخلاق و ایمان نیست.
گاهی در جامعه خود شــاهد رفتارهایی هستیم که زاییده
همین مســئله است و در اثر فدا شــدن عقیدهها به عقدهها
بهوجــود میآید که متاســفانه روز به روز بــه عمق موضوع
افزوده میشــود. مثلا در گذشته در ماه رمضان، اگر کسی به
هر دلیلی روزه نمیگرفــت، تظاهر به روزهخواری نمیکرد و
احترام روزهداران را حفظ میکرد، در حالی که متاسفانه امروزه
شــاهدیم که در برخی موارد فرد به خود این اجازه را میدهد
که در ملاء عام و پیش روزهداران اقدام به روزهخواری کند و
وقتی اعتراضی میشود، میگوید: «از لج این کار را میکنم».
این فقط یک نمونه اســت، در حالی که مواردی از این دست
بسیار است که لجبازی وارد دینداری ما شده است.
اما این ســوال مطرح اســت که چه چیزی باعث بهوجود
آمدن این معضل در جامعه اسلامی ما شده است؟ ما در کجا
دچار غفلت شــدیم و کمکاری کردیم که به اینجا رســیدیم
و حال چاره کار چیســت؟ برای یافتن پاســخ این سوالات با
حجتالاسلام یحیی جهانگیری ســهروردی، استاد حوزه و
دانشگاه به گفتوگو نشستیم که در ادامه از نظرتان میگذرد.


حجتالاســلام یحیی جهانگیری ســهروردی، آموزش و
ربیت را عاملی اساســی در ایجاد مسائلی چون قربانی شدن
قیدهها به عقدهها میداند و میافزاید: «ما مســئولیتگریز
ر آمــدهام و مدام میگوییم که حق با من اســت و دیگران
یــد کارها را برای من انجام دهند، در حالی که اگر به مکتب
هلبیت علیهمالسلام نگاه کنیم، میبینیم که چقدر به دیگران
حترام میگذاشتند. امام صادق علیهالسلام شاگردی داشت که
شمنش بود، ولی هیچگاه عقیده به عقده تبدیل نشد.
در بحــث امر به معروف نبایــد تحمیل عقیده
صورت بگیرد
وی با اشاره به اهمیت نحوه امر به معروف و نهی از منکر
اکیــد میکند: «در بحث امر به معروف نباید تحمیل عقیده
صورت بگیرد؛ چراکه در این صورت آن عقیده تبدیل به عقده
خواهد شد که این امر آسیب یک جامعه است. امر به معروف
ید با زیرســاخت همزیســتی و مهربانی صورت بگیرد. اگر
ــا نتوانیم امر به معروف را با این شــیوه پیاده کنیم، واقعا با
شکل مواجه میشویم. باید کسی که امر به معروف میشود
داند که شما به او مهربانی، خیرخواهی میکنید. مثلا اگر به
سی گفته شــود که ماشینات بنزین ندارد و اگر راهی سفر
شــوی، در راه خواهی ماند، هم میپذیرد و هم از شما تشکر
خواهد کرد.
باید اســام واقعی را عرضه کنیم تا مردم به
ینداری واقعی برسند
جهانگیــری اظهار میکنــد: «مردم در یــک پارادوکس
ینداری قرار گرفتهاند. ما باید پیامهای حقســو صادر کنیم
در حالی که پارادوکسهای پیامی صادر میکنیم. بهطور مثال
یگوییم نماز از فحشــا و منکر جلوگیری میکند، ولی به آن


بــاور نداریم چون در عمل نمیبینیم. اگر میخواهیم مردم به
دینداری واقعی برسند، باید اسلام واقعی را عرضه کنیم.
امروز به جایی رسیدهایم که نگاه شیعه به سنی تند شده و
باید قبول کنیم که عقیدهها به عقدهها تبدیل شده است. حتی
امروزه کار به جایی رسیده است که هیئت علیه هیئت داریم»!
ایــن مبلّــغ بینالمللی تصریــح میکند: «متاســفانه ما
حریمشــکنیهای فردی و اجتماعی داریــم، در حالی که در
جوامع دیگر مثل ژاپن و انگلستان شاهد چنین اموری نیستیم.
بهطور مثال من وقتی در تهران با لباس (روحانیت) ســوار
مترو میشــوم، میترسم و انتظار حمله از چند من را دارم، در
حالی که در ژاپن وقتی با لباس وارد مترو میشدم اصلا کسی
کاری به کارم نداشــت، بهطوری کــه یکبار از یک پیرزنی
که در مترو بود، پرســیدم من را میشناسی؟ گفت: نه. گفتم
من شبیه چه کسی هســتم؟ گفت: تو شبیه راهبان مسیحی
هســتی! یا در انگلســتان افراد دیندار، بیدیــن، در تیپها
مختلــف و یکی هم با لباس روحانیت اســلامی در کنار هم
زندگی میکنند و اصلا کسی با دیگری کاری ندارد.
ما باید یک همزیســتی مســالمتآمیز داشــته باشیم. در
مدینه پیامبر، یهودی هم بود، اما ببینید پیامبر چگونه با آنها
همزیستی میکرد. ما همزیستی مســالمتآمیز به مردم یاد
ندادهایم!
ما مردم را فرافکن بار آوردهایم تا مسئولیتپذیر
مــا بیش از اینکه به مردم زندگی مســالمتآمیز بیاموزیم
همیشه به فضیلت و حق بودن آنها تاکید کردهایم و جالب
است که مردم را فقط «حق با تو است» بار آوردهایم. ما مردم
را فرافکن بار آوردهایم تا مسئولیتپذیر. در حالی که در ژاپن
شــهردار توکیو خودکشی کرد، به این دلیل که قول داده بود


پروژهای را در تاریخ مشخص تحویل دهد اما این امر محقق
نشــد و چون ۱۶روز تاخیر در تحویل پروژه اتفاق افتاده بود
در جمع خبرنگاران اقدام به خودکشــی کرد. وقتی از او علت
تصمیم خود را پرسیدند، گفت: اگر این کار را نکنم، بعد از من
تاخیر در انجام تعهدات تکرار میشود».
جهانگیری، عامل دیگر را سیستم آموزشی عنوان میکند
و میگوید: «سیســتم آموزشــی ما افراد را بد بار آورده است
بهطور مثال همیشــه از کودکی آموختهایــم که بابا آب داد
یــا مثلا مادر نان داد و... در این آموزشها همیشــه دیگران
به ما دادهاند. یا از ســوی دیگر همواره در سیســتم آموزشی
به ما آموختهاند که بهترین شــاعران به کشور ما تعلق دارند
غنیترین معادن در کشــور ما وجود دارد و مثالهای دیگر
از این دســت که وقتی دانشآموز با آنها مواجه میشود، با
خود میگوید پس ما همه چیز داریم. در حالی که در سیستم
آموزشی ژاپن به بچه میآموزند که ما نه نفت داریم و نه گاز
مســاحت کشورمان هم کوچک است و از طرفی روی گسل
زلزله هم قرار گرفته اســت. ما هیچ چیز نداریم، ما فقط شما
را داریم. اکنون میبینیم با چنین آموزشــی، کشوری که هیچ
ندارد، تبدیل به قطب اول اقتصاد دنیا میشود».
آموزش و تربیت ماســت که عقیدهها و عقدههایمان را به
هم میآمیزد و تخم چنددستگی به جای یگانگی را در جامعه
میپاشــد، باعث کمرنگ شدن اعتقادات و همدلی میشود و
در نهایت نتیجهای جز رو به زوال رفتن اخلاقی جامعه ندارد.
بنابراین برای حل این معضل و جلوگیری از گسترش آن باید
زیرســاختهای آموزشی را اصلاح کرد و البته فرامین دین را
به نحوی که باید و شایسته است به اجرا درآورد تا نتیجه امر
به معروفمان، شیوع بیش از پیش منکر نشود
تاريخ : چهارشنبه ۲۲ مهر۱۳۹۴ | ۱۷:۰ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

پس کی باید زندگی کنیم؟ مطلب ویژه

(0 رای‌ها)
 
 
حمیده بلوری - سرویس جامعه و سلامت؛ همه ما زنده هستیم و نفس می‌کشیم. اما فقط تعداد کمی از افراد در بین ما هستند که به معنای واقعی زندگی می‌کنند. برخی از ما اهداف کوچک و کوتاه‌مدت برای زندگی خود انتخاب می‌کنیم و تصور می‌کنیم که تمام معنای زندگی ما در دست یافتن به آن هدف خلاصه می‌شود. رفتن به دانشگاه، به دست آوردن شغل، اعتبار و حتی گاهی ازدواج هر کدام در مقطعی از زندگی ما تبدیل می‌شوند به یک هدف!
پس کی باید زندگی کنیم؟زندگی برای هر کس دارای معنایی است. این مسئله با نحوه نگرش و افکار هر انسان، ارتباط مستقیم دارد. یعنی هر انسانی زندگی را به گونه‌ای می‌بیند که در مورد آن فکر می‌کند. هرچند نکته‌ای در این میان وجود دارد و آن این است که خلقت انسان به گونه‌ای تعیین شده است که کمال‌طلبی و هدفدار زندگی کردن، در ذات او نهادینه شده اما این خصلت ذاتی هم ممکن است به دلایل متعددی در نهاد برخی از افراد نهفته بماند و به فراموشی سپرده شود.
به‌طور کلی این مطلب برای اغلب افراد صادق است که بیهودگی و بی‌هدفی در زندگی، آن‌ها را راضی نمی‌کند و مسلما اگر زندگی معنایی برای انسان نداشته باشد، زنده بودن یک انسان، ارزشی نخواهد داشت. هرچند که همه امکانات زندگی کردن برای او فراهم باشد.
آیا ما زندگی می‌کنیم تا ازدواج کنیم، یا ازدواج می‌کنیم تا زندگی کنیم؟
درباره فلسفه زندگی و بالاخص فلسفه ازدواج سوالات خود را از دکتر یحیی جهانگیری، دکترای مطالعات اسلامی پرسیدیم. وی در جواب سوال‌های ما، گفت: ما زندگی نمی‌کنیم تا به دانشگاه برویم، زندگی نمی‌کنیم تا سرمایه کسب کنیم، حتی زندگی نمی‌کنیم تا ازدواج کنیم. چون در این صورت باید پرسید که: «پس چه زمانی قرار است که به معنای واقعی زندگی کنیم؟» تمام هدف ما از زندگی رسیدن به این موارد نیست. این‌ها جزئیات زندگی هستند و هدف چیز دیگری است. زنده بودن با زندگی کردن متفاوت است. داشتن علائم حیاتی برای فردی که در کماست
 زندگی کردن نیست. زندگی کردن یعنی به دست آوردن ترقی دنیوی و تعالی اخروی که این هدف اصلی زندگی محسوب می‌شود. گاهی حتی به برخی افراد باید توصیه کرد که برای رسیدن به تعالی معنوی ازدواج نکنند. در طول تاریخ بسیاری از متفکران، نویسندگان و حتی عارفان هرگز ازدواج نکرده‌اند. در میان پیامبران الهی نیز حضرت عیسی‌(ع) و حضرت یحیی (ع) ازدواج نکرده بودند. حرف من این نیست که بگویم مردم حتما باید ازدواج کنند یا نه! حرف من این است که مردم باید زندگی کنند. اگر ازدواج کردند به آرامشی که از نظر قرآن هدف از زندگی مشترک است، دست یابند. آرامش یکی از بزرگ‌ترین پارامترهای حیات و زندگی است. اما گاهی به نظر می‌رسد بسیاری از افراد پس از ازدواج به این هدف روشن نرسیده و حتی بیش از پیش از آن دور شده‌اند. شاید این مسئله برمی‌گردد به قبل از تشکیل زندگی مشترک آن‌ها. ما وارد زندگی مشترک می‌شویم اما پیش از آن خود را به درستی نشناخته‌ایم. ظرفیت‌های روحی و مهارت‌های لازم را کسب نکرده‌ایم. در مدارس ما مهارت ورود به زندگی مشترک آموزش داده نمی‌شود. برنامه مشخصی وجود ندارد که فرزندان ما را برای ورود به این مقطع از زندگی آماده کند. بنابراین فرد در ازدواج به آرامش نمی‌رسد. همان‌طور که در مصاحبه‌های پیش از این نیز به آن اشاره شد، برای رسیدن به بلوغ باید ابعاد مختلف آن شناخته شود. بلوغ معرفتی، بلوغ جسمی، بلوغ مهارتی و ... بحث دیگر در این باره توقع ما از زندگی مشترک است. رسانه‌های امروز توقع یک زندگی آرمانی و بی‌عیب و نقص را برای جوانان ما به وجود آورده‌اند. گاهی هم فرد با تصور غلطی از طرف مقابل وارد زندگی با او می‌شود. عدم شناخت درست سبب می‌شود که ما احساس کنیم انتخاب خوبی نداشته‌ایم و در نهایت به آرامش هم نمی‌رسیم. چندی پیش یکی از مراجعانم که ظاهرا دانشجویی بود که با استادش ازدواج کرده بود
 می‌گفت: «پیش از ازدواج همسرم را تنها در هیئت استادی دیده بودم و تصور می‌کردم باید همیشه رفتارهایش کاملا درست و حساب شده باشد، اما اکنون حس می‌کنم که در انتخابم به خطا رفته‌ام.»
 ***
دلیل ایجاد حس نارضایتی در زندگی الزاما به‌خاطر نداشتن یا کمبود رفاه نیست. چه بسیار افرادی که در زندگی ساده و حتی سختی قرار دارند، اما از زندگی راضی هستند و از لذت‌های زندگی‌شان بهره می‌برند. آنچه مشخص است اینکه ناکامی در دریافت معنای واقعی زندگی است که موجب احساس ناامیدی و یأس در زندگی می‌شود.
می‌توان این‌طور بیان کرد که زندگی دارای دو بعد است. یک بعد آن مادی و بعد دیگر آن معنوی است. آنچه مهم است اینکه هر انسانی کامیابی خود را بیشتر در کدام بعد ببیند. مسلما چیزهای مادی جزئی از زندگی هستند که فناپذیر و نابود شدنی هستند ولی مسائل معنوی، پایدار و فناناپذیرند. همان طور که روح انسان هم فناناپذیر است و با مرگ از بین نمی‌رود.
 
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
 
 

 تاريخ : چهارشنبه ۲۲ مهر۱۳۹۴ | ۱۶:۴۴ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
سخنرانی استاد یحیی جهانگیری سهروردی در سیمنار عاشورا به زبان انگلیسی در حوزه دارالسلام

lecture on Imam Hussain as by sheikh Yahya Jahangiri in english at Darussalam seminaryتاريخ : چهارشنبه ۲۲ مهر۱۳۹۴ | ۱۳:۳۹ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |

سخنرانی استاد یحیی جهانگیری سهروردی در سیمنار عاشورا به زبان انگلیسی در حوزه دارالسلام

lecture on Imam Hussain as by sheikh Yahya Jahangiri in english at Darussalam seminaryتاريخ : چهارشنبه ۲۲ مهر۱۳۹۴ | ۱۳:۳۸ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
سرویس : قم -   زمان :   ۱۳۹۴/۷/۱۰ - ۰۹:۴۲   شناسه خبر : ۴۸۹۹۸۲
حجت الاسلام جهانگیری سهروردی : 
غدیر یک واقعه تاریخی نیست یک مکتب و فرهنگ همیشگی است
خبرگزاری شبستان:مبلغ بین المللی حوزه گفت: غدیر یک برکه جاری است که هر دلی در هر جای دنیا سیراب می کند و باید دانست که خدا رازی داشت که ولایت علی (ع) را در غدیر قرار داد چرا که غدیر یک واقعه تاریخی نسیت بلکه یک مکتب و فرهنگ همیشگی است.
 

 

حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی استاد حوزه ودانشگاه درگفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان درقم، با اشاره به واقعه غدیر گفت: غدیرمحور وحدت میان امت اسلامی است و نباید به آن با دیدی انحصاری نگاه کرد.

وی افزود: غدیر جایی بود در سرزمین حجاز که تنها صدای سوز کویر از آن به گوش می رسید در واقع غدیر چاههای آبی بودند در این سرزمین که جان تشنه را سیراب می کردند.  

مبلغ بین المللی حوزه ادامه داد: غدیر در واقع یک معنای سمبلیک دارد که در دنیای تشنگی و برای سیراب کردن دلها باید به غدیر مراجعه کرد چرا که یک برکه جاری است و هنوز تمام نشده است وهر دلی را در هر جای دنیا که باشد در برکه معنوی خود سیراب می کند.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: متاسفانه درباب غدیر صحبت کردن ازیک حادثه تاریخی و صحبت کردن از گذشته نیست، غدیر به جای اینکه یک حادثه تاریخی باشد یک واقعه، فرهنگ و مکتب همیشگی است.

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی اظهار داشت: غدیرمی گوید باید باند بازی، ریش سفیدی، قبیله گری و قوم بازی را کنار بگذارید و معیارتان تقوا و رضای خدا باشد چرا که غدیر تنها مال دیروز، گذشته و انحصار مهاجرین نبوده و نیست.

غدیر در تاریخ نیست برای تاریخ است

مبلغ بین المللی حوزه خاطر نشان ساخت: غدیر ثابت کرد اگر بخواهیم در یک جامعه آرمانی زندگی کنیم باید به غدیر به عنوان یک مکتب و فرهنگ نگاه کنیم.

استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: ما همیشه نسبت به گذشته تاریخ قضاوت می کنیم چرا که عده ای در مقابل غدیر موضع گرفتند و ساکت نشستند اما غافلیم که خود ما امروز در غدیری هستیم که به آن عمل نمی کنیم.

وی ابراز داشت: ما خیلی راحت در باره تاریخ قضاوت می کنیم اما نمی دانیم که خود ما در قضاوت تاریخ هستیم و متاسفانه غدیر بیشتر از آنکه در تاریخ باشد برای تاریخ است چرا که غدیر برای تاریخ حرف دارد و باید غدیر را یک مکتب فعال، پویا، بالنده و ...در مقابل مکتبهای جدید غربی بدانیم.

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی خاطر نشان ساخت: در دموکراسی غربی همواره توده ها بر مردم حکومت رانی می کنند در حالی که غدیر می گوید نه حکومت توده و حزب بلکه تنها حکومتی شایسته است که مردمی باشد.

غدیر باید تئوری سازی شده و به جهان معرفی شود

استاد حوزه و دانشگاه افزود: متاسفانه غدیر تئوری سازی نشده است و باید پیام آن در نحوه حکومت عادلانه، انسانی و اسلامی به دنیا معرفی شود غدیر همواره تاکید دارد حاکم یک دولت باید عادل و از متوسط ترین مردم باشد که این امر را اگر در هر جای دنیا بگوییم همه آن را می پذیرند اما باید توجه داشت که اگر ما غدیر را از یک واقعه تاریخی  به یک مکتب تبدیل کنیم ریسمی خواهد بود در مقابل ریسم های دیگر.

مبلغ بین المللی حوزه ادامه داد: متاسفانه برخی می خواهد با بحث غدیر بر طبل اختلاف میان شیعه و سنی بکوبند اما نمی دانند که غدیر تنها یک بحث میان شیعه و سنی نیست بلکه یک صفت اسلامی  و انسانی است و هر مسلمانی به غدیردل می دهد و این امر نباید بهانه ای باشد برای اختلاف میان شیعه و سنی  چرا که غدیر نه تنها تفرقه افکن نبوده و نیست بلکه واقعه ای وحدت ساز در جهان است که باید به درستی به آن نگاه و توجه شود.

وی تصریح کرد: روز غدیر روز پیمان بستن است و هر کس باید با خودش پیمان ببندد که با ولی خدا باشد و برای حاکمیت خدا در جهان قدم بردارد و نباید از آن به عنوان یک واقعه تاریخی نقل کرد بلکه باید از غدیر به عنوان یک حاکمیت تقوا در جامعه صحبت کنیم.

حجت الاسلام جهانگیری سهروردی گفت: غدیر یک برکه جاری است که هر دلی در هر جای دنیا می تواند وجود خود را در این برکه سیراب کند و باید دانست که خدا رازی داشت که ولایت علی (ع) را  در غدیر قرار داد و ما نباید فراموش کنیم که غدیر یک واقعه تاریخی نسیت بلکه یک مکتب و فرهنگ همیشگی است.

http://shabestan.ir/detail/News/489982

 تاريخ : جمعه ۱۰ مهر۱۳۹۴ | ۱۸:۴ بعد از ظهر | نویسنده : الهام شیری. نبی اله جهانگیری |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.